Skocz do zawartości

DV 2025 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jeśli też jak ja, nie znacie nikogo w USA to rzeczywiście dajecie adres jakiegoś hotelu? Czy jaki inny? Bo totalnie nie wiem, co dodać w formularzu, tym bardziej, że nie wiem jakie miasto sobie obrać na cel, jak zacząć wszystko od zera :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, hejtukasia said:

Hej, jeśli też jak ja, nie znacie nikogo w USA to rzeczywiście dajecie adres jakiegoś hotelu? Czy jaki inny? Bo totalnie nie wiem, co dodać w formularzu, tym bardziej, że nie wiem jakie miasto sobie obrać na cel, jak zacząć wszystko od zera :(

Jezeli potrzebujesz jakis adres, ktory jest "pewny", a nie losowy, to mozesz podac adres polskiej ambasady w Chicago [1]. Naprawde nie ma to znaczenia. Bedziesz mogla zmienic ten adres jeszcze 2 razy.

[1] https://www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-chicago

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

Mój chłopak wygrał w loterii wizowej DV2025, a my jesteśmy parą homoseksualną mieszkającą w USA. Nasz numer to 6XXX. Zastanawiamy się nad kilkoma kwestiami dotyczącymi naszej sytuacji i byłbym wdzięczny za wszelką pomoc lub wskazówki:

1. Czy jako para homoseksualna możemy wziąć ślub w USA i czy pozwoli mi to aplikować o zieloną kartę razem z moim partnerem?
2. Jeśli tak, to która opcja byłaby lepsza: przejście przez proces konsularny (jak ambasada w Polsce odnosi się do małżeństw homoseksualnych?) czy Adjustment of status tutaj, w USA? Ktory proces jest lepszy i szybszy? Mamy legalny status w USA do czerwca 2025 i obawiamy sie, ze przy AOS mozemy sie nie wyrobic. 
3. Ile trwa consular process? Czy podczas wizyty w Ambasadzie i zlozeniu wszystkich dokumentow wraz z Medical exam, wiza jest wydawana od razu? Czy dwa tygodnie w Polsce wystarczylyby do przejscia przez caly proces i powrotu do USA?

Bardzo proszę o pomoc i wszelkie porady od osób, które mogły przejść przez podobny proces lub mają wiedzę na ten temat. Dziękuję z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, PiotrCDS said:

1. Czy jako para homoseksualna możemy wziąć ślub w USA i czy pozwoli mi to aplikować o zieloną kartę razem z moim partnerem?
2. Jeśli tak, to która opcja byłaby lepsza: przejście przez proces konsularny (jak ambasada w Polsce odnosi się do małżeństw homoseksualnych?) czy Adjustment of status tutaj, w USA? Ktory proces jest lepszy i szybszy? Mamy legalny status w USA do czerwca 2025 i obawiamy sie, ze przy AOS mozemy sie nie wyrobic. 
3. Ile trwa consular process? Czy podczas wizyty w Ambasadzie i zlozeniu wszystkich dokumentow wraz z Medical exam, wiza jest wydawana od razu? Czy dwa tygodnie w Polsce wystarczylyby do przejscia przez caly proces i powrotu do USA?

  1. Tak i tak. Zasada jest taka, ze jezeli slub jest uznawany przez prawo kraju w ktorym zostal zawarty, to jest uznawany do potrzeb imigracyjnych.
  2. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Moge tylko powiedziec, ze z numerem EU6k na pewno do czerwca 2025 zdazycie zlozyc I-485. Polecalbym zapoznac sie z tym watkiem na zagranicznym forum: https://forums.immigration.com/threads/dv-2025-aos-adjustment-of-status-process-only.348160/ Pierwszy post zawiera link do "AOS Process Spreadsheet", ktory jest swojego rodzaju "biblia" procesu AOS z DV. Jedna z zakladek opisuje wady i zalety obu processow. Disclaimer: sam przechodzilem AOS na jego podstawie, wiec mam dosc "spaczony" poglad na sprawe :)
  3. Przy sprzyjajacych okolicznosciach, tak 2 tyg pewnie wystarcza, ale moze sie zdarzyc tak, ze ambasada zatrzyma Ci paszport do jakiegos dluzszego background checku i wtedy bedziesz mial problem z powrotem do USA.

W sumie w odpowiedzi na 2. zalozylem kraj urodzenia partnera... Te 6k jest w regionie EU, czy jakims innym? 

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Xarthisius said:

W sumie w odpowiedzi na 2. zalozylem kraj urodzenia partnera... Te 6k jest w regionie EU, czy jakims innym? 

Dzieki za odpowiedzi! Obaj jestesmy Polakami, wiec region to EU. 

A ile zajelo Ci AOS? W sensie od current number i wyslania aplikacji do otrzymania zielonej karty? Zasugerowales, ze do czerwca 2025 zdazymy zlozyc I-485. Ale samo zlozenie nie daje nam legalnego pobytu, a nie mozemy tez byc out of status. Wiec jezeli wylecimy z legalnego statusu to czy od razu aplikacja nie bedzie denied? I tym samym, jezeli zlozymy AOS, nie bedziemy mogli sie cofnac do CP?

Mam jeszcze inne pytanie; Czy jezeli z jakiegos powodu nasz wniosek o zielona karte, niezaleznie czy consular process czy AOS, zostanie odrzucony; czy mozemy wciaz ubiegac sie o zielona karte juz z zaakceptowanym I-140 (EB2, PD Sep23) czy odrzucenie wniosku przekresla juz wszystkie przyszle aplikacje (lub anuluje poprzednie)? I czy np. jezeli odrzuca nas w konsulacie, mozemy wrocic do USA na naszych poprzednich wizach (L1B - on; H1B - ja)?

Edytowane przez PiotrCDS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, PiotrCDS said:

Dzieki za odpowiedzi! Obaj jestesmy Polakami, wiec region to EU. 

1. A ile zajelo Ci AOS? W sensie od current number i wyslania aplikacji do otrzymania zielonej karty? 2. Zasugerowales, ze do czerwca 2025 zdazymy zlozyc I-485. Ale samo zlozenie nie daje nam legalnego pobytu, a nie mozemy tez byc out of status. Wiec jezeli wylecimy z legalnego statusu to czy od razu aplikacja nie bedzie denied? 3. I tym samym, jezeli zlozymy AOS, nie bedziemy mogli sie cofnac do CP?

Mam jeszcze inne pytanie; 4. Czy jezeli z jakiegos powodu nasz wniosek o zielona karte, niezaleznie czy consular process czy AOS, zostanie odrzucony; czy mozemy wciaz ubiegac sie o zielona karte juz z zaakceptowanym I-140 (EB2, PD Sep23) czy odrzucenie wniosku przekresla juz wszystkie przyszle aplikacje (lub anuluje poprzednie)? 5. I czy np. jezeli odrzuca nas w konsulacie, mozemy wrocic do USA na naszych poprzednich wizach (L1B - on; H1B - ja)?

  1. Current bylismy w kwietniu, ale wniosek wyslalismy pod koniec lutego (korzystajac z early filing memo). Na poczatku czerwca dostalismy GC. W arkuszu, o ktorym wspominalem, jest zakladka "Timelines" gdzie ludzie podaja takie rzeczy. Jak dobrze pogrzebiesz to i moj dokladny timeline znajdziesz.
  2. Status nieimigracyjny, w najgorszym razie, nalezy utrzymywac do wyslania I-485 (i zaakceptowania go przez lockbox). Od tego momentu jezeli Twoj obecny status sie skonczy, to automatycznie przechodzisz na status "adjustment pending" i mozesz legalnie przebywac w US do czasu rozpatrzenia wniosku I-485.
  3. Technicznie to sie daje zrobic, ale praktycznie moze na to brakowac czasu. Lepiej sie zdecydowac na jedna sciezke.
  4. To zalezy z jakiego powodu odrzuciliby wniosek. Jezeli z powodu, ktory dotyczy tylko tej konkretnej petycji (dajmy na to hipotetycznie, ze wygrany nie skonczyl liceum) to w zaden sposob nie wplywa to na inne petycje, ktore sa procesowane rownolegle. Jezeli bylby to powod, ktory czyni Cie inadmissible (dajmy na to jestes tajnym agentem i IO udowodni Ci ze planujesz obalic rzad USA) to przekresla tez inne petycje.
  5. Patrz pkt.4. Male addendum: Wizy H1b oraz L1b sa wogole w uprzywilejowanej sytuacji dlatego, ze sa dual-intent, tzn. fakt ze wystepujesz o przyznanie zielonej karty nie jest problem w ich uzyskaniu, badz przedluzeniu.
Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, pieczarr napisał:

U nas już po ślubie, wnioski wysłane 23 maja. Sugerując się wcześniejszymi postami przewidywane interview to gdzieś grudzień/styczeń, może luty zgadza się?
Maila powinniśmy dostać jakoś październik/listopad?

Ślub braliście przed wysłąniem ds 260 czy po?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...