Jump to content

401K Vs. Ira


motorolnik

Recommended Posts

Cześć,

mam kilka pytań w temacie (wyszukiwarka forum pokazuje dwa tematy z 2007 więc stąd moje pytanie bo może coś się od tego czasu zmieniło):

1. załóżmy, że popracuję kilka lat w USA wpłacając składki na 401K, z uzbieraną sumą przekraczającą $5000. Czy żeby po przekroczeniu wieku emerytalnego wg prawa USA ale będąc już w Polsce otrzymywać jakieś świadczenia potrzebna jest jakaś minimalna wysługa lat pracy w USA czy też nie ma to znaczenia?

2. Ile odkładać na 401K? W kontekście póżniejszej emerytury w Polsce lepiej odkładać więcej biorąc do kieszeni mniej wypłaty czy też mniej?

3. IRA - w jakiej jest to relacji względem 401K? Czy to odpowiednik naszych OFE? Na czym polega różnica między IRA i 401K? Czy wybór między jednym a drugim będzie zależał od jakichś indywidualnych preferencji czy też zasadniczo któryś z nich ma przewagę?

dzięki,

Link to comment
Share on other sites

Ad. 1) Ze swojego 401k mozesz wyplacac pieniadze kiedy chcesz. Jezeli masz mniej niz 59 i pol roku na karku (w niektorych przypadkach 55 lat), potracana jest "kara" w wysokosci 10% z kazdej wyplaty, ktora pobierasz z 401k. Z wyplat z 401k musisz rozliczyc podatek.

Ad. 2) Patrz nizej.

Ad. 3) 401k jest planem sponsorowanym przez pracodawce. IRA jest niezalezne od pracodawcy, aczkolwiek musisz wykazywac przychod, by moc odkladac pieniadze do IRA. Sa dwa typy IRA - tradycyjny i Roth. O roznicach, podobienstwach, limitach kwotowych, limitach zarobkowych i przewadze jednych nad drugimi to polecam informacji poszukac w internecie, jest tego sporo. Z mojego punktu widzenia 401k ma slaby wybor funduszy i dosc wysokie koszta, w zwiazku z tym w pierwszej kolejnosci w 401k wrzucamy tylko do wysokosci employer's match. Potem maksujemy Roth IRA. Dopiero potem martwimy sie o wrzucanie wiekszych kwot w 401k.

Pytanie: w jakim statusie pracujesz w USA? Nie jestem pewien, ale moga byc jakies konsekwencje podatkowe zwiazane z posiadaniem kont emerytalnych w USA gdy nie jest sie USC/LPR. Niech wypowie sie ktos, kto wie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...