Skocz do zawartości

Bialy Paszport


minimalistik

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem rezydentem USA posiadającym biały paszport. Jestem poza granicami USA 5 miesięcy. Musze do konca miesiaca wrócić do stanów żeby nie stracić możliwości ubiegania się o obywatelstwo . Czy wie ktoś po jakim czasie mogę znowu wyjechać Z USA i czy na to kiedy moge wyjechać wplywa to że posiadam reentry permit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moj gust jesli masz bialy ktory nie jest jednorazowy to mozesz latac ile checsz ale poczytaj najpierw dokladnie to:

http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf

jesli potrafisz udowodnic przywiazanie do kraju to mozesz przebyuwac poza USA nawet do roku i nie stracisz contiuous rsidence

jesli bylbys ponad rok poza USA to wprawdzie tracisz lata przed wyjazdem ale doliczaja co 364 dni przed powrotem do USA

dodatkowo zeby skladac o obywatelstwo po 5 latach musiszspelnic dwa warunki:

1 miec continuous residence - 5 lat z wyjazdami nie dluzszymi niz 6 miesiecy ( mozna nawet do roku jesli sie potrafi udowodnic zwiazek z krajem)

2 physical presence - z tych 5 lat 30 miesiecy musisz byc w USA - wiec jak bedziesz caly czas za granica na bialym paszporcie to i nawet jak bedziesz wrcacal co 6 miesiecy to nie uzbiersz tych 30 total

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KW czy w takim razie jeżeli ktoś ma green card i wyjedzie za granicę np. na 3 miesiące, to o obywatelstwo może ubiegać się po 5 latach czy dopiero po 5 latach i 3 miesiącach? ogólnie chodzi mi o to, czy pobyty poza USA przedłużają okres do starania się o obywatelstwo czy nie mają wpływu o ile mieszczą się w 6 miesiącach jednorazowo?

I mam jeszcze jedno pytanie. Ostatnio usłyszałam, że jak się ma green card i jest się cały czas w USA to o obywatelstwo można starać się już po 4 latach. Słyszał coś ktoś na ten temat? Bo trochę nie chce mi się w to wierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KW czy w takim razie jeżeli ktoś ma green card i wyjedzie za granicę np. na 3 miesiące, to o obywatelstwo może ubiegać się po 5 latach czy dopiero po 5 latach i 3 miesiącach? ogólnie chodzi mi o to, czy pobyty poza USA przedłużają okres do starania się o obywatelstwo czy nie mają wpływu o ile mieszczą się w 6 miesiącach jednorazowo?

po pieciu latch o ile ma w sumie 30 miesiecy rzeczysistego pobytu

sa dwa osobne warunki

-5 lat residency - pobyt ponad 6 msc zaczyna wszystko od nowa

-i 30 miesiecy presence - rzeczywistego pobytu na terenie USA

I mam jeszcze jedno pytanie. Ostatnio usłyszałam, że jak się ma green card i jest się cały czas w USA to o obywatelstwo można starać się już po 4 latach. Słyszał coś ktoś na ten temat? Bo trochę nie chce mi się w to wierzyć...

wniosek mozna zlozyc 90 dni wczesniej, czyli po 4 latach i 9 miesiacach od wydania pierwszej zielonej karty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pieciu latch o ile ma w sumie 30 miesiecy rzeczysistego pobytu

sa dwa osobne warunki

-5 lat residency - pobyt ponad 6 msc zaczyna wszystko od nowa

-i 30 miesiecy presence - rzeczywistego pobytu na terenie USA

wniosek mozna zlozyc 90 dni wczesniej, czyli po 4 latach i 9 miesiacach od wydania pierwszej zielonej karty

Ok. ja mam pytanie trosze w imieniu mojego szwagra :) W sumie to rozumiem co jest napisane odnosnie tych dwoch warunków ale jak wiadomo z immigration nigdy nic nie wiadomo )

Otóż tak zaraz po otrzymaniu zielonej karty byl on w stanach niecaly rok bez przerwy (dzieknka na studiach w Polsce) po czym wrócił do Polski zeby dokonczyc studia i przylatywal do stanów co pol roku zeby nie stranic zielonej karty. Teraz juz sie obronil i w listopadzie przyjechal juz na stałe. Dokumenty o obywatelstwo bedzie mogl złożyć pod koniec roku. I teraz mam dwa pytanie. Czy jesli do tego czasu nie bedzie mial 30 miesiecy, lepiej zeby poczekal do rownych 5 lat i wtedy zlożyć. Jesli odbrze liczyć do jesli teraz ten rok bedzie tu caly czas to powienien uzbierac te 30 miesiecy. Czy przez to że tak latal przez 3 lata w sumie moze miec jakies konsekwencje, bo w sumie warunek spełnia, a wlasciwie obydwa: byl nie dluzej niz 6 miesiecy poza USA i ma 30 miesiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf Guide to naturalization str 22 na dole

"If you are applying based on 5 years as a Permanent Resident or 3 years as a Permanent Resident married to a U.S. citizen, you

may file for naturalization up to 90 days before you meet the continuous residence requirement. For example, if you are applying

based on 3 years of continuous residence as a Permanent Resident married to a U.S. citizen, you can apply any time after you

have been a Permanent Resident in continuous residence for 3 years minus 90 days. You may send your application before you

have met the requirement for continuous residence only. Therefore, you must still have been married to and living with your U.S.

citizen spouse for 3 years before you may file your application. You must also meet all the other eligibility requirements when

you file your application with USCIS."

musi miec 30 miesiecy gdy bedzie wysylal papiery

90dni wczesniej obowiazuje tylko do wymogu 5 lat

do tego czy szwagier placicl tu podatki?

jesli ostatnio nie placil to nich poczeka na conajmniej na nowe zeznanie podatkowe, bo moga sie o to czepiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli che byc uwazany jako rezydenta przez ostatnie 5 lat to powinien byl sie rozliczac tu z podatkow

gdzies we wniosku pytaja sie czy sie placilo podatki

no chyba ze nie mial wystarczajacych dochodow zeby se musiec rozliczac, bo chyba jest jakis limit

moga sie czepiac, nie musza

daj znac jak mu pojdzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli che byc uwazany jako rezydenta przez ostatnie 5 lat to powinien byl sie rozliczac tu z pdatkow

gdzies we wniosku pytaja sie czy sie placilo podatki

Moje 2 grosze.

Nie wydaje mi sie, zeby placenie podatkow bylo warunkiem sine qua non dla rezydencji.

We wniosku N400 jest co prawda pytanie o podatki, ale sformuowane tak:

Since becoming a lawful permanent resident, have you ever failed to file a required Federal, State, or local tax return?

(Part 10, Q4)

Ja to widze tak - pracowal, mial dom, samochod czy nieruchomosc podlegajaca opodatkowaniu - musi placic i potrafic to udowodnic.

Niemniej jednak praca czy posiadanie domow nie jest w US obowiazkowe.

Oczywiscie w miare logiczne jest, ze rezydent z czegos zyje, gdzies mieszka i czyms jezdzi -i placenia podatkow na pewno uwiarygodnia rezydencje.

ps. licze, ze Karina sie wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...