Skocz do zawartości

Polskie Prawo Jazdy W Usa - Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie polskiego MSZ jest poradnik dla Polakow podrozujacych za granice, w czesci o USA jest nastepujaca informacja:

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Na podstawie między­naro­dowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności wizy. Należy pamiętać o obowiązku równoczesnego posiadania polskiego prawa jazdy wraz z jego tłumaczeniem na język angielski.

Z tego co piszesz wyglada na to ze policjant myslal ze jestes rezydentem USA (a nie short-term visitor na J1) bo mu pokazales state ID. Jesli tak rzeczywiscie jest to w sadzie bedziesz musial wytlumaczyc swoj status i dobrze by bylo gdybys mial to miedzynarodowe prawko lub przynajmniej tlumaczenie swojego polskiego prawa jazdy. Jesli jako short-term visitor nie mozesz zrobic sobie amerykanskiego prawa jazdy to przeciez nie moga od ciebie wymagac jego posiadania.

A swoja droga wszystko zalezy od policjanta ktory dokonuje inspekcji...mialem bardzo podobna sytuacje na poludniu USA, bylem na J1, zatrzymal mnie policjant bo za pozno sciagnalem noge z gazu...no i dalem mu moje state ID i polskie prawko (gdzie nie ma ani slowa po angielsku jest tylko cos po francusku)...spojrzal na polskie prawko i mnie pyta co ja mu tu daje...wiec odpowiedzialem ze prawo jazdy z Polski i ze tylko takie mam bo jestem tu na 4 miesiace...i chyba nie mial ochoty na dodatkowa papierowa robote, bo tylko oddal mi dokumenty i powiedzial zebym jechal wolniej.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Nie rozumiem w ogole po co to gdybanie, sa przeciez konkrety : http://www.dot.wisconsin.gov/drivers/drive...ply/foreign.htm

Foreign motorists from any of the countries who are party to the United Nations Convention on Road Traffic (Geneva, 1949) or the Convention on the Regulation of Inter-American Motor Vehicle Traffic (Washington, D.C., 1943) who visit the United States as tourists can drive legally using their valid domestic driver's license for a period not to exceed one year from the date of arrival. They may drive either a personal or rental car.

Tourists from countries who are party to the Geneva Convention and the Regulation of Inter-American Motor Vehicle Traffic can also legally drive their own private cars bearing valid license plates/registration tags issued in their native country for a period not to exceed one year from their date of arrival.

Foreign tourists whose country is not among those that are party to the terms of either convention may be required to obtain a driver's license and secure license plates/registration tags upon arrival in the United States (U.S.).

Foreign students attending school in the U.S. who are at least 16 years old and their privilege to operate a motor vehicle in Wisconsin is not suspended, revoked, cancelled or disqualified, can drive with their home country's valid license for up to one year. After one year, they must meet the same licensing requirements as a Wisconsin resident.

In addition to having a valid foreign driver's license, visitors are advised to carry an International Driving Permit obtained in their home country, as authorized by the 1943/1949 or 1968 conventions, or attach an English translation to their national driving license. The International Driving Permit is translated into the nine official languages of the United Nations, including English, and serves as a translation to be used in conjunction with the visitor's valid driver's license. It can be useful in emergencies, such as traffic violations or auto accidents, particularly when a foreign language is involved.

Visitors from foreign countries must obtain their International Driving Permit in their native country prior to arrival in the U.S.

Dodam, ze Polska nalezy do "Countries party to the 1943 or 1949 conventions".

Generalnie, do 18 sierpnia masz jeszcze troche czasu - cale 40 dni.

Wariantow jest kilka.

Pierwszy - moim zdaniem rozwiazanie problemu.

In addition to having a valid foreign driver's license, visitors are advised to carry an International Driving Permit obtained in their home country, as authorized by the 1943/1949 or 1968 conventions, or attach an English translation to their national driving license.

Wynika z tego, ze wystarczyloby Ci odpowiednie tlumaczenie dokumentu.

Nie masz wtedy problemu z data wydania prawa jazdy pozniejsza niz data zatrzymania, dysponujesz legalnym dokumentem uprawniajacym Cie do poruszania sie po drogach Wisconsin (jesli nie dochodza do tego dodatkowe obostrzenia, ktorych nie widzialem - ale na pewno przejrzysz podany przeze mnie adres i dojdziesz do ewentualnych problemow).

Drugi - wyrobienie prawa jazdy w Wisconsin.

Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tu - http://www.dot.wisconsin.gov/drivers/drive...pply/getlic.htm - jak na dloni ...

Trzeci - na pewno nie jest to wariant najlepszy, ale napisze cos o nim - moze komus kiedys bedzie potrzebny (co stan, to obyczaj, nie wszedzie wystarczy tlumaczenie dokumentow).

Jesli sie pospieszysz, moze uda sie zalatwic miedzynarodowe prawo jazdy w Polsce.

Moze byc to trudne, bo w teorii osoba wnioskujaca o miedzynarodowe prawo jazdy musi stawic sie przynajmniej raz w urzedzie po odbior dokumentu.

W praktyce ... wyrabialem sobie 'zdalnie' zwyczajne i miedzynarodowe prawo jazdy (w trakcie dluzszego pobytu za granica skonczyla sie waznosc poprzedniego), kumpel rowniez wyrabial 'zdalnie' miedzynarodowe prawo jazdy w Polsce - wszystko da sie zalatwic :)

Wysylasz rodzine do urzedu komunikacji w Twoim miescie, wczesniej przesylasz im emailem swoje zdjecie (do wywolania u fotografa w Polsce), podany ponizej formularz i wzor Twojego podpisu (aby wykorzystali go na skladanym wniosku :( ).

Potrzebujesz:

  • Wypelniony formularz http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk...prawo_jazdy.pdf
    Formularz musi być wydrukowany w całości na jednej kartce formatu A4 (dwustronnie !), bez zmniejszania, zwiększania czy zmiany proporcji, w normalnym, a nie oszczędnościowym trybie wydruku.
    Ze względu na niewielkie marginesy formularza, wydruk na niektórych drukarkach np. laserowych może być niemożliwy.
  • Fotografia 3,5 x 4,5 cm, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów, lewy półprofil z widocznym lewym uchem
  • Dowód osobisty do wglądu (zakladam, ze zostawiles dowod w kraju? - nie ma przeciez najmniejszego sensu zabieranie go do USA)
  • Krajowe prawo jazdy (do wglądu) + kserokopia prawa jazdy (z tym bedzie problem, ale wyslij im po prostu skan swojego prawa jazdy - bedzie musial znalezc sie w papierach w urzedzie komunikacji)
  • Potwierdzenie wpłaty za wydanie MPJ w wysokości 25 zł.
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł
  • Pozytywnego nastawienia urzednika (ewentualnie prezentu, ktory negatywne nastawienie zmienilby ... :P)

Dalsza czesc teorii - papiery musza byc wyslane do Warszawy i tam 'drukowane' sa miedzynarodowe prawa jazdy, trzeba czekac na nie tydzien.

Praktyka - urzednik robi to na miejscu, powyzsza teoria to zwyczajne klamstwo.

Jesli sie pospieszycie - za tydzien z hakiem (najpozniej) powstanie miedzynarodowe prawo jazdy, ekspresowa przesylka do USA (waga niska, wiec nie powinna byc droga) dotrze do Ciebie przed sprawa.

Czwarty wariant ...

Czy wyrobienie miedzynarodowego prawa jazdy w USA Ci cos da? Nie wiem.

Wg informacji na http://www.license-2000.com/ mogloby wystarczyc (byloby rownoznaczne z tlumaczeniem przysieglym).

Domyslam sie, ze byloby tez drozsze niz samo tlumaczenie przysiegle - ale bardziej uniwersalne (pewnie moglbys uzywac go w stanach, w ktorych tlumaczenie do krajowego, polskiego prawa jazdy nie wystarczy).

Pytanie najistotniejsze ze wszystkich jesli chodzi o warianty 2, 3 i 4 - kazde prawo jazdy (stanowe lub miedzynarodowe), ktore teraz zalatwisz, bedzie mialo date wydania pozniejsza niz data zatrzymania.

Jak to zinterpretuje sad? Ja nie wiem - moge sie tylko domyslac.

Miedzynarodowe prawo jazdy w znanej nam postaci (polskie i to z http://www.license-2000.com/ ) jest mimo wszystko tlumaczeniem istniejacego dokumentu, moze wiec data nie jest tu tak istotna?

Takie rzeczy wie jednak prawnik i sedzia, nie ja :)

To co pisze exmoond ("nalezy miec wize na conajmniej 6 miesiecy i nie krocej") to wierutna bzdura - po co w ogole takie wypowiedzi? Wprowadzaja jedynie dodatkowy zamet.

Przez kolejne kilka lat osoby, ktore zacytowana wypowiedz exmoonda przeczytaja, beda powtarzac rzecz jako fakt.

adam2008 - juz Sly6 podal Ci zrodlo juz w watku, ktory zacytowales, a Ty wciaz powtarzasz swoje. O Californi i prawie jazdy w tym stanie byl juz niejeden watek, nietrudno przeszukac archiwum.

Zanim cos napiszecie - zadajcie sobie minimum trudu, aby sprawdzic zrodla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni jestem w USA w Wisconsin. Dziś zostałem zatrzymany przez tutejszą policję do rutynowej kontroli. Wylegitymowałem się amerykańskim ID i polskim prawem jazdy. Policjant oświadczył że nie mogę poruszać się za pomocą polskiego prawka i wręczył mi wezwanie do sądu na 18 sierpnia i ewentualny mandat na 340$. Pytanie jest takie czy wyrobić sobie międzynarodowe prawko czy próbować zdawać tu obowiązujące? Czy każde z dwóch praw jazdy przekonają sędziego. Międzynarodowe dużo łatwiej zdobyć aplikacje wysyła się z domu przez internet a za amerykańskim musiałbym trochę pojeździć jeżeli w ogóle da się je zrobić gdyż mogą pojawić się problemy z tym że moja wiza J1 jest krótsza niż 4 miesiące.

na polskim prawie jazdy mozesz jezdzic gdy jestes na wizie turystycznej ale z chwila otrzymania pobytu stalego obowiazuje cie wyrobienie amerykanskiego prawo jazdy tzn na green card musisz miec stanowe prawko a jak masz wazne wize w paszporcie to polskie wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor watku jest na wizie J1, krotszej niz 4 miesiace.

Same przepisy dotyczace praw jazdy nie sa ogolne i roznia sie w zaleznosci od stanu.

Na przyklad - jednym z mniej przyjemnych dla nas stanow jesli chodzi o zasady zwiazane z tym dokumentem jest Kalifornia (na wizie J1 musimy wyrobic w okreslonym czasie stanowe prawo jazdy, aby moc prowadzic pojazd - prawo jazdy wydane w Polsce nie wystarczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja sam legitymowalem sie jeszcze w zeszlym roku ksiazeczkowym prawkiem, ktore wtedy juz w Polsce bylo niewazne. 3 razy zostalem zatrzymany, bez konsekwencji. Samochody tez na nie wypozyczalem. Wszystko zalezy od osoby po drugiej stronie. W CA trzeba wyrabiac prawko po 30 dniach pobytu. Zawsze mozna powiedziec, ze wlasnie sie przyjechalo, przeciez zaden policjant nie bedzie wymagal okazania paszportu. Niepotrzebnie okazywales ID ( zreszta po co? policjant tak ci kazal? ). W USA prawka wydaje sie raczej w zestawie z ID, wiec moglo to byc dla niego dziwne, ze masz jedno, a nie posiadasz drugiego.

Wydaje sie, ze przetlumaczone polskie prawko powinno wystarczyc, wraz z opisem sytuacji, ze przeciez jestes na J1, podrozujesz sporadycznie, a to byla twoja pierwsza przejazdzka. W koncu w Wisconsin tez jest co roku wielu J1-owcow, takze takie cos , jak J1 powinno byc znane?! To nie Dakota!!

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielu znajomych wśród tutejszej poloni i mój przypadek jest pierwszym z tego rodzaju, jeden z nich który był kontrolowany pokazał legitymację studencką z polski i udało mu się. Policjant poprosił mnie o ID-driver license więc dałem mu polskie prawko, stwierdził że nie wie co to jest i poprosił o ID lub paszport więc dałem mu ID - paszportu nie nosze cały czas ze sobą. W tej chwili mam już prawko międzynarodowe i jak będzie można i będą chęci podejdę do zdawania prawka tu w Wisconsin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nie masz sie czym martwic.

Moj przypadek wydarzyl sie w Illinois, nie w Wisconisn.

Kilkanascie dni po przylocie jechalem pierwszy raz po highway i odrazu "dzwon". Poprostu ostre hamowanie bylo i mi sie nie udalo wyhamowac, lekko uderzylem w tyl Chevy Malibu. Gosc wezal State Police. Mialem przy sobie polskie prawo jazdy i kopie mojej wizy J1. Przyjechal mlody policjant, no i sie zaczely problemy jak mu dalem polskie prawko i kopie wizy (ktorej nie chcial nawet ogladac). Dostalem mandaty: za wypadek, jazde bez uprawnien i jeszcze jakis trzeci ale nie pamietam juz, no i do sadu za miesiac

W sadzie sedzia zapytal sie mnie:

ILE CZASU PRZEBYWAM W USA???

powiedzialem, ze ok. 40 czy 50 dni

Nastepnie kazal pokazac, paszport z wiza albo polskie prawo jazdy (wydaje mi sie ze tylko prawko, pewny jestem tak na 75% ) dla jakiegos asystenta, ktory do mnie podszedl. Asystent przyjrzal mu sie uwaznie, skinal glowa do sedziego i Pan sedzia wszystkie zarzuty mi oddalil, tz. nie musialem placic nawet za wypadek (bo tak tam dzialo prawo jak sie pozniej dowiedzialem, inaczej niz Polsce) Po kilku dniach pojechalem i zrobilem wkoncu prawko w Illinois.

Aha, jeszcze jedna uwaga, bo po tym calym wypadku, znajomi mnie nastraszyli strasznie, ze mam prze... itd. i zebym sobie wzial adwokata na sprawe w sadzie itd. Jak pojechalem do adwokata po porade to zaczal przezywac ze to powazna sprawa i za 450 dolcow mnie wybroni hehehe Takze uwazaj na polskich ZNAWCOW ameryki i adwokatow, ktorzy patrza aby zarobic.

Cala akcja byla pare lat temu, nie wiem jak dokladnie wygladaja przepisy teraz, ale jezeli wiesz ze mogles jezdzic 30 dni czy iles tam na polskim prawko to znaczy ze MOGLES i sedzia bedzie o tym wiedzal to nie jest jakis tam policjant. To ze masz stanowe ID o niczym nie swiadczy, zeby zdac prawko musisz miec czas, mozliwosci, samochod itd.

Co do mozliwosci wyrobienia prawka w Wisconisn to nie wiem, ale ja bym pojechal do DMV i probowal zrobic. Wez dokumenty, paszport, SSN, jakies tam koperty z Twoim adresem i wal, ze chcesz zrobic normalne prawko, najwyzej Cie zastrzela :) Nie wiem tez jak teraz jest w Illinois z wyrobieniem, ale mysle ze bez problemow bys wyrobil. Nawet CDL zawodowe prawko wydawali nielegalnym, jeszcze nie caly rok temu (ja sam bylem kierowca trucka).

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy na wizie turystycznej można zdawać na amerykańskie prawo jazdy?

Powinienes dostac nagane za ewidentne lenistwo.

W prawym gornym rogu strony znajdziesz opcje "Szukaj". Po wstukaniu w wyszukiwarce tekstu jak "prawo jazdy turystycznej" otrzymasz caly szereg stron, wyszukanie odpowiednich informacji zajmuje minute.

Tu masz przykladowe watki:

http://www.usa.info.pl/board/index.php?showtopic=13660 , http://www.usa.info.pl/board/index.php?showtopic=13355, http://www.usa.info.pl/board/index.php?showtopic=12554 , itp. itd.

Jezeli wiesz do jakiego stanu sie wybierasz, wstukujesz w google fraze "dmv nazwa_stanu" lub "mva nazwa_stanu", ewentualnie wchodzisz na http://www.dmv.com/ i wybierasz odpowiedni stan z listy.

Po wejsciu na strone DMV z danego stanu patrzysz jakie sa aktualne przepisy dotyczace problematycznego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...