Skocz do zawartości

W&t - Kilka Pytań Od Żółtodzioba


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Planuje wyjechac do USA na wakacje przyszlego roku ( 01.07.2010 - 30.10.2010 ) i rozwazam kilka mozliwosci wyjazdu, jedna z nich jest popularny Work and Travel. W zwiazku z tym mam kilka pytan do frumowiczow, ktorzy maja juz w tym zakresie wiedze i doswiadczenie :

1. Jakie biura polecacie, a jakie odradzacie ?

2. Czy jezeli mam zamiar jechac z grupa znajomych to wszyscy mozemy jechac w to samo miejsce, czy mozemy zostac wyslani w zupelnie inne rejony USA ?

3. Czy biura oferuja szeroka oferte prac gdzie dostaje sie napiwki ( kelner, barman, praca w kasynach itp. ? ) bo jest to chyba jedna mozliwosc zarobienia normlanych pieniedzy w usa. Z tego co czytalem wiekszosc prac bez napiwkow to zarobki okolo 8$ za godzine - moim zdaniem to smiesznie pieniadze bo w Polsce zarabiam na godzine okolo 6-7 $ na reke , a nie jest to zadna specjalistyczna praca tylko dorywcza praca dla studenta, ktora nie wymaga zadnych kwalifikacji. Polecacie jeszcze jakies inne dobrze platne zajecia oprcz tych z napiwkami ( moze kontraktorka ?)

4. Jak wyglada kwestia zakwaterowania, sam sobie czegos szukam, czy biuro moze mi tutaj pomoc ?

5. Czy bedac juz w USA moge znalezc sobie inna prace jezeli znajde sobie cos ciekawszego i na lepszych warunkach niz moja pierwsza praca ? Polecacie jakies miejsca gdzie prace mozna znalezc szczegolnie latwo ?

6. Czy ktos ma doswiadczenia z samodzielnym znalezieniem pracy przed wyjazdem (opcja independent ) ? jak szukacie takie pracy ? dzwonicie, wysylacie maile ? jacys pracodawcy, ktorych polecacie ?

7. jak wyglada sprawa z prawem jazdy ? moge je wyrobic w usa czy nie mam takiej mozliwosci ?

8. Sa jakies miejsca w stanach, ktorych nie polecacie na wyjazd? ( drogo, niebezpiecznie, nieciekawie itp. )

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade

przegladalem forum i znalazlem odpowiedz tylko na czesc pytan

nie moglem nic znalezc na temat pytan numer 2,5, 7, 8 ( chodzi mi o wyrobienie prawa jazdy od zera w usa, nie majac polskiego prawa jazdy ) oraz pytania dodanego w drugim poscie odnosnietego tego czy stawki za prace podawane sa jako brutto czy netto ( np. na stronie CCUSA )

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( chodzi mi o wyrobienie prawa jazdy od zera w usa, nie majac polskiego prawa jazdy )

to idziesz i wyrabiasz,jak bedziesz miec numer SSN to w calym USA wyrobisz prawko majac do tego wazna wize.No i masz nawet pare tematow na ten temat

dowiesz sie tego klikajac na dana strone www w danym stanie o prawku :)

wpisz dmv i jaki stan Cie interesuje i bedziesz wiedziec co i jak ,,musisz znac jezyk a sobie poradzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp 2:

jak bedzie miejsce w danej pracy ;lub tez w innej ale w tym samym miejscu to mozecie leciec razem :) nikt Was na sile nie rozdzieli chyba ze nie bedzie wolnych miejsc pracy

odp5:

jak jedziesz jako osoba poszukujaca pracy na miejscu to mozesz zmienic prace lub tez znalesc taka aby Ci sie podobala,,jesli sam odejdziesz z danej pracy(tej nagranej w Polsce) a pracodawca Cie zglosi do sevis to mozesz zapomniec o wjezdzie do USA czy to na wizie turystycznej lub tez na work i travel przez jakis czas,lepiej to juz zalatwic z pracodawca oraz organizacja...A jakbys chcial zostac w USA po tym odejsciu a sevis by sie o tym dowiedzial to masz wize anulowana i jestes nielegalnie w USA.

Co do szukania pracy to mozesz szukac przez www ,wysylac e-miala lub tez na miejscu,,czasami biuro samo zalatwia nocleg a mozecie tez i sami cos sobie znalesc

Moze ktos z tegorocznych watowiczow cos napisze jak bylo ze znalezieniem pracy teraz i jak bylo ..Bo mozesz o tym tez poczytac w postach z lat 2005-2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodze na strone np. ccusa i widze tam oferte pracy np. waiter za 8$ na godzine - czy to jest 8$, ktore dostane na reke czy od tego zostanie odliczony podatek ?

Bedzie odliczony podatek, dla studentow na J1 na pewno stanowy i federalny, przy pelnym wymiarze pracy 80h, w zaleznosci od stanu potracaja ok. $80-$120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakie biura polecacie, a jakie odradzacie ?

Ciezko cos doradzic, bo zalezy czym determinowany jest Twoj wybor, cena, czas zalatwienia wyjazdu, tym jak dlugo dana firma sie tym zajmuje? Z tego co sie orientuje (pracuje z kilkoma studentami co roku) duzo osob wybiera BTC, almatur, go2usa i ccusa.

2. Czy jezeli mam zamiar jechac z grupa znajomych to wszyscy mozemy jechac w to samo miejsce, czy mozemy zostac wyslani w zupelnie inne rejony USA ?

Jezeli wybierzecie wiekszego pracodawce, typu Resort czy park rozrywki, sa wieksze szanse, ze beda potrzebowali wiecej pracownikow. Prosze poczytac informacje o pracodawcy, czesto w opisie pracy zaznaczaja, ze zatrudniaja pary czy grupy znajomych.

3. Czy biura oferuja szeroka oferte prac gdzie dostaje sie napiwki ( kelner, barman, praca w kasynach itp. ? ) bo jest to chyba jedna mozliwosc zarobienia normlanych pieniedzy w usa.

Nie mam bierzacych informacji, ale po moim pracodawcy widze, ze rzadko sie zdarza, zeby oferowano pozycje z napiwkami dla studentow, bo nie jest trudno zatrudnic lokalnych na tego typu stanowisko. Studenci najczesciej pracuja w housekeepingu, deli, markecie, moze kilku jako busser (sa napiwki, ale uzaleznione od kelnerow). No niestety od kiedy kurs dolara jest tak niski nie zawsze sie oplaca wyjezdzac na work and travel, biorac pod uwage cene programu, no chyba ze znajdziesz druga prace.

4. Jak wyglada kwestia zakwaterowania, sam sobie czegos szukam, czy biuro moze mi tutaj pomoc ?

Niektorzy pracodawcy oferuja zakwaterowanie za oplata, zwlaszcza w miejscach gdzie dojazd jest utrudniony lub niemozliwy bez samochodu, typu parki narodowe. Najczesciej jednak szuka sie na wlasna reke.

5. Czy bedac juz w USA moge znalezc sobie inna prace jezeli znajde sobie cos ciekawszego i na lepszych warunkach niz moja pierwsza praca ? Polecacie jakies miejsca gdzie prace mozna znalezc szczegolnie latwo ?

Wiem, ze mozesz znalezc druga prace, ale nie mozesz zerwac kontraktu z originalna praca, ktora wystawila Ci kontrakt i widnieje na DS. Jezeli zostanie to zgloszone do sevis, moga nawet anulowac Ci wize. Jezeli zle sie dzieje w pracy i lamane sa warunki kontraktu mozesz kontaktowac sie ze sponsorem, np CIEE i oni zdecyduja czy to wystarczajacy powod na zmiane pracy.

6. Czy ktos ma doswiadczenia z samodzielnym znalezieniem pracy przed wyjazdem (opcja independent ) ? jak szukacie takie pracy ? dzwonicie, wysylacie maile ? jacys pracodawcy, ktorych polecacie ?

Pracy najlepiej szukac na internecie.

7. jak wyglada sprawa z prawem jazdy ? moge je wyrobic w usa czy nie mam takiej mozliwosci ?

Jezeli zdecydujesz sie na wyrobienie prawka, radzilabym jak najszybciej po przyjezdzie. Zeby dostac plastikowe prawo jazdy moze potrwac nawet do miesiaca. Z doswiadczenia znajomych najczesciej data waznosci wizy jest data waznosci prawa jazdy (california).

8. Sa jakies miejsca w stanach, ktorych nie polecacie na wyjazd? ( drogo, niebezpiecznie, nieciekawie itp. )

Nie mam pojecia :) Na prwno w wiekszych miastach, gdzie moze zarobki sa wieksze, moze byc duzo drozej i wiecej pokus na wydawanie zarobionych pieniedzy :)

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
dzieki za odpowiedz

mam jeszcze tylko pytanie co do tych stawek godzinowych

wchodze na strone np. ccusa i widze tam oferte pracy np. waiter za 8$ na godzine - czy to jest 8$, ktore dostane na reke czy od tego zostanie odliczony podatek ?

pozdrawiam

8$ - myślę że to jest około 8$ i to razem z napiwkami, bo normalnie stawka dla kelnera w USA to uwaga - 2.13$ + napiwki :) Myslę że jest to celowo tak napisane, no bo gdyby ktoś zobaczył ofertę pracy gdzie płacą 2.13$, to nikt początkujący by się na to niezgodził. Ale nie przerażaj się, bo napiwki w USA to taki zwyczaj. W stanach nie wypada nie dać napiwku, bo to swiadczy o braku kultury.

I jeszcze jedno - bardzo trudno jest oszacować ile naprawdę zarobisz, bo w tej pracy najważniejsze są dwa czynnki, po pierwsze klasa, że tak się wyrażę, danej restauracji, czyli napiwki np w Dennis Restaurant (którą szczerze odradzam) będą dużo niższe niż w np. Steakhouse (tą z ręką na sercu ci polecam), bo w tej drugiej obiad dla czterech osób to wydatek rzędu 80 - 100$, a w tej pierwszej 40-50$. I generalizując, świadomie mogę stwierdzić - bo w tych restauracjach pracowałem, z czego ta pierwsza to raczej bar szybkiej obsługi niż restauracja - że napiwki w stanie VA kształtują się na poziomie 10 do 20% ceny posiłku. A więc od 100$ masz 20$, co ciekawe przy tej kwocie nigdy nie dostałem mniejszego napiwku.

Po drugie drogi forumowiczu - piszę jak stary pierdziel, haha - najwazniejszy czynnik to TY, czyt. zależy jak będziesz obsługiwał swoich drogich amerykańskich klientów ;)

Ja ich dosłownie kochałem, co nie znaczy że wszyscy byli super mili i przyjaźnie nastawieni, ale szczerze powiem że jeśli do każdego klienta podejdziesz indywidualnie, i sprawisz że to będzie najlepsza obsługa jaką w życiu miał, i powie ci to prosto w oczy, to powiedz mu że przeleciałeś te tysiąć mil specjalnie żeby go obsłużyć B)

Oczywiście żartuję, ale dobra, profesjonalna i przede wszystkim miła obsługa, jest w USA sowicie wynagradzana.

Po pewnym czasie może zdobędziesz stałych klientów, a to już jest naprawdę super sprawa. Sam sie przekonasz.

P.S. Ja na początku obawiałem się czarnoskórych klientów, bo słyszałem od wspołpracowników a nawet menadżera, że oni zawsze narzekają Okazało się prawdą to że najbardziej niezadowoleni z posiłku bywali właśnie oni, ale zdarzyło mi się to dokładnie tylko 3 razy. Jednocześnie jednak najfajniejsi i najbardziej bezproblemowi i najzabawniejsi klienci, którzy utkwili mi w pamięci też byli czarni :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...