Skocz do zawartości

Zmiana nazwiska po slubie


Sunshine

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno wyszlam za maz za obywatela US. Pobralismy sie w stanie Nevada, mieszkamy w Ohio. Chcialabym zmienic nazwisko na nazwisko meza i wyslac wszelkie niezbedne formy do USCIS. Moj problem polega na tym, ze w stanie Nevada, podobnie zreszta jak Ohio, w marriage licnse ne ma rubryki na nazwisko noszone po slubie, wszelkie dokumenty jakie dostalam, zarowno marrige license jak i marriage certificate sa wiec na moje panienskie nazwisko. Co mam zrobic w tej sytuacji? Czy w USA jest organ prowadzacy rejestr nazwisk i ewentualne zmiany? Wydaje mi sie ze jezeli po prostu wypelnie formy (I-130 i reszte) na nazwisko meza to nie bedzie to zgodne z reszta dokumentow, moja wiza, paszportem.. Skad mam wziac dokument mowiacy ze ja z nazwskiem panienskim i ja z nazwiskiem po slubie to ta sama osoba? I co zrobic z Polskim paszportem? Zamierzam zmienic nazwsko w Polsce dopiero za pare miesiecy, kiedy bede tam osobiscie (innej mozliwosci i tak nie ma), czy bede miala przez to jakies problemy?

Jesli ktos byl w podobnej sytuacji lub zna odpowiedz na moje pytane, bardzo prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym zmienic nazwisko na nazwisko meza i wyslac wszelkie niezbedne formy do USCIS.

Ja w I-765 i I-485 wipsalam nazwisko po mezu i tak wyslalam. Do ww dokumentow wysylanych USCIS dolaczylam kopie paszportu a takze marriage license, cerifcate of marriage, to powinno im wszystko wyjasnic :)

A jak bylam SSA (SSN - wakcje2004 W&T - mialam blad w imieniu :evil: ) po prostu pokazalam EAD, paszport i akt slubu stwierdzilam ze nowa chce na nazwisko meza. Nie bylo problemu :) i imie poprawili.

Co do paszporu po prostu nie wiem :!: Ja nie mam ochoty na zmiane paszportu, mam dosc wypelninia papierkow :? -jak na razie. Wiec pewnie pozostaje mi tylko podrozowanie z aktem slubu :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wyszlam za maz za obywatela US. Pobralismy sie w stanie Nevada, mieszkamy w Ohio. Chcialabym zmienic nazwisko na nazwisko meza i wyslac wszelkie niezbedne formy do USCIS. Moj problem polega na tym, ze w stanie Nevada, podobnie zreszta jak Ohio, w marriage licnse ne ma rubryki na nazwisko noszone po slubie, wszelkie dokumenty jakie dostalam, zarowno marrige license jak i marriage certificate sa wiec na moje panienskie nazwisko. Co mam zrobic w tej sytuacji? Czy w USA jest organ prowadzacy rejestr nazwisk i ewentualne zmiany? Wydaje mi sie ze jezeli po prostu wypelnie formy (I-130 i reszte) na nazwisko meza to nie bedzie to zgodne z reszta dokumentow, moja wiza, paszportem.. Skad mam wziac dokument mowiacy ze ja z nazwskiem panienskim i ja z nazwiskiem po slubie to ta sama osoba? I co zrobic z Polskim paszportem? Zamierzam zmienic nazwsko w Polsce dopiero za pare miesiecy, kiedy bede tam osobiscie (innej mozliwosci i tak nie ma), czy bede miala przez to jakies problemy?

Jesli ktos byl w podobnej sytuacji lub zna odpowiedz na moje pytane, bardzo prosze o odpowiedz.

W USA, jesli w marriage certificate nie ma osobnej rubryki typu: nowe nazwisko po slubie, wtedy kazda osoba decyduje sama czy chce zmienicnazwisko (wystarczy wtedy marriage cetificate gdzie widnieje nazwisko meza) czy po prostu chcesz dalej nosic panienskie nazwisko badz mozesz miec dwa nazwiska.

Wypelniajac dokumenty do USCIS nalezy wpisac wszedzie takie nazwisko jakim bedziesz sie poslugiwala wszedzie (i jakie bedzie widnialo na Green Card).

Paszport mozesz swobodnie zmienic w Polsce (tym sie akurat nie martw), tyle, ze najpierw musisz pojsc do urzedu stanu cywilnego z marriage certificate i tam zarejestrowac slub, ktory odbyl sie w USA (uwaga: czasem moze to trwac i 2-3 tygodnie!). Pamietaj tez ze bilet z USA musi byc wystawiony na nazwisko jakie masz w starym paszporcie! Oprocz tego wez akt malzenstwa, bo przy powrocie do USA bedziesz juz miala paszport z nowym nazwiskiem ale bilet bedzie na stare wiec powinnas miec dokument stwierdzajacy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziekuje za odpowiedzi. I administratorom za to ze forum wreszcie dziala!

Bede dalej drazyc temat, bo mam jeszcze kilka watpliwosci a naprawde chce to zrobic dobrze.

Czyli teraz wypelniam, a wlasciwie maz wypelnia I-130. Czy wysylam wszystkie dokumenty razem? Mam na mysli I-130, I-485, G-325a, I-765, I-864 oraz wszelkie wymagane akty urodzenia, malzenstwa, kopie paszportu, mojej wizy, zdjecia, podatki, list od pracodawcy itp. Czy to wszystko idzie razem w jednej kopercie, czy jest jakas kolejnosc?

I kiedy robie badania lekarskie? Czy dopiero jak to wysle, czy przed?

I czy potrzebne jestmi tez zaswiadczenie o niekaralnosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziekuje za odpowiedzi. I administratorom za to ze forum wreszcie dziala!

Bede dalej drazyc temat, bo mam jeszcze kilka watpliwosci a naprawde chce to zrobic dobrze.

Czyli teraz wypelniam, a wlasciwie maz wypelnia I-130. Czy wysylam wszystkie dokumenty razem? Mam na mysli I-130, I-485, G-325a, I-765, I-864 oraz wszelkie wymagane akty urodzenia, malzenstwa, kopie paszportu, mojej wizy, zdjecia, podatki, list od pracodawcy itp. Czy to wszystko idzie razem w jednej kopercie, czy jest jakas kolejnosc?

I kiedy robie badania lekarskie? Czy dopiero jak to wysle, czy przed?

I czy potrzebne jestmi tez zaswiadczenie o niekaralnosci?

Na te pytania proponuje Ci sie skonsultowac z kims kto sie na tym zna, bo prawo zmienia sie jak w kalejdoskopie i to co dzisiaj jest obowiazkwe, jutro w ogole nie jest wymagane i odwrotnie.

Taka sytuacja dotyczy np. badan lekarskich czy ostatnich zmian dot. podatkow badz listu od pracodawcy.

Zle wypelnione dokumenty moga spowodowac naprawde wiele komplikacji. I tu mam przyklad osoby ktora byla dzisiaj u mnie i przyniosla decyzje o oddaleniu sprawy przez urzad imigracyjny, bo dokumenty zawieraly bledy, a dokumenty wypelnial maz tej kobiety, ktory jest urodzony w USA. Czekali prawie rok a interview i teraz czeka ich od nowa wydatek i od nowa czekanie... Naprawde cos co Tobie sie wydaje proste nie zawsze jest proste w rozumieniu USCIS, a wszystko zmienia sie doslownie z dnia na dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, Zijaa, artykuly przeczytalam juz jakis czas temu, z nich wiem co w ogole mam wyslac. Przeczytam jeszcze raz, moze jest jakas aktualizacja.

Karina - problem w tym, ze mi sie to wcale nie wydaje proste. Niestety nie stac nas na wynajecie prawnika w sytuacji gdy tylko moj maz pracuje. Jedyni ludzie dostepni dla mnie, ktorzy sie na tym znaja sa na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wszystko idzie razem w jednej kopercie, czy jest jakas kolejnosc?

Wszystkie dokumenty mozna wyslac razem w jednej kopercie. Pospinaj osobno kazda forme razem w wymaganymi dokumentami. Odrazu zrob badania lekarskie i wyslij razem z forma i-485. Zaswiadczenie o niekaralnosci nie jest wymagane wiec nie musisz tego zalatwiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wszystko idzie razem w jednej kopercie, czy jest jakas kolejnosc?

Wszystkie dokumenty mozna wyslac razem w jednej kopercie. Pospinaj osobno kazda forme razem w wymaganymi dokumentami. Odrazu zrob badania lekarskie i wyslij razem z forma i-485. Zaswiadczenie o niekaralnosci nie jest wymagane wiec nie musisz tego zalatwiac.

Pamietaj, ze nie kazdy urzad imigracyjny zada od razu wyslania badan. Badania sa wazne rok, rtg - krocej. Do tej pory czesc urzedow imigracyjnych kaze Ci przyniesc badania dopiero na interview - i bedziesz musiala od nowa wydawac pieniadze na badania.

Pamietaj, ze mimo, ze kazdy kto jest na forum przechodzi przez ten sam proces, ale kazda sytuacja jest inna. Jesli ktos skladal dokumenty 4 tygodnie temu, to to co Ci powie jest juz w niektorych punktach nieaktualne, zas web site nie sa uaktualniane codziennie, dlatego popros kogos aby Ci sprawdzil to co napiszesz i podpowiedzial co w twojej sytuacji masz jeszcze wyslac, a czego nie. Ja wiem, ze zatrudnianie prawnika to sa ogromne pieniadze, ale moze ktos wzialby ci to prywatnie bez zadnego reprezentowania cie itd. Nie musi to byc ktos z twojego stanu - to moze byc ktokolwiek z kazdego stanu (bo prawo imigracyjne jest prawem federalnym), a wypelnic to moze z toba kiedy bedziesz mu podawala wszystko przez telefon, a czesc rzeczy mozesz przeciez przefaksowac. Potem wszystko wypelnione odesle Ci poczta i Ty tylko podpisujesz dokladasz co trzeba i tyle Wiele osob tak robi, bo zatrudnianie adwokata to sa juz tysiace dolarow, a tak mozesz miec zrobione dobrze i za calkiem nieduze pieniadze. To taka moja podpowiedz, bo szkoda zeby cos bylo nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...