Skocz do zawartości

Hawaje


Rekomendowane odpowiedzi

przejrzalem chyba wszystkie archiwalne tematy dotyczace hawajow, ale wciaz mam troche watpliwosci, wiec zakladam kolejny, by zadac kilka pytan. planuje wybrac sie z kumplem na wakacje na hawaje w kwietniu. zdecydowalismy sie na wyspe oahu.

1) nie wiem na ile czasu powinnismy tam jechac. biore pod uwage rozpietosc od 5 do 10 nocy. niby wiadomo, ze im dluzej tym lepiej. chodzi mi jednak by ktos mogl powiedziec ile tak naprawde czasu potrzeba, by zobaczyc wszystko co niezbedne. wiadomo, ze wakacje na hawajach do tanich nie naleza, wiec nie chcemy tez na maksa przedluzac pobytu, jesli ma on byc bezproduktywny juz pod koniec.

2) jak wyglada sprawa z komunikacja? czy da sie wszedzie dotrzec transportem publicznym czy lepiej wypozyczyc auto?

3) co robic juz na miejscu? gdzie jechac, co zwiedzac, w co sie bawic? jakie sa koszty tych atrakcji?

4) czy leciec na inne wyspy? jesli tak, to gdzie, jak, za ile i co tam robic? co atrakcyjnego jest na innych wyspach czego nie ma na oahu?

5) prosze tez o wszelkie inne wskazowki dotyczace pobytu na hawajach - co warto wiedziec by ulatwic sobie zycie, lepiej sie pobawic, moze na czyms zaoszczedzic i ogolnie wrocic zadowolonym? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejrzalem chyba wszystkie archiwalne tematy dotyczace hawajow, ale wciaz mam troche watpliwosci, wiec zakladam kolejny, by zadac kilka pytan. planuje wybrac sie z kumplem na wakacje na hawaje w kwietniu. zdecydowalismy sie na wyspe oahu.

1) nie wiem na ile czasu powinnismy tam jechac. biore pod uwage rozpietosc od 5 do 10 nocy. niby wiadomo, ze im dluzej tym lepiej. chodzi mi jednak by ktos mogl powiedziec ile tak naprawde czasu potrzeba, by zobaczyc wszystko co niezbedne. wiadomo, ze wakacje na hawajach do tanich nie naleza, wiec nie chcemy tez na maksa przedluzac pobytu, jesli ma on byc bezproduktywny juz pod koniec.

2) jak wyglada sprawa z komunikacja? czy da sie wszedzie dotrzec transportem publicznym czy lepiej wypozyczyc auto?

3) co robic juz na miejscu? gdzie jechac, co zwiedzac, w co sie bawic? jakie sa koszty tych atrakcji?

4) czy leciec na inne wyspy? jesli tak, to gdzie, jak, za ile i co tam robic? co atrakcyjnego jest na innych wyspach czego nie ma na oahu?

5) prosze tez o wszelkie inne wskazowki dotyczace pobytu na hawajach - co warto wiedziec by ulatwic sobie zycie, lepiej sie pobawic, moze na czyms zaoszczedzic i ogolnie wrocic zadowolonym? :)

1. Najlepiej na 10 dni, a jezeli na krocej to tak zeby zaliczyc tez weekend. To prawda, ze im dluzej tym lepiej, na samym Oahu mozna przez kilka tygodni nie zobaczyc wszystkiego wartego zobaczenia, wiec nie musisz sie martwic o bezproduktywny pobyt (:

2. Komunikacja publiczna na wyspie jest bardzo dobra (podobno jedna z lepszych w US, kilka lat temu wygrali jakis krajowy konkurs czy plebiscyt) ale do niektorych wycieczek samochod sie przyda, nie warto go jednak wynajmowac na caly okres pobytu (ze wzgledu na cene a przede wszystkim problemy z parkowaniem), lepiej jest zaplanowac dzien lub dwa w ktorych auto bedzie niezbedne i wynajac je na ten okres. Jezeli chcecie byc niezalezni od transportu to lepszym rozwiazaniem sa bardzo popularne wypozyczalnie skuterow, musicie tylko pamietac ze prawo HI zabrania jazdy skuterem po autostradach.

3. Z tym nie powinniscie miec problemow, atrakcje same atakuja na ulicach (: Ja polecam na poczatek: Polynesian Cultural Center www.polynesia.com, Hanauma Bay, Waimea Bay Beach Park, North Shore (warto sprobowac plywania w klatce z rekinami), wycieczke dookola wyspy (mozna ja zrobic autobusem- numeru nie pamietam, ale nie powinniscie miec problemow ze znalezieniem: www.thebus.org), w Honolulu oczywiscie Waikiki (ale moim zdaniem nie warto tam spedzic wiecej nie pol dnia), Pearl Harbor, palac krolewski, Chinatown. Warto oczywiscie ponurkowac, nawet jak nie probowaliscie nigdy przedtem, w Honolulu roi sie od sklepow ktore oferuja nurkowanie dla ludzi bez doswiadczenia.

W Honolulu na South King St. jest polskie biuro podrozy pelniace tez role konsulatu honorowego, mozecie sie z nimi skontaktowac i zapytac co polecaja www.hawaiipolonia.com

4. Nie wiem, jeszcze nie bylem. Ale generalnie kazda wyspa jest inna i kazda warto zwiedzic.

5. Warto wiedziec ze:

wszystko jest drozsze niz na mainland,

po Waikiki niebezbiecznie jest chodzic po 2-3 w nocy,

najlepszy (moim zdaniem) hostel na Waikiki jest na 419 Seaside Ave.- wlasciciel nazywa sie Mark a głowny menago Johnny,

rodowite hawajki mozna pomylic z rodowitymi hawajczykami :),

w gescie 'shaka' pokazuj zewnetrzna strone dloni,

pamiatki kupowac najlepiej na Swap Meet i jak najdalej od Waikiki,

zawsze trzeba uzywac kremow z najwiekszym filtrem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oahu jest chyba najciekawsza wyspa,duza tam ciekawych rzeczy i takze troszke cywilizacji! Polecam Polynesian cultural center i czywiscie miesjca gdzie kreca lostow <polnocna czesc wyspy obok wojskowego lotniska), Pearl Harbor oczywiscie, Haunama Bay do nurkowania i najpiekniejsza plaze na swiecie Lanikai Beach!

Autem wygodniej wszedzie sie dostac,najlepiej jeepem i zjechac wyspe do okola w 2 w pare dni!

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja na Hawajach byłam w pazdzierniku 2007 na wyspie Oahu w Honolulu. Duzym plusem było to , że leciałąm z Alaski (670 dolarow przeloty i tydz w hotelu Miramar (3 gwiazdki). Oahu jest najtańsza i najbardziej popularna wyspą. Jezeli lubisz duze zatłoczone miasto pełne japońskich turystów to bedzie ci sie tam podobac. Jesli nie uciekaj szybko z Honolulu. Nie musisz wynajmowac samochodu by tam podrózowac. Komunikacja miejska jest bardzo rozwinieta. Polecem Hanauma Bay, gdzie za 9 dolcow wynajmiesz sprzet do nurkowania (tzn pletwy maske i rurke) ale takiej rafy koralowej nigdzie nie zobaczysz (uważaj an kolana Ja maialam cale podrapane). Druga rzecz to Waimea Bay na pólnocy wyspy (autobusem okolo 3 h) ale takie widoki ze nie pozałujesz) Waimea bay to miejsce gdzie sa najwieksze fale na swiecie Cos niesamowitego!! oprocz tego blisko z tamtad do wodospadów w srodku jungli polecam!!! Pearl Harbol mozesz sobie odpuscic jesli nie jestes jakims zapalonym historykiem :) polskie Westerpllatte :) Mozesz sobie latac na inne wyspy (200 $) lot na kazda. Nurkowanie w klatce z rekinami podobno niezla przygoda 80 dolarow. Wszystki info dostyczace mozliwych rozrywek i znizki kupony beda w takich gazetkach na ulicy Poczytaj sobie Zazdroszcze i milego pobytu Aloha A jakbys chcial cos wiedziec o Oahu moje gg 2293139

Pozdrawiam

[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za konkretne i szczegolowe odpowiedzi :)

mam jeszcze jedno pytanie. jakie dokumenty sa sprawdzane na lotnisku? dzis sie dowiedzialem, ze wyniklo pewne dosc duze nieporozumienie z moja wiza b2. nie jestem pewien czy da sie to odkrecic, wiec teraz nie wiem czy moge sie bez obaw wybrac w podroz na hawaje :) czy w lotach wewnatrzkrajowych jest wazne by miec tylko jakis dokument potwierdzajacy dane z biletu lotniczego czy w przypadku obcokrajowcow sprawdzaja rowniez legalnosc pobytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cpi lataja osoby ze statusem nielegalnym no ale bywa tak ze czasami sprawdzaja status takiej osoby na lotnisku i wtedy masz nie ciekawa sytuacje.

jak ja lecialam w listopadzie 2007 nie sprawdzali nigdzie paszportow, w LAX podczas przesiadki poprosili o ID ale to TSA i tylko kontrolnie, czy te same dane mamy na biletach. W O'ahu wysiadasz odbierasz bagaz i mozesz cieszyc sie cieplem i pieknem krainy. Nie bylo zadnych kontroli, ale byc moze zdarzaja sie jakies.

Co do wyboru, to jak najbardziej polecam Oahu, ale jak macie mozliwosc na ok 10-15 dni to moze sprobojcie tez innej wyspy, warto zobaczyc Big Island i tam parki narodowe z najwyzszymi szczytami, gdzie da sie dojechac samochodem, ale widok jest niezapomniany. jesli mniej nastawiacie sie sie przyrode, to wyspa Maui ma tez niesamowite turystyczne atrakcje, ogrody botaniczne, jaskinie, palarnie kawy i ogromny ogrod botaniczny a tez plantacje macadamia nuts, czy chociazby najbardziej wysuniety punkt na poludnie, tam jednak bedziecie potrzebowac samochod, w wypozyczalniach zalecaja 4wd, ale normalnym da sie przejechac przy wiekszej ostroznosci. Uwazajcie na kradzieze i jesli sie zdecydujecie na wypozyczenie samochodu nie wybierajcie Jeepa Wranglera, choc ciekawie moze wyglada, latwo do niego sie wlamac zdejmujac plandeke, a przeciez bedziecie z jakimis bagazami. Kradzieze zdarzaja sie na Hawajach dosc czesto! Mozna zauwazyc na parkingach szklo z wybitych szyb. Nie zostawiajcie nic w samochodzie.

Co do Oahu nie bede powtarzac - jak juz bylo wyzej Pearl Harbor, Waikiki Beach, Head Dimond, polinesian.. sliczny jest zachod i Latarnia na zach czesci wyspy - plaza Eva. Cala polnocna czesc niezmiernie odbiega od szalenstwa waikiki, tam tez mozna zaliczyc hiking na zachod slonca w pn-zach cyplu wyspy.

Jam macie dostep do przewodnikow AAA - sa naprawde dokladne jesli chodzi o noclegi i restauracje, zazwyczaj tez jak sa oznaczone punkty w skali, co warto zobaczyc, to maja trafne wybory.

Przeloty z jednej na druga wyspe w 2 strony mozna znalezc w cenach 50 wzwyz. Jak juz lecicie na Hawaje, polecam wiecej niz oahu, kazda wysepka zyje swoim pieknem i jest inna na swoj sposob! w Tym czasie jaki planujecie 2 wyspy intensywnie - mozna zaliczyc.

Swietnej zabawy, to rewelacyjne miejsce na wypoczynek czynny i niezapomniane wrazenia.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...