Skocz do zawartości

Metoda Callana


ppp1

Rekomendowane odpowiedzi

ella douczałaś się jeszcze języka w stanach ? ja mam zamiar skończyc tu cały może kurs i w stanach jak wyjade cos znaleść esl chodziłaś tam na taki kurs bo z tego co już wiem przed wyjazdem w usa warto iść na callana bo dużo daje a w stanach na esl

Tak, chodzilam tu na ESL, ale byly to zaawansowane konwersacje, przez niecaly rok. Mialam duzo znajomych Amerykanow i pracowalam z Amerykanami, to na pewno pomoglo w szybkim opanowaniu jezyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam duzo znajomych Amerykanow i pracowalam z Amerykanami, to na pewno pomoglo w szybkim opanowaniu jezyka.

to jest tzw podstawa aby poznac dobrze jezyk i nie bac sie mowic a jaka metoda sie uczysz to juz inna sprawa ,,ja sie nie uczylem metoda callana i jakos dalo sie rozmawiac z Amerykanami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech mnie ktos poprawi jesli sie myle, ale metoda callana glownie polega na tym, ze lektor zadaje pytanie a studenci w ciemno odpowiadaja, metoda callana nie uczy czasow

Studenci nie odpowiadaja w ciemno, tylko powtarzaja za lektorem a w miare zaawansowania sami odpowiadaja. Zgodnie z zalozeniami metody bezposredniej ucza sie jak male dzieci ojczystego jezyka - najpierw mowic i myslec w jezyku a pozniej czytac i pisac. W ten sposob bez udzialu naszej swiadomej woli mozg rejestruje pewne schematy, pozniej nauczymy sie je wykorzystywac w codziennych konwersacjach i w miare poznawania wiekszej ilosci slow. Dokladnie na zasadzie bezposredniej maluchy najpierw nasladuja mowe rodzicow a dopiero pozniej rozumieja ja coraz dokladniej i z czasem potrafia zapamietane schematy swiadomie przeksztalcac by moc wyrazic wlasne mysli.

Gramatyka w kursie jest opracowana na poziomie kursow FCE (czasy, okresy warunkowe, mowa zalezna, itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dyktando jest zawsze bardzo smieszne :) Wszyscy sie smieja bo choc czytali juz sporo to nie zwracali uwagi na pisownie. Dyktanda sa numerowane po to zeby moc sobie pozniej odszukac je i sprawdzic. Do konca 4-go etapu czyta sie lekcje i pisze dyktanda po 2 razy. I znow jako, ze to metoda bezposrednia to choc czlowiek sam nie zwraca swiadomie uwagi na pisownie gdy czyta to jednak mozg ta pisownie "zapamietuje". Oczywiscie nie od razu wszystko i stad jest smiesznie. Ale z czasem dyktanda juz coraz lepiej wychodza. Mniej wiecej od 6-go etapu zaczynaja byc pisane bezblednie nawet gdy pojawiaja sie w nich wyrazy, ktorych uczniowie nigdy wczesniej nie poznali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie są oprócz callana metody nauczania języka godne polecenia

Chodzę od 6 miesięcy na kurs English Method Direct, to na podbudowie Callana. Zasady w sumie te same jak w Callanie, ale dużo więcej gramatyki(m.in. poznaje się czasy, o których tu wspominacie), czytania i konwersacje nie takie skostniałe, wręcz odwrotnie - unowocześnione pod względem tematyki i sytuacji problemowych. Jestem bardzo zadowolona, bo uczę się tego, na czym zależy mi najbardziej - mówienia bez zastanowienia, mówienia mechanicznego, co oznacza, że nie muszę się przez kilka minut zastanawiać, co i jak powiedzieć, tylko od razu buduję pełne zdania. Przyznam jednak, ze zapisując się na kurs miałam już opanowane dość bogate słownictwo i jestem raczej utalentowana w kwestii poznawania języków ( na Boga! - niech nie zabrzmi to nieskromnie.. próbuję przedstawić obiektywnie sytuację), w sumie potrzebowałam więc "wyzwalacza", który pozwoliłby mi wykorzystać w praktyce posiadaną już wiedzę. W tym zakresie EMD sprawdził się wyśmienicie. Dodam też, że mimo tego, że coś tam umiałam zapisałam się na 1szy stage i chyba dobrze zrobiłam, bo moje umiejętności mówienia, choć generalnie rozumiałam całkiem sporo, były właśnie na tym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Direct i Callan to ta sama metoda tzw. bezposrednia wiec jesli ktos szuka alternatywnych metod to jest np. metoda tradycyjna, uczona w szkolach (zasady raczej znane), metoda SITA, dla dzieci Helen Doron, Metoda Berlitza (rowniez metoda bezposrednia ale bez gramatyki w przeciwienstwie do Callana), metoda Total Immersion, itp. Warto poczytac i wybrac cos dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...