Skocz do zawartości

Mienie przesiedleńcze raz jeszcze.


m.a.g

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że temat wałkowany nie raz i nie dwa, sam również odrobiłem zadanie domowe, kontaktowałem się z firmami spedycyjnymi, urzędem celnym, i ciągle dostaję sprzeczne informacje.

Moja sytuacja jest taka: chciałbym wysłać sobie do Polski mój własny samochód, do własnego użytku, jako mienie przesiedleńcze.  Bez oszukiwania i kombinowania.

Zwyczajnie, moja firma ma filię w Polsce i na jakiś czas przenoszę się na stary kontynent, a samochodów mam kilka, to lepiej mi wysłać sobie jeden do Polski zamiast kupować na miejscu nowy.

W USA mieszkam od 20 lat, mam tu obywatelstwo, pracę, nieruchomości, konto w banku, i tak dalej. Że nie wspomnę że żonę i  dzieci.

Przy wysyłce samochodu (do której nie doszło) poproszono mnie o dokumenty świadczące do zakończeniu pobytu w USA, takie jak: zamknięcie rachunków bankowych, rozwiązanie umowy o pracę, lub sprzedaż domu / rozwiązanie umowy wynajmu.

Już pomijam fakt że pierwszę słyszę aby w Stanach pracodawca dawał jakiś dokument przy rozwiązaniu umowy o pracę, ale generalnie chodzi o to że domu sprzedawać nie zamierzam, dzieci chodzą tu do szkoły, z pracy się zwalniać nie będę, a rachunków bankowych też zamykać mi nie podrodze bo gdzieś trzeba trzymać fundusze :-)

Pani w firmie spedycyjnej poradziła mi aby o tym nie wspominać wcale, tylko założyć sobie jakiś fikcyjny rachunek w banku, a potem go zamknąć i pokazać to przy odprawie, co średnio mi się podoba.

Zadzwoniłem więc do Polski do urzędu celnego i pytam się jak oni to widzą, gdzie w sumie nie powiedziano mi nic konkretnego (odesłali mnie do ich strony internetowej).

Na tejże stronie jest napisane tak:

https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/mienie-przesiedlenia/

 

W celu udowodnienia, że osoba przesiedlająca się przenosi swoje miejsce zamieszkania do Polski może przykładowo przedłożyć organom celnym kartę czasowego pobytu, dokument potwierdzający zameldowanie w kraju, umowę o pracę, umowę najmu mieszkania, itp. dokumenty świadczące o wyborze miejsca zamieszkania w Polsce.

Warunek zwolnienia celnego związany z "przesiedleniem" nie jest spełniony w przypadku, gdy w oparciu o okoliczności sprawy można uznać, że osoba ubiegająca się o zwolnienie miała w tym samym czasie więcej niż jedno miejsce zamieszkania, tzn. nowe w Polsce i dotychczasowe w państwie trzecim. Przesiedlenie nie może stanowić czynności pozornej, bowiem zwolnienie z należności celnych przywozowych może mieć miejsce jedynie wówczas, jeżeli osoba przesiedlająca się dokonała fizycznego aktu przeniesienia z państwa trzeciego do Polski, czyli ma miejsce zamieszkania w Polsce i tu użytkuje w życiu codziennym sprowadzone przez siebie towary.

 

Czyli co? Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek nieruchomości poza Polską to przy przeprowadzce do Polski mienie przesiedleńcze mu się nie należy?

Dodam że w Polsce mam mieszkanie, zameldowanie, jestem członkiem zarządu zarejestrowanej w Polsce spółki z. o. o., do tego niedawno kupiłem działkę budowlana i mam zamiar się budować.

Czy to wszystko nie wystarczy aby udowodnić że faktycznie przenoszę się do kraju?

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tej sprawie będę bardzo wdzięczny jeżeli się podzieli.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przewoziłem samochód jako mienie przesiedleńcze i nikt mnie nie pytał o takie rzeczy. Z dokumentów dałem tylko bilet powrotny i zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce, i to wszystko. WIęcej dowodów chcieli na to że mieszkałem w USA ponad rok.

Zamykanie konta w USA to już w ogóle jakieś kuriozum. Spróbuj w innej agencji celnej.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, MiL999 said:

Ja przewoziłem samochód jako mienie przesiedleńcze i nikt mnie nie pytał o takie rzeczy. Z dokumentów dałem tylko bilet powrotny i zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce, i to wszystko. WIęcej dowodów chcieli na to że mieszkałem w USA ponad rok.

Zamykanie konta w USA to już w ogóle jakieś kuriozum. Spróbuj w innej agencji celnej.

Dziękuję bardzo za odzew!

Dwa pytania: z jakiej firmy spedycyjnej korzystałeś przy wysyłce samochodu, oraz kiedy to było jeżeli można wiedzieć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, m.a.g said:

Dziękuję bardzo za odzew!

Dwa pytania: z jakiej firmy spedycyjnej korzystałeś przy wysyłce samochodu, oraz kiedy to było jeżeli można wiedzieć?

 

Było to w 2020 roku, a firma to Global Ocean Line z Miami. Samochód wysłali do Polski i tam przejęła go agencja celna Taurus. Może u nich zapytaj.

 

 

16 hours ago, andyopole said:

Minimum 6 miesiecy chyba?

Czy sie cos zmienilo?

Żeby przewieźć samochód bez cła, trzeba w danym kraju mieszkać przynajmniej rok a samochód posiadać od 6 miesięcy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
5 hours ago, AintHungry said:

@m.a.g i jak sytuacja się skończyła? udało się?

Niestety nie. Byłem w międzyczasie w Polsce, kontaktowałem się z dwoma agencjami celnymi.

Albo inaczej, dwie były uprzejmie ze mną rozmawiać bo większość odsyłała do strony internetowej urzędu celnego po wytyczne i odmawiała jakiejkolwiek pomocy przy interpretacji przepisów).

Tam gdzie ze mną rozmawiano, powiedziano mi że albo będę kłamał że nic mnie w USA nie trzyma (list od pracodawcy o tym że już tam nie pracuję, informacja z banku o zamknięciu konta, itp.).  albo za własny stary samochód będę musiał zapłacić na granicy jakieś 60,000 zł cła i podatku.

Średniowiecze panie, według urzędników w Polsce emigranci to takie tłumoki żyjące na walizkach i przekraczający granice z tobołkami z dobytkiem, a każdy powracający z zagranicy to nieudacznik któremu się nie powiodło najwyraźniej.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...