Skocz do zawartości

Ślub I Wymiana Dokumentów - Pomóżcie :-(


Aneta12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

krótko opiszę o co mi chodzi :-)

Green Card wylosowałam przez internet i posiadam ją od 2006 roku a dokładnie w marcu tego roku miną 4 lata. Od tamtej pory jeżdżę do USA na kilka miesięcy (raz góra 2 razy w roku). Mój chłopak (posiada tylko wize turystyczną) czasem do mnie dołącza na 2-3 tygodnie i wraca do Polski i tak było też tym razem.

Podczas ostatniego pobytu (październik 2009) w NY przyjechał na 3 tygodnie i podczas jego pobytu wzięliśmy ślub w City Hall, on wrócił do Polski a ja zostałam w NY na 2 miesiace.

Pierwsze pytanie dotyczy dokumentów:

1. Po ślubie zmieniłam nazwisko ale nie złożyłam nigdzie formularzy z prośbą o wymianę green card z nowym nazwiskiem,

Czy będę miała problemy przy ponownym wjeździe do USA z tego powodu ? Do kiedy muszę wymienić green card na nową i czy SS też wymieniam czy nie?

2. Nie mam pojęcia co teraz zrobić, żeby mój mąż otrzymał przynajmniej green card, tzn czy byłoby szybciej gdybym to najpierw ja postarała się o obywatelstwo (znajomy mi mówił, że w moim przypadku musiałabym posiedzieć w USA 2 lata non-stop abym mogła się starać o obywatelstwo) czy też on mógłby się od razu starać o green card? - co lepsze?

Proszę o odpowiedź bo wiem, że musze zacząć coś robić tylko nie bardzo wiem z której strony to wszystko ugryźć.

Pozdrawiam

Aneta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby starac sie o obywatelstwo musisz miec GC przez ostatnie 5 lat i dodatkowo w ciagu tych lat zaliczyc 30 miesiecy pobytu w USA. Jezeli przebywalas poza USA dluzej niz 6 miesiecy licznik 5 lat sie chyba kasuje. Przejrzyj forum, poczytaj, bo legalizacja pobytu to proces dlugotrwaly i dosc skomplikowany.

Z innego watku:

po pieciu latch o ile ma w sumie 30 miesiecy rzeczysistego pobytu

sa dwa osobne warunki

-5 lat residency - pobyt ponad 6 msc zaczyna wszystko od nowa

-i 30 miesiecy presence - rzeczywistego pobytu na terenie USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

mam jeszcze pytanko co do papierów bo jakoś nigdzie na forum nie mogę znaleźc jasnej odpowiedzi:

Po ślubie (i pzyjęciu nazwiska męza) wrócilam do Polski nie składając żadnych formularzy do usics. Od mojego Ślubu mineło już prawie 3 miesiące mam nadzieje, że nie poniose żadnych konsekwencji za zwłokę!?

Teraz mam zamiar zacząc wymieniac dowód osobisty potem paszport i wysłac formularz do usics, ale pewnie zanim otrzymam GC z nowym nazwiskiem troche minie a poza tym ona przyjdzie na adres w USA, więc czy ktoś wie czy podróżując z dokumentam:

- paszport z nowym nazwiskiem

- marriage certificate

- green card ze starym nazwiskiem

będe miała jakieś problemy przy wjeździe do USA?

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

Aneta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie,

czy ktos sie orientuje?

jesli wysle zgloszenie z prosba o wydanie nowej green card, (ze wzgledu na malzenstwo i zmiane nazwiska) do usics po kilku (dobrych kilku) miesiacach od zawarcia zwiazku to czy bede miala z tego tytułu jakies problemy?

Na ta chwile jest dla mnie wazniejsze nowe gniazdko w pl i zwiazane z tym wydatki ;-) ale nie chce stracic GC!

Pozdrawiam

Aneta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja mam troche dziwna sprawe mam nadzieje ze mi ktos pomoze a wiec przyjechalam tutaj do usa na wizie turystycznej po 4 latach pobytu wyszlam za maz ,ale wczesniej rozwiodlam sie w Polsce z mezem.Moj obecny maz jest obywatelem usa,byla na interwiu i oficer zazadal odemnie udokumetowania ze moj byly maz nie opuszczal Polski podczas rozwodu.Mam wiec problem jakie dokumety ma dostarczyc, mam termin 3 tygodnie>A wiec zalatwilam zaswiadczenie z urzedu meldunkowego i byly maz zgodzil sie napisac oswiadczenie podbite notarialnie ,ale nie jestem pewna czy to wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...