Skocz do zawartości

hakunaMATA

Użytkownik
 • Zawartość

  81
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

15

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Angband

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. hakunaMATA

  Jak przetłumaczyć dokumenty

  W takim razie tak jak sly6 napisał, właściwy będzie tłumacz przysięgły. Notariusz nie tłumaczy dokumentów.
 2. hakunaMATA

  Pytanie ;)

  Jest różnica w pokazywaniu konsulowi biletów na jego wyraźną prośbę, a własnym, spontanicznym bym powiedział. Jeżeli osoby te były w podobnej sytuacji do Twojej oraz konsul poprosił o okazanie tych biletów, lepiej je ze sobą zabierz. Mnie o odwiedzone kraje również pytano, żadnych biletów czy innych dokumentów okazywać nie musiałem.
 3. hakunaMATA

  Pytanie ;)

  Konsul nie wymaga przedstawienia dowodów, iż było się w danym kraju. Wystarczy Twoje ustne zapewnienie. Rozmowę możesz mieć w Krakowie, możesz w Stolycy.
 4. hakunaMATA

  Jak przetłumaczyć dokumenty

  Chyba nie spotkałem się nigdy w relacjach innych osób z sytuacją, w której osoby te były proszone o okazanie jakichkolwiek dokumentów przy wizie turystycznej. Pewnie takie sytuacje się zdarzają, ale są incydentalne.
 5. hakunaMATA

  Problemy z LOT-em na lotnisku JFK.

  Mojej mamie odwołali lot przesiadkowy z Warszawy do LA dosłownie kilka godzin minut przed wejściem na pokład. Jak się okazało, przyczyną była awaria samolotu. Po powrocie z lotniska na mieszkanie poczytałem dokładnie przepisy, przede wszystkim jedno rozporządzenie UE. Okazało się, że w takich sytuacjach przewoźnik ma obowiązek pouczyć pasażera o przysługujących mu prawach, zapewnić nocleg wraz z wyżywieniem do czasu kolejnego lotu oraz wypłacić odszkodowanie. Uzbrojeni w tak potężną wiedzę wróciliśmy na lotnisko, domagając się ww. udogodnień. Mama otrzymała voucher na dwie noce wraz z wyżywieniem do znajdującego się przy lotnisku hotelu. Wystosowaliśmy także pismo do LOTu z żądaniem wypłaty odszkodowania. Po mniej więcej miesiącu równowartość 600 euro wpłynęła na konto.
 6. hakunaMATA

  23 sierpnia Kraków - Orlando

  Ja podobnie Z tego co wiem, taka jest powszechna praktyka.
 7. hakunaMATA

  23 sierpnia Kraków - Orlando

  Napisz w takim razie skąd i gdzie leciałaś, gdzie miałaś kontrolę imigracyjną, ewentualnie inne szczegóły, które pozwolą autorce posta zrozumieć, w jakich sytuacjach ma odebrać bagaż i go przełożyć, a w jakich nie. Bo muszą być spełnione określone warunki jak mniemam. W chwili obecnej autorka posta może mieć mętlik w głowie nie wiedząc, czy ma odebrać ten bagaż, czy nie.
 8. hakunaMATA

  23 sierpnia Kraków - Orlando

  Źle się wyraziłem. Bagaż się odbiera i przekłada na osobną taśmę, jeżeli leci się z Europy do USA, i przesiadka do portu docelowego jest w USA. Jeżeli leci się w drugą stronę i przesiadka również jest w USA, bagaż odbiera się po zakończeniu podróży.
 9. hakunaMATA

  23 sierpnia Kraków - Orlando

  Co chcesz dokładnie wiedzieć? Z takich podstawowych rzeczy to mogę napisać, by nie bać się przesiadek (podejrzewam, że do Orlando nic bezpośrednio z Krakowa nie lata). Po wyjściu z samolotu kierować się najpierw za tłumem, potem sprawdzenie monitorów z odlotami i zweryfikowanie, skąd masz następny lot. Później już tylko kierujesz się za strzałkami do odpowiedniego gate'u. Jeżeli masz przesiadkę z Europie, nie odbierasz bagażu głównego, natomiast jeżeli przesiadka jest w USA po przejściu immigrations odbierasz bagaż główny z taśmy, a po przejściu kontroli celnej oddajesz go na kolejny odcinek swojej podróży. Przed wylądowaniem w Stanach dostaniesz do wypełnienia druk celny, w którym wpisujesz swoje dane, adres pobytu w Stanach, wartość przedmiotów, które zamierzasz tam zostawić i inne podobne. Druk oddajesz podczas kontroli celnej na pierwszym lotnisku w USA, po odebraniu bagażu głównego (mnie nikt nie sprawdzał tego druku, urzędnik machnął ręką i kazał iść dalej).
 10. hakunaMATA

  Mam podróż do Orlando

  Naprawdę, nie ma się czy martwić. Po przylocie z Polski idziesz za tłumem ludzi, aż trafisz na taką troszeczkę większą halę. Patrząc na wprost, będą dwie strefy: 1) pierwsza po lewej stronie z automatami do odprawy dla osób z krajów UE plus Szwajcarii i jeszcze jakiegoś innego państwa. 2) druga po prawej stronie, gdzie nie ma automatów, tylko tradycyjne okienka i do nich się podchodzi się z paszportem. Co do samej kontroli, to wkładasz paszport do czytnika, który wciąga paszport do środka. Otwierają się wtedy drzwiczki i wchodzi się do bramki. Nie pamiętam już dokładnie, co się tam zaznacza, ale wszystko jest bardzo łatwe w obsłudze. Jeżeli lecisz na polskim paszporcie, instrukcje powinny być w języku polskim. Na koniec automat ten robi jeszcze zdjęcie. Wszystko jest bardzo proste i nie ma się czym przejmować. W razie czego pracownicy lotniska kręcą się pobliżu i można ich poprosić o pomoc.
 11. hakunaMATA

  Mam podróż do Orlando

  Potwierdzam wszystko, co zostało już napisane w tym wątku. Schiphol to bardzo przyjazne i bardzo łatwe do ogarnięcia lotnisko. Ktoś polecał panini, ja z kolei polecam holenderskie, okrągłe wafle przekładane karmelem - palce lizać Ja nie miałem żadnej rozmowy na tym lotnisku, jedynie "kontrolę" paszportową w automacie po przylocie z Polski.
 12. Nie ma sensu. W konsulacie zresztą doradzają, by nie kupować żadnych biletów i nie robić rezerwacji w USA dopóki nie uzyska się wizy. Aczkolwiek, jeżeli planujecie zatrzymać się w konkretnym hotelu, to możecie wpisać jego nazwę i adres we wniosku.
 13. hakunaMATA

  Odrzucony wniosek

  Podsumowując - istotne jest to, co się zadeklaruje przed urzędnikiem, a nie to, co wbijają do paszportu. To ma sens, choć wynika z tego sporo nieporozumień, jeżeli ktoś sugeruje się jedynie wbitą pieczątką.
 14. Podstawą wypłaty odszkodowania jest prawo UE, w szczególności jedno rozporządzenie. Nie trzeba się osobno ubezpieczać.
 15. Nie wiem jak jest przy odwołaniu lotu z powodu pogody, ale jeżeli przyczyną odwołania lotu jest usterka samolotu to odszkodowanie przysługuje.
×