Skocz do zawartości

Slub przez zielona karte


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Otóż przed konultacja z prawnikiem chciałbym zapytać o poradę tutaj czy może ktoś miał podobna sytuację. Narzeczona ma status studenta a ja zielona kartę. Czy jeżeli weźmiemy teraz slub to czy będzie musiała wyjeżdżać do Polski aby starać się o wizę imigracyjną w ambasadzie czy mozna ten proces przeprowadzić tutaj jeżeli jest ona legalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, feelek1 said:

Witam. Otóż przed konultacja z prawnikiem chciałbym zapytać o poradę tutaj czy może ktoś miał podobna sytuację. Narzeczona ma status studenta a ja zielona kartę. Czy jeżeli weźmiemy teraz slub to czy będzie musiała wyjeżdżać do Polski aby starać się o wizę imigracyjną w ambasadzie czy mozna ten proces przeprowadzić tutaj jeżeli jest ona legalnie?

Dla malzonkow rezydentow obowiazuja limity numeryczne - wiec bedzie musiala czekac na jej Priority Date w Visa Bulletinie i w tym czasie utrzymac legalny status zeby w momencie jak PD jest current zrobic Adjustment of Status. PD dla F2A jest June 2021 wiec jakies 3 lata czekania zakladajac ze PD beda sie zmieniac co miesiac zgodnie z kalendarzem (nie musza, moga sie cofnac).

Jezeli w ktoryms momencie straci F1 to zeby otrzymac GC bedzie musiala wyjechac i przeprowadzic proces konsularny. 

(moim zdaniem w tej sytuacji szkoda kasy na prawnika bo nie ma tu nic skomplikowanego).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, kzielu said:

Dla malzonkow rezydentow obowiazuja limity numeryczne - wiec bedzie musiala czekac na jej Priority Date w Visa Bulletinie i w tym czasie utrzymac legalny status zeby w momencie jak PD jest current zrobic Adjustment of Status. PD dla F2A jest June 2021 wiec jakies 3 lata czekania zakladajac ze PD beda sie zmieniac co miesiac zgodnie z kalendarzem (nie musza, moga sie cofnac).

Jezeli w ktoryms momencie straci F1 to zeby otrzymac GC bedzie musiala wyjechac i przeprowadzic proces konsularny. 

(moim zdaniem w tej sytuacji szkoda kasy na prawnika bo nie ma tu nic skomplikowanego).

Potwierdzam, ze jezeli zadnych trupow w szafie nie ma, to prawnik jest raczej zbedny. Dodatkowo jest troche lepiej niz @kzielu napisal powyzej, bo w kategoriach rodzinnych przy skladaniu I-485 nalezy sie sugerowac tabelka B, a tam na maj w F2A jest 01SEP23, wiec nie 3 lata, a 7 miesiecy. (Ktora tabelka sie sugerowac mowi uscis tu [1]). Dodatkowo wazny status nieimigracyjny trzeba utrzymac do momentu zaakceptowania I-485. Jak to sie stanie, to juz nie trzeba wracac po GC do Polski nawet jak sie studia skoncza. Oficjalny status imigracyjny, ktory sie wtedy ma to "adjustement pending". Nie jest to moze sytuacja wspaniala, bo moga sie pojawic schody w przypadku odrzucenia petycji, ale w wiekszosci przypadkow jest to ok.

  1. https://www.uscis.gov/green-card/green-card-processes-and-procedures/visa-availability-priority-dates/adjustment-of-status-filing-charts-from-the-visa-bulletin
Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Xarthisius said:

Potwierdzam, ze jezeli zadnych trupow w szafie nie ma, to prawnik jest raczej zbedny. Dodatkowo jest troche lepiej niz @kzielu napisal powyzej, bo w kategoriach rodzinnych przy skladaniu I-485 nalezy sie sugerowac tabelka B, a tam na maj w F2A jest 01SEP23, wiec nie 3 lata, a 7 miesiecy. (Ktora tabelka sie sugerowac mowi uscis tu [1]). Dodatkowo wazny status nieimigracyjny trzeba utrzymac do momentu zaakceptowania I-485. Jak to sie stanie, to juz nie trzeba wracac po GC do Polski nawet jak sie studia skoncza. Oficjalny status imigracyjny, ktory sie wtedy ma to "adjustement pending". Nie jest to moze sytuacja wspaniala, bo moga sie pojawic schody w przypadku odrzucenia petycji, ale w wiekszosci przypadkow jest to ok.

  1. https://www.uscis.gov/green-card/green-card-processes-and-procedures/visa-availability-priority-dates/adjustment-of-status-filing-charts-from-the-visa-bulletin

Pamiętam że parę miesięcy temu pytałem się o to prawnika przy okazji gdy coś załatwiałem przy mojej sprawie i wtedy mi powiedział że to zajmnie około 4 lat ale będzie mogła przestać chodzić do szkoły gdy tylko papiery zostaną złożone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, feelek1 said:

Pamiętam że parę miesięcy temu pytałem się o to prawnika przy okazji gdy coś załatwiałem przy mojej sprawie i wtedy mi powiedział że to zajmnie około 4 lat ale będzie mogła przestać chodzić do szkoły gdy tylko papiery zostaną złożone 

Gdy I-485 zostanie zlozona. Proces wyglada mniej wiecej tak:

  1. Skladasz I-130, data zlozenia (a w zasadzie data zaakceptowania dokumentow przez USCIS) jest Twoja "priority date" (PD)
  2. Zona moze zlozyc I-485, w momencie kiedy PD < od cutoffu w biuletynie wizowym w tabelce B dla kategorii F2A. I-130 nie musi byc na tym etapie rozpatrzona pozytywnie. Od momentu zaakceptowania I-485, Zona nie musi juz utrzymywac statusu F1

Pare miesiecy temu (chyba sierpien 2023), kategoria F2A byla 'current'. To oznacza mniej wiecej tyle, ze I-130 oraz I-485 mozna bylo zlozyc tego samego dnia (tzw. concurrent filing). To sie niestety zmienia z miesiaca na miesiac.

Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, feelek1 said:

Czyli mniej więcej po jakim czasie można złożyć I-485?

Na to pytanie nie da sie odpowiedziec. Cutoffy nie zachowuja sie racjonalnie. Przesledz sobie biuletyny wizowe z ostatnich lat [1] sam zobaczysz, ze nie da sie tego przewidziec. Czasami pisza czego mozna sie spodziewac w najblizszych miesiacach. Np. w tym biuletynie [2] w sekcji D ostrzegali, ze bedzie "gorzej". 

  1. https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin.html
  2. https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2023/visa-bulletin-for-august-2023.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem trochę laik w tych sprawach więc przepraszam ale jeszcze raz: 

Czyli w momencie zaakceptowania przez USCIS I-130 jest to PD. I w momencie gdy będzie żony PD (na ten moment jakieś 7 miesięcy? 01SEP2023) może złożyć I-485 i wtedy zrezygnować ze szkoły bo będzie miała inny status?

 

Pytam bo już wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy $ na szkole żeby utrzymać jej legalny status i mam nadzieję że się to skończy już niedługo -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, feelek1 said:

Czyli w momencie zaakceptowania przez USCIS I-130 jest to PD. I w momencie gdy będzie żony PD (na ten moment jakieś 7 miesięcy? 01SEP2023) może złożyć I-485 i wtedy zrezygnować ze szkoły bo będzie miała inny status?

Mniej wiecej tak. Cichym zalozeniem jest to ze cutoff sie przesuwa z uplywem czasu, co jak pokazuje historia ostanich 8 miesiecy nie do konca jest prawda, bo odkad ustalili 01SEP23 we wrzesniowym (2023) biuletynie tak na razie nie drgnelo... Takze moze nie potrzebnie pisalem o tych 7 miesiacach.

Ogolnie rzecz biorac, gdybym byl w stanie przewidziec cutoff w "nastepnym" biuletynie wizowym, to zrobilbym na szybko kurs na prawnika imigracyjnego korzystajac ze znizki pracowniczej, rzucil prace w cholere i zostal najbardziej wzietym prawnikiem w Chicago...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...