Skocz do zawartości

pida

Użytkownik
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  1

pida last won the day on 18 Luty

pida had the most liked content!

Reputacja

7
 1. Poznawanie ludzi

  Już widzę konwersację jak tak: A: Hi, I am Greg, nice to meet to you! B: Nice to meet you too!, I am Anna! A: Where do you live, where you are from? Blah blah blah Kto wie, może trafisz na jakiegoś dziwaka który okaże się super przez Internet ale ewentualnie jak przylecisz do niego poznać się osobiście może będzie chciał nie tylko być kumplem ale również pójść z tobą do łóżka. Mógłby przez internet powiedzieć że ma 20 lat ale tak na prawdę jest 50 letnim predatorem czyhający na swoją ofiarę! Przynajmniej poznaj kogoś przez Skypa lub inny videochat. Jak bym unikał "pen pals". Najlepiej zastanów się co cię interesuje, jakie hobby i następnie dołącz do forum wokół tego. Zamiast pozdrawiać i udzielać twoich osobistych informacji do byle kogo co może być nie warto, przynajmniej poznasz ludzi z którymi masz wspólny temat i zainteresowania i przynajmniej dużo coś się od tych ludzi nauczysz.
 2. Albo kiedy jesteśmy Ruskami po Polska jest częścią Rosji . Moja reakcja na to prawie chce odpowiedzieć "Hey, is your neck red?"
 3. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  Bezinteresowne zaszkodzenie komuś z powodu zazdrości jest po prostu patologicznie głupotą. Przypomina mi się dowcip o diable z kociołkiem i Polakami:
 4. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  Ja pracuję w dużej Amerykańskiej firmie i tam miałem okazję doświadczyć Amerykanów co lekko konkurowali/zazdrościli poza współpracą. Ale to nie jest tak że nie nawidzą siebie, tylko jeden drugiego nie za bardzo lubi, bo jeden chce rządzić a drugi nie chce słuchać i vice-versa. W USA jeśli pracujesz legalnie (nie na czarno) i pracodawca ci nie wypłaci, możesz sądzić o odszkodowanie i wtedy muszą ci wypłacić znacznie większą sumę. Nie wszedzie jest co tydzień. To raczej widziałem tylko w retail. W biurze to zazwyczaj co dwa tygodnie jest standardem.
 5. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  Na prawdę nigdy nie slyszałas o "dumb Pollack" żartach? Chociaż dzisiaj to już rzadsze, to były bardziej powszechne chyba w latach 80. Np. How many Polish does it take to change a light bulb?
 6. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  Mi się wydaje że to ludzka natura i zazdrość, zawiść, itd istnieje wszędzie. Amerykanie nie są naturalnie bardziej "mili" lub "uprzejmi" od Polaków, tylko to poprostu jest bardziej powszechnym zwyczajem. Może you got point jak Polak się patrzy na drugiego wilka w windzie, kiedy byłem raz w konsulacie polskim w Chicago, to widziałem jednego męża z żoną co głupio się na mnie gapił (jak sroka w kość). Ani dzień dobry ani nic. Albo mu się podobałem albo był po prostu upierdliwy. Tak czy siak to było creepy. Nietolerancyjność tak jak nietolerancyjność do LGBT to może jest w Polsce poważnie powszechne z powodu większości bycia Katolikami a Polska "katolickim stanem", ale ten sam trend jest powszechny w krajach byłego ZSSR i Rosji co były mniej religijne podczas gdy w Hiszpani to związki jednopłciowe zostały zalegalizowane i akceptacja jest bardziej powszechna. Nikt normalny nie spodziewa się bycia kumplem zaraz po zapoznaniu, ale także przez rok udawać najlepszego kumpla i potem zniknąć z radaru poprzez absolutnie unikania kontaktu podczas gdy się tej osoby nie uraziło i też to jest nie normalne. Wolałbym gdyby po miesiącu powiedzieli mi to brush off bo mnie nie lubili zamiast robić cyrk przez cały rok.
 7. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  A dlaczego? Czy tak się nie dzieje pomiędzy imigrantami z innych narodów? Jako wróg czy masz na myśli "burden" czy ktoś głupio zazdrosny? To może bez nie znaczenia mi się lepiej powodzi teraz tam gdzie mniej gdzie mniej Polakow.
 8. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  O tak jeszcze chciałbym dodać, to że Chicago ma pełno Polaków, co jest raczej bardziej amerykanie polskiego pochodzenia co nawet mogą nie znać polskiego, to nie znaczy że będziesz mieć tam tak fajnie bo jest dużo Polaków! Bardzo mało tam jest Polaków z Polski, większość to urodziło się tam ale kiedy zostali sprowadzeni jako małe dzieci i byli w stanie dorosnąć w pełni jako Amerykanie.
 9. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  No i jeszcze trzeba wspomnieć polski akcent jak wszyscy się łatwo nałapią i jak lokalni traktuję cię gorzej niż sami swoich, nawet jak cię rozumią. Na dodatek tutaj bardzo popularne jest fałszywe gorące przyjazne nastawienie ale tylko kiedy Cię potrzebują albo kiedy myślą że możesz się przydać. Jeśli Cię nie potrzebują, to Cię będą ignorować, czasem nawet prosto zatrzeć twoją twarz. Nie będą przyznawać się jeśli maja jakiś problem z tobą, po prostu ci wbiją noż w plecy. Możesz być z jakimiś ludźmi dobrym kumplem przez cały rok a potem mogą udawać jakby cię w ogóle nie znali. Z takim nastawieniem spotkałem się z amerykańskimi rówieśnikami w rejonach Chicago, Midwest. Ten "Midwestern Friendliness" to myth. Juz bardziej wolę ludzi na wybrzeżach, chociaż w pierwszych kontaktach bardziej chłodni ale jak się zakolegujesz to prędzej zostaną w z Tobą w kontakcie i prędzej szczerzy (co do wspomnienia twoich wad, grzecznością się mniej przejmują) nawet w Północnej Kalifornii, bo tam jest dużo transplantów ze wschodniego wybrzeża, przynajmniej tam gdzie pracuję. A po drugie tam jest dużo imigrantów i ludzie są przyzwyczajeni do FOB i bardziej otwarci do innych kultur. W Chicago też są imigranci, ale w większości to lokalni ze stanu Illinois i ze sąsiednich stanów. Więc tam rasizm, ksenofobia, homofobia i nawet żarty o Polakach są tam w sumie powszechne. Najwiecej żartów o Polakach słyszałem od Amerykanów co byli pochodzenia włoskiego.
 10. Plusy I Minusy Ruchu Bezwizowego

  Czy w ogóle większość tu z Was co mieszka na stałe w USA od ponad 10 lat, miał znajomego z Polski co nadal mieszka w Polsce wpaść do USA aby tak odwiedzić? Czy kiedykolwiek powiedział że dostanie wizy było problemem? Ja miałem kolegę co zaoferowałem mu pokryć koszt wizy turystycznej, jeśli by sam pokrył za koszty loty i nie był zainteresowany. Nawet moja rodzinka z Anglii nie pieszy się z odwiedzinami do Stanów Jak kogoś stać na podróż to stać na koszty wizy. Jedynym praktycznym uniedogodnieniem to jest stanie w kolejce do ambasady i obowiązek brania dnia wolnego z pracy. Mi jako obywatelowi USA nie przeszkadza że musiałbym zapłacić większe koszty wizy do Chin lub Rosji niż wyłącznie obywatele polscy mieszkający na zielonej karcie lub w Polsce. Mam w przyszłości plan zobaczyć oba kraje i nie przeszkadza mi jaki tam ustrój rządzi. Jak mam ochotę zobaczyć Wielki Mur lub Sankt Petersburg podczas białej nocy to wybiorę się i zobaczę!
 11. Na pewno na wniosku bedą pytać ale również pytać o wyjaśnienie jeśli odpowiesz tak. Jeśli miałeś tylko wykroczenie ale nie przestępstwo to masz lepszą szansę na dostanie wizy. To czy odnajdą czy nie to nie ma znaczenia. Teoretycznie masz obligację odpowiedzieć wniosek zgodnie z prawdą, ale nie musisz dobrowolnie podawać im wszystkich informacji. Mógłbyś pójść na Avvo i tak zadać bezpłatne lub płatnie pytanie dla imigracyjnych adwokatów. Z tego co wiem to wszyscy aplikańci po skończeniu 16 lat we wniosku o wizę imigracyjną są proszeni o zaświadczenie o niekaralności z KRS (police certificate). Nie wiem czy to się odnosi nieimigracyjnych - wiza turystyczna. Żeby automatycznie odnaleźć twoje dane to musiałbyś popełnić przestępstwo w Stanach. Jest to wątpliwe że rząd polski (MS) automatycznie udziela twoje dane do rządów amerykańskich szczególnie w drobnych sprawach. Po to pytają abyś zestawił dla nich takie zaświadczenie i jakie szczegóły kiedy oni to chcą od ciebie bo sami dostępy nie mają. Po drugie jeśli nie widniejesz w KRS to praktycznie nie byłeś karany, chociaż teoretycznie byłeś bo nie ma publicznego rekordu do użycia przeciw tobie. Jeśli byłeś karany w Stanach, to musiałbyś wyszukać dane o sobie w hrabstwie (state county) gdzie ci udzielono mandat lub wyrok. Jeśli taki jest rekord to mogą to odnaleźć. Jeśli to było przekroczenie prędkości to nie masz się o co martwić :).
 12. High School w USA

  Nie jest jasne z twojego postu, jakim celem byłby twój wyjazd do USA. Wakacje czy szkolenie? Szkolenie języka angielskiego czy jakiś kierunek planujesz wybrać na studia po liceum? Jeśli chcesz iść na wakacje to najlepiej w twoim wypadku byłoby się starać o wizę turystyczną na 3-6 miesięcy. Jest ryzyko że mogą ci odmówić więc wykaż silne związki z Polską. Może lepiej poczekaj aż dostaniesz się na studia. Ze strony DHS wynika żeby wypełnić I-20 to musiałabyś mieć sponsorstwo przez szkołę, więc o co pytasz jak to załatwić na "własną rękę" to nie możliwe. College i uniwersytety mają powszechnie programy typu foreign student exchange. Co do high school, to nie wiem ale większość publicznych HS są na kiepskim poziomie chyba że masz plan pójść na prywatną szkołę. Nie wiem, może twój wujek mieszka w bardzo dobrym dystrykcie, ale typowo to jest bardzo w drogich dzielnicach gdzie ceny domów i dochody od podatków są wysokie. To nie jest jak w Polsce, gdzie wszystkie szkoły są centralnie fundowane z ministerstwa edukacji i licea konkurują ze sobą o lepszych studentów poprzez wyniki świadectw i matur. Te w USA licea - high schools, szczególnie publiczne, działają tak jak w Polsce podstawówki czy gimnazja. Do którego pójdziesz zależy od gdzie mieszkasz i do klas uczęszczasz z ludźmi wybitnymi którzy chcą się uczyć i z tymi którzy nie chcą i wolą wagarować, prokrastynować i używać nałogi. Chcesz powrotu do gimnazjum podczas transferu z polskiego liceum do amerykańskiego high school? Chcesz aby nauczyciele traktowali cię bardziej jak w podstawówce niż liceum (gdzie masz teraz trochę więcej wolności), to pójdź do publicznego amerykańskiego high school :/ Naprawdę co teraz masz to w USA nie zaczyna się aż dopiero pójdziesz na college. Polecam, legalnie podszkolić się najpierw w Anglii aby upłynnić angielski i potem w zależności od twojej sytuacji finansowej starać się do USA na studia lub pracę po studiach. Studia w USA są naprawdę drogie i te koszty nie usprawiedliwiają średnie zarobki nowi absolwenci dostają na rynku pracy po zdobyciu dyplomu. Jednym z tych powodów jest kompetencja z importowaną tanią siłą roboczą z innych krajów (H1B1, it). W USA work-life balance jest naprawdę zły. Na średnio masz tylko 2 tygodnie urlopu na roku. Średnio ludzie pracują więcej niż 40 godzin na tydzień, często także w weekendy i poza godzinami pracy wieczorami, to zależy od kierunku. Jeśli dla ciebie będzie ważne 4 tygodnie urlopu na rok po studiach i gwarancję że nie pracujesz w sobotę i niedzielę to USA dla ciebie nie jest dobrym wyborem. Jeśli wciąż chcesz tam wybrać się to najlepiej postaraj się podczas studiów lub po o internship/pracę w dużej amerykańskiej firmie w Europie co ci może później zasponsorować transfer do USA i wszelkie papierkowe robotę wypełnią za ciebie. Mogą ci zasponsorować albo tymczasową wizę roboczą (tak jak H1B1) albo od razu zieloną kartę. Najprawdopodobnie najpierw dostałabyś tymczasową zanim byś dostała zieloną kartę aby odpracować "dług" dla twojego pracodawcy-sponsora. Tylko zdaj sobie sprawę kiedy jesteś na wizie tymczasowej, to łatwiej pracodowcy nadużyć cię gdyż legalny pobyt w Stanach jest silnie związane z twoją pracą i kiedy tracisz pracę na takiej wizie to tracisz legalny pobyt.
 13. Jestem Panem ale nie musi Pan do mnie formalnie adresować - wystarczy potocznie ;). W Ameryce, lokalni żadko używają formalnego zwrotu Mr Smith or Sir or Miss, zazwyczaj to jest po imieniu (albo nickname/you na forach) 9000 zl = to prawie $2600. hmm na jak długo i Ci ktoś da nocleg za darmo poprzez część podróży. Jeśli z tej sumy wydasz ok aż $1000 na bilet powrotny, to ci zostanie tylko ok $1600. Jeśli potrzebujesz nocleg, to żeby zobaczyć czy Ci wystarczy, wejdź na strony tj Kayak, Trivago, aby obejrzyć oferty z hotelów i airbnb, vbrno itd prywatnych właścicieli co wynajmują dom, pokój czy nawet kanapę. W niektórych miastach hotele są tańsze i w innych to jest prywatnie od właścicieli. Jak wpiszesz na amerykańskiej wyszukiwarce Google miasto, to ci pokaże "points of interest" i idź z tymi co Cię interesuje najbardziej. Jeśli częscią podróży będzię Cie interesować wynajem samochodu, to bym w tym celu podróży uniknął północne-wschodnie wybrzeże i raczej wybrałbym się do Florydy, Teksasu, Arizony, lub Kalifornii. Szczególnie jeśli interesują cię parki rozrywkowe (Disneyland, NASA , Wielki Kanion, pustynia, piękne wybrzeża, lasy, parki itd). Jeśli cię bardziej interesują miasta i wieżowce, chcesz lub potrzebujesz użyć środki komunikacji publicznej no to Waszyngton, Nowy Jork, Chicago, San Francisco. No SF bardziej wieżowców nie ma ale jest to bardzo ładne miasto i ma Golden Gate Bridge. Niestety aby wynająć samochód, pójść do barów lub wybrać się do Las Vegas to musisz mieć przynajmniej 21 lat. Jeśli jedziesz ze starszym kumplem co jest pełnoletni w Ameryce to nie powinieniesz mieć problem z wynajęciem samochodu ale nie będziesz mógł go prowadzić. Dodatkowo nie wszystkie wynajmują do tych co mają poniżej 25 lat i nakładają dodatkowe koszty na grupę 21-24.
 14. To zależy co chcesz zobaczyć. Jeśli chcesz zobaczyć miasta to Wschodnie Wybrzeże lepsze, jeśli chcesz doznać lepszy klimat i kochasz naturę, Zachodnie Wybrzeże jest zdecydowanie lepsze. LA ma złe stereotypy, ale w sumie nikt nie idzie do LA odwiedzić "downtown LA". Ludzie idą tam raczej zobaczyć rejon LA co jest wielki i ma dużo rzeczy do zaoferowania, od scenicznych nadbrzeżnych miast i plaż tak jak Santa Monica, Malibu do Obserwatorium Griffith czy Hollywood Bowl gdzie mają występy. Jeśli jednak zdecyjesz się pójść do Kalifornii to lepiej jeśli spędzisz czas w San Francisco lub San Diego. A co do bezpieczeństwa każde duże miasta mają bezpieczne i niebezpieczne strefy. Użyj racjonalny sens. Nie idź samemu szczególnie w szkicowych dzielnicam po ciemku, trzymaj się tam gdzie jest pełno ludzi i pilnuj swoich rzeczy w zatłoczonych miejscach. W sumie tak samo jak w Europie. Dobrze że idziesz z kolegą niż raczej sam. NYC może spodobać się lub nie. Na pewno nie będzie miał tak tyle glamoru jak w filmach. Proponuję aby zaoszczędzić trochę kasy, i pozostać dłużej lub pozwiedzać więcej, zostańcie bliżej lub w samych centrach miast, jeśli możecie i zamiast wynajmując hotelu, wynajmijcie prywatne mieszkanie na airbnb lub podobych serwisach ale na pierwsze i ostanie noce zarezerwuj noc w hotelu, jak byś miał jakiś problem (właściciel niedostępny lub kiepski pokój) to wtedy nie musicie fatygować się z dramatem po długiej męczącej podróży lub zaraz przed powrotem do Polski. Gdyż jeśli jest problem w hotelu, to wtedy macie lepszą szanse na inny pokój lub zwrot pieniędzy niż prywatnie z właścicielem mieszkania. Jeśli możecie wynajmijcie przynajmniej hotel 3-gwiazdkowy, ale to nie znaczy że 1, 2 gwiazdkowe hotele są złe ale musicie uważać na hotele z pluskawkami. Takie istnieją w hotelach w Nowym Jorku. I one nie dyskryminują pomiędzy klasami w hotelach, ale częsciej się zdarza w tańszych hotelach. Astor on the Park w Manhattanie jest jednym z tych hotelów co miały problemy z pluskwami i jest przerażające wideo o tym na Youtubie: https://www.youtube.com/watch?v=NkOj7Hn3EbI Jestem pewien że znajdziesz lepsze akomodacje po lepszych cenach poza NYC i mógłbyś zaoszczędzić więcej wynajmując samochód na 1 tydzień wynajmując hotel/apartment w NJ niż w samych NYC szczególnie na Manhattanie. Tylko że generalnie trzeba mieć przynajmniej 21 aby wypożyczyć samochód. Ale w NYC, Bostonie, Waszyngtonie, Chicago i San Francisco możecie spoko obejść się bez samochodu. A tutaj jest fajne wideo co pokazuje LA z lotu drona: https://www.youtube.com/watch?v=iAkPMDaW3sg a ten San Francisco: https://www.youtube.com/watch?v=Li9y9ZgdkPc
 15. Prezydent Donald Trump - wydarzenia

  Niestety obawiam się że to stanie się rzeczywistością 14 grudnia. https://www.youtube.com/watch?v=Q5C3MvCusxs&t=61s
×