Skocz do zawartości

Zdawanie Obywatelstwa Po 5-letnich Studiach W Polsce ?


Bardur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od okolo 5 lat jestem rezydentem US i posiadaczem zielonej karty. Ostatnie 5 lat spedzilem na studiowaniu

amerykanistyki na jednej z krakowskich uczelni i podruzowaniu do usa raz w roku. Z nieoficjalnych zrudel

dowiedzialem sie, iz po przylocie do US nie bede musial mieszkac tam 4 lata by zdac obywatelstwo.

Z opowiesci znajomego ktorego to znajomy zrobil obywatelstwo po powrocie do US gdyz nie mogl tam mieszkac

ze we wzgledu na ciezka chorobe swojej matki ktora byla w Polsce i musial sie nia opiekowac. Latal raz w roku jak

ja i obywatelstwo zrobil w niecaly rok po przylocie do USA. Z informacji ktore do tej pory zgromadzilem wynika, iz

w prawie emigracyjnym USA jest taki zapis ktory pozwala na zdawanie obywatelstwa mimo, iz nie mieszkalo sie przez

wymagany okres w US. Sa to szczegulem sytuacje kiedy dopuszca sie taka mozliwosc i jestem ciekaw jak to sie ma w

stosunku do mojego studiowania w Polsce. Przed rozpoczeciem studiow mieszkalem przez rok w Stanach po czym wrocilem

na studia do PL. Nie przypadkowo wybralem tez ich kierunek ( amerykanistyka ) z mysla o powrocie do us.

Jak wiadomo po ukonczeniu tego kierunku mam pelna wiedze o tym kraju i w kazdej chwili jestem w stanie przystapic do

takiego egzaminu i zdam go bez najmniejszego problemu tylko czy w moim przypadku jest to realne ???

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze Cie zmartwic ale po przeczytaniu paru ksiazek i zobaczeniu jakie sa pytania na obywatelstwo moge zdac go bez uczenia sie na amerykanistyce ,,to raz

Po 2 duzoo ludzie opowiadaja lub tez nie mowia calej prawdy?dlaczego poniewaz jakby wyszlo ze cos zle napisali w formularzach-klamstwa to jest podstawa aby odebrac im obywatelstwo a i GC.a tym bardziej jak kto idzie z 2-3 osob

Inna tez sprawa ze kiedys ,dawno temu systemy nie byly takie aktualne jak kto jest teraz ..

Moga byc tak szczegolne sprawy jak bycie w wojsku zagranica,w placowkach rzadowych np Ambasady

ps masz i bedziesz miec duzo szczescia jak Cie wpuszcza bez zadnego ale na teren USA,czasami powoli sie zmieniaja i teraz bardziej sie takim osobom przygladaja na granicy co sobie tak lataja na GC

jak szukales tych informacji to gdzie,u kogo,podaj te zrodla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no przygladaja sie i czepiaja ale zawsze wpuszczaja. Prawde powiedziawszy cala moja rodzin (kuzyni, ciotki i wujki) ma zielone karty i lata na nich

do US juz od 6 lat. Jak do tej pory nikogo nie cofneli ale byly sytuacje kiedy pan z imigracyjnego nie uwierzyl w historyjke a i tak wpuscil. Tak to juz bywa,

ze nie wszyscy chca mieszkac w us ale latac na wakacje na zakupy hehhehe. Jesli chodzi o egzamin na obywatelstwo to prawda, ze nie jest jakis

skompikowany ale znam ludzi ktorzy go zdawali po 2x i dalej nie zdali, glownie z powodu jezyka. Moja sytuacja jest zupelnie inna gdyz po powrocie do us

bede kontynuowac studia juz na miejscu a problem jest taki, iz moja nazeczona ma wize turystyczna i chcemy sie pobrac ale jak do tej pory nie mozemy

z oczywistych powodow. Po slubie ona nie wjedzie do US a jak wezmiemy slub w stanach to i tak nie moze tam zostac legalnie. Jedyne rozsadne

rozwiazanie to slub z obywatelem i do puki tego obywatelstwa nie bede miec nie bedziemy mogli wziac slubu bo ta sytuacja nas podzieli. W przyszlym

tygodniu ktos z mojej rodziny ma sie spotkac z prawnikiem od praw emigracyjnego w us i uzyskac pewne informacje czy da sie jakos to zalatwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do jezyka to tak moze byc ze kogos za to nie przepuscili..

Co do rodziny to maja duzoo szczescia ale to sie powoli zmienia i przekaz Im to ze kiedys przyjdzie taki czas ze bedzie albo mieszkanie w USA albo wiza turystyczna ...A zeby utrzymac status rezydenta to trzeba pokazac ze sie pracuje,ma sie cos swojego w USA no i rozlicza sie tam z podatkiem..

Co do Twojej dziewczyny to moze sie z Toba pobrac i latac na wizie turystycznej do USA to raz,moze byc legalnie w USA i czekac na GC nawet jak Ty bedziesz rezydentem ale wtedy musi utrzymac legalny status na terenie USA a to mozna zrobic majac status studencki lub tez wjechac na wizie studenckiej,jest jedno ale ze takie czekania na GC moze wyniesc 3 lata ale jest to mozliwe a jak dostaniesz obywatelstwo to przejda jej papiery do innej kategorii .

A co do prawnikow to sa PRAWNICY,Prawnicy i prawnicy

lepiej popasc na tych z duzej litery ...jak zle popadniesz to Ci tak wmowi adwokat ze da sie wszystko zrobic,kase zaplacisz i to nie duzaaa a potem nie dosc ze nie otrzymasz obywatelstwa to mozesz miec odebrana GC lub tez zostac posadzony za klamstwa w formularzach bo adwokat moze cos wypelnic zle a Ty to firmujesz swoim podpisem ,,i wierz mi ze ktos kto mowi ze jest prawnikiem nie oznacza ze jest w porzadku ,bywa roznie z nimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jesli sie nie myle to slub wszystko zmienia i nie moze miec wizy turystycznej jesli jest sie w kolejce po GC to jest konflikt w przepisach.

Jedyne rozsadne rozwiazanie jaki przyszlo mi do glowy to jej wjazd na wizie turystycznej i rozpoczecie studiow w US co jest nie malym wydatkiem

gdyz jako obcokrajowiec nie moze korzystac ze szkol panstwowych. W takiej sytuacji mogla by mieszkac w Stanach legalnie tylko nie mogla by podjac

legalnie pracy. Czy jest taka mozliwosc aby po przez zapisanie jej do szkoly jezykowej uzyskal wize studencka czy musza byc to studia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj sie mylisz no ale masz do tego prawo poniewaz jak poczytasz to forum to sam zobaczysz ze mozna miec zlozona petycje,mozna starac sie o wize turystyczna i latac do USA jak turysta...Mozna tez wziasc slub z rezydentem i latac na wizie turystycznej ;)

a teraz co do wizy studenckiej to mozna jechac na studia,mozna starac sie do szkoly jezykowej.

Mozna tez uczyc sie w szkolach publicznych ale nalezy przedstawic formy finansowania .

co do wiz studenckich masz tutaj:

http://polish.poland.usembassy.gov/visas/n...archers.html#F1

plusem takiej wizy jest to ze mozesz wrocic do Polski i na tej wizie znow do tej samej szkoly wrocic lub tez innej,przy zmianie statusu w USA np z turysty na studenta po wyjezdzie z USA musisz isc po wize studencka aby wjechac znow jako student,,no i nie tak latwo taka zmiane dostac na terenie USA

co nalezy wiedziec ze nie kazda szkola jezykowa jest ok i mozna sobie takim czyms narobic niezlego bagna bo np szkola jest na oku urzedu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiazaniem bedzie jej wyjazd na wizie turystycznej i jej zmiana na studencka po znalezieniu odpowiedniej szkoly jezykowej.

W ten sposob bedzie legalnie tam przebywac do ukonczenia nauki. Z tego co wiem to moge ja dopisac do swojego rachunku w banku jako osobe

upowazni ale czy bedzie mogla zalozyc konto w banku albo wyrobic prowo jazdy ? Jesli sie nie myle to do tego potrzebny jest SSN a jako posiadacz

wizy studenckiej nie otrzyma SSN.

Ze sponsoringiem nie bedzie problemu gdyz moge ja w sumie sam sponsorowac jako rezydent albo moj ojciec ktory jest obywatelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli uda Wam sie ze zmiana statusu w USA oraz Twoja dziewczyna bedzie w USA to mozna takie cos przyjac za wyjscie o zmianie statusu a wystarczy ze Twoja dziewczyna bedzie musiala poleciec do Polski bo bywaja takie sprawy nawet na tym forum i bedzie musiala isc po wize studencka do Ambasady

co do banku to zalezy od nich ,prawko tez zalezy od Stanu gdzie bedziecie mieszkac oraz co bedzie potrzebne.

co do sponsorowania Ty mozesz zlozyc papiery na swoja zone,podpisac papiery o sponsorowaniu ale jak nie bedziesz miec odpowiednich dochodow to wtedy bedzie potrzebny wspolsponsor tzn Twoj tata ale Ty bedziesz glownym sponsorem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj z legalnych zrodel!

poczytaj z tego linku o wyjatkach, moze twoje studia da sie pod jakas kategorie podciagnac

nie wiem:

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...000082ca60aRCRD

co do egzaminu na obywatelsto, faktycznie jest latwy, jesli znasz angielski,

problem z egzaminem maja osoby ktore nie znaja angielskiego

jesli chcesz zeby twoja dziewczyna mieszkala z toba w us, a okaze sie ,ze musisz czekac na naturalizacje

faktycznie wiza studencka jest jakim rozwiazaniem, ale lepiej zebyscie ja zalatwili jeszcze w Polsce,

wowczas twoja dziewczyna ma ssn, nawet pozwolenie na prace, choc ograniczoe, ale zawsze

no i moze podrozowac poza us w czasie wizy studenckiej

jesli przyjedzie do us na turystycznej i zmieni sobie status na studencki, nie ma ssn i pozwolenia na prace,

dodatkowo jesli wyjedzie z us traci status studenta i musi starac sie o wize studencka

(zmieniajac w us wize z turystycznej na studencka, nie otrzymuje sie wizy studenckiej, jedynie status)

ogolnie malzonek rezydenta, czeka dosc dlugo na zielona karte (kilka lat,chyba), ale moze w tym czasie przyjezdzac do us na turystycznej

najszybsza droga jest wiza nazyczenska K-1, ale do tego musisz byc obywatelem

z malzenskich szybsza jest procedura CR-1, niz K-3

tu masz forum na temat malzenstwa z rezydentem

i wiele innych przydatnych informacji

http://www.visajourney.com/forums/forum/11...nts-to-america/

good luck

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z informacji ktore do tej pory zgromadzilem wynika, iz w prawie emigracyjnym USA jest taki zapis ktory pozwala na zdawanie obywatelstwa mimo, iz nie mieszkalo sie przez wymagany okres w US. Sa to szczegulem sytuacje kiedy dopuszca sie taka mozliwosc i jestem ciekaw jak to sie ma w stosunku do mojego studiowania w Polsce.

Ma sie to nijak do twojego studiowania, ponizej cytat z linka podanego przez mru.

Section 316 paragraphs (;), ?, and (f) of the Immigration and Nationality Act allow certain exceptions to the continuous residence requirement in the case of applicants who will be working abroad as employees of the United States government or its contractors, or of a recognized American institution of research, public international organization, or organization designated under the International Immunities Act.

Po prostu nie masz na razie podstaw do obywatelstwa.

Nie przypadkowo wybralem tez ich kierunek ( amerykanistyka ) z mysla o powrocie do us.

Jak wiadomo po ukonczeniu tego kierunku mam pelna wiedze o tym kraju ...

W tym momencie opadlo mi wszystko.

[...]i podruzowaniu do usa raz w roku. Z [...] zrudel .[...] Sa to szczegulem sytuacje [...].

Gratuluje "jednej z krakowskich uczelni" wysokiego poziomu dydaktycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...