Skocz do zawartości

Po ślubie - co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jesteśmy już po ślubie w USA i właśnie zabieramy się za dokumentację. Jak to ogarnialiscie? Zmieniam nazwisko na męża Amerykanina. W jakiej kolejności wy to robilyscie? Aplikacja o zieloną kartę i zgody na pracę i podróż? Wymiana paszportu, rejestracja małżeństwa w Polsce, wymiana polskiego ID, wymiana prawa jazdy (o ile warto), inne? Wszelkie porady mile widziane, dodam że mąż wojskowy więc pierwsze co załatwiliśmy to ID wojskowe dla mnie więc mam już opiekę medyczną. Szczególnie zastanawiam się jak to jest z paszportem gdzie wszędzie te dane podawałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AoS w pierwszej kolejnosci!! Zalatw tez SSN number jak masz wazne i94. Bo potem beda wymagać EAD co najmniej.

Wymiana polskich dokumentów to gdzies na spokojnie. Mnie wymiana dowodu osobistego i paszportu na te z nowym nazwiskim zajela 10 lat od slubu lol. Malzenstwo w Polsce tez dopiero niedawno zarejestrowalismy

Gdzie stacjonujecie?

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Roelka v.2 said:

AoS w pierwszej kolejnosci!! Zalatw tez SSN number jak masz wazne i94. Bo potem beda wymagać EAD co najmniej.

Wymiana polskich dokumentów to gdzies na spokojnie. Mnie wymiana dowodu osobistego i paszportu na te z nowym nazwiskim zajela 10 lat od slubu lol. Malzenstwo w Polsce tez dopiero niedawno zarejestrowalismy

Gdzie stacjonujecie?

Wow to faktycznie na spokojnie w Polsce działalnością. A co jak wyjeżdżałam z kraju i paszport na stare nazwisko?  Nie pamiętam tego i94. EAD też jeszcze nie kojarzę :D

Póki co jesteśmy w Nowym Jorku, od kwietnia Karolina Południowa, a wy? Po ślubie jesteśmy wlasnie kilka dni i sporo na głowie jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, EwaUSA said:

Wow to faktycznie na spokojnie w Polsce działalnością. A co jak wyjeżdżałam z kraju i paszport na stare nazwisko?  Nie pamiętam tego i94. EAD też jeszcze nie kojarzę :D

Póki co jesteśmy w Nowym Jorku, od kwietnia Karolina Południowa, a wy? Po ślubie jesteśmy wlasnie kilka dni i sporo na głowie jeszcze :)

Przepraszam za błędy dopiero zauwazylam, jeszcze raz: Wow to faktycznie na spokojnie w Polsce działaliscie. A co jak wyjeżdżałas z kraju i paszport na stare nazwisko, nie robią problemu? Czy certyfikat małżeństwa ze sobą i wystarczy?  Nie pamiętam tego i94. EAD też jeszcze nie kojarzę 

 

Póki co jesteśmy w Nowym Jorku, od kwietnia Karolina Południowa, a wy? Po ślubie jesteśmy wlasnie kilka dni i sporo na głowie jeszcze

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, EwaUSA said:

Nie pamiętam tego i94. EAD też jeszcze nie kojarzę :D

I-94 otrzymujesz po przekroczeniu granicy. Kiedys bylo papierowe i trzeba bylo wypelnic w samolocie recznie. Dzis juz jest tylko elektroniczne. Mozesz sobie sciagnac z https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search

EAD - pozwolenie na prace (Employment Authorization Document) w formie plastikowej karty ktore otrzymujesz w czasie kiedy Twoja petycja o zielona karte jest procesowana. Zeby je dostac skladasz osobny formularz I-765. Mozna go wyslac razem z calym pakietem do zmiany statusu (AOS - Adjustment of Status).

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, andyopole said:

Podoba mnie się takie krótkie żołnierskie pytanie. Ile w nim treści!  ;)

90% rozmow na temat pracy męża przeprowadzamy w akronimach  :D To jest dopiero fajne. Szczegolnie ze ja juz przestalam wierzyc ze naucze sie tych wszystkich zolnierskich akronimow... wiec czasami tylko mu przytakuje 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Roelka v.2 said:

Podrozowalam z paszportem na stere nazwisko i marriage certificate na nowe nazwisko. Nigdy nie mialam problemow.

Ead to pozwolenie na prace... bez tego tez nie wyrobisz prawa jazdy w zaleznosci od stanu.

My stacjonujemy teraz w Niemczech. ;)

Nie wiem w której bazie, ale mam tam dobre wspomnienia, w Niemczech były nasze początki, może uda się też kiedyś tam wrócić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...