Skocz do zawartości

Działalność Gospodarcza W Polsce, Rezydencja W Usa. Zus, Składki, Etc.


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

jako, że z każdym dniem zbliżam się do otrzymania mojej wizy K-1 (jeszcze trochę, ale...), oraz fakt, że z kwietniem 2012 kończy mi się dwuletnia ulga w miesięcznej składce ZUS (dla nowych przedsiębiorców), postanowiłem przeanalizować sprawę składek w przypadku przeprowadzki do USA.

Otóż natrafiłem na dokument na oficjalnej stronie ZUS traktujący o całkiem świeżo podpisanej między USA a Polską umowie o zabezpieczeniu społecznym (coś, co działa w Unii już od dłuższego czasu):

http://www.zus.pl/de...asp?p=4&id=2402

Z tego wynika, że przy zmianie kraju rezydencji na USA, po (a może i wcześniej?) otrzymaniu SSN (co po wjeździe na wizie K-1 jest stosunkowo szybkim procesem), mogę wystąpić w SSA o dokument USA/PL1 przenoszącym moje zobowiązania składkowe do USA. Ten dokument uprawni mnie do wyrejestrowania się z ZUS i niepłacenia tych składek w Polsce z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Na rok 2012, składki te wynoszą mniej więcej 900PLN miesięcznie (z czego niespełna 250 - chorobowe - odpisuje się od należnego podatku).

Teraz pytania następującej treści, na które nie udało mi się jeszcze znaleźć odpowiedzi:

- W Polsce z DG muszę odprowadzać składki na ub. społeczne, zdrowotne i fundusz pracy. Jakie comiesięczne składki, w tej sytuacji, musiałbym odprowadzać w USA? Na co i w jakiej wysokości?

- Jak wygląda sprawa okresu przejściowego? Załóżmy, że wymeldowuję się z Polski w marcu, wylot na wizie K-1 również w marcu. Na początku kwietnia dostaję SSN, idę po USA/PL-1, dostaję. Do Polski wracam w czerwcu (na przykład na AP) i składam papiery na wyrejestrowanie się z ZUS. To oznacza, że przez trzy miesiące, od marca do czerwca, jestem zarejestrowany jako płatnik składek w obydwu krajach. Czy to tak ma być i mam płacić składki i tu i tu?

- Co z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce? Rozumiem, że jeżeli wyrejestrowuję się z ZUSu, to w razie wypadku podczas wizyty w Polsce, będę traktowany jako nieubezpieczony?

- Sprawa nie związana bezpośrednio ze składkami ale dotyczy działalności gospodarczej i podatku. Będąc rezydentem USA muszę składać deklarację podatkową w USA jako rezydent, w związku z czym dotyczy mnie nieograniczony obowiązek podatkowy ze wszystkich dochodów, bez względu na kraj pochodzenia. Jednakże, polskie prawo podatkowe stanowi, że dochód z DG prowadzonej na terenie Polski musi być odprowadzony w Polsce. Czy w związku z tym obowiązuje mnie podwójny podatek? Czy jest tutaj jakaś umowa o uniknięciu podwójnego podatkowania? Jak to wygląda w praktyce przy składaniu zeznania w USA?

Dodam, że zależy mi na zachowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać odpowiedzi na moje pytania :)

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jako, że z każdym dniem zbliżam się do otrzymania mojej wizy K-1 (jeszcze trochę, ale...), oraz fakt, że z kwietniem 2012 kończy mi się dwuletnia ulga w miesięcznej składce ZUS (dla nowych przedsiębiorców), postanowiłem przeanalizować sprawę składek w przypadku przeprowadzki do USA.

Otóż natrafiłem na dokument na oficjalnej stronie ZUS traktujący o całkiem świeżo podpisanej między USA a Polską umowie o zabezpieczeniu społecznym (coś, co działa w Unii już od dłuższego czasu):

http://www.zus.pl/de...asp?p=4&id=2402

Z tego wynika, że przy zmianie kraju rezydencji na USA, po (a może i wcześniej?) otrzymaniu SSN (co po wjeździe na wizie K-1 jest stosunkowo szybkim procesem), mogę wystąpić w SSA o dokument USA/PL1 przenoszącym moje zobowiązania składkowe do USA. Ten dokument uprawni mnie do wyrejestrowania się z ZUS i niepłacenia tych składek w Polsce z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Na rok 2012, składki te wynoszą mniej więcej 900PLN miesięcznie (z czego niespełna 250 - chorobowe - odpisuje się od należnego podatku).

Teraz pytania następującej treści, na które nie udało mi się jeszcze znaleźć odpowiedzi:

- W Polsce z DG muszę odprowadzać składki na ub. społeczne, zdrowotne i fundusz pracy. Jakie comiesięczne składki, w tej sytuacji, musiałbym odprowadzać w USA? Na co i w jakiej wysokości?

- Jak wygląda sprawa okresu przejściowego? Załóżmy, że wymeldowuję się z Polski w marcu, wylot na wizie K-1 również w marcu. Na początku kwietnia dostaję SSN, idę po USA/PL-1, dostaję. Do Polski wracam w czerwcu (na przykład na AP) i składam papiery na wyrejestrowanie się z ZUS. To oznacza, że przez trzy miesiące, od marca do czerwca, jestem zarejestrowany jako płatnik składek w obydwu krajach. Czy to tak ma być i mam płacić składki i tu i tu?

- Co z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce? Rozumiem, że jeżeli wyrejestrowuję się z ZUSu, to w razie wypadku podczas wizyty w Polsce, będę traktowany jako nieubezpieczony?

- Sprawa nie związana bezpośrednio ze składkami ale dotyczy działalności gospodarczej i podatku. Będąc rezydentem USA muszę składać deklarację podatkową w USA jako rezydent, w związku z czym dotyczy mnie nieograniczony obowiązek podatkowy ze wszystkich dochodów, bez względu na kraj pochodzenia. Jednakże, polskie prawo podatkowe stanowi, że dochód z DG prowadzonej na terenie Polski musi być odprowadzony w Polsce. Czy w związku z tym obowiązuje mnie podwójny podatek? Czy jest tutaj jakaś umowa o uniknięciu podwójnego podatkowania? Jak to wygląda w praktyce przy składaniu zeznania w USA?

Dodam, że zależy mi na zachowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać odpowiedzi na moje pytania :)

Pozdrawiam serdecznie!

A czy dobrze wczytales sie w umowe o swiadczeniach emerytalnych i rozumiesz ja.

Jest w jezyku polskim tak jak podales link.

Dobrze doczytaj sie o czym ona jest i czego dotyczy.

Dotyczy swiadczen emerytalnych.

co do podatku

Tak USA ma umowe z POlska o zniesieniu podwojnego opodatkowania i podatek od dzialalnosci placisz w POlsce.

Wszystkie te informacje sa dostepne w jezyku polskim w polskich mediach rzadowych.

Jesli masz jakies pytania profesjonalne moge podac CPA ktory zajmuje sie obiema stronami i polska i amerykanka w tej dziedzinie

Nazywa sie Leon Fuks tel 718-726-6080.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrze wczytales sie w umowe o swiadczeniach emerytalnych i rozumiesz ja.

Jest w jezyku polskim tak jak podales link.

Dobrze doczytaj sie o czym ona jest i czego dotyczy.

Dotyczy swiadczen emerytalnych.

co do podatku

Tak USA ma umowe z POlska o zniesieniu podwojnego opodatkowania i podatek od dzialalnosci placisz w POlsce.

Wszystkie te informacje sa dostepne w jezyku polskim w polskich mediach rzadowych.

Jesli masz jakies pytania profesjonalne moge podac CPA ktory zajmuje sie obiema stronami i polska i amerykanka w tej dziedzinie

Nazywa sie Leon Fuks tel 718-726-6080.

Gal,

ja doskonale rozumiem, czego ona dotyczy. Ja wiem, że w USA, jeżeli chodzi o emerytury, mamy (Roth) 401(k), IRA, 403b. Jak wcześniej napisałem, doczytałem również, że na podstawie dokumentu USA/PL1 wydanego przez SSA, wyrejestrowuję się z ZUS i nie płacę składek emerytalnych/zdrowotnych/fp w Polsce. Generalnie chodzi mi o to, czy muszę zamiast tego założyć właśnie takie konto np 401k i na nie odprowadzać składki ze względu na samozatrudnienie? Czy nie muszę odprowadzać nic do wuja Sama? Jest coś takiego jak social insurance, miesięcznie, które muszę bulić?

Gal, dzięki za numer telefonu, jak nie uda mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytania, to będę dzwonić.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal,

ja doskonale rozumiem, czego ona dotyczy. Ja wiem, że w USA, jeżeli chodzi o emerytury, mamy (Roth) 401(k), IRA, 403b. Jak wcześniej napisałem, doczytałem również, że na podstawie dokumentu USA/PL1 wydanego przez SSA, wyrejestrowuję się z ZUS i nie płacę składek emerytalnych/zdrowotnych/fp w Polsce. Generalnie chodzi mi o to, czy muszę zamiast tego założyć właśnie takie konto np 401k i na nie odprowadzać składki ze względu na samozatrudnienie? Czy nie muszę odprowadzać nic do wuja Sama? Jest coś takiego jak social insurance, miesięcznie, które muszę bulić?

Gal, dzięki za numer telefonu, jak nie uda mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytania, to będę dzwonić.

Pozdrawiam!

Czyli nie przeczytales dobrze czego dotyczy umowa miedzy Polska i USA.

Umowa nie dotyczy skladek przy dzialalnosci gospodarczej tylko prawa do emerytury.

Skladki z dzialalnosci w Polsce placisz w Polsce.

W USA obowiazuje inny system przy dzialalnosci we wlasnej firmie.

A jak sie ma sprawa skladek jak mieszkasz w Niemczecha prowadzisz dzialalnosc w POlsce gdzie odprowadzasz skaldki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie przeczytales dobrze czego dotyczy umowa miedzy Polska i USA.

Umowa nie dotyczy skladek przy dzialalnosci gospodarczej tylko prawa do emerytury.

Skladki z dzialalnosci w Polsce placisz w Polsce.

W USA obowiazuje inny system przy dzialalnosci we wlasnej firmie.

A jak sie ma sprawa skladek jak mieszkasz w Niemczecha prowadzisz dzialalnosc w POlsce gdzie odprowadzasz skaldki?

Gal, bardzo przepraszam, bez urazy, ale chyba Ty nie do końca orientujesz się w temacie. Po pierwsze, umowa jest bardzo świeża (weszła w życie w marcu 2009). Dotyczy ubezpieczeń społecznych. W Polsce jest to ZUS/KRUS, w USA jest to SSA. Czy zajrzałeś do tego linka, którego podesłałem, zanim odpowiedziałeś? Dodatkowo:

http://kadry.infor.p...ce_i_w_usa.html

Zarówno obowiązek ubezpieczenia, jak i określenie zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, będą ustalane na podstawie prawa amerykańskiego. Jeżeli jako osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega Pan w USA federalnemu systemowi social security, to jest Pan zwolniony ze składek i obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS z działalności wykonywanej w Polsce.
Od 1 marca 2009 r. podlega Pan wyłącznie ubezpieczeniom w systemie social security i jest Pan wyłączony z podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Aby zaprzestać opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce i opłacać składki tylko w USA, konieczne jest dopełnienie odpowiednich czynności proceduralnych. ZUS wyłączy Pana z ubezpieczeń społecznych w Polsce na podstawie zaświadczenia wystawionego przez amerykańską instytucję Social Security Administration (SSA). To zaświadczenie potwierdzi podleganie przez Pana ubezpieczeniom społecznym w systemie amerykańskim. Zaświadczenie nazywa się USA/PL 1 Certificate of coverage i może być wystawione na Pana wniosek przez Social Security Administration. W tym celu należy skontaktować się z instytucją amerykańską oraz dopełnić formalności wymaganych do uzyskania zaświadczenia.
Nawet gdyby zarejestrował Pan działalność gospodarczą wyłącznie w Polsce, to obowiązek opłacania składek z Pana działalności - jako osoby zamieszkałej w USA - byłby oceniany na podstawie prawa amerykańskiego. Przy ocenie podlegania systemowi ubezpieczenia nie ma znaczenia obywatelstwo, tzn. fakt, że ma Pan wyłącznie obywatelstwo polskie i nie ma amerykańskiego, nie wpływa na obowiązek ubezpieczeń.
Jeżeli zamieszka Pan z powrotem w Polsce, przestanie Pan podlegać z tytułu działalności gospodarczej ubezpieczeniom społecznym w USA, a państwem właściwym do ubezpieczeń będzie dla Pana Polska, co oznaczać będzie konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w ZUS
.

Miejsce opłacania składek ma związek nie z miejscem prowadzenia działalności a z miejscem zamieszkania/rezydencji osoby prowadzącej DG.

Odnośnie Twojego pytania, jeżeli posiadam DG w Polsce, mieszkam i pracuję w Niemczech, odprowadzam składki w Niemczech. Ale tutaj porównujemy jabłka do kasztanów. W przypadku Niemiec i Polski o składkach decydują dyrektywy Unijne. W przypadku USA i Polski mamy tę umowę.

Jeszcze link z SSA:

http://www.ssa.gov/i...ets/polish.html

Z tabelki wynika, jeżeli "You are self-employed and you:" "Reside in the U.S.", then "Coverage and taxes": "U.S.".

EDIT: Ponadto:

If you are self-employed and reside in the United States or Poland, you generally will be covered and taxed only by the country where you reside.

Nie ma, że "self-employed in a company in the U.S.". Jako, że podatki z DG trzeba uiszczać w Polsce, wchodzi umowa o podwójnym opodatkowaniu, więc podatku w US z tego tytułu się nie płaci. Pozostaje "coverage", pod które podlega się w USA.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samozatrudniony w znaczeniu posiadania bizesu w USA.

Jesli dochod jest w Polsce

a rezydentura w USA podatek placisie tam gdzie jest dochod.

Jeslibedziesz mial firme w USA bedziesz selfemployed do celow podatkowych w USA

http://e-kancelaria....odatku-w-Polsce

"Art. 4a wprowadza natomiast zasadę, że powyżej przedstawioną regulację stosuje uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

I tak zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Stanami zjednoczonymi a Polską osoba mająca miejsce zamieszkania w Obu Umawiających się Państwach będzie uważana w pierwszej kolejności za mającą miejsce zamieszkania

w tym Umawiającym się Państwie, w którym ona stale zamieszkuje. Jeżeli ona stale zamieszkuje w obydwu Umawiających się Państwach lub nie zamieszkuje w żadnym z Umawiających się Państw, to będzie uważana za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, z którym jej związki osobiste i majątkowe są ściślejsze (ośrodek powiązań osobistych). Jeżeli nie można ustalić, w którym z Umawiających się Państw znajduje się ośrodek jej powiązań osobistych, to będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, w którym ona zazwyczaj przebywa. Dopiero jeżeli zazwyczaj przebywa ona w obydwu Umawiających się Państwach lub nie przebywa w żadnym z Umawiających się Państw, to będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, którego jest obywatelem.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że osoba, której ten stan faktyczny dotyczy w świetle wyżej wskazanych przepisów posiada miejsce zamieszkania za granicą, dlatego winna być traktowana jako obcy rezydent i ponosić obciążenia podatkowe tylko z dochodów uzyskanych w Polsce."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, ja nie mówię o opodatkowaniu. Ja od samego początku mówię o składkach ZUS... Oczywiście, że podatki z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce odprowadza się w Polsce, wspomniałem o tym w pierwszym poście. Czytaj, proszę, dokładnie.

Nadal byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...