Skocz do zawartości

Tennessee_Chattanooga


salingMT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zostalem oddelegowany do US na projekt w Chattanooga a konkretniej fabryki VW prze z swoja firme z oddzialem w US (Wiza L-1). Czas pobytu: 2~3lat.

Prosze o odpowiedz osoby orientujace sie w temacie na ponizsze pytania:

> Polskie miedzynarodowe prawo jazdy - czy uznawane? na ile? co nalezy zrobic jesli nie jest uznawane lub tylko okresowo?

> Podatki - jakie, ile, od czego, za co? w jakiej wysokosci (%)?

> Wynajem - mieszkania typu: community, domu, apartamenty, itp. dla rodziny (ja+zona+babas 9m.) Jakie ceny? Co wliczone w czynsz? (woda, prad, smieci, internet, silownia, pralnia), jakie dokumenty potrzebne do wynajmu? (np. SSN)

> Jesli Chattanooga to ktora czesc najlepiej nadaje sie do zamieszkania?

> Wynajem samochodu - jakie ceny? jakie dokumenty potrzebne?

> Podatek od psa?

> Ubezpieczenie zdrowotne dla mnie i rodziny - jekie ceny?

Serdecznie dziekuje za odpowiedz i przepraszam jesli jest juz gdzies podobny watek, ale nie mam czasu na przegladanie wszystkich tematow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wystapic o lokalne prawo jazdy - na L-1 spokojnie mozesz je dostac. Pierwsze co bedziesz musial zrobic do uderzyc do social security office po numer SSN.

- pracodawca powinien Ci pomoc w podatkach - zwykle jezeli bedziesz na US payroll to beda one pobierane z Twojej pensji. Pozniej bedziesz musial sie rozliczyc z IRSem i Skarbowym tez.

- do wynajmu z wypozyczalni to potrzebne jest prawo jazdy i karta kredytowa, tylko na dluzsza mete to wyjatkowo nie oplacalne rozwiazanie. Mozesz kupic albo wyleasingowac, tylko bez credit score bedzie to nielatwe...

Generalnie to u mnie w firmie przyjezdzajacym na dlugoterminowe L-1 w tym wszystkim pomaga firma (podatki, wynajem mieszkania, samochod - dostaje sie z firmowej floty placac miesiecznie jakas tam kwote). Podobnie z ubezpieczeniem zdrowotnym - jak bedziesz chcial na wlasna reke to zrobic i uwzglednic rodzine to najprawdopodobniej pensji Ci na samo ubezpieczenie nie starczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wystapic o lokalne prawo jazdy - na L-1 spokojnie mozesz je dostac. Pierwsze co bedziesz musial zrobic do uderzyc do social security office po numer SSN.

- pracodawca powinien Ci pomoc w podatkach - zwykle jezeli bedziesz na US payroll to beda one pobierane z Twojej pensji. Pozniej bedziesz musial sie rozliczyc z IRSem i Skarbowym tez.

- do wynajmu z wypozyczalni to potrzebne jest prawo jazdy i karta kredytowa, tylko na dluzsza mete to wyjatkowo nie oplacalne rozwiazanie. Mozesz kupic albo wyleasingowac, tylko bez credit score bedzie to nielatwe...

Generalnie to u mnie w firmie przyjezdzajacym na dlugoterminowe L-1 w tym wszystkim pomaga firma (podatki, wynajem mieszkania, samochod - dostaje sie z firmowej floty placac miesiecznie jakas tam kwote). Podobnie z ubezpieczeniem zdrowotnym - jak bedziesz chcial na wlasna reke to zrobic i uwzglednic rodzine to najprawdopodobniej pensji Ci na samo ubezpieczenie nie starczy...

Pieknie dziekuje za odpowiedz!

No wlasnie...firma pomaga mi tylko w pierwszym miesiacu pobytu tj. samochod, mieszkanie + fundusze na dojazd do ambasady i Security Office. Nie wiem jak w przypadku podatku bo czekam na odpowiedz a potem wszystko na "wlasna reke".

Credit score? Rozumiem zdolnosc kredytowa a po ilu sie "liczy" i czy w ogole dla alien'ow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Credit score liczy sie od momentu jak masz SSN, tyle ze to troche zamknieta petla - zeby go budowac trzeba miec cokolwiek co na niego wplywa - np. karte kredytowa - ale zeby ja dostac trzeba miec sensowny credit score...

Do Social Security office nie potrzebujesz nic poza dokumentami wjazdowymi i wypelnionym formularzem SS-5 - tyle ze najwczesniej mozesz wystapic o niego po 10-14 dniach od wjazdu - od tego zasadniczo musisz zaczac.

Jezeli chodzi o wynajem mieszkania to nie mam zadnych doswiadczen bo mimo ze przyjechalem na L-1 to zamieszkalem u swojej obecnej zony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze prosze czy na Polskim prawku bede mogl przejezdzic do momentu wydania stanowego oczywiscie po wczesniejszym wydaniu SSN?

I jeszcze jedno...za 43.000$ na rok (brutto) co daje 3.583$ miesiecznie (brutto) jestem w stanie utrzymac 3-osobowa rodzine? (zona+dziecko 9m.)

Dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie prawa jazdy sa stanowe wiec musisz zajrzec na strone BMV/DNV dla Tennesse - ja w OH jezdzilem na polskim i mimo ze przepisy pozwalaja to policjant (State Trooper) ktory mnie zatrzymal (zatrzymywali wszystkich po kolei na sobriety checkpoint) powiedzial zebym spadal z tym prawem jazdy...

Co do kwoty - to zalezy od standardu ktory oczekujesz.

Mieszkanie to od 700 do $2k zaleznie do standardu wielkosci (miesiecznie), kablowka+internet+telefon ($100), 2 komorki family plan z data planem na obydwie - $160 miesiecznie, prad + gaz - od 90 do 150 miesiecznie dla przecietnej wielkosci domu - zaleznie od temperatrury na zewnatrz, woda to $40.

Za ubezpiecznie 3 samochodow placimy $1.4k rocznie w Nationwide (w tym jeden to Mustang '65 wiec ma specjalny rate). Rata leasingu za samochod jezeli masz dobry credit score to $200-$400 miesiecznie.

Kwoty ktore podalem poza wynajeciem domu (posiadamy wlasny) i leasingu samochodu (tez sa kupione, nie leasingowane) to tyle mniej wiecej place co miesiac. Policz sobie mniej wiecej. Czy da sie taniej - jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem i dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie bo widze, ze dosc biegle kolega porusza sie w tych tematach to i moze zna odpowiedz na jeszcze jedno:

> Czy moja zona, ktora dojedzie do mnie w pozniejszym terminie (lub od razu) moze ubiegac sie o wize z mozliwoscia podjecia pracy? Czy firma moze mi pomoc w zalatwieniu takiej wizy? Kto zalatwia taka wize? Jest to w ogole mozliwe zeby podjela prace podczas takiego wyjazdu?

Dziekuje / Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małżonkowie i dzieci

Małżonkowie i dzieci w stanie wolnym poniżej 21 roku życia pragnący towarzyszyć posiadaczowi wizy L-1 lub dołączyć do niego w USA mogą ubiegać się o wizę L-2. Członkowie rodziny nie zamierzający stale przebywać z posiadaczem wizy L-1, lecz jedynie go odwiedzać w USA, mogą ubiegać się o wizy turystyczne B-2 lub podróżować bez wizy, jeżeli objęci są ruchem bezwizowym, tzw. Visa Waiver Program. Małżonkowie posiadający wizy L-2 mogą ubiegać się o pozwolenie na pracę. Aby uzyskać więcej informacji po wjeździe na teren Stanów Zjednoczonych prosimy kontaktować się z Urzędem Imigracyjnym.

http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/kategorie-wizowe/pracownicy-oddelegowani-do-zagranicznego-oddziau-firmy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem i dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie bo widze, ze dosc biegle kolega porusza sie w tych tematach to i moze zna odpowiedz na jeszcze jedno:

> Czy moja zona, ktora dojedzie do mnie w pozniejszym terminie (lub od razu) moze ubiegac sie o wize z mozliwoscia podjecia pracy? Czy firma moze mi pomoc w zalatwieniu takiej wizy? Kto zalatwia taka wize? Jest to w ogole mozliwe zeby podjela prace podczas takiego wyjazdu?

Dziekuje / Mateusz.

Tak jak Joanna napisala - firma musi pomoc zalatwic L-2, po przyjezdzie wystepuje sie o EAD (Employment Authorization Document) - trwa to 60-90 dni zanim sie go otrzyma. Sprawa jest do zalatwienia - kolega ktory kiedys przyjechal tu z zona na L-1 to przerabial, trwalo to troche ale w koncu pracowac zaczela.

Jako ze do narodzin corki jeszcze ~2 miesiace, odwiedzamy daycares bo z miejscami jest cienko (w wiekszosc miejsc trzeba sie na waiting list wpisac) - koszt miesieczny to $1.1k. Bottom line - przemysl czy zonie sie w ogole bedzie oplacalo pracowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...