Skocz do zawartości

Jednak Takie Marzenie?


Roe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak wiadomo na terenie Stanów Zjednoczonych jest mnóstwo Polaków, niektórzy wyjechali nie dawno, niektórzy dawno temu. Jak to się mówi między ludźmi zamieszkujących tą część świata, że Ameryka to już nie to samo, to już nie jest takie marzenie jak kiedyś. Jednak jeżeli Ameryka już wcale taka "dobra" nie jest, to czemu caly czas przyciąga ludzi? (Nie mówię tu w celach turystycznych, tylko w celu osiedlenia się tu.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie jest taka jak kiedyś to nie znaczy, że nie przyciąga ludzi. To znaczy, że przyciąga mniej. Kiedyś dolar był więcej warty, zwłaszcza w Polsce. O ile wiem to głównym powodem tych marzeń było to, że człowiek mógł pojechać do USA i trochę popracować a potem wrócić z kasą i jego życie w Polsce się zmieniało. Mógł np. zbudować dom za pieniądze zarobione w rok (taki przykład, nie wiem na ile bliski prawdy). Wyjeżdżać na stałe też się bardziej opłacało. Teraz różnica między USA a Europą jest duuużo mniejsza, również między USA a Polską. Ludzie wyjeżdżający do UK, Niemiec, czy innych krajów Europy mogą nieraz lepiej na tym wyjść niż gdyby wyjeżdżali do USA. To się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1974 roku moj Tata byl w NY dwa miesiace. Pomalowal w tym czasie trzy mieszkania I miesiac po powrocie kupil dom na hektarowej dzialce. Teraz - moja siostra w Polsce zarabia po przeliczeniu na dolary wiecej niz ja chociaz I ja zarabiam nienajgorzej. Taka roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy, po prostu przelicznik był inny. Na "wolnym rynku" ;) dolar utrzymywał się w okolicach 100 zł. Istotnie po uciułaniu w USA kilkunastu /kilkudziesięciu tysięcy $ ludzie wracali do Polski ustawieni. To nie znaczy że w 1974 r. Amerykanin mógłby kupić dom za kilka miesięcy pracy. Aż tak dobrze nie było. Czytałam na jakimś polskim forum, chyba Onecie, jak to okropnie było za komuny. Osobnik żali się że zarabiał $40 miesięcznie. Jeżeli chciał robić zakupy wyłącznie w Pewexie to rzeczywiście miał przechlapane. Za złotówki przeżył. Podobnie bezsensowne jest przeliczanie obecnych zarobków siostry na dolary - Pewexów już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............Kiedyś dolar był więcej warty, zwłaszcza w Polsce. O ile wiem to głównym powodem tych marzeń było to, że człowiek mógł pojechać do USA i trochę popracować a potem wrócić z kasą i jego życie w Polsce się zmieniało. Mógł np. zbudować dom za pieniądze zarobione w rok (taki przykład, nie wiem na ile bliski prawdy)..............

ostatnio slyszalem takie przyklady o Norwegii...

Cały czas przyciąga ludzi, bo nie każdy leci do U.S. stricte po zielone. I tyle... ;)

przyciaga, przyciaga....i to nie tylko dolary....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...