Skocz do zawartości

Data Wygaśnięcia Wizy J-1


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dokładnie jak to jest, ale zasady wizowe mówią że możesz zostać w USA do 30 dni po zakończeniu programu, w którym bierzesz udział(data zakończenia jest na DS-2019). Skąd 1 października nie wiem, zobacz czy to jest w jakichś dokumentach wizowych czy to tylko goście z agencji tak zarządzili. Jeśli posiedzisz do 19 października to mogą się o to przyczepić jeśli będziesz się w przyszłości starał o inną wizę - dlaczego siedziałeś trzy tygodnie dłużej, co ze szkołą? Mogą mieć podejrzenia że nielegalnie przedłużyłeś sobie robotę. Ale to co będzie na kolejnej potencjalnej rozmowie o wizę to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 1 października to jest data umowna powrotu do Polski. Nie ma nic wspólnego z samą wizą, a może mieć wpływ na przyznanie tej samej wizy jeśli chce się pojechać za rok.

Na początku tego roku zostały wprowadzone zmiany. Do tej pory na W&T mógł jechać każdy, kto ma... no właśnie, kto się uczy po liceum. Czyli studenci szkół policealnych, którzy mieli legitymację i prawo do zniżek studenckich mogli brać udział w tym programie. Przez to, że było mnóstwo przypadków, w których ludzie ubiegający sie o wyjazd w ramach programu W&T, zapisywali się na "studia" właściwie tylko po to by wyjechać (tzw. studenci widmo ;) ), zmieniono te zasady. Teraz o wyjazd mogą się ubiegać tylko studenci, którzy mają ważną legitymację i wystawione przez uczelnię wyższą (czyli taką, która może wystawiać świadectwa ukończenia szkoły wyższej z tytułem cn. licencjata) zaświadczenie o posiadaniu przez aplikanta statusu studenta, oraz nie ukończyli lat 30.

Osoba, która spełniła te warunki, otrzymała wizę, wyjechała na W&T do USA i kończy pracę np. 25 września, ma prawo legalnie pozostać na terytorium USA kolejne 30 dni i wrócić do Polski przed 25 października. I nie łamie tutaj żadnego prawa. Ale ma to drugie dno- jeśli ta osoba spełni w/w warunki również w roku kolejnym i będzie się ubiegać o taką samą wizę- wówczas urzędnik w konsulacie może zapytać dlaczego ta osoba nie wróciła do Polski na zajęcia, które ustawowo rozpoczynają się 1 października (początkiem roku akademickiego). Może mieć to wpływ na przyznanie kolejnej wizy J-1 (chodzi o ten sam program!), bo zachodzi tu podejrzenie, ze ta osoba to wspomniany wczesniej "student widmo". Ale myślę, że w tym momencie, podczas rozmowy w konsulacie, zaświadczenie z uczelni (dobrze by było przetłumaczone, albo wystawione po angielsku), o tym, że dana uczelnia rozpoczyna rok akademicki w dniu takim i takim, może ratować :) W tym momencie zaświadcza to, ze student wrócił na zajęcia.

Natomiast są wyjątki od tych reguł. Chodzi tu o programy, działające w ramach W&T, które mają odrębne warunki. Chodzi tu o np. Camp Counselor, o numerze (Exchange Visitor Program Number) P-4-04208 (wszystko jest na DS-2019). W tym wypadku w ogóle nie trzeba być studentem i można mieć więcej niż 30 lat. I teoretycznie, gdy kończę pracę 25 września, zostanę do 24 października i za rok chce znowu- nikt nie powinien się czepiać tego, że wróciłem po rozpoczęciu roku akademickiego (wszak fakt, że jestem studentem nikogo tu nie interesuje ;) ). Ale... rok szkolny w USA zaczyna się 1 września (przynajmniej w CT), więc dzieci nie mają już wakacji i nie ma ich na obozie. Warunkiem kolejnym tego programu jest fakt, że nie można pracować w innym charakterze niż Camp Counselor (czyli kuchnia, biuro, sprzątanie i inne tego typu rzeczy odpadają! TYLKO sprawowanie pieczy na dziećmi, ew. instruktaż). Czyli idąc za tym- nawet jeśli praca na obozie kończy się np. 10 września (trzeba posprzątać, pochować wszystko), to counselor nie może tam już pracować. Jednym słowem- żeby nie wiadomo jak się starał, to i tak skończy pracę jeszcze w sierpniu i od tamtej daty ma 30 dni na powrót :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za info, już zgłebiłem temat i jak piszecie - jak są papiery to jest all good, bo ten 1 paź to data umowna, ale amba niepotrzebnie wprowadza w błąd biura bo wszyscy od ccusa po almatury i btc mówią że 1 października i basta, nie ma wyjątków, a okazuje się że to nie jest prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy wróciłeś? Tak z ciekawości...

Camp America- czyli moja agencja- tłumaczyło to, ze 1 października jest po to by wrócić "za zajęcia". I konsul może sie pytać podczas kolejnej rozmowy, dlaczego sie nie wróciło. A wróciłeś i masz na to papier wiec... powinno grać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...