Jump to content

Wiza turystyczna a zatarty wyrok


Recommended Posts

Cześć,

nie wiedziałem czy zakładać nowy wątek czy nie, bo były podobne tematy ale żaden nie był 1:1  więc piszę.

 

Sprawa wygląda tak, że posiadam zatarty wyrok za palenie i podawanie marihuany, konkretnie za 0.2g lufki które podałem koledze z którym paliłem. Tak, dostaliśmy za to wyrok. Miałem 16lat, było to 14 lat temu(2010r). Miałem kuratora, bez żadnej grzywny, w rejestrze widnieje jako niekarany, zostało to wymazane. Od tej pory skończyłem studia, mam prace i rodzine. Mam plany odwiedzić Stany turystycznie i zanim zaczne cokolwiek planować i się napalać chciałem sprawdzić czy w ogóle dostane wize bez problemu. Na este nie apalikowałem, byłem karany wiec od razu bym dostał odmowe, zatem postanowiłem aplikować o wize B. Wniosek złożony, wiza opłacona, appointment również mam zarezerwowany. I teraz chciałbym was prosić o porady i o pomoc. Do konsulatu mam wziąć potwierdzenie wniosku, dowód opłaty oraz paszport. Dodatkowo było napisane, że mam zabrać inne dokumenty które uważam za słuszne, które mogą pomóc w sprawie. Zatem chce zabrać:

-Paszport
-Potwierdzenie wniosku
-Potwierdzenie opłaty
-Zaświadczenie o niekaralności

-Trzy ostatnie wypłaty
-Akt własności nieruchomosci.

To wystarczy czy powinno byc więcej dokumentów ? Dodatkowo czy powinno to byc przetłumaczone ? W jednym wątku autor wszystko tłumaczył przysięgle. W jakim języku odbywa się rozmowa z konsulem(a propo tego tłuamczenia) ?

Była to moja pierwsza aplikacja. Mam wrażenie, że mam najlżejszą sytuację z dotychczasowych wątków ale jakos mimo wszystko sie obawiam, że mogą być jakiś problemy.

 

Link to comment
Share on other sites

Tam w formie DS-160 padło pytanie:

Have you ever been arrested or convicted for any offense or crime, even though subject of a pardon, amnesty, or other similar action?

Zależy co na nie napisałeś:

- Jeśli napisałeś NIE to dostaniesz pytanie czemu nie starałeś się o ESTA

- Jeśli napisałeś TAK to jak wypełniłeś pojawiające się okienko "Explain"?

Jeśli napisałeś TAK to możesz mieć przy sobie sentencję wyroku co więcej padło w takim przypadku również pytanie "Are you or have you ever been a drug abuser or addict?" Trochę zależy jak na nie odpowiedziałeś Jeśli negatywnie a w wyroku było że paliłeś Marijuanę to mogę się doczepić że kłamiesz w tym pytaniu a jeśli pozytywnie to mogą domagać się dokumentów że już jej nie używasz.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@mcpear Zaznaczyłem TAK zgodnie z prawda, w Explaine napisalem to samo co tu, ze w wieku 16 lat paliłem i podałem marihuanę. W drugim pytaniu, oczywiście zaznaczyłem ze NIE, jednorazowy wybryk nie sprawił, ze byłem narkomanem…

 

W prawie polskim chyba nawet nie ma wyroku za palenie, z tego co pamiętam wcisnęli mi wyrok za podawanie/udostepnianie jakbym był jakimś dilerem a to była po prostu lufka

Edited by ronni37
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Roelka v.2 said:

Dokumentów nie musisz tlumaczyc. Mogą być po polsku

Jedynym wyjatkiem od tej reguly sa dokumenty z sadu (i wiezien). Te trzeba tlumaczyc. [1] @ronni37 jezeli masz jakies akta sprawy, CO bedzie pewnie chcial je zobaczyc. Oczywiscie, jezeli o nie nie zapyta, to ich sam nie pokazuj.

[1] https://pl.usembassy.gov/visas/police-certificates/  (na samym dole)

Edited by Xarthisius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Xarthisius bardzo dziekuje za informację, nie mam żadnych akt, ale odkąd złożyłem aplikacje dotarło do mnie, że potrzebuje odpis wyroku, skoro sie juz przyznałem to wypadało by miec dowód do tego

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze jakbyś miał ten wyrok po 18tce to byłbyś z automatu wykluczony z podróży do USA. Jest to "ineligibility based on controlled substance violations"

W prawie funkcjonuje wyjątek dla małoletnich którzy zostali złapani JEDEN RAZ na "minor drug offence" (nie pamiętam limitu ale na 100% 0.2g marijuany się załapuje jako minor) - takowi nie są wykluczeni z podróży do USA. Aczkolwiek wyjątek ten nie obejmuje tych, którzy zostali skazani m.in. za "drug trafficking". Ten termin obejmuje: "the illegal transporting of or transacting in controlled substances". Musisz uważnie przeczytać chyba dokładnie co "ci wcisnęli w wyrok" - jakie to są paragrafy dokładnie i czy czasami te paragrafy nie tłumaczą się w terminologii amerykańskiej jako "drug trafficking".  Jeśli to zostanie zakwalifikowane jako "drug trafficking" to możesz mieć problemy kiedykolwiek wlecieć do USA

Generalnie potrzebujesz odpisu wyroku, potrzebujesz tłumaczenia. Sprawa bezproblemowa wcale nie musi być

Link to comment
Share on other sites

@mcpear hmm, kierowałem się tym postem pisząc swój

Mam wrażenie, że moja sprawa wygląda dużo delikatniej, tutaj autorowi posta się udało więc zakładam, że u mnie tez przejdzie. Ale racja, muszę przełożyć spotkanie i pozałatwiać te papiery.

Link to comment
Share on other sites

Ja w sumie opierałem się na tym samym dokumencie co cytował autor wątku, który przytoczyłeś. Tam OP miał ponad 18 lat. Czyli został uznany za inadmissible. Ponieważ było to tylko raz i uznane zostało jako "minor drug offence" to przysługiwało mu wystąpienie o waiver. Rozumiem, że w jego wyroku "podawanie narkotyku" nie zostało uznane jako "drug trafficking" - co spowodowało, że po odbyciu leczenia dostał waiver.

Wg mnie różnica między Twoim a jego przypadkiem jest tylko w tym, że ty dokonałeś swego występku przed 18tka (byłeś "juvenile"). I jak pójdziesz do dokumentu, który OP cytował do sekcji 9 FAM 302.4-2(B)(5)(a) to tam jest opisane, że jeśli miałeś JEDEN taki występek i był on MINOR to NIE czyni cie to Inadmissible (to jest dla ciebie good news!!!). Ale w sekcji 9 FAM 302.4-2(B)(5)(b) jest owo nieszczęsne "drug trafficking" co starałem ci wyjaśnić w moim poście. Nie wiem co ci "wciśnięto" w wyrok - opisałeś to w swoim poście tak, że wg wyroku uczyniono Ciebie dealerem. To oczywiście mogło być jedynie "subiektywne odczucie" jak go słuchałeś, albo jak go czytałeś. I może wg paragrafów to aż tak "strasznie nie jest w papierach"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mcpear będę załatwiał te papiery i na bieżąco informował, zamierzam opisać swój przypadek na forum, może kiedyś komuś sie przyda. Może z tym dealerem nadużyłem słowa(mam nadzieje). dziękuje Ci za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...