Skocz do zawartości

Work And Travel J-1 Visa A Prawo Jazdy W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy będąc na programie Work and Travel (wiza J-1) można sobie wyrobić amerykańskie prawo jazdy? Jeżeli jest taka możliwość, to jak wygląda procedura? W jakim stanie najlepiej? Ile to kosztuje? No i na ile takie prawo jazdy jest ważne ? A czy jak ktoś w USA jest nielegalnie to w ogóle ma szanse ubiegać się o wydanie Driving Licence ?

Dziękuje uprzejmie

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawko w WA na wizie turystycznej / J1:


1. Idziemy do lokalnego DMV uzbrojeni w 4 dokumenty potwierdzajace tozsamosc: paszport, wazna wiza w paszporcie [robi za oddzielny dokument], SSN i prawko z Polski


2. Dostajemy numerek i czekamy na rozmowe z urzednikiem.


3. Podchodzimy do odpowiedniego stanowiska wskazanego przez nasz numerek i mamy krotka rozmowe w trakcie ktorej dajemy wymienione wyzej dokumenty do wgladu.


4. Mamy krotkie "badanie" wzroku na maszynce obok urzednika - trzeba przeczytac rzad liter, okreslic polozenie kwadratu (czy jest na zewnatrz prostokata czy wewnatrz) i na koncu czy widzimy migajace punkty po lewej i prawej stronie monitora. Do maszynki musimy przykleic sie glowa i i czolem nacisnac bialy klawisz nad monitorem, zeby wyswietlil sie obraz testowy.


5. Placimy 35$ i urzednik kieruje nas do stanowiska z komputerami obok, zeby zdac "knowledge test". Przedtem pyta, w jakim jezyku chcemy zdawac (jest rowniez polski)...ja polecam angielski gdyz sa to identyczne testy jak dostepne na stronie DMV, wiec mozna je po prostu latwo zapamietac.


6. Po zaliczeniu przynajmniej 20 z 25 pytan, mamy info ze zaliczylismy i udajemy sie z powrotem po nowy numerek z informacja ze zdalismy test.


7. Przy stanowisku urzednik gratuluje i podaje nastepny wolny termin testu praktycznego.


8. Dostajemy broszurke jak mamy miec przygotowany wlasny samochod do testu praktycznego i to tyle.


9. Przyjezdzamy na egzamin praktyczny wlasnym/pozyczonym autem z waznym ubezpieczeniem.


10. Parkujemy w miejscu oznaczonym "Driving Test Only" i czekamy na egzaminatora.


11. Jezdzimy po najblizszej okolicy DMV okolo 5/7 min.


12 Po zdanym egzaminie idziemy do DMV po numerek i czekamy na kolejna rozmowe z urzednikiem.


13. Placimy 50$ i czekamy na zrobienie zdjecia do prawka. Po zdjeciu czekamy jakies 2 minuty i dostajemy do reki gotowe tymczasowe kartonikowe prawko wazne przez 30 dni. Prawko wydawane jest na 5 - 6lat w zaleznosci od daty urodzin kursanta (taka ciekawostka) - data waznosci prawka to zawsze dzien i miesiac urodzin.


14. Czekamy okolo 1-2 tygodni na "plastik" ktory przychodzi poczta na wskazany adres.



Strona DMV w WA: http://www.dol.wa.go...ngalicense.html


Testy online: http://www.dol.wa.go...acticetest.html



Testy zamieszczone online w zupelnosci wystarcza do zdania teorii: Dokladnie takie same sa na egzaminie. Mam nadzieje ze komus sie to przyda - przypuszczam ze podobna procedura jest tez w innych stanach.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co stan to inne zasady co do J-1,sa takie stany ze wydadza Ci wazne prawo jazdy na ile bedzesz miec wazny pobyt np 4 miesiace :)

a co do prawa jazdy dla nielegalnych to zalezy od danego stanu i aby cos wyszlo nalezy w danym stanie mieszkac-miec dokumenty na to :) i teraz o jaki stan chodzi .


zasady zadawania beda podobne-gorzej z dostepnoscia i waznoscia takich praw jazdy ;) dla osob na wizach turystycznych i J-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coldsauce czy prawko w WA kazdy dostaje na 5-6 lat nawet jesli wiza jest tylko na 4 miesiace ?

co z dokumentami potwierdzajacymi zamieszkanie pod danym adresem bo nie napisales, czy sa wymagane ?

Na stronie DMV napisali: "Provide your Social Security number. If you don't have one, you’ll need to show proof of Washington residence."

Przeciez na karcie SSN nie ma zadnego adresu, wiec czy wystarczy im podac adres pod ktorym mieszkamy i uwierza na slowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również interesuje okreś ważności takiego prawo jazdy. Bo jeśli rzeczywiście jest to tylko do końca wazności wizy (a J-1 jest na 4 miesiące) to wogle nie opłaca się robić, tylko już lepiej na polksim jezdzić. A może jest stan gdzie jest dłuższy okres ważnosci? Ponoc już 10 stanów (w tym kalifornia ostatnio) umozliwia robienie prawka osobom zupełnie nielegalnym, bez wizy i bez SSN. Albo czy prawojazdy można potem przedłużyć, jak skonczy się juz wiza a ktoś zostanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również interesuje okreś ważności takiego prawo jazdy. Bo jeśli rzeczywiście jest to tylko do końca wazności wizy (a J-1 jest na 4 miesiące) to wogle nie opłaca się robić, tylko już lepiej na polksim jezdzić. A może jest stan gdzie jest dłuższy okres ważnosci? Ponoc już 10 stanów (w tym kalifornia ostatnio) umozliwia robienie prawka osobom zupełnie nielegalnym, bez wizy i bez SSN. Albo czy prawojazdy można potem przedłużyć, jak skonczy się juz wiza a ktoś zostanie ?

W dzisiejszych czasach wize dostaje sie na okres waznego statusu. W przypadku J-1, F-1, H1B bedzie to odpowiednio DS-2019, I-20, I-129. Moje doswiadczenia z DMV sa takie, ze supervisor musi potwierdzic, ze moj status jest ok. Przewaznie osoba mnie obslugujaca nie moze mi prawa jazdy wydac na wlasna reke. Byly momenty, ze wymienialem prawko po trzech miesiacach, bo tak sie waznosc statusu ukladala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coldsauce czy prawko w WA kazdy dostaje na 5-6 lat nawet jesli wiza jest tylko na 4 miesiace ?

co z dokumentami potwierdzajacymi zamieszkanie pod danym adresem bo nie napisales, czy sa wymagane ?

Na stronie DMV napisali: "Provide your Social Security number. If you don't have one, you’ll need to show proof of Washington residence."

Przeciez na karcie SSN nie ma zadnego adresu, wiec czy wystarczy im podac adres pod ktorym mieszkamy i uwierza na slowo ?

Tak, w WA prawko wydawane jest na 5/6 lat bez wzgledu na waznosc wizy, przynajmniej tak bylo w 2014. Jezeli chodzi o proof of Washington residence, to niestety nie wiem gdyz ja poslugiwalem sie SSN. Domyslam sie, ze wystarczy jakikolwiek list wyslany pod dany adres z naszym imieniem i nazwiskiem - mala podpowiedz jak latwo to zrobic - wystarczy w jakimkolwiek kasynie w okolicy wyrobic sobie karte czlonkowska na paszport (wyrabiaja od reki) podajac adres zamieszkania. Od tej pory korespondencja z kasyna (oferty, bonusy, itp) beda adresowane na nasze dane i miejsce zamieszkania. Najlepiej jednak miec jakiekolwiek pismo urzedowe zaadresowane do nas (pewniak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...