Skocz do zawartości

Mozliwosci legalnego pozostania w Stanach


Rekomendowane odpowiedzi

Uhhh, no to i ja sobie zaloze temat. :)

Duzo sledzilem wszelkie mozliwosci wyjazdu do i pobytu (w tym przedluzania pobytu) w USA, ale przyznam, ze w niektorych punktach sie zupelnie pogubilem. Licze, ze jakos wspolnymi silami wszystko poukladamy w sensowna calosc, a nie ukrywam, ze licze na pomoc Kariny, ktora te sprawy zna nie tylko od strony teoretycznej, lecz przede wszystkim praktycznej.

Wariant 1 - wyjazd na H2B:

Wyjedzam na wizie H2B, kontrakt na 10 miesiecy. Chce pozostac w Stanach na dluzej.

a) Wydaje mi sie, ze moge przedluzyc wize H2B - czy musze miec nowego pracodawce, czy tez moglbym zostac u tego samego? Na jaki okres moglbym ja przedluzyc?

Ile takich przedluzen bylbym w stanie przeprowadzic? Czy jest to latwe czy trudne do realizacji? Czy moglbym przyjechac na chwile do Polski (juz po przedluzeniu H2B), czy skonczyloby sie to koniecznoscia starania sie o wize w Ambasadzie?

Jezeli juz dowiem sie ile takich przedluzen moglbym przeprowadzic (do lacznego czasu 3 lat? ale mozliwe jest kilkukrotne przedluzanie? - bo sa przeciez osrodki zimowe, potem letnie, wiec moze jest to realne?), to co po czasie 3 lat (o ile tyle moge przebywac na H2B)? Jakie mam mozliwosci pozostania w Stanach? Czy dobrze rozumiem, ze w wypadku H1B bylaby mozliwosc starania sie o GC, a jesli chodzi o H2B - nic z tego?

Co moglbym zatem zrobic w tej materii (poza malzenstwem :twisted: )? Czy jest to jednak wiza bez perspektyw na GC w przyszlosci?

:PZmiana statusu z H2B na J1 (program Internship/Trainee) - mozliwe? Sa takie przypadki i udaje sie je przeprowadzic? Rzecz jasna tu to jestem pewien, ze zmiana statusu to nie to samo co posiadanie wizy i nie moglbym beztrosko wyjechac do Polski... a do Meksyku na przyklad? Nie zostalbym wpuszczony z powrotem?

Czy po takiej zmianie statusu (z H2B na J1) - po zakonczeniu programu Trainee, jesli nie dotyczylaby mnie Sekcja 212(e) (chyba ze jest pewne, iz bym ja dostal w tym wypadku), moglbym probowac starac sie o H1B z szansami na sukces? Czy tez jedna zmiana bylaby jeszcze do przeprowadzenia, ale juz dalsze kombinacje nie?

c) Zmiana statusu z H2B na F1 lub turystyczna - sa problemy czy raczej byc nie powinno (pytam czysto formalnie, bo tak naprawde takie rozwiazania mnie nie interesuja :x )?

Wariant 2 - wyjazd na Internship/Trainee:

Zalozmy, ze nie podlegam pod Sekcje 212(e). Czy jest mozliwa zmiana statusu w druga strone: z J1 na H2B? I czy po takiej zmianie statusu (mniemam, ze znow nici z podrozowania po innych krajach? :oops: ) bylyby w przyszlosci realne przedluzania tej H2B? Czy tez mogloby sie cos takiego udac tylko raz? :roll:

Jesli nie H2B, to moze udaloby sie zmienic status na F1 tak jak to czesto robia studenci po Work&Travel?

Ewentualnie z J1 na H1B? Czy to jest mozliwe? :? I czy mozliwe jest wowczas H1B u innego pracodawcy, niz ten, gdzie odbywam praktyki?

Kwestia 3 - H1B:

Pytanie formalne: czy w staraniu sie o H1B rzeczywiscie obowiazkowe jest wypelnianie tych wszystkich wymagan, typu odpowiednie studia, dyplomy itd.? Bo slyszalem o co najmniej dwoch przypadkach, gdy pracodawca zaproponowal sponsorowanie pewnym osobom i nikt nie zwazal na to co studiowali i jak sie ma to do tego co mieliby u niego robic (a mialo sie nijak)? Przepisy przepisami, lecz moze to staranie sie o wize H1B (w Stanach) nie jest tak bardzo rygorystycznie obwarowane przepisami i wymaganiami o nadzwyczajnych kwalifikacjach chetnego?

Bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko wypowiem sie w jednej kwestii, bo damy pole do popisu innym:

Kwestia 3 - H1B:

Pytanie formalne: czy w staraniu sie o H1B rzeczywiscie obowiazkowe jest wypelnianie tych wszystkich wymagan, typu odpowiednie studia, dyplomy itd.? Bo slyszalem o co najmniej dwoch przypadkach, gdy pracodawca zaproponowal sponsorowanie pewnym osobom i nikt nie zwazal na to co studiowali i jak sie ma to do tego co mieliby u niego robic (a mialo sie nijak)? Przepisy przepisami, lecz moze to staranie sie o wize H1B (w Stanach) nie jest tak bardzo rygorystycznie obwarowane przepisami i wymaganiami o nadzwyczajnych kwalifikacjach chetnego?

W swojej praktyce (brzmi tak sobie, no ale...) uczestniczylam w mniej wiecej 350-400 sytuacjach kiedy dana osoba, zmieniala status na H1B badz starala sie o tenze status.

Co moge powiedziec:

- nie spotkalam sie ani 1 raz z przypadkiem kiedy immigration nie wymagalo ewaluacji dyplomu przez evaluation service

- nie spotkalam sie ani 1 raz z przypadkiem kiedy ktos dostal zgode (mam na mysli akceptacje wizy H1B) na zatrudnienie kogos, kto byl wyksztalcony w innym kierunku (nie licze non-profit organizations, ale to sa bardzo rzadkie przypadki)

- wiele osob mowi jedno - a tak naprawde jest zupelnie cos innego

- w tym roku odrzucono (do dnia 30 lipca 2005) okolo 8 tysiecy aplikacji o wize H1B - glowny powod: wyksztalcenie nie bylo uzyteczne do stanowiska na jakim chciano kogos zatrdnic badz zawod (nawet jesli wyksztalcenie bylo dopasowane) nie byl z kategorii "specialty occupation" => owszem jesli ktos jest wyksztalcony w kierunku manager to mozna go zatrudnic na wielu stanowiskach, ale w zyciu nie uwierze, ze architekta zatrudniono na stanowisku sekretarka tylko dlatego zeby dostal H1B i ze nikt nie sprawdzal jego wyksztalcenia...

- to, ze ktos ci proponuje, ze cie zatrudni, nie znaczy, ze na 100% dostaniesz wize H1B - wystarczy popatrzyc ile bylo odmow wiz do tej pory... a jestem pewna, ze kazdy z aplikantow liczyl, ze nie bedzie problemow z zatrudnieniem go ani z wydaniem mu wizy H1B - inaczej nie ponosilby sam kosztow badz nie narazal na koszty pracodawce...

- czy immigration nie jest rygorystyczne? Jest. Gdyby nie bylo kazda tych 8,000 osob dostalaby H1B zamiast odmowy.

- immigration wymaga szczegolowego opisu co do obowiazkow dla przyszlego pracownika (ubiegajacego sie o wize H1B) oraz nalezy udowodnic, ze wyksztalcenie zdobyte przez te osobe jest niezbedne na tym stanowisku - jest to czesc petycji skladanej na pracownika i tego sie nie da pominac.

Wykaz dokumentow do wizy H1B:

Documents for H1 petition

   * Petition (Form I-129), along with Supplement H

   * I-129W

   * A certified labor condition application from the Department of Labor;

   * [b]Copies of evidence that the proposed employment qualifies as a specialty occupation;[/b]

   * Evidence the alien has the required degree by submitting either:

         o A copy of the person's U.S. baccalaureate or higher degree which is required by the specialty occupation;

         o A copy of a foreign degree determined to be equivalent to the U.S. degree; or  

   * Copies of evidence of education and experience which is equivalent to the required U.S. degree;

   * A copy of any required license or other official permission to practice the occupation in the state of intended employment; and

   * A copy of any written contract between the employer and the alien or a summary of the terms of the oral agreement under which the alien will be employed.

   * Filing fees:

         o $185 for filing I-129

         o $1500 employer funded training fee ($750 for employers with fewer than 25 full-time employees in the United States)

           Following are exempt from paying this fee:

               + 2nd Extension with the same employer (1st extension and initial change of status to H-1B from other nonimmigrant status or new H-1B petitions for aliens abroad are required to pay the full charge. The H-1B aliens filing another H-1B petition for H-1B transfer to another employer are also subject to the full charge)

               + Exempt Entities: Following employers are exempt from the charge.

                     # Primary or Secondary Education Institution

                     # Higher Education Institution

                     # Nonprofit Entity Related to or Affiliated with Any Such Institutions

                     # Nonprofit Entity which engages in Established Curriculum-Related Clinical Training of Students Registered at any such Institutions

                     # Nonprofit Research Entity

                     # Governmental Research Organization.  

         o $500 Fraud Prevention and Detection fee, effective Mar 8, 2005. This is applicable for both initial H1B and H1B transfer cases.

         o Optional $1000 for Premium Processing  

to takie moje przemyslenia - moze sie komus przydadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytania, własnie sie zastanawiałem nad tym, jak można wyjechać legalnie do pracy i czy w przyszłości mógłbym tam zostac. :roll:

Mam rodzine w Stanach, są obywatelami, nawet dzieci się tam już porodziły teraz maja po 30 lat. Rodzinka ma własne domy, chodzą do pracy itd. wiec tak sie zastanawiam, czy oni mogliby mi pomóc w staraniu się o jakąś wize i prace. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze tutaj to dodam, bo moze sie komus przyda:

Washington, D.C.– U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) announced today that it has received enough H-1B petitions to meet the congressionally mandated cap for fiscal year 2006. USCIS has determined that the “final receipt date” is August 10, 2005. Any petitions received on that date will be subject to the random selection process described below. USCIS will reject any petitions that are subject to the FY 2006 annual cap and received after the “final receipt date.”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...