Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piszę tutaj w sprawie która bardzo mocno mnie zastanawia od kilku miesięcy.

W temacie specjalnie napisałem przywiezienie (nie: sprowadzenie) auta z USA ponieważ od dłuższego czasu zacząłem zauważać kilka aut na amerykańskich blachach jeżdżących po moim mieście w Polsce. Dodam, że nie są to sytuacje dojazdu auta z portu i po sprawie, bo są to auta regularnie jeżdżące po ulicach od prawie dwóch lat. Nawet mój powiedzmy, znajomy, ma dwa auta, którymi tak jeździ. (z pewnych względów nie chcę pytać jak to zrobił).

Naczytałem się wiele na temat jazdy amerykańskim autem po Polsce i często jest tam wiele sprzecznych, mało rzeczowych informacji.

Wiem, że jest techniczna możliwość kupna auta w Stanach, rejestracji na siebie lub znajomego, przywiezienie go do Polski i w tym momencie jazda na ubezpieczeniu tak zwanym granicznym?

Zakładam, że tak musi być, bo ten mój "znajomy" ma dwa auta dość wysokiej klasy, w tym Porsche. Nie wierzę, że zaryzykowałby jazdę bez ubezpieczenia.

Z wypowiedzi dowiedziałem się też, że autem zarejestrowanym w USA może jeździć po Polsce tylko obywatel USA.

Kolejna sprawa jest taka, że tylko kilka stanów nie wymaga przeglądu technicznego, w tym mój, Minnesota, a auta które spotykam są ze stanów, które tego regularnie wymagają, m.in. Floryda, Texas, Connecticut.

Ale :

Mój znajomy nie jest ani obywatelem, ani nie ma Green Card, nigdy też nie mieszkał w USA, był, ale nie mieszkał.

Druga osoba, którą kojarzę, ma Mercedesa na rejestracji z Florydy, a też nie ma ani obywatelstwa ani GC.

Ja mieszkam na wizie studenckiej już dwa lata i jako student mam prawo wyrobić sobie state ID jak i mieć stanowe prawo jazdy, jak i prawo nabyć auto i zarejestrować na siebie.

Teoretycznie możliwe jest to, że kupuję tam auto, rejestruję na siebie, "pakuję w kontener", wysyłam do Polski, odbieram w Gdyni, (nie muszę auta oclić, jeśli nie chcę go tu zarejestrować, tylko przywożę auto ze Stanów, którym będę chciał kiedyś wracać), kupuję ubezpieczenie graniczne i jeżdżę?

Niby takie auto może być w polskim obszarze celnym do 6msc, ale wspominane przeze mnie auta jeżdżą znacznie dłużej.

Bo według mnie tym schematem posługiwali się inni, którzy tak jeżdżą po Polsce. No chyba, że jest jakiś zupełnie inny sposób.

Proszę o konkretne rady/wskazówki i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...