Skocz do zawartości

Amerykański Sen, Jak Rozpocząć Życie W Usa


szakal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moja historia wygląda następująco: byłem już w UK, Hiszpanii, Niemczech gdzie mi się nie podobało i nie widziałem sensu pracować tam dalej a o Polsce to już kompletnie mogę zapomnieć, bo też licho z życiem jak dla mnie (jestem znudzony). Zauroczyły mnie stany i interesowałby mnie pobyt może w Chicago lub NY. Pobyt byłby na kilka lat lub nawet na zawsze tylko jak to zrobić?? Mam 24 lata z tytułem inż. Elektrotechnika spec. Telekomunikacja, angielski nie jest mi obcy, lecz do perfektu troszkę jeszcze brakuje. Kiedyś przypadkowo wyrobiłem sobie wizę turystyczną (kolega robił i zaproponowałbym też sobie zrobił, bo jako student to po 10 min wiadomo było, że na 10 lat), więc dolecieć dolecę, lecz co dalej??

Nie mam tam żadnej rodziny a chciałbym normalnie żyć, czyli: zrobić prawko, kupić samochód, pracować. Czy jest to możliwe?? Wyjazd planowałbym dopiero w marcu lub kwietniu. Za odpowiedzi z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Właśnie, każdy pisze, co innego, albo żeby się szybko hajtnąć, co w 90% jest niemożliwe. Piszą o różnych stanach a z tego, co wiem to w Arizonie prawko można zrobić na wizie turystycznej a w Ilino już nie. Pytam się, bo interesują mnie łatwe przyswajalne metody i w jaki sposób można na miejscu załatwić sponsorowanie przez swojego pracodawcę, gdy będę na wizie turystycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Troszkę posiedziałem na forum i czytałem rożne historie i na początek mam pytania.

Na dzień dzisiejszy robie certyfikat z php i w tym bym się chciał zając w USA (w przyszłości) ale koniecznie na legalu wiec nie chce popełnić żadnej gafy, gdy już tam będę.

Chciałbym przylecieć w Polowie kwietnia, z tego, co przeczytałem to będę mógł zapisać się do szkoły językowej wite collage, w której po zdaniu egzaminu rozpocząłbym semestr na początku maja. I nasuwają mi się pytania:

1.Czy szkoła wydaje od razu zaświadczenie ze podjąłem naukę czy musze odczekać?

2.Po jakim czasie najlepiej jest iść zmienić wizę z turystycznej na studencka?

3.Jak wygląda wydanie SSN w tym przypadku?

4.Mając SSN mogę zdawać prawo jazdy?

(czytałem głownie o Chicago, bo tez tam widziałem fajne oferty dla webmasterów)

Jeszcze mam takie pytanie, do którego pewnie wrócę, ale teraz bym chciał usłyszeć opinie:

5. Na wizie studenckiej mogę przepracować, 20h/tyg.? Czy jest możliwość by można było pracować więcej?

6. Jaki jest potrzebny papier bym mógł pracować na F1 legalnie ( na początek może być to dla mnie jakakolwiek praca, bo miliarderem nie jestem i po zakupie auta mogę mieć słabo z kasa)

Za odpowiedzi z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z praca na studiach to nie jest czasem tak, ze tylko na terenie campusu masz pozwolenie, a wiec jakas ochrona, badz frontdesk w akademiku? gdzies cos takiego widzialem, ale zaraz pewnie ktos znajacy temat napisze jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wizie srudenckiej nie mozna pracowac (student miedzynarodowy)

Po jakims czasie od rozpoczecia studiow mozesz poprosic ze z powodu tremendous hardship (ciezkiej sytuacji) potrzebujesz prace i mozesz dostac cos na kampusie wtedy ale jest to glodowa stawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieja dwa statusy ktore pozwalaja na studia w USA - F-1 i J-1

Na wizie studenckiej (F-1) mozna pracowac do 20 godzin tygodniowo na terenie campusu (jezeli oczywiscie uczelnia pozwoli). Do wyrobienia SSN wystarcza zaswiadczenie- oferta pracy z uczelni.

Pozostale mozliwosci legalnej pracy to CPT i OPT. CPT - curriclar practicum training, pozwala na prace do 12 miesiecy podczas studiow (gdy program studiow tego wymaga), czyli na praktyke obowiazkowa oczywiscie zaakceptowana wczesniej przez uczelnie. Do odbywania CPT wystarcza odpowiedni wpis przez uczelnie w I-20 i zmiana w SEVISie.

OPT - optional practicum training - rowniez pozwala na prace, mozna uzyskac podczas studiow lub po zdobyciu stopnia naukowego - bachelor lub masters degree . Otrzymuje sie wtedy tzw employment permit i mozna pracowac przez 12 miesiecy u dowolnego pracodawcy - praca powinna byc zwiazana z kierunkiem studiow. Employment permit mozna otrzymac po ukonczeniu kazdego stopnia studiow.

Zostaje jeszcze mozliwosc tzw hardship, ale musi wtedy wystapic sytuacja wyjatkowa, np trzesienie ziemi, przewrot itd, gdyz jako przyszly student jestes zobowiazany wykazac ze dysponujesz odpowiednimi srodkami na utrzymianie sie przez przynajmniej rok studiow (okreslone przez uczelnie - koszt studiow+ oszacowane koszty utrzymania i podrecznikow).

Aby utrzymac i otrzymac status F-1 jako student musisz miec zaleznie od uczelni i kierunku 10-12 godzin kredytowych na semestr co w przypadku nauki jezyka bez dodatkowych przedmiotow nie jest mozliwe (a za kazda godzine kredytowa trzeba placic). Natomiast mozliwe jest przeksztalcenie wizy turystycznej na studnecka (przy spelnieniu odpowiednich warunkow)

Podobno wykorzystanie CPT zmieniejsza ilosc czasu dostepnego na OPT, chociaz dokladnie nie znam tych regulacji

Status J-1 jest dostepny w mniejszej ilosci uczelni i glownie dla doktorantow, stypendystow lub studentow tzw masters program. Teoretycznie daje troche wieksze mozliwosci, ale jako ze nie znam go z praktyki nie bede sie wypowiadal. (ale rowniez wymagane jest 10-12 credit hours)

Mam nadzieje ze troche pomoglem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...