Skocz do zawartości

Obywatelstwo po babci - skomplikowana sprawa - POMOCY !!!


bikerrr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od ponad roku szukam rozwiazania jak dostać się do usa na stały pobyt. Dzwonie do ambasady oraz do różnych biur oferujących pomoc w zdobyciu wizy. Ale po pewnym czasie doszedłem do wniosku że może nie ma takiej potrzeby ! Otóż mam babcie która posiada obywatelstwo amerykanskie po swojej matce, która była urodzona w Chicago(przed wojna[jest to moja prababcia niezyjaca juz]). I tu naradza sie mój problem... Moja babcia która ma obywatelstwo amerykanskie nie lubi podróżować i jakimś cudem po śmierci matki bez żadnych wyjazdów dostała obywatelstwo po swojej mamie.

Moja BABCIA nigdy nie była w USA choć posiada takowy paszport. Czy moge jakoś poprzez jej obywatelswto chociaż pomóc w zdobyciu wizy a może i nawet obywatelstwa? Prosze pomóżcie czas nagli, a ja musze niedługo wyjezdzac ! Dziekuje ! Pozdrawiam i czekam na ciekawe rozwiązania. :?: :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestey, Twoja babcia moze sponsorowac Twoja mame (swoja corke) a dopiero mama Ciebie. To sporo lat czekania.  

Poczytaj na www.prawoimigracyjneusa.com

Poczytaj jeszcze mój wątek http://www.usa.info.pl/board/index.php?showtopic=3589

To jeszcze bardziej skomplikowane niż pisze KB - nie wystarczy sam fakt bycia obywtelem US by kogoś sponsorować, trzeba mieszkać w USA. A skoro babcia NIGDY nie była w Stanach to może (choć nie musi) być z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydujaca jest data urodzin twojej mamy !

NA 100 %

Jeżeli przed jakąś datą (do 194..któregoś) to Twoja mama dostanie z automatu obywatelstwo po swojej mamie (ale Ty już nie !)

Dosłownie kilka tygodni, przysięga na wierność i odbiera paszporcik...

Przykładowo jeżeli Twoja babcia miała by dwie córki to starsza mogłaby zostać obywatelka a młodsza nie...

Jeżeli Twoja mama jest urodzona przed 1940 to może juz biec po paszport, tyle wiem...a jeżeli młodsza to musisz sprawdzic dokładnie datę...kwestia dodatkowych kilku lat chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoja mama jest urodzona przed 1940 to może juz biec po paszport, tyle wiem...a jeżeli młodsza to musisz sprawdzic dokładnie datę...kwestia dodatkowych kilku lat chyba...

No nie byłabym tego taka pewna. Moja babcia urodziła się w USA, jej mąż był Polakiem, a jej dzieci nie dostały po niej obywatelstwa tylko normalnie przechodziły całą procedurę imigracyjną (Zielona Karta itd. ). Mój ojciec urodził się w Polsce w 1939 r.

Najlepiej przejrzeć http://usa.info.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=21361#21361

Może coś ciekawego się tam znajduje, jakiś kruczek który umożliwi mamie odziedziczenie obywatelstwa po babci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoja mama jest urodzona przed 1940 to może juz biec po paszport' date=' tyle wiem...a jeżeli młodsza to musisz sprawdzic dokładnie datę...kwestia dodatkowych kilku lat chyba...[/quote']

Cytat z poprzedniego postu:

"No nie byłabym tego taka pewna. Moja babcia urodziła się w USA, jej mąż był Polakiem, a jej dzieci nie dostały po niej obywatelstwa tylko normalnie przechodziły całą procedurę imigracyjną (Zielona Karta itd. ). Mój ojciec urodził się w Polsce w 1939 r."

Koniec cytatu.

Urzędniczka w ambasadzie USA (Pani z okienka) też miała poważne wątpliwości, (chciała, żeby petent już sobie poszedł, bo zajmuje jej cenny czas a inni czekają w kolejce) ale została przekonana :)

Przykro mi ale nie potrafię powołać się na konkretne przepisy...

Warto czasami zapłacić "lojerowi"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Duzo piszecie o datach urodzenia rodzicow czy dziadkow wiec pozwalam sobie wkleic cytat ze strony

http://www.prawoimigracyjneusa.com/obywatelstwo.htm

ktory powinien sporo wyjasnic.

W bardzo wielu przypadkach jesli dziecko urodzi sie poza granicami USA, ale przynajmniej jeden z rodzicow byl obywatelem USA kiedy urodzilo sie dziecko, dziecko otrzymuje automatycznie obywatelstwo amerykanskie ( w przyszlosci kiedy dziecko bedzie mialo juz swoje dzieci one takze moga kwalifikowac sie do przyznania im amerykanskiego obywatelstwa - zalezne to bedzie jednak od prawa jakie bedzie obowiazywalo w dniu narodzin dzieci - zdarza sie bowiem, ze prawo kontrolujace "dziedzicznie" obywatelstwa po rodzicach obywatelach USA, wymaga by dziecko badz rodzice lub rodzice I dziecko wykazali a period of residence in the USA - czyli udowodnili, ze mieszkali przez jakis okres czasu w USA. Czasem prawo wymaga udowodnienia konkretnego okresu czasu pobytu w USA, czasem jest to tylko wymog udowodnienia, ze w ogole mieszkal ktos w Stanach - wtedy mozna przyjac, ze miesiac czasu to okres wystarczajacy do tego aby udowodnic residence in the USA. Jednak dlugosc czasu nie jest tu sprawa kluczowa - najwazniejsze aby Immigration Office badz konsul uwierzyl, ze byl to czas residence a nie tylko visit ( wizyta )).

Bardziej obrazowo ( a mniej zawile ) bedzie to wygladac tak:

* do 24 maja 1934 roku- aby dziedziczyc obywatelstwo po ojcu ( wtedy prawo pozwalalo tylko na dziedziczenie obywatelstwa po ojcu ) ojciec musial mieszkac w USA przez jakis czas przed narodzinami dziecka ( niewazne jak dlugo ojciec mieszkal u USA ). Prawo to odebrane bylo jako dyskryminacja I w 1994 roku Kongress przeglosowal ustawe, ktora mowi, ze mozna dziedziczyc obywatelstwo ze nie tylko po ojcu ale takze po matce.

Jesli wiec urodziles sie rzed 24 maja 1934 roku, a twoj ojciec badz matka byli obywatelami Stanow Zjednoczonych wtedy ty - w mysl obowiazujacego wtedy prawa - rowniez nabyles obywatelstwo amerykanskie. Jesli ktores z twoich rodzicow urodzilo sie przed 24 maja 1934 roku a istnieje mozliwosc, ze nabyli oni obywatelstwo amerykanskie po swoich rodzicach, wtedy ty rowniez mozesz nabyc obywatelstwo amerykanskie.

*25 maja 1934 - 12 stycznia 1941 - abys mogl nabyc obywatelstwo amerykanskie wymogl prawny byl nastepujacy : oboje rodzice musza byc obywatelami amerykanskimi, a przynajmniej jedno z nich musialo mieszkac w USA zanim sie urodziles. Mozliwa jest tez sytuacja otrzymania obywatelstwa amerykanskiego przez dziecko kiedy tylko jedno z rodzicow ma obywatelstwo a jego krajem “residence” byly Stany Zjednoczone - jesli nabyles obywatelstwo amerykanskie w ten wlasnie sposob, to powinienies byl mieszkac przynajmniej 2 lata w USA kiedy miales 14-28 lat. Mozliwa byla tez sytuacja, ze jesli twoj rodzic byl tylko rezydentem, ale otrzymal obywatelstwo zanim ty skonczyles 18 lat, a ty mieszklaes na stale w USA przed ukonczeniem 18 roku zycia – wtedy takze nalezalo ci sie obywatelstwo amerykanskie.

*13 stycznia 1941 – 23 grudnia1952 – jesli urodziles sie miedzy 13 stycznia 1941 a 23 grudnia 1952 I oboje twoi rodzice byli obywatelami amerykanskimi, a przynajmniej jedno z nich mieszkalo wczesniej w USA ( nie jako “visitor”, ale jako “resident” ) to automatycznie nabywales prawo do otrzymania obywatelstwa amerykanskiego. Jesli tylko jedno z rodzicow mialo obywatelstwo ty abys ty mogl otrzymac obywatelstwo amerykanskie twoj rodzic powinien byl mieszkac w USA minimum 10 lat przed twoim urodzeniem a minimum 5 lat z tych 10 powinno minac po ukonczeniu przez twojego rodzica 16 lat. Jesli twoi rodzice spelniali powyzsze wymogi, to ty po otrzymaniu obywatelstwa ( aby je utrzymac ) powinienes byl mieszkac w USA przez przynajmniej 2 lata kiedy miales 14 –28 lat.

Byla tez mozliwosc abys dziedziczyl obywatelstwo po rodzicu, ktory nabyl obywatelstwo zanim skonczyles 18 lat a zaczales mieszkac w USA przed ukonczeniem przez ciebie 18 lat.

*24 grudnia 1952 - 13 listopada 1986 - jesli oboje twoi rodzice mieli obywatelstwo amerykanskie a przynajmniej jedno z nich mieszkalo wczesniej w USA to w momencie twoich narodzin automatycznie dziedziczyles obywatelstwo amerykanskie. Jesli tylko jeden z rodzicow mial obywatelstwo amerykanskie w momencie kiedy sie urodziles, to abys mogl otrzymac obywatelstwo amerykanskie twoj rodzic powinien byl mieszkac w Stanach przez minimum 5 lat z czego 2 lata powinien byl mieszkac po ukonczeniu przez niego/nia 16 lat. Abys nie stracil obywatelstwa musisz mieszkac w USA przez minimum 2 lata kiedy masz 14-28 lat.

*14 listopada 1986 – do chwili obecnej – jesli w chwili narodzin dziecka oboje rodzice sa obywatelami USA a przynajmniej jedno z nich mieszkalo wczesniej w Stanach, wtedy dziecko nabywa obywatelstwo amerykanskie automatycznie. Jesli tylko jeden rodzic jest obywatelem USA w chwili narodzin dziecka to aby dziecko mialo obywatelstwo amerykanskie ten rodzic powinien byl mieszkac w Stanach przez minimum 5 lat z czego przynajmniej 2 lata po ukonczeniu przez tego rodzica lat 14.

Automatycznie nabywa obywatelstwo amerykankie dziecko, ktorego jeden badz dwoje rodzicow nabylo obywatelstwo USA poprzez naturalizacje ( zdanie egzaminu I nadanie obywatelstwa ), ale warunkiem jest aby dziecko to mialo wczesniej green card oraz bylo w wieku ponizej lat 18.

Takze dziecko, ktorego rodzic byl urodzony w Stanach albo zdal egzamin I otrzymal obywatelstwo amerykanskie zanim dziecko ukonczylo lat 18 w czasie kiedy dziecko mieszkalo w USA oraz kiedy dziecko posiadalo green card

Dzieci, ktore mieszkaja poza granicami USA a przynajmniej jeden z rodzicow mieszkal w Stanach przez minimum 5 lat ( z czego 2 lata po ukonczeniu 14 lat ) takze moga wystapic o przyznanie im obywatelstwa amerykanskiego. Jak to zrobic? Dzieci, ktore sa w takiej sytuacji powinny wleciec do USA na wizie nieimigracyjnej ( np. wiza turystyczna ), a bedac juz w Stanach zlozyc wniosek do urzedu imigracyjnego o wydanie im “certificate of citizenship”( forma, ktora powinna byc zlozona do USCIS to N-600 )

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieci, ktore mieszkaja poza granicami USA a przynajmniej jeden z rodzicow mieszkal w Stanach przez minimum 5 lat ( z czego 2 lata po ukonczeniu 14 lat ) takze moga wystapic o przyznanie im obywatelstwa amerykanskiego. Jak to zrobic? Dzieci, ktore sa w takiej sytuacji powinny wleciec do USA na wizie nieimigracyjnej ( np. wiza turystyczna ), a bedac juz w Stanach zlozyc wniosek do urzedu imigracyjnego o wydanie im “certificate of citizenship”( forma, ktora powinna byc zlozona do USCIS to N-600 )

Można to załatwić też w konsulacie. Wówczas dziecko od razu dostaje paszport amerykański. Warunkiem jest bycie obywatelem USA i mieszkanie w Stanach 5 lat (z czego 2 po 14 roku życia) PRZED urodzeniem się dziecka. W przypadku dzieci nieślubnych czas mieszkania rodzica w USA skraca się do jednego roku.

Co do reszty tekstu ze strony http://www.prawoimigracyjneusa.com/obywatelstwo.htm nie udało mi się znaleźć potwierdzenia tych informacji na stronie http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/inserts/s...ame.htm#slb-act Wszystkie informacje na temat obywatelstwa są w INA: TITLE III CHAPTER 1 -- NATIONALITY AT BIRTH AND BY COLLECTIVE NATURALIZATION

Może Karina wie jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędniczka w ambasadzie USA (Pani z okienka) też miała poważne wątpliwości, (chciała, żeby petent już sobie poszedł, bo zajmuje jej cenny czas a inni czekają w kolejce) ale została przekonana :)  

Przykro mi ale nie potrafię powołać się na konkretne przepisy...  

Warto czasami zapłacić "lojerowi"...

Nie musisz mi tego mówić, ja sama musiałam grzebać w przepisach i dowiadywać się jakie prawa przysługują moim dzieciom, bo urzędniczkom w konsulacie nie chciało się d*** ruszyć i sprawdzić. Ich wiedza ogólna na temat prawa imigracyjnego jest żenująca, doszło do tego że musiałam wrócić do domu, wydrukować odpowiedni paragraf i zanieść z powrotem do konsulatu. Pani urzędniczka była bardzo zdziwiona że mojemu starszemu synowi należy się US paszport od ręki ;)

Wiesz, "lojer" nie tylko pomaga grzebać w przepisach, jego zadaniem jest uzyskać to czego potrzebujesz, za to mu płacisz :) Jest mnóstwo kruczków których człek sam często nie wygrzebie. Liczy się każda informacja, może mieć znaczenie fakt np. taki że dziecko jest nieślubne (tak jak w moim przypadku).

Co do tego co pisałeś powyżej, znalazłam ładną tabelkę (o wiele prostszą niż info na www.prawoimigracyjneusa): http://www.grasmick.com/citizen.htm#CITIZENSHIP%20FROM

Cudów nie ma - obecność obywatela US w Stanach jest obowiązkowa żeby jego dziecko mogło starać się o automatyczne obywatelstwo. ALE... ;) wiem od jednego prawnika imigracyjnego że niekiedy dopuszcza się tzw. sworn affidavit, czyli przysięgę złożoną w obecności konsula na temat swojego pobytu w USA. Teraz wszystko zależy od tego czy faktycznie było się w USA i nie ma się na to dowodu, czy po prostu się... skłamie.

Ja jestem cykor ;) Wolę dłuższą ale legalną drogę. W razie "wpadki" nie dość że można się ze wstydu spalić, to w dodatku mogą być nieprzyjemne konsekwencje. Złożenie przysięgi i podpisanie się pod kłamstwem to przestępstwo. W ten oto uroczy sposób mogłabym sobie raz na zawsze zamknąć drogę do USA ;) Wjechać po to by iść do więzienia i/lub płacić horrendalne kary to nie jest najprzyjemnejsza wizja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...