Skocz do zawartości

Paszport Ważny Mniej Niż 6 Miesięcy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was ważne pytanie. Ubiegam się o wizę J-1 (uzyskałem stypendium naukowe z uczelni amerykańskiej na prowadzenie badań). Posiadam paszport, który nie będzie ważny 6 miesięcy od daty mojego powrotu z USA - pozostaniee dokładnie 3,5 miesiąca. Tak naprawdę wszystko już opłaciłem, przelot, SEVIS, jedyne, co nie opłaciłem to standardowa opłata wizowa. Dziś umawiałem spotkanie i urzędnik trochę mnie zaskoczył, gdyż powiedział, że bez ważności paszportu umawiam się na spotkanie z konsulem na własną odpowiedzialność. Wyczytałem już dawno na stronie Ambasady, że Paszport powinien być ważny 6 miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli ważność paszportu jest krótsza niż 6 miesięcy, wiza może być wydana, jednak zezwolenie na pobyt w USA zostanie ograniczone do daty ważności paszportu.

Czy ktoś z Was miał podobną sytuację, albo ma jakieś doświadczenia w takich przypadkach...? Może jednak warto wyrobić nowy paszport, choć w moim przypadku mogę nie zdążyć przed opłaconym już wylotem, czy może liczyć na "indywidualne" podejście konsula. Muszę podkreślić, że 'zaproszenie' na DS2019 mam ważne do 15.04.2012, a paszport do 25.07.2012. Może nie będzie jednak problemu...?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek idę do urzędu paszportowego dowiedzieć się, co i jak. Wylot mam 15 X, a termin wizyty u konsula 30 IX. Czy jeśli uda mi się wyrobić paszport, to mogę na tą samą zarezerwowaną datę spotkania z konsulem pójść z nowym paszportem, czy od nowa trzeba będzie wypełniać DS160, wpisać nowy numer paszportu i umawiac się na nowy termin wizyty...? Mogę się nie wyrobić wtedy ze wszystkim...

Szkoda, że nie jest jednoznacznie na stronie ambasady napisane, że musi być ważny pół roku i koniec...! Wtedy bym 3 miesiące temu wyrobił paszport... Ehhh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Dla zainteresowanych, którzy mają podobną sytuację do mojej: nie pojechałem w końcu wyrobić nowy paszport (nie miałem czasu), opłaciłem fee, poszedłem na spotkanie do konsula, moja obecność przy okienku trwała może 3,5 minuty, rozmowa była po angielsku, bardzo miła Pani zadała mi 3 pytania i uzyskałem wizę (promesę) ważną standardowo ponad 30 dni od daty zakończenia stażu (z DS2019). Tak więc wymóg ważności paszportu nie jest może w tym przypadku bardzo istotny, albo miałem mocne papiery (stypendium + zaproszenie z Uniwersytetu + typ mojej pracy).

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam,

Mały upgrade dla tych, co mają podobną sytuację do moejej z tamtego czasu. Teraz kiedy czytam niektóre wypowiedzi "panikarzy" i pseudo-doradzaczy na forach, to bierze mnie nerwica. Na granicy nie miałem żadnego problemu, wszystko poszło gładko i przyjemnie, kilka standardowych pytań. Co więcej, wróciłem do domu na Święta i wyjechałem ponownie do USA w styczniu (kontynuacja badań), tak więc teoretycznie powinno być jeszcze gorzej (paszport ważny tylko do lipca, a planowany powrót w kwietniu), ale znowu wszystko było OK !! Tak więc apel do wszystkich - nie ma się co obawiać ! Spokojnie załatwiajcie wizę i inne sprawy przed-wyjazdowe (ja denerwowałem się nawet nad Oceanem). Urzędnik na lotnisku nie zwraca uwagi na to, czy rzeczywiście paszport jest ważny 6 miesięcy wzwyż od planowanej daty powrotu...

Cheers !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...