Jump to content

GC - rezydencja podatkowa, SSN, TIN, rezygnacja


Recommended Posts

Cześć, 
nie trafiłem na podobny wątek więc założyłem nowy temat.
Krótko o szerszym tle: wygraliśmy GC2022, w styczniu br pojechaliśmy do nevady na 1,5 mc aktywować wszystko i się zobaczyć co i jak. Dostałem GC ale nie dostałem SSN, po ok 4 tygodniach udałem się do SSA i okazało się, że żadnych papierów nie dostali. Złożyłem nowy wniosek, ale że wiedziałem, że może przyjść po moim wyjezdzie z US podałem adres do wysyłki do znajomych - nic niestety nie przyszło, a z PL już nic nie załatwie. Bedąc w US pracowałem cały czas na mojej polskiej dzialalnosci dla polskich firm - nie podejmowałem żadnej pracy w stanach.
Plan był taki, żeby pozamykać sprawy w PL (firma, mieszkanie etc) i w okolicach września wrócić. Posypało mi się zdrowie, po ostatnim 1,5 mc w szpitalu nie wiem czy w niedlugim czasie nie będę musiał do szpitala wrócić, wiec cały temat stanów stanął pod znakiem zapytania. A teraz sedno:

1. Rezydencja podatkowa - jako posiadacz GC jestem z automatu rezydentem podatkowym w USA i będę musiał się rozliczać z przychodów w PL również w stanach, mimo że nie podjąłem tam żadnej pracy?

2. Rezydencja podatkowa - niedawno wymieniałem dowód i musiałem zaktualizować dane w bankach, gdzie jest pytanie o to czy jestem rezydentem podatkowym innych państw (w tym USA) - co z tym? w sensie, jeśli zaznaczam, że jestem to chcą ode mnie albo nr SSN (którego nie mam) albo numer TIN - tax_cośtam (którego też nie mam), chyba że mam a o tym nie wiem. Wewnętrzne ja mówi mi, że nie powinienem zaznaczać, że nie jestem rezydentem bo... no jednak jestem. Jakieś rady?

3. Może się okazać, że ze zdrowiem się jakoś ogarnę i jeszcze podejmiemy decyzję, żeby się przenieść do stanów, ale jeśli sytuacja się nie zmieni to czy lepiej będzie jak zrezygnuje z GC (da się w ogóle?) i jakoś poinformuje US i pozamykam wszystko tam, czy zostawić wszystko jak jest i może kiedyś w bliżej nieokreślonej przyszłosci spróbować wrócić jako powracający rezydent? chyba jest coś takiego?

Dzięki za wszelkie sugestie i rady.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

1. Tak.

3. Zrezygnowac zawsze mozesz i nie ma specjalnego powodu zeby to robic chyba ze chcesz uproscic swoje rozliczenia podatkowe. W przyszlosci jakbys chcial wrocic to albo mozesz probowac wjechac albo wystap[ic o SB-1 jezeli bedziesz mial sensowne uzasadnienie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
1 hour ago, ceres said:

Jak ktoś wyjeżdźa by aktywować GC i wraca do pl na jakiś czas, to od dnia wyazdu do USA jest juz płatnikiem podatków w USA? Jak to wygląda?

Od 1 stycznia roku w ktorym wyjechal aktywowac GC.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...