Jump to content

DV 2025 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Recommended Posts

Gratulacje wygranej w DV2025! Wiem, że emocje w tej chwili są ogromne i masz mnóstwo pytań. Warto spędzić pierwsze pare dni po wylosowaniu na ochłonięcie i zapoznanie się z Forum. Poniżej zamieściłem trochę materiałów pomocniczych.

Oficjalne pomocne źródła:

Wątki z lat ubieglych:

Nieoficjalne, ale wiarygodne źródła informacji:

Często zadawane pytania:
Q: Czy muszę natychmiast wypełnić DS-260 i go wysłać?
A: tl;dr nie trzeba tego robić w dniu wylosowania, ale lepiej wcześniej, niż później. Pełna odpowiedź na to pytanie jest złożona. W latach, w których była wprowadzona procedura wysyłania zeskanowanych dokumentów (połowa DV19 - poczatek DV22), wcześniejsze wysłanie DS-260 mogło skutkować zwiększeniem szansy na interview dla wysokich numerów. Od 9 grudnia 2022 ma to mniejsze znaczenie, ponieważ KCC i ambasady (w szczególności Warszawa) wydają się respektować case number order podczas procesowania. Należy pamiętać, że wysłanie DS-260 jest równoznaczne z wyrażeniem chęci imigracji do USA i może rzutować w przyszłości na szanse uzyskania wiz nieimigracyjnych. W DV24 nie wymagano wysyłania dokumentów do KCC. (https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/diversity-visa-2024-update.html)

Q: Jaki adres "docelowy" w USA wpisać w DS-260?
A: Na tym etapie jest to bez znaczenia. Adres ten można zmienić później (na rozmowie w ambasadzie, czy nawet przy przekraczaniu granicy). Jeżeli nie masz żadnych przyjaciół/rodziny itp. wpisz cokolwiek (adres ambasady RP w Chicago, adres hotelu w potencjalnym mieście do którego chcesz jechać, adres Białego Domu...)

Q: Co wpisać w cześci DS-260 dotyczącej "Petitioner Information"?
A: self

Q: Czy moge wypelnic DS-260 dla dziecka jezeli nie mam dla niego paszportu?
A: Tak. Mozesz w dropdownie wybrac 'other document' i wpisac np. PESEL. W miedzy czasie jak najszybciej wyrob paszport. Nastepnie "otworz"/odblokuj DS-260 wysylajac odpowiedniego maila do KCC i zaktualizuj dane.

Q: Czy musze być szczepiony na COVID-19?
A: Wedle obecnych wytycznych (04/30/24 kiedy to pisze): tak, przynajmniej jeden uaktualniony shot (szczepionki: Comirnaty / Moderna / Novavax / Pfizer / Spikevax). Szczegóły co jest uznawane za pełne zaszczepienie można znaleźć tu: https://www.cdc.gov/immigrantrefugeehealth/panel-physicians/covid-19-technical-instructions.html

Q: Co odpowiedzieć na pytanie: "Do you seek to enter the United States for the purpose of performing skilled or unskilled labor..."
A: To pytanie ma sens tylko w kontekście wiz pracowniczych EB. Dla DV odpowiedź jest bez znaczenia (obie są "dobre")

Q: Co odpowiedzieć na pytanie: "Do you have documentation to establish that you have received vaccinations..."?
A: Prawdę :). Najczęściej jest to "NO" dla osób urodzonych przed ~2000 (w Polsce były inne wymagane szczepienia), a w "Explanation" można wpisać: "I plan to receive all required vaccinations during my medical exam."

Q: Czy mój numer 2025EU0000xxxxx jest niski czy wysoki?
A: W tej chwili nie da się tego stwierdzić. O tym decyduje wiele czynników, m.in. ile osób podpada pod Twoją ambasadę, jakie będzie tempo biuletynu wizowego, ile osób wybrali w danym roku, itp. Śledź ten wątek, zapoznaj się z wątkami z lat ubiegłych. Pozwoli to zrozumieć czemu odpowiedź na to pytanie jest taka trudna.

Q: Wylosowałem(am) jako singiel, a teraz biorę ślub. Co robić?!
A: Mazel tov! Małżonka można dodać na prawie każdym etapie procesowania DV. Możliwe scenariusze:

 1. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś DS-260, po prostu klikasz "Add new derivative" w formularzu. 
 2. Jeżeli wysłałaś DS-260, a do interview jeszcze szmat czasu: prosisz KCC o odblokowanie DS-260 i patrzysz pkt 1.
 3. Jeżeli wysłałeś DS-260, a spodziewasz się na dniach zaproszenia do ambasady, może lepiej chwilę zaczekać i zobaczyć pkt 4.
 4. Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę w ambasadzie. KCC nie może otworzyć Twojego DS-260, ale bez problemu zrobi to ambasada. Piszesz do nich maila i patrz pkt 1. 
 5. Istnieją jeszcze inne opcje, ale dla wlasnego zdrowia psychicznego radziłbym wybrać któryś z punktów powyżej. Więcej na ten temat: https://britsimonsays.com/marital-status-getting-married-dv-lottery-process/

Q: Co to jest "cutoff"? Kiedy będę zaproszony(a) na rozmowę?
A: Co miesiąc (najczęściej około 15tego) departament stanu wydaje "rozporządzenie", które nazywa się biuletyn wizowy (Visa Bulletin, albo w skrócie VB, link na górze). Są w nim publikowane tzw. odcięcia (rank cutoffs) dla numerów DV w sekcjach C i D. Jeżeli cutoff na np. październik 2022 wynosi 3000 dla regionu EU, oznacza to, że nikt o numerze większym niż 2023EU2999 nie może otrzymać wizy w październiku. Cutoff zazwyczaj rośnie z miesiąca na miesiąc (ale może też pozostać bez zmian, albo w wyjątkowych sytuacjach się zmniejszyć). Dla przykładu w DV22: październik 2021 - EU 2300, listopad 2021 - EU 5300, grudzień 2021 - EU 7300.

Q: Czy jak cutoff na miesiąc N był 2000, a na miesiąc N+1 był 4000, a mój numer to 2025EU1000 to czy straciłem swoją szanse?!
A: Nie. Cutoff obejmuje wszystkie numery od EU1 aż do wartości z biuletynu. Czyli w miesiącu N mogą dostać wize osoby z 0 < CN < 2000, a w N+1: 0 < CN < 4000.

Q: Kiedy musze załatwiać wszystkie dokumenty?
A: Dokumenty potrzebne są dopiero na rozmowę w ambasadzie. Akty cywilne (ślubu, urodzenia) nie mają daty ważności, więc warto się nimi zainteresować jak najszybciej. Zaświadczenie z KRK jest w chwili obecnej ważne 2 lata. Dokładny opis tego co jest potrzebne i skąd to uzyskać jest tu: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/Poland.html

 • Like 1
 • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Witam,
Moja narzeczona wygrała w loterii DV-2025. Nasze pytanie jest następujące, co mamy zrobić aby razem otrzymać zielone karty? Rozumiem, że powinniśmy teraz jak najszybciej wziąć ślub i wypełnić DS-260? Czy wiza nie zostanie odrzucona przez to, że ślub wzięliśmy po wygraniu loterii przez narzeczoną? Czy może lepiej to skonsultować z prawnikiem imigracyjnym?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pieczarr said:

Witam,
Moja narzeczona wygrała w loterii DV-2025. 1) Nasze pytanie jest następujące, co mamy zrobić aby razem otrzymać zielone karty? 2) Rozumiem, że powinniśmy teraz jak najszybciej wziąć ślub i wypełnić DS-260? 3) Czy wiza nie zostanie odrzucona przez to, że ślub wzięliśmy po wygraniu loterii przez narzeczoną? 4) Czy może lepiej to skonsultować z prawnikiem imigracyjnym?

 1. Wziac slub
 2. Opcje masz wylistowane w pierwszym poscie. Macie bardzo niski numer wiec, lepiej wszystko zalatwiac wczesniej, niz pozniej.
 3. Nie
 4. Nie ma takiej potrzeby. Slub, narodziny dziecka, rozwod itp. to sa normalne life events.
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pieczarr said:

Ok czyli wszystko tak jak myśleliśmy. Kolejne pytanie,
Narzeczona ma paszport ważny do maja przyszłego roku, Dobrze rozumiem, że najlepiej byłoby też od razu wyrobić nowy?

Tak, ale bez presji. W sensie DS-260 mozna wypelnic z obecnym numerem, a po tym jak zrobi nowy albo odblokowac DS, albo wogole pokazac nowy paszport w ambasadzie.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Roelka v.2 said:

@Xarthisius tak pięknie wszystko opisałeś w pierwszym poscie a ludzie i tak będą zadawać pytania na które odpowiedzi w szczegółach już udzieliłeś. :D Witamy w kolejnym roku loterii...

Spoko. I tak z roku na rok mam wrazenie, ze coraz mniejszy ruch w "interesie".

 • Like 1
 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dla zainteresowanych: Brit Simon zorganizowal w tym roku anonimowa ankiete, zeby mniej wiecej sie zorientowac jakie sa numery. Szczegoly tu: https://britsimonsays.com/dv2025-case-number-survey-update/ 

Wyniki, poza tym co On prezentuje i o czym opowiada, mozna obejrzec na zywo tu: https://dv25poll.xarthisius.xyz/

Dodatkowo, tureckie forum zawsze co roku zbiera liste numerow EU, tylko trzeba miec na uwadze, ze Turcja moze miec limitowane numery ze wzgledu na liczbe zgloszen. Link do ich arkusza https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tDYbUUCBZdMs7pjwJXmjzGj6DlUGqf0ijGtTX5UjMHw/edit#gid=0

Link to comment
Share on other sites

Mam kilka pytań z racji tego że nasza sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

1. Mieszkamy w Kanadzie i na informacji z DV2025 nasz office to Montreal - czy wchodzi w rachubę rozmowa w Warszawie czy jesteśmy przypisani do Montrealu?

2. Ile wcześniej jest się informowany o terminie rozmowy? Próbuje określić wyprzedzenie w kontekście ewentualnych lotów.

3. Wylosowałem kartę ja (mam paszport Polski i Kanadyjski tak jak żona). Dzieci narazie mają paszporty tylko kanadyjskie, nie potwierdziliśmy jeszcze ich obywatelstwa polskiego. Czy musimy zrobić to przed rozmową czy wkleją wizę w paszporty kanadyjskie? 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, jabba1 napisał:

Mam kilka pytań z racji tego że nasza sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

1. Mieszkamy w Kanadzie i na informacji z DV2025 nasz office to Montreal - czy wchodzi w rachubę rozmowa w Warszawie czy jesteśmy przypisani do Montrealu?

2. Ile wcześniej jest się informowany o terminie rozmowy? Próbuje określić wyprzedzenie w kontekście ewentualnych lotów.

3. Wylosowałem kartę ja (mam paszport Polski i Kanadyjski tak jak żona). Dzieci narazie mają paszporty tylko kanadyjskie, nie potwierdziliśmy jeszcze ich obywatelstwa polskiego. Czy musimy zrobić to przed rozmową czy wkleją wizę w paszporty kanadyjskie? 

Coś mi świta że  przed laty był tu już przypadek Polaka, legalnego rezydenta Kanady, który wylosowal GC. Byłby dobrym źródłem informacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...