Skocz do zawartości

Do Kariny: praca na OPT a H-1B sponsor


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie do wszystkich, ktorzy moga mi pomoc, a zwlaszcza do Kariny:

- czy jezeli zaczne pracowac na OPT dla jednego pracodawcy (A) to w kwietniu ktos inny moze zlozyc o mnie papiery na H-1B (pracodawca B )? Zalozmy, ze jest taka sytuacja, ze znam osobiscie pracodawce B, ale nie moze mi on zaoferowac pozycji az do drugiej polowy roku (akurat by pasowalo gdybym dostala wize). Czy w takim wypadku moge pracowac dla kogos innego w momencie gdy jest o mnie skladane podanie na H-1B? Czy ma to jakies znaczenie, tzn. czy oni na to patrza, ze ktos juz w danym miejscu pracuje na OPT czy wystarczy, ze pracodawca B pokaze, ze mam dla mnie "specialty occupation", stac go aby placic mi min. prevailing wage, a ja spelniam jego wymogi co do pracy?

Baaaardzo prosze o odpowiedz. Pilne. Z gory dziekuje! holy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do wszystkich, ktorzy moga mi pomoc, a zwlaszcza do Kariny:

- czy jezeli zaczne pracowac na OPT dla jednego pracodawcy (A) to w kwietniu ktos inny moze zlozyc o mnie papiery na H-1B (pracodawca B )? Zalozmy, ze jest taka sytuacja, ze znam osobiscie pracodawce B, ale nie moze mi on zaoferowac pozycji az do drugiej polowy roku (akurat by pasowalo gdybym dostala wize). Czy w takim wypadku moge pracowac dla kogos innego w momencie gdy jest o mnie skladane podanie na H-1B? Czy ma to jakies znaczenie, tzn. czy oni na to patrza, ze ktos juz w danym miejscu pracuje na OPT czy wystarczy, ze pracodawca B pokaze, ze mam dla mnie "specialty occupation", stac go aby placic mi min. prevailing wage, a ja spelniam jego wymogi co do pracy?

Baaaardzo prosze o odpowiedz. Pilne. Z gory dziekuje! holy

1. jest to mozliwe a nawet czesto praktykowane

2. specialty occupation to nie to co pokazuje pracodawca tylko to co adwokat musi wykazac czyli, ze:

A. zawod jest specialty occupation (bo nie ma sztywnej listy zawodow i czesto jest tak, ze ten sam zawod jest roznie interpretowany)

B. jest dla Ciebie pozycja w Firmie

C. spelniasz wymogi co do specialty occupation i co do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina, bardzo dziekuje za tak szybka odpowiedz! A czy jest taka mozliwosc, ze w takiej sytuacji dwoch pracodawcow moze wystapic o H-1B i wtedy zobaczy sie, ktora sprawa mialaby wieksza sile przebicia, lub wybrac jedna prace, gdyby oba podania zostaly zatwierdzone? Wiem, ze to troche glupio brzmi, ale tylko spekuluje, gdyz chcialabym jak najlepiej opracowac swoj plan dzialania. Jestem obecnie na F-1 i mam nadzieje wkrotce zaczac OPT. Pozniej licze na H-1B i zielona karte poprzez sponsorowanie przez pracodawce. Dziekuje! holy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz miec dziesieciu pracodawcow starajacych sie o H1 dla ciebie.

Jasne, tyle, ze nie masz zadnego discount i za kazda sprawe placisz osobno (a to sa niemale pieniadze, uwierz mi) oraz zwroc uwage, ze nie mozesz miec 3 petcyji dla siebie typu: #1 jako ekonomista, #2 jako manager, #3 jako ksiegowy. Wypelniajac petycje trzeba uzasadnic, ze masz pojecie o tym co bedziesz robic itd. itp. Adwokat tez bedzie Cie liczyl osobno za kazda sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje! Zgadzam sie. No wlasnie. A jak to jest z tym doswiadczeniem? Jezeli ma sie np. dwa magistry ale jest sie dopiero po szkole to czesto jest tak, ze to doswiadczenie jest dosc ograniczone...Czy jest jakis inny sposob aby substytuowac doswiadczenie, np. wykazaniem, ze mialo sie bardzo szczegolowy "coursework" z zakresu, ktorego praca ma dotyczyc, czy tez jest jakies minimum, np. 1 czy 2 lata doswiadczenia? Jak to jest z H-1B vs. GC? wiem, ze na GC jest duzo trudniej... Jak to sie ma do prac, ktore wymagaja min. Bachelor's degree vs. Master's degree? Czy minimalna ilosc wymaganego doswiadczenia rozni sie w tych dwoch przypadakach? I jak znalezc zawod, ktory wymaga Master's degree wlasnie? Czy DOL website jest tu najlepszym zrodlem informacji w sensie "standardow" takich jak "ten zawod typowo wymaga Master's degree a tamten tylko Bachelor's (mam na mysli Occupational Outlook)? Czy tez jest to raczej kwestia odpowiedniego zagrania prawnika zeby udowodnic, ze dany zawod jest "specialty" i w dodatku wymaga Master's degree a nie tylko Bachelor's?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95% zalezy od prawnika, 5% od szczescia :) Ja np. mialam sprawe dziewczyny, ktora miala byc zatrudniona w firmie przewozowej. Owa firma ma az...2 samochody (truck) oraz 2 kierowcow i tyle. I przeszlo nam i H1B i GC ;)) A sa tez przypadki gdzie np. ekonomista moze byc sponsorowany tak w EB-2 jak i EB-3. Sa zawody, ktore wymagaja MS/MA oraz sa takie, ktore wymagaja BA/BS. Niektore BA/BS da sie podciagnac pod EB-2 itd. itp. GC to co innego niz H1B i inaczej sie szuka wszelkich informacji. Prawnicy maja swoje sposoby, zeby znalezc Ci odpowiedni zawod :-) OOH nie jest stosowane do GC.

Generalnie jesli ktos jest dobra kucharka to wie bez pomocy ksiazek kucharskich, ze majac taki kawalek miesa mozna zrobic to i to a tego zrobic sie nie da. Tak samo z prawnikiem - jesli jest dobry to powie Ci od razu, ze to i to jest wskazane, a tamto odradza. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje. Tylko teraz gdzie tych dobrych prawnikow znalezc.. Spotkalam sie wprawdzie z kilkoma, w czesci ich poglady sie zgadzaly, a w czesci sie roznily..I badz tu madry. Ale uwazam, ze zawsze z im wiekszej liczby zrodel czlowiek czerpie tym madrzejszy sie staje, wiec na razie nie poprzestaje :) No chyba, ze Ty przyjmujesz nowych klientow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...