Skocz do zawartości

Wybór szkoły


Patipitts

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie oczekiwania na GC, w międzyczasie snuję plany co do przyszłości i tego co bym chciała robić w życiu. Zaczęłam myśleć o podjęciu nauki od przyszłego 2019 roku. Chciałabym podpytać Was, starych wyjadaczy o opinie na temat moich planów i pomoc w podjęciu decyzji co do szkoły. Mieszkam na "skrzyżowaniu" trzech stanów: GA, AL i FL, ogolnie jest to wieś, ale mieszka nam sie tu dobrze, spokojnie, nie myślimy o przeprowadzce. Ja mam magistra z Polski (administracja), ale zupełnie nie czuję się z tego dumna, wybór studiów był najgorszą decyzją w moim życiu moim zdaniem. Interesuje mnie kierunek veterinary technician, z tego co zrobiłam rozeznanie na rynku jest to zawód w moim regionie pożądany, rozwijający sie, bardzo mnie interesuje bo kocham zwierzęta i myśle ze bym się odnalazła. Im wiecej o tym czytam tym bardziej przekonuje sie ze to byłoby moje marzenie pracować w tym zawodzie. Znalazłam dwie szkoły które mnie zainteresowały, jednak wybor jest trudny z kilku powodów. Pomijam roznice w poziomie edukacji. Obie szkoły sa na mniej wiecej tym samym poziomie jesli o to chodzi, podobają mi sie obie oferty pod tym względem.

1. Pierwsza szkoła to uniwersytet z mojego stanu, jednak oddalony o 1,5h w jedna strone. College oferuje jedynie studia stacjonarne 3 letnie. Co mi sie podoba to niskie czesne z tytułu bycia rezydentem, wszystkie zajęcia i praktyka na miejscu, a takze ze prawdopodobnie zalapalabym sie na finantial aid. Co mi sie nie podoba to ze dojazd jest daleko, zajęcia sa tylko na miejscu i w zwiazku z tym nie mogłabym podjąć w międzyczasie żadnej pracy bo nie miałabym na to czasu, co średnio mi sie uśmiecha bo 3 lata bez pracy to troche długo.

2. Druga szkoła jest out of state, ale posiada ofertę online. Cały program trwa 2 lata (6 semestrów). Zaleta jest to ze szuka sie kliniki weterynaryjnej akredytowanej przez AAHA i podejmuje tam swego rodzaju internship, w trakcie którego zdobywa sie praktyczne umiejętności natomiast teorie przyswaja sie w domu. Wobec tego mogłabym pracować i uczyć sie w tym samym czasie, nawet jesli nie byłaby to praca płatna (czy po prostu płatna słabiej, niektore kliniki płacą stażystom) to zdobyłabym cenne doświadczenie. Praktyka jest wymagana od drugiego semestru. W mojej okolicy sa tylko 2 szpitale z ta akredytacja. Nie ukrywam, ze druga opcja odpowiadałaby mi lepiej, jedynym minusem są wyższe opłaty, No ale nie ma tragedii, program nie jest bardzo drogi (Ok 2tys za semestr plus książki) No i trwa tylko 2 lata, mozna co prawda rozciągnąć na 4 ale mnie raczej to nie interesuje. Myslalam zeby zacząć naukę od stycznia 2019 a do tego szpitala odezwać sie juz po wakacjach czy by mnie przyjęli na taki staz od stycznia i jesli wyraziliby zgodę to wtedy zacząć aplikować do tej szkoły, jesli nie mogłabym znalezc szpitala to wtedy do szkoły nr 1. 

Czy według was taki plan ma ręce i nogi? Czy jest cos czego nie wzielam pod uwagę?

I jeszcze mam jedno pytanie: czy uczelnie wymagają zakupu książek z księgarni uniwersyteckich bezwzględnie, czy mozna samemu sobie kupic np online? Z tego co sie rozeznalam to ebooki sa znacznie dostępniejsze, w księgarniach online mozna znalezc rowniez papierowe wersje znacznie tańsze od tych uniwersyteckich. 

Zapomniałam wspomnieć ze mam tez zamiar zajac sie w międzyczasie w tym roku ewaluacja swojego dyplomu, o ile jest w ogole sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy szkola out of state to jakas normalna non-prifit, publiczna, itp, i czy program online ma akredytacje w tej branzy? (Jezeli w ogole cos takiego istnieje, bo nie wiem.)

Jezeli tak, to ja bym sie troche poinformowala o tych internshipach w opcji nr. 2... Popytaj w tych szpitalach, a szczegolnie: czy latwo dostac tam internship? Co dokladnie bedziesz tam robic? (To znaczy czy faktycznie praca ze zwierzetami, czy bardziej jakas administracyjna?) Jakie sa ewentualne mozliwosci dostania tam platnej pracy po zakonczeniu internshipa? Albo jakie prace w Twojej okolicy mozna dostac po zakonczeniu tego internshipa? Czy moglabys liczyc na reference ze szpitala w razie szukania nowej pracy?

W brazy takiej jak ta, licza sie experience i kontakty... internship by ci dal obydwa. Fakt, dyplom bedzie wazny, ale jak juz masz prace, to twoj experience w pracy bedzie wazniejszy... dyplom tylko potwierdza ze masz wymagana teoretyczna wiedze i zakonczylas studia. Po tej pierwszej pracy bedziesz oceniana na tym co tam robilas i jakie references masz z pracy -- a wtedy dyplom jest drugorzedny, i bedzie minej znaczylo ze uczylas sie online. 

Wiec ja bym proponowala wybadac mozliwosci zwiazanymi z tymi internshipami, bo wydaje mi sie ze dla Ciebie to moze byc dobre wyjscie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Patipitts napisał:

I jeszcze mam jedno pytanie: czy uczelnie wymagają zakupu książek z księgarni uniwersyteckich bezwzględnie, czy mozna samemu sobie kupic np online? Z tego co sie rozeznalam to ebooki sa znacznie dostępniejsze, w księgarniach online mozna znalezc rowniez papierowe wersje znacznie tańsze od tych uniwersyteckich. 

Przewaznie tak - ale trzeba potwierdzic z instruktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, katlia napisał:

Czy szkola out of state to jakas normalna non-prifit, publiczna, itp, i czy program online ma akredytacje w tej branzy? (Jezeli w ogole cos takiego istnieje, bo nie wiem.)

Jezeli tak, to ja bym sie troche poinformowala o tych internshipach w opcji nr. 2... Popytaj w tych szpitalach, a szczegolnie: czy latwo dostac tam internship? Co dokladnie bedziesz tam robic? (To znaczy czy faktycznie praca ze zwierzetami, czy bardziej jakas administracyjna?) Jakie sa ewentualne mozliwosci dostania tam platnej pracy po zakonczeniu internshipa? Albo jakie prace w Twojej okolicy mozna dostac po zakonczeniu tego internshipa? Czy moglabys liczyc na reference ze szpitala w razie szukania nowej pracy?

W brazy takiej jak ta, licza sie experience i kontakty... internship by ci dal obydwa. Fakt, dyplom bedzie wazny, ale jak juz masz prace, to twoj experience w pracy bedzie wazniejszy... dyplom tylko potwierdza ze masz wymagana teoretyczna wiedze i zakonczylas studia. Po tej pierwszej pracy bedziesz oceniana na tym co tam robilas i jakie references masz z pracy -- a wtedy dyplom jest drugorzedny, i bedzie minej znaczylo ze uczylas sie online. 

Wiec ja bym proponowala wybadac mozliwosci zwiazanymi z tymi internshipami, bo wydaje mi sie ze dla Ciebie to moze byc dobre wyjscie. 

Dziękuje katlia za odpowiedz :)

to jest community college. Tak, posiada akredytacje American Veterinary Medical Association, po ukończeniu tego programu mogę przystąpić do krajowego (i stanowego, bo np Alabama wymaga a tam jest najbliższy akredytowany szpital) egzaminu zawodowego. Co do ofert pracy to w tym miescie sa na ta chwile oferty, akurat nie w tym szpitalu ale inne kliniki sie ogłaszają ze szukają techników. Oczywiście dopytam o te internshipy. Ten konkretny akredytowany szpital to jest szpital specjalistyczny, wykonujący dosc skomplikowane zabiegi wiec nie wiem czy by mnie zatrudnili pózniej, No ale nie szkodzi zapytać, ja nawet bym tam poszła w sumie za darmo na staz jesli to by była jedyna opcja. I ładnie w papierach by wyglądało. Co do znajomosci to nasz sąsiad posiadał własna klinikę weterynaryjna, jest doktorem weterynarii (juz emerytowanym, wiek i stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie zawodu). Chce udać sie jeszcze do niego po opinie, jest bardzo poważany w środowisku i może mi cos doradzi, podejrzewam ze zna większość lekarzy w okolicy, a żyjemy z nimi w bardzo dobrych stosunkach, ja i moj maz ciagle im pomagamy w domowych obowiązkach bo panu juz trudno cokolwiek zrobic ze względu na postpujacego Parkinsona. 

Czyli wychodzi ze opcja 2 jest lepsza :) tak tez i ja myslalam. Dziękuje raz jeszcze za opinie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...