Skocz do zawartości

GC - rezydencja podatkowa, SSN, TIN, rezygnacja


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
nie trafiłem na podobny wątek więc założyłem nowy temat.
Krótko o szerszym tle: wygraliśmy GC2022, w styczniu br pojechaliśmy do nevady na 1,5 mc aktywować wszystko i się zobaczyć co i jak. Dostałem GC ale nie dostałem SSN, po ok 4 tygodniach udałem się do SSA i okazało się, że żadnych papierów nie dostali. Złożyłem nowy wniosek, ale że wiedziałem, że może przyjść po moim wyjezdzie z US podałem adres do wysyłki do znajomych - nic niestety nie przyszło, a z PL już nic nie załatwie. Bedąc w US pracowałem cały czas na mojej polskiej dzialalnosci dla polskich firm - nie podejmowałem żadnej pracy w stanach.
Plan był taki, żeby pozamykać sprawy w PL (firma, mieszkanie etc) i w okolicach września wrócić. Posypało mi się zdrowie, po ostatnim 1,5 mc w szpitalu nie wiem czy w niedlugim czasie nie będę musiał do szpitala wrócić, wiec cały temat stanów stanął pod znakiem zapytania. A teraz sedno:

1. Rezydencja podatkowa - jako posiadacz GC jestem z automatu rezydentem podatkowym w USA i będę musiał się rozliczać z przychodów w PL również w stanach, mimo że nie podjąłem tam żadnej pracy?

2. Rezydencja podatkowa - niedawno wymieniałem dowód i musiałem zaktualizować dane w bankach, gdzie jest pytanie o to czy jestem rezydentem podatkowym innych państw (w tym USA) - co z tym? w sensie, jeśli zaznaczam, że jestem to chcą ode mnie albo nr SSN (którego nie mam) albo numer TIN - tax_cośtam (którego też nie mam), chyba że mam a o tym nie wiem. Wewnętrzne ja mówi mi, że nie powinienem zaznaczać, że nie jestem rezydentem bo... no jednak jestem. Jakieś rady?

3. Może się okazać, że ze zdrowiem się jakoś ogarnę i jeszcze podejmiemy decyzję, żeby się przenieść do stanów, ale jeśli sytuacja się nie zmieni to czy lepiej będzie jak zrezygnuje z GC (da się w ogóle?) i jakoś poinformuje US i pozamykam wszystko tam, czy zostawić wszystko jak jest i może kiedyś w bliżej nieokreślonej przyszłosci spróbować wrócić jako powracający rezydent? chyba jest coś takiego?

Dzięki za wszelkie sugestie i rady.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak.

3. Zrezygnowac zawsze mozesz i nie ma specjalnego powodu zeby to robic chyba ze chcesz uproscic swoje rozliczenia podatkowe. W przyszlosci jakbys chcial wrocic to albo mozesz probowac wjechac albo wystap[ic o SB-1 jezeli bedziesz mial sensowne uzasadnienie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...