Skocz do zawartości

Najlepsze Rozwiazanie Dla Polsko-amerykanskiej Pary Zeby Nie Przezywac Kolejnej Rozlaki


missinfinite

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od kilku dni przeszukuje fora i strony internetowe dotyczace legalizacji pobytu w USA poprzez slub z obywatelem.

Ja i moj chlopak poznalismy sie prawie dwa lata temu w Polsce (on mieszkal tam przez 20 miesiecy). Oboje bardzo wiele podrozujemy: on profesjonalny artysta, ja zwiazana z turystyka.

We wrzesniu 2007 roku podjelismy decyzje o przyjezdzie do Stanow na jakis czas. Wtedy myslalam jeszcze, ze jesli oboje jestesmy dobrymi ludzmi i sie kochamy oraz nie mamy zamiaru lamac przepisow, to wszystko jakos sie ulozy. Moj chlopak wyjechal jako pierwszy koncem wrzesnia.

Pracujac wciaz w Polsce przyznano mi wize biznesowo-turystyczna na 10 lat. Po ponad 2 miesiacach rozlaki w koncu przylecialam do USA na wizie biznesowej (udalo mi sie powiazac moj wyjazd z praca sluzbowa w Polsce) i dostalam pozwolenie na 3 miesiace pobytu. Poniewaz czas jak zawsze w takich wypadkach plynie szybko postanowilismy jeszcze przedluzyc moj pobyt o kolejne 2 miesiace. 10 dniowe wakacje w Meksyku i przy drugim wjezdzie (tym razem turystycznym) dostalam pozwolenie na pobyt 6-cio miesieczny. Zostaje tylko 2.

Podczas tych 4 miesiecy mojego pobytu pojawily sie pytania o nasza przyszlosc, plany, moze slub itp... Moj chlopak przez kolejny rok musi zostac w USA (praca). Podjelam wiec decyzje o wyjezdzie z Polski na ten czas. Od 2 miesiecy szukamy jakiegos logicznego rozwiazania aby uniknac kolejnej rozlaki oraz abym ja moglabym najszybciej otrzymac pozwolenie na legalna prace i pobyt w USA. Wiele osob radzi nam po prostu wziac slub i chociaz na poczatku nie chcialam slyszec o tym "dla papierku" moj chlopak przekonuje mnie ze moze tak bedzie najrozsadniej. Jednego jestem pewna: to jest milosc mojego zycia i chcemy byc razem. Jednak jak pewnie wielu z was te wszystkie procedury i dokumenty mnie przerazaja!!! (Wczesniej godzinami sprawdzalam opcje wizy J-1, H-3 itd.)

30.kwietnia br. oboje lecimy do Polski na slub mojej siostry. Chce wtedy zalatwic potrzebne dokumenty, tak w razie czego, jesli sie zdecydujemy. Bilet do Stanow zabookowany mam na 30 maja czyli po miesiacu. Strasznie sie obawiam ze po raz 3 moga sie nie zgodzic na moj wjazd do USA po tak krotkim czasie ale i tak bede probowac. Wyjazd jest nie do odwolania i nie zamierzam tracic wiary ze wszystko bedzie dobrze. Wiele osob radzi zatrudnic prawnika, ale bedac szczera: na taka opcje nas po prostu nie stac... Jesli rzeczywiscie podejmiemy decyzje o slubie i rozpoczniemy proces starania sie o prawo pobytu dla mnie wtedy pomyslimy o prawniku.

Po tym dlugim wstepie czas na moje pytania:

1.czy slub rozwiaze czesc moich problemow z pobytem w USA jesli szczesliwie wroce tutaj na wizie turystycznej i podejmiemy ta wazna dla mnie decyzje w trakcie waznej wizy turystycznej? czy rzeczywiscie jest to najprostrze rozwiazanie?

2. Jak dlugo bede musiala czekac na przyznanie SSN juz po slubie i wyslaniu dokumentow o zmiane mojego statusu (czy to prawda ze mozliwe jest to w kilka tygodni?)? Nie chce przez kolejne miesiace martwic sie co zrobie kiedy skonczy sie pozwolenie, tracic wiare w siebie bo nie moge pracowac tutaj legalnie itp....

Myslalam tez o zmianie wizy na K-1 ale to kolejne koszty i nie mam pewnosci ze ja dostane, natomiast strace wize turystyczna. Za duze ryzyko.

Kolejny problem: oboje bardzo wiele podrozujemy. Obawiam sie ze przez dluzszy czas nie bede mogla opuscic USA, ale wyczytalam ze jest kilka opcji. Pytanie 3: czy po slubie bede mogla uzywac mojego Polskiego paszportu (chcialabym dodac do mojego nazwiska nazwisko meza)? Czy nawet jesli przyznana zostanie mi GC bede mogla przebywac poza terytorium USA przez wieksza czesc roku? Czy nie bedzie problemow przy kolejnych wyjazdach nawet z GC?

4.I w druga strone: czy moj przyszly maz bedzie traktowany podobnie jak ja w krajach UE po zalegalizowaniu zwiazku w Polsce (myslimy to uczynic po roku od slubu w USA). Czy znacie jakies wiarygodne zrodlo informacji w tym temacie w Internecie?

Bede bardzo wdzieczna za pomoc.

Przepraszam ze ten post jest taki dlugi ale staralam sie najdokladniej opisac nasza sprawe. Jak wiele par w podobnej sytuacji jestesmy juz oboje maksymalnie zdesperowani. Nie chcemy kolejnych rozlak, stresow przy przekraczaniu granicy... Nie chcemy zeby biurokracja byla przeszkoda dla naszego przyszlego zycia i zwiazku.

Bardzo cenie osoby takie jak Pani Karina i wiele innych na tym forum, ktore staraja sie osobom w podobnej sytuacji bezinteresowanie pomoc. Mam nadzieje ze ktos z Was znajdzie chwilke na odpowiedz chodzby na czesc pytan. Z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.I w druga strone: czy moj przyszly maz bedzie traktowany podobnie jak ja w krajach UE po zalegalizowaniu zwiazku w Polsce (myslimy to uczynic po roku od slubu w USA). Czy znacie jakies wiarygodne zrodlo informacji w tym temacie w Internecie?

Legalizacja slubu w Polsce - czyli umiejscowienie amerykanskiego aktu slubu w polskim USC - nie daje Twojemu mezowi automatycznie polskiego obywatelstwa, a co za tym idzie w Polsce i w innych krajach Unii jest traktowany jako Obywatel Amerykanski. Jako Twoj maz jest w Polsce trakowany na preferencyjnych warunkach o tyle, ze automatycznie ma pozwolenie na prace (bez papierka, tylko jako maz obywatelki RP) i rowniez nietrudno jest uzyskac zezwolenie na pobyt dluzszy niz 90 dni. Ale, to oczywiscie wtedy, gdy zdecydowalibyscie sie w Polsce mieszkac.

czy po slubie bede mogla uzywac mojego Polskiego paszportu

Po otrzymaniu GC bedziesz MUSIALA uzywac polskiego paszportu - amerykanski paszport moga uzyskac tylko obywatele, a nie rezydenci. Jesli chodzi ci o uzywanie starego paszportu, z panienskim nazwiskiem, to chyba przez jakis czas jest to mozliwe, ale z tego co wiem (niestety nie znam szczegolow) jest obowiazek uaktualnienia danych we wszystkich dokumentach w okreslonym limicie czasu. Nawet, jesli nazwisko meza bedzie dodane do twojego, to juz jest zmiana.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 Slub na wizie turysytycznej pomoże ci o tyle, że będziesz mogła rozpocząć starania o zmianę statusu, stosunkowo szybko uzyskasz pozwolenie o pracę i advance parole uprawniający do podróży. Minusem tej sytuacji jest fakt, że oboje z partnerem popełniacie visa fraud i jeśli na interview o GC padnie pytanie o to, kiedy postanowiliście się pobrać, będziecie musieli konsekwentnie kłamać będąc pod przysięgą.

ad. 2 Na SSN czeka się parę tygodni od otrzymania EAD, co z kolei trwa (w tej chwili około 12 tugodni).

ad. 3 Podróżowanie na GC nie jest zabronione, to oczywiste, ale czas spędzony poza USA (jeśli jest to jednorazowo 6 miesięcy lub więcej) kasuje ci okres oczekiwania na obywatelstwo. Poza tym urzędnik na lotnisku zawsze może podjąć podejrzenie, że wcale nie mieszkasz w USA i może to zaskutkować wysłaniem sprawy do sądu imigracyjnego i utratą GC. Centrum życia masz mieć w USA i tu masz rezydować, po to jest GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MMagdalena np w Anglii bedzie uwazany jako maz obywatelki z Unii ,zobacz ile jest slubow teraz w Anglii z Polakami za kase aby legalnie zyc i pracowac...Teraz paszport z Polski sie liczy :)

Tak podejrzewalam, chociaz ciekawa jestem, co to daje konkretnie w innych krajach Unii (od razu pozwala na pobyt i prace?). Ja wiem tylko, ze np w Polsce, inaczej sa traktowani malzonkowie obywateli RP spoza Unii, a inaczej obywatele Unii. Przynajmniej jesli chodzi o pozwolenie na pobyt.

No, ale to juz dygresja od tematu, przepraszam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie odpowiedzi i porady.

NeithWlasnie w naszej sprawie nie mam zamiaru klamac bo nie podjalismy jeszcze konkretnych decyzji... Wątpie ze cokolwiek sie zmieni przed powrotem do USA, ktory traktuje zupelnie turystycznie zeby spedzic tutaj wiecej czasu z moimi znajomymi i oczywiscie chlopakiem. Nie jestesmy jeszcze nawet zareczeni, ale padly pierwsze pytania co dalej i wole wczesniej poznac konsekwencje moich wyborow zanim takie decyzje i zobowiazania padna :) Zwlaszcza ze do Polski jade na slub siostry blizniaczki i ten temat stal sie jak najbardziej aktualny :)

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Missinfinite, ja rozumiem, że jeszcze nie podjęliście decyzji. Nie zmienia to faktu, że gdy już podejmiesz decyzję, że przy kolejnym wlocie do USA na wizie turystycznej wyjdziesz za mąż (czyli wiesz to a priori), to będzie to, w świetle amerykańskiego prawa, visa fraud. I niestety, ale odkrycie tego (np. podczas interview) może skończyć się nieprzyznaniem GC. O ile więc faktycznie wyjdziesz za mąż na turystycznej, będziecie się musieli z mężem pilnować podczas interview, to wszystko. Inna sprawa, gdybyś ubiegała się w Polsce o wizę K-1, to jest właśnie preferowany sposób na uzyskanie GC poprzez małżeństwo, co oczywiście nie znaczy, że ludzie nie biorą słubów na innych wizach. Dobrze znać wszystkie dostępne opcje i ewentualne konsekwencje ich wyboru :) Również pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...