Skocz do zawartości

Zakup Na Amazon.com


cxmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumową społeczność.

Na początku zaznaczę, że przeczytałem już pół forum, chodziłem do szukajki ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Kilka dni temu kupiłem na amazon.com część do komputera (z grupy akcesoria komputerowe). Całość, łącznie z przesyłką kosztowała około $165, zapłaciłem kartą kredytową (polską - przeszło), jako adresy (shipping, billing) wpisałem mój adres w Polsce. Wszystko poszło gładko, zakupiony przedmiot został wysłany DHLem do mnie. Z trackingu widzę, że już jest w Europie (January 29, 2011 01:58:00 AM East Midlands GB Departure Scan), a u mnie ma znaleźć się 02.02. Później zacząłem czytać o przepisach celno-podatkowych i wychodzi na to, że będę musiał zapłacić 23% VATu (jeżeli takie są przepisy, to zapłacę).

Proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie, jak wygląda procedura przyjścia takiej przesyłki do mnie. Tj. czy po prostu przyjedzie kurier i da przesyłkę, czy może znajdzie się ona w składzie celnym gdzieś tam i będę musiał odebrać ją sam? A może kurierowi będę musiał zapłacić ów VAT? Kiedyś już coś zamówiłem w USA, ale to była niedroga rzecz (ok. $35) i przyszła do domu tak jak przesyłka wewnątrz Polski.

Pytanie dodatkowe, jak jest z wysyłką przez UK. Tj. Zakup w USA -> wysyłka do UK -> wysyłka do Polski (jak jest z podatkami i cłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dwa lata temu zwiększyła się kwota za jaką można było kupować produkty poza Unią i nie płacić za nią cła. Z 22EUR do 150EUR. Ta kwota to nie wartość towaru, jaki kupiłeś, ale ile zapłaciłeś za całą przesyłkę. Nie wiem, czy ta kwota jest uzależniona od tego, co się kupuje. Ja kupowałam płyty z muzyką. Poza cłem jest też VAT, który chyba też jest liczony od kwoty całej przesyłki. Nie jestem pewna, bo ostatni zakup robiłam rok temu.

W każdym razie, jeśli zostanie naliczone cło lub VAT na Twoją przesyłkę, to kurier przyjdzie do Ciebie z paczką, za którą będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Właśnie, żeby pokryć cło i/lub podatek. Podpiszesz mu się na takim druku, otrzymasz swoją kopię tego rozliczenia (gdzie będą wyszczególnione wartości cła/podatku) i tyle ;)

Nie jestem do końca pewna, czy identycznie będzie wyglądało odebranie przesyłki od kuriera DHL, bo ja zawsze wybierałam najtańszą opcję dostarczenia, chyba za pomocą Poczty Polskiej. W każdym razie niektóre przesyłki odbierałam na poczcie. Ale nie przypuszczam, zeby schemat odbioru przesyłki bardzo się różnił.

Jeśli śledzisz przesyłkę, to zwróć uwagę, czy nie trafi do Urządu Celnego w Bytomiu. Wtedy będziesz wiedział, czy ktoś się jej przygląda ;) Nie wiem, czy to jest jakiś punkt przeładunkowy, ale wszystkie przesyłki, które nim doszły do mnie trafiały do oclenia, to trafiały właśnie do tego urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przyszykuję 200 zł na podatek - tyle powinno wystarczyć. Dzisiaj przesyłka jest już w Lipsku, system działa całkiem sprawnie ;)

Kuszące są za oceanem ceny oprogramowania, np. na MS Office zaoszczędzić można prawie 50% (gdyby nie ten VAT ;) ). Oczywiście będzie to wersja angielska, więc trzeba dokupić Proofing Tools. No ale są też pakiety (duże i drogie), które w polskich wersjach nie istnieją, więc zakup może być całkiem opłacalny.

Ciekawe. Konto założone na amazon.com działa również na amazon.co.uk. Czy po drodze z UK jest jakaś odprawa celno-podatkowa? Tj. czy VAT zostanie naliczony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przyszykuję 200 zł na podatek - tyle powinno wystarczyć. Dzisiaj przesyłka jest już w Lipsku, system działa całkiem sprawnie :)

Kuszące są za oceanem ceny oprogramowania, np. na MS Office zaoszczędzić można prawie 50% (gdyby nie ten VAT :) ). Oczywiście będzie to wersja angielska, więc trzeba dokupić Proofing Tools. No ale są też pakiety (duże i drogie), które w polskich wersjach nie istnieją, więc zakup może być całkiem opłacalny.

Ciekawe. Konto założone na amazon.com działa również na amazon.co.uk. Czy po drodze z UK jest jakaś odprawa celno-podatkowa? Tj. czy VAT zostanie naliczony?

Moi znajomi z Polski kupuja czasem cos w Amazon.com, i prosza, aby im przeslac. Nie wiedzialam, ze Amazon wysyla za ocean.

Jesli masz kogos zaufanego w Stanach, to mozesz robic zakup na jego adress (shiping nie bedzie taki drogi -$4-5), a pozniej ta osoba wysyla ci paczke ($20-30 w zaleznosci od wagi).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przy tej kwocie nie powinieneś zapłacić ani cła, ani podatku. Miesiąc temu odebrałem przesyłkę z Amazonu o nieco większej wartości (189+21) i obeszło się bez prowizji przekazywanej do "wielkiej, czarnej dziury". Paczka doszła zresztą z dokumentami z agencji celnej, zwalniającymi z dodatkowych opłat - wszystko legalnie, napisane czarno na białym.

Czytałem o wielu osobach, które odmawiały zapłacenia kurierowi dodatkowych pieniędzy twierdząc, że Amazon przy zakupach w _swoim_ sklepie pobiera z góry należności celno-podatkowe i że przy danej przesyłce nie powinny one zostać naliczone - w takiej sytuacji uważają, że to sprzedający (mówiący o zwolnieniu z opłat dodatkowych) powinien opłacić cło i VAT. Po konsultacji z centralą kurierzy wielokrotnie odstępowali od pobrania dodatkowych pieniędzy - warto o tym wiedzieć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już dokładnych kwot jakie obowiązują jeśl ichodzi o cło i VAT ale jest jeszcze jedna kwestia - jest szereg asortymentu zwolniony z cła i generalnie jeśli chodzi o cło to procedura jest taka, że podczas wysyłania przesyłki z USA do Polski wysyłający na druku naklejanym na paczkę opisuje jakie przedmioty się z niej znajdują (i zarówno działa to w drógą stronę - my też musimy wypisywać co wysyłamy i wartość) i generalnie możn tam napisać totalne bzdury i kwestia jest taka, czy celnicy stwierdzą, że otworzą paczkę i sprawdzą co jest w śroku, czy też nie. Jeśli chcesz się bawić w podchody, to możesz w Amazon'ie zaznaczyć opcję, żeby przesłali Tobie to jako "gift" wtedy jesteś zwolniony z cła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...