Skocz do zawartości

Podwójne opodatkowanie...


woox

Rekomendowane odpowiedzi

On 3/12/2021 at 2:20 PM, kzielu said:

Zajrzyj do swojego amerykanskiego paszportu - tam masz bardzo jasna odpowiedz na ten temat - poza tym znalezienie jej zajmuje jakies 2 sekundy wiec nie rozumiem jak nie mogles jej znalezc...

Punkt D jakbyś dalej miał problemy.

PXL_20210312_132033519.jpg

Mam ten sam problem, co woox. Nie składałam nigdy zeznań podatkowych w IRS (pracuję i mieszkam w PL od 84 roku). Tylko, że ja nie płacę od kilkunastu lat (nie mam pojęcia, dlaczego dopiero teraz wpadłam na to, że pewnie powinnam składać zeznania w USA - nigdy wczesniej nie przeszło mi to przez myśl, skoro nigdy nie mieszkałam i nie pracowałam w USA!! Wszystkie te strony i formularze starałam się (przynajmniej częściowo) przeczytać. Dzwoniłam do ambasady, szukałam w faq na stronach irs, nawet przeczytałam umowę USA z PL z 1974 roku (nadal obowiązuje podobno), ale nadal nie wiem JAK mam teraz zgłosić to, że nie składałam zeznań podatkowych i to tak długo? Boję się wręcz to zgłaszać, ale oczywiście chcę wszystko wyjaśnić i naprostować. Który formularz wypełnić, komu wysłać, to nie jest dla mnie super jasne... HELP! CO ROBIĆ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, DDPP said:

Mam ten sam problem, co woox. Nie składałam nigdy zeznań podatkowych w IRS (pracuję i mieszkam w PL od 84 roku). Tylko, że ja nie płacę od kilkunastu lat (nie mam pojęcia, dlaczego dopiero teraz wpadłam na to, że pewnie powinnam składać zeznania w USA - nigdy wczesniej nie przeszło mi to przez myśl, skoro nigdy nie mieszkałam i nie pracowałam w USA!! Wszystkie te strony i formularze starałam się (przynajmniej częściowo) przeczytać. Dzwoniłam do ambasady, szukałam w faq na stronach irs, nawet przeczytałam umowę USA z PL z 1974 roku (nadal obowiązuje podobno), ale nadal nie wiem JAK mam teraz zgłosić to, że nie składałam zeznań podatkowych i to tak długo? Boję się wręcz to zgłaszać, ale oczywiście chcę wszystko wyjaśnić i naprostować. Który formularz wypełnić, komu wysłać, to nie jest dla mnie super jasne... HELP! CO ROBIĆ??

Zachować spokój ;)

 

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/frequently-asked-questions-about-international-individual-tax-matters

https://www.irs.gov/newsroom/information-for-us-citizens-or-dual-citizens-residing-outside-the-us

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/us-citizens-and-resident-aliens-abroad

Nie zglaszasz ze nie skladasz, po prostu skladasz za zalegle lata idac tak daleko jak obowiazuje statue of limitations.

Trudno wszystko opisac w jednym poscie ale musisz na oko zlozyc co najmniej 1040 (Federal Tax Return) i 2555 (O ile dobrze pamietam) Foreign Tax Exclusion (zeby uniknac podwojnego opodatkowania). Dalej to juz zalezy od zrodel i wysokosci dochodu, na oko to musisz zlozyc za zalegle 6 lat i jezeli nie mialabyc miec zaplaty podatku w US (jezeli nie przekroczylas limitu podwojnego opodatkowania to nie) to nie bedzie to jakis wielki problem. 

Panikowac nie ma co bo ewidentnie nie jestes na radarze IRSu jako przestepca podatkowy (tych tutaj na miejscu jest cala masa, za granica to chyba tylko milionerow ukrywajacych dochody scigaja), problem zaczyna sie pojawiac jak chcesz wrocic do US albo skorzystac z benefitow - np. imigracyjnych  (wtedy najczesciej ludzie dowiaduja sie o tym obowiazku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam, czy udało się dowiedzieć cos więcej na ten teamt, mam podobny przypadek, ale szczerze nie wiem co lepiej czy zgłaszać zaległe formularze, czy ewentualnie uczestniczyć w streamline procedure: https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/streamlined-filing-compliance-procedures ?

No i jest też coś takiego jak FBAR...ale już nie wiem co dokładnie robić.

Czy znacie jakieś biura prawnicze, podatkowe, ktore pomagają w takich kwestiach?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...