Skocz do zawartości

Podatek Od Przychodow W Usa, Zameldowanie W Polsce


izza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie,

Prosze Was o rozwianie moich watpliwosci dotyczacych podatkow w Polsce i USA.

Oboje mieszkamy w Stanach, placimy podatki w miejscu zamieszkania, posiadamy staly meldunek w Polsce.

Maz nie posiada NIPu (nigdy nie pracowal w Polsce), ja posiadam. Do Polski przyjezdzamy na okolo 3 miesiace (w skali roku).

Zaczal dreczyc mnie problem o podwojnym opodatkowaniu, wyczytalam ze powinnam zglosic w US w Polsce jakis NIP3 ze zmieniam kraj zamieszkania, nie pamietam czy wypelnialam taki dokument.

Mozecie mi cos wiecej na ten temat powiedziec. Czy moge spac spokojnie ;) ?

Druga sprawa dotyczy mojej kolezanki, ona mieszka w USA, nie pracuje usa (maz pracuje), rozlicza sie z mezem wspolnie, placa podatki, ona jednoczesnie jest wspolwlascicielem w Polsce jakiejs firmy brata, chyba tylko dlatego zeby miala ubezpieczenie w Polsce, jej brat placi za nia ZUS.

Ona przyjezdza do Polski tylko na wakacje.

W tych obu przypadkach pytanie jest takie czy kiedykolwiek Polski Urzadk Skarbowy moze wyciagnac reke po podatek od naszych dochodow uzyskanych w USA.

Niestety jestem laikiem w tym temacie.

Z gory dziekuje za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam

Izza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie,

Prosze Was o rozwianie moich watpliwosci dotyczacych podatkow w Polsce i USA.

Oboje mieszkamy w Stanach, placimy podatki w miejscu zamieszkania, posiadamy staly meldunek w Polsce.

Maz nie posiada NIPu (nigdy nie pracowal w Polsce), ja posiadam. Do Polski przyjezdzamy na okolo 3 miesiace (w skali roku).

Zaczal dreczyc mnie problem o podwojnym opodatkowaniu, wyczytalam ze powinnam zglosic w US w Polsce jakis NIP3 ze zmieniam kraj zamieszkania, nie pamietam czy wypelnialam taki dokument.

Mozecie mi cos wiecej na ten temat powiedziec. Czy moge spac spokojnie ;) ?

Złóżcie ZAP-3. Na wszelki wypadek dorzućcie oświadczenie o rezydenturze podatkowej w USA, stwierdzającej od kiedy (od którego roku podatkowego) nie podlegacie pod polskiego fiskusa, by potem fiskus nie wszczynał postępowania podatkowego w sprawie niezłożonego PITa. Aby mieć nieoganiczony obowiązek podatkowy w Polsce musicie przebywać tu ponad 183 dni w roku kalendarzowym. W przeciwnym przypadku w Polsce rozliczacie się tylko z zarobków uzyskanych na terenie RP.

Adres zameldowania nie świadczy o miejscu zamieszkania, ale jeżeli Wam meldunek do niczego nie potrzebny, możecie wymeldować się za granicę.

Druga sprawa dotyczy mojej kolezanki, ona mieszka w USA, nie pracuje usa (maz pracuje), rozlicza sie z mezem wspolnie, placa podatki, ona jednoczesnie jest wspolwlascicielem w Polsce jakiejs firmy brata, chyba tylko dlatego zeby miala ubezpieczenie w Polsce, jej brat placi za nia ZUS. Ona przyjezdza do Polski tylko na wakacje. W tych obu przypadkach pytanie jest takie czy kiedykolwiek Polski Urzadk Skarbowy moze wyciagnac reke po podatek od naszych dochodow uzyskanych w USA.

Po pierwsze, skoro jest współwłaścicielem firmy w Polsce, to zapewne musi to zadeklarować i się z tego rozliczyć w USA. W jaki sposób i czy w ogóle - to zależy od charakteru prawnego firmy oraz czy i w jaki sposób ma ona z tej firmy dochód.

Po drugie - nie, fiskus nie wyciągnie ręki po podatek od dochodów uzyskanych w USA jeżeli nie jest się rezydentem podatkowym w Polsce z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Po trzecie - czy takie płacenie ZUSu co miesiąc na osobę, która w Polsce nie mieszka, ma w ogóle sens?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zadzwonić, jest jakaś infolinia w urzędzie skarbowym i tam można pytać. O ile wiem w przypadku braku dochodów nie trzeba składać PITu (na 0zł dochodu...). Nie wiem natomiast jak to wygląda jeśli są dochody za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oboje mieszkamy w Stanach, placimy podatki w miejscu zamieszkania, posiadamy staly meldunek w Polsce.

Maz nie posiada NIPu (nigdy nie pracowal w Polsce), ja posiadam. Do Polski przyjezdzamy na okolo 3 miesiace (w skali roku).

Co do meldunku - nie ma wielkiego znaczenia dla US, podatki się płaci w miejscu zamieszkania. Ja np. mam miejsce zameldowania 100 km od miejsca zamieszkania, a w miejscu zamieszkania płacę podatki. NIPu już nie ma, teraz osoby fizyczne są identyfikowane po nrze PESEL.

Będąc w Polsce odwiedź US i złóż odpowiednie oświadczenie - problem będzie z głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...