Skocz do zawartości

cło i podatek na buty z ebay lub sklepu


bonecollector

Rekomendowane odpowiedzi

witam, chciałbym sobie kupić buty na eBayu lub w jakimś sklepie internetowym, buty typu skate (Vans). czy ktoś się może dokładnie orientuje jak będzie z tym cłem i podatkiem?

przeszukałem internet i spotkałem się z różnymi opiniami: jedni piszą, że jak wartość do $40 to nie będzie cła, inni piszą że cło jest od wszystkiego, inni znowu, że nie ma cła jak buty nie mają metek i nie ma rachunku w środku (że niby używane lub coś). próbowałem szukać jakiś stawek na stronie Urzędu Celnego, ale nie potrafie przebrnąć przez ten ogrom. dzwoniłem, ale z nikim odpowiednim nie pogadałem, bo wszędzie zajęta. jak widziecie same niedogodności ;-)

jakby ktoś miły mógłby mi wyjaśnić co i jak, bo nie chciałbym się wpakować w za duże opłaty.

buty, które chcę kupić będą kosztował ok $35 i przesyłka ok $25. jeżeli prawdą jest to że do $40 nie ma cła to czy jest podatek? i to $40 liczy się tylko za buty czy też za przesyłkę?

mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :-)

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja wlasnie mialam taka sytuacje: probowalam znalezc sprzedawce, ktory wysle mi stacje pogodowa do polski, poniewaz nie chcialam placic najpierw za przesylke po stanach a potem do polski. Jednak stacja dotarla obarczona 200 zl cla, a wartosc na paczce zostala podana jako 250$. Kiedy ja wysylalam paczke do polski (do 400 $ nie placi sie cla za prezent), wiec jesli umowisz sie ze sprzedawca ze na deklaracji celnej wpisze ze jest to prezent a nie zakup, nie powinienes zaplacic cla. Za paczki dla rodziny (nawet o wartosci prawie 400$) jak dotychczas (odpukac) cla nie zaplacili. A wysylalam chyba wszystko - lacznie z urzadzeniami medycznymi. Dowiedzialam sie tez ze w przypadku takiego samego nazwiska nadawcy i odbiorcy (jako rodzina) celnicy troche lagodniej patrza na przesylki, ale nie wiem ile w tym prawdy.

pozdrawiam,

aniolova

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stacja pogodowa? co to ma do butów? cło na reaktory atomowe wynosi 5,7% - i co z tego? :P

co do ceł na buty, UE ma fioła na tym punkcie i przez to na bank jest jakieś cło, które możesz sobie sprawdzić na tej stronie:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/pl/tarhome.htm

kod TARIC dla takich butów to 6404110090 (najprawdopodobniej - bo nie znam się na produkcji vansów)

Cena CIF = Cost, Insurance, Freight = cena z ubezpieczeniem i kosztami przesyłki. Czy cena jest poniżej 7,5EUR (tak btw: dlaczego mi nie pokazuje symbolu euro? "?" )? Jeśli tak to cła nie zapłacisz, jeśli jest powyżej tej kwoty to niestety trzeba będzie płacić

z jakiego kraju? zakładam że z U.S.A.?

w takim razie cło na obuwie tego typu wynosi: 16,5% (tutaj masz dowód ;-))

16,5% od ceny CIF

do tego może dojść podatek VAT, co w Polsce oznacza doliczenie 22% do ceny CIF

czyli: cena butów + (cena butów * 16,5%) + (cena butów * 22%) = ostateczna cena którą zapłacisz

powyższe obliczenia są ważne tylko wtedy gdy chcesz sprowadzić sobie buty w pełni legalnie - bez cudowania z nadawaniem paczki jako prezentu itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za wszystko, teraz juz wiem co i jak. cena niestety na pewno jest powyzej 7,5 euro, bo wynosi ponad $50 z wysyłką. w takim razie muszę sobie przeliczyć czy w ogóle mi się opłaca sprowadzać te buty. za rok chyba odwiedzę usa, więc teraz raczej się wstrzymam z butami :-)

dzieki jeszcze raz i pozdrawiam!

marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie mam pojęcia, o czym mówicie. Wiele razy wysyłałam różne buty do PL dla rodziny (jestem w USA od 2 lat) i nigdy nie było problemu z cłem. :)

ja pisałem o wysyłce w pełni legalnej - jak już pisałem: można wysłać to i nie zgłaszać nigdzie, ale nigdy nie można mieć 100% pewności że nie obejdzie się bez płacenia cła (podobnie jak ktoś przewozi np 2 litry whisky ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nigdy nie zglaszalam wysylki butow do oclenia, wydaje mi sie to smieszne. Buty to nie komputer, jesli wartosc butow = 30$ to smieszne byloby, zebym miala placic podatki od tego. W koncu mozna chyba podarowac komus prezent. A poza tym czy ktos mi moze wyjasnic dlaczego akurat clo na buty? Jesli chce wyslac podomke wartosci 50$ to tez mam zaplacic clo? Czym sie roznia buty od podomki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nigdy nie zglaszalam wysylki butow do oclenia, wydaje mi sie to smieszne. Buty to nie komputer, jesli wartosc butow = 30$ to smieszne byloby, zebym miala placic podatki od tego. W koncu mozna chyba podarowac komus prezent. A poza tym czy ktos mi moze wyjasnic dlaczego akurat clo na buty? Jesli chce wyslac podomke wartosci 50$ to tez mam zaplacic clo? Czym sie roznia buty od podomki? :)

to nie wiesz?

cło na obuwie zostało wprowadzone w celu ochrony rynku unijnego przed zalewem tanich butów z Chin (które tak na marginesie wprowadziły dobrowolne ograniczenie eksportu, by UE miało podstawy do zniesienia tego cła), a że do tego i inne kraje są obłożone tym cłem wynika z zapisów GATT/WTO (taki handlowy ONZ :rolleyes:)

co do halek: przy wwozie na teren UE halki pochodzącej z USA, cło wynosi 12% ;D KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, fajny temat :) zaloze sie, ze 90% ludzi wracajacych z usa przywozi ze soba jakies nowe buty, przy czym 90% z tamtych 90% nie ma pojecia, ze podlegaja pod clo! ja zreszta tak samo zeszlym razem wracalem w nowych butach i w zyciu do glowy by mi nie wpadlo, ze powinienem zaplacic za nie clo :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...