Skocz do zawartości

(nie)typowy przypadek H1B


Rekomendowane odpowiedzi

max31:

http://prawoimigracyjne.com/articles/monitor0507.asp

aktualnie wyslalem papiery na h1b i informacje mam od mojego prawnika z chicago, potwierdzone w madison u innego zrodla na innych konsultacjach prawniczych

jelsi uwazasz ze pisze bzdury to prosze o szczegoly, posty pisze zgodnie z moja najlepsza wiedza, jelsi wkradl mi sie jakis blad prosze o skorygowanie.. ale w szczeglach a nie w ogolnikach

lipas:

odwiedzial mnie rodzina w pazdzierniku i podczas wylotu wreczano im karteczki jak skanowac paszport i dac palec do automatu, to system elektroniczny rejestrujacy wjazdy i wyjazdy obcokrajowcow, na 100% dziala juz w Chicago

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
karina:

czyli twierdzisz ze do 180dni mozn abyc nielegalnie :D)

od ilosci dni zalezy wysokosc sanksji czyli ile lat zakazu

Poczytaj sobie przepisy i tam masz wszystko wyjasnione: jesli np. dana osoba dostanie odmowe wizy to ma (w wiekszosci przypadkow, bo tu zalezy tez od okolicznosci) opuscic USA w ciagu 179 dni badz DO 180 dni. Dlaczego? Bo po tym okresie czasu zaczyna sie 3-letni bar.

Podobna sprawa jest z tym jesli ktos jest DO 180 dni nielegalnie a mimo to w dalszym ciagu moze ubiegac sie o legalizacje pobytu (Employment Based) czyli adjustment.

Under 245(k), an alien is eligible to adjust status, as long as he or she, subsequent to the last lawful entry, has not, for an aggregate period exceeding 180 days, failed to maintain continuously a lawful status, engaged in unauthorized employment, or otherwise violated the terms and conditions of the alien’s admission.

Podobnie jest z osobami na wizach J, M, F - mimo, ze teoretycznie wiza sie konczy to maja oni tzw. grace period.

Czyli nie jest tak, ze kazdy dzien pobyu w USA po wygasnieciu wizy od razu i automatycznie zabrania Ci wjazdu do USA badz nie jest tak, ze kazdy kto przekroczyl legalny czas pobytu w USA nie moze zalegalizowac pobytu (opis masz wyzej). Najpierw trzeba sie dowiedziec jaka ktos mial wize, jakie byly okolicznosci (bo przy wizach H kiedy ktos jest np. zwolniony przez pracodawce tenze pracodawca ma obowiazek wykupienia biletu dla pracownika, i tu jest data wylotu zalezna tylko od pracodawcy itd.) a potem pisac cos co moze nie do konca jest prawda.

Nie twierdze ze mozna siedziec w USA ile sie komus podoba, ale w sytuacji ktora opisal ktos w pierwszym poscie, jego nielegalny (5 dniowy) pobyt nie powinien miec znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max31:

http://prawoimigracyjne.com/articles/monitor0507.asp

aktualnie wyslalem papiery na h1b i informacje mam od mojego prawnika z chicago, potwierdzone w madison u innego zrodla na innych konsultacjach prawniczych

jelsi uwazasz ze pisze bzdury to prosze o szczegoly, posty pisze zgodnie z moja najlepsza wiedza, jelsi wkradl mi sie jakis blad prosze o skorygowanie.. ale  w szczeglach a nie w ogolnikach

Chetnie Ci skoryguje bledy:  

Otoz w tej chwili moga skladac dokumenty do DHS (USCIS) osoby, ktore maja priority date maj 2001. => czyli osoby majace priority date (czyli date przyjecia dokumentow przez Departament Pracy) kwiecien  2006 beda (jesli nic sie ne zmieni oczywiscie) skladac dokumenty do USCIS za jakies 5 lat. Dolicz do tego czas oczekiwania na interview (okolo 6-12 miesiecy) i masz - na dzien dzisiejszy czas oczekiwania na Green Card - 6 lat. Jesli oczywiscie beda dostepne wizy (numery) oraz decyzja bedzie podjeta od razu a nie po pol roku (co wydluza czas oczekiwania). Total : 6 lat. Rozumiesz teraz?

lipas:

odwiedzial mnie rodzina w pazdzierniku i podczas wylotu wreczano im karteczki jak skanowac paszport i dac palec do automatu, to system elektroniczny rejestrujacy wjazdy i wyjazdy obcokrajowcow, na 100% dziala juz w Chicago

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wizach H kiedy ktos jest np. zwolniony przez pracodawce tenze pracodawca ma obowiazek wykupienia biletu dla pracownika, i tu jest data wylotu zalezna tylko od pracodawcy itd.)

Naprawde? :shock:

Czyli jestem zwolniony przez pracodawce na H2B i co? Musze opuscic Stany i mam prawo wyegzekwowac zakup biletu? Jak to dziala? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karina:

-ja mowie o limicie h1b 65tys jak co roku lub 80tys nie pamietam dokladnie, jak wiadomo liczy sie kolejnosc zgloszen a chetnych szacuje sie jest dwa razy wiecej...

-odnosnie nielegalnego pobytu masz racje, jak zlozysz w odpowiednich terminach wniosek o zmiane statusu (dla turystycznej to chyab 45 dni przed wygasnieciem aktualnej wizy) to w przypadku odmowy dostajesz 180 dni na opuszczenie stanow - kolega nie zlozyl takiego wiosku a zatem nie potrzymal odpowiedzi negatywnej/pozytywnej - teoria o 5 dniach jest troche naiwna, przeciez to bylby oczywista kpina z calego systemu...

-o osobie do 180 dni nielegalnego pobytu pierwsze raz slysze :D)

wlasnie moja kolezanka dostala odmowe wizy f-1 i okazalo sie ze od marca czyli 1 miesiac jest nielegalnie i pani adwokat powiedziala jej ze nie da sie nic zrobic, 1 nielegalny dzien przekresla kazda wize.. zauwaz jaki warunek znajduje sie przy kazdej wizie imigrac i nieimigracyj. - warunek ten to legalny status - niekoniecznie wiza - nie mylcie tych dwoch pojec.. gdyz moze chodzi tu o kwestie nazewnictwa gdyz wygasla wiza nie czyni kogos nielegalnym, w dalszym ciagu status moze byc legalny...

- grace period nie ma zwiazku z okresem nielegalnosci, jest to zwiazane z ustaleniami ambasady w kraju pochodzenia, min warunki programow oferowanych, rosjanie np nie maja grace period (przynajmniej nie mieli rok temu), polska ma, o innych krajach nie wiem

-a co do eb3 to zgodnie z nowa procedura (nie wiem czy juz obowiazuje , miala dzialac od kwietnia 2005 roku) cala dokumentacja ma byc przechowywana u prawnika nie trzeba jej wysylac, certyfikat z DOL jest wydawany elektronicznie na stronie www, stare podania w starym systemie moga byc transferowane do nowego systemu z data zlozenia co spowoduje pierwszenstwo tych podan, beda to bardzo duze opoznienia w nowym systemie dla aplikujacych aktualnie,ale po rozladownaiu kolejek przez nowe centra ( nie tylko washington dc bedzie sie tym zamowal) ruch powinine byc plynny, szacuje sie ze ok 6-10 miesiecy (tryb przyspieszony extra kasa ok 5 mies), poczatkowo kolejki maja siegac 1,5 roku.. przyspieszenie procedur spowoduowac ma zwiekszona ilosc kontroli, nie sprecyzowano dokladnie co i kogo maja dotyczyc kontrole, jak tylko znajde w archiwum opis nowej procedury zamieszc ze tu na forum

chomik:

nie wiem jak h2b ale przy h1b pracodawca podpisuje dokument ze w rozsadnych kosztach pokryje twoj bilet do kraju jesli nie dostaniesz wizy jest to w liscie do ins, nie wiem jak podczas zwolnienia w moich dokumentach tego nie bylo

jelsi w ktorejs z moich teorii sie myle prosze o korekte, zwracam sie rowniez z goraco prosba o "nie podniecanie sie" n aym watku ;))

chetnie dowiem sie czegos nowego - my tu nie walczymy, my tu wymieniamy poglady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karina:

-ja mowie o limicie h1b 65tys jak co roku lub 80tys nie pamietam dokladnie, jak wiadomo liczy sie kolejnosc zgloszen a chetnych szacuje sie jest dwa razy wiecej...

napisales wyraznie, ze tylko te zgloszenia, ktore wplynely 1 kwietnia maja sznase na pozytywne rozpatrzenie.... a masz bardzo wyraznie napisane w memo USCIS, ze jest to kompletna bzdura...

-odnosnie nielegalnego pobytu masz racje, jak zlozysz w odpowiednich terminach wniosek o zmiane statusu (dla turystycznej to chyab 45 dni przed wygasnieciem aktualnej wizy) to w przypadku odmowy dostajesz 180 dni na opuszczenie stanow - kolega nie zlozyl takiego wiosku a zatem nie potrzymal odpowiedzi negatywnej/pozytywnej - teoria o 5 dniach jest troche naiwna, przeciez to bylby oczywista kpina z calego systemu...

tego akurat nie skompentuje...

-o osobie do 180 dni nielegalnego pobytu pierwsze raz slysze :))

wiec polecam przestudiowanie artykulu 245(k).

wlasnie moja kolezanka dostala odmowe wizy f-1 i okazalo sie ze od marca czyli 1 miesiac jest nielegalnie i pani adwokat powiedziala jej ze nie da sie nic zrobic, 1 nielegalny dzien przekresla kazda wize.. zauwaz jaki warunek znajduje sie przy kazdej wizie imigrac i nieimigracyj. - warunek ten to legalny status - niekoniecznie wiza - nie mylcie tych dwoch pojec.. gdyz moze chodzi tu o kwestie nazewnictwa gdyz wygasla wiza nie czyni kogos nielegalnym, w dalszym ciagu status moze byc legalny...

tutaj akurat ty mylisz wszystko: zauwaz co ja napisalam w poprzednim poscie: widzisz tam slowa ADJUSTMENT? I widzisz EB? To wlasnie do tego sie odnosi. I mozesz byc bez statusu i bez wizy do 180 dni W przypadku wiz imigracyjnych (employment) ma zastosowanie 245(k)

(k)  7/ An alien who is eligible to receive an immigrant visa under paragraph (1), (2), or (3) of section 203(:lol: (or, in the case of an alien who is an immigrant described in section 101(a)(27)©, under section 203(B)(4)) may adjust status pursuant to subsection (a) and notwithstanding subsection ©(2), ©(7), and ©(8), if--

 

(1) the alien, on the date of filing an application for adjustment of status, is present in the United States pursuant to a lawful admission;

 

(2) the alien, subsequent to such lawful admission has not, for an aggregate period exceeding 180 days--

 

(A) failed to maintain, continuously, a lawful status;

 

(B) engaged in unauthorized employment; or

 

© otherwise violated the terms and conditions of the alien's admission.  

.

Tak wiec wyraznie Ci pisze: przez czas nie PRZEKRACZAJACY 180 dni.

- grace period nie ma zwiazku z okresem nielegalnosci, jest to zwiazane z ustaleniami ambasady w kraju pochodzenia, min warunki programow oferowanych, rosjanie np nie maja grace period (przynajmniej nie mieli rok temu), polska ma, o innych krajach nie wiem

Grace period nalezy sie kazdej osobie majacej wazna wize F, M, J i majaca legalny status w sensie, ze ta osoba nie porzucila np. szkoly, programu itd - rozni sie tylko okresem czasu. Nie ma zadnych ograniczen typu: Rosjanie nie moga, a inni moga zostac w USA. To nie sa ustalenia ambasady tylko rzadu USA. Amasada jest zobowiazana przestrzegac tego co jest w przepisach, a zapewniam Cie ze w przepisach nie ma nigdzie napisane "za wyjatkiem Rosjan" itp.

Przepisy mowia wyraznie:  

For a student who has completed the course of studies shown on the I-20, and any authorized practical training, the student is allowed the following additional time in the U.S. before departure:

   * F-1 student - An additional 60 days, to prepare for departure from the U.S. or to transfer to another school.

   * M-1 student - An additional 30 days to depart the U.S. (Fixed time period, in total not to exceed one year). The 30 days to prepare for departure is permitted as long as the student maintained a full course of study and maintained status. An M student may receive extensions up to three years for the total program.

As an example regarding duration of status, if you have a visa that is valid for five years that will expire on January 1, 2001, and you are admitted into the U.S. for the duration of your studies (often abbreviated in your passport or on your I-94 card as "D/S"), you may stay in the U.S. as long as you are a full time student. Even if January 1, 2001 passes and your visa expires while in America, you will still be in legal student status. However, if you depart the U.S. with an expired visa, you will need to obtain a new one before being able to return to America and resume your studies. A student visa cannot be renewed or re-issued in the United States; it must be done at an Embassy or Consulate abroad.

-a co do eb3 to zgodnie z nowa procedura (nie wiem czy juz obowiazuje , miala dzialac od kwietnia 2005 roku) cala dokumentacja ma byc przechowywana u prawnika nie trzeba jej wysylac, certyfikat z DOL jest wydawany elektronicznie na stronie www, stare podania w starym systemie moga byc transferowane do nowego systemu z data zlozenia co spowoduje pierwszenstwo tych podan, beda to bardzo duze opoznienia w nowym systemie dla aplikujacych aktualnie,ale po rozladownaiu kolejek przez nowe centra ( nie tylko washington dc bedzie sie tym zamowal) ruch powinine byc plynny, szacuje sie ze ok 6-10 miesiecy (tryb przyspieszony extra kasa ok 5 mies), poczatkowo kolejki maja siegac 1,5 roku.. przyspieszenie procedur spowoduowac ma zwiekszona ilosc kontroli, nie sprecyzowano dokladnie co i kogo maja dotyczyc kontrole, jak tylko znajde w archiwum opis nowej procedury zamieszc ze tu na forum

Opis nowej procedury byl juz tu na Forum. I wszedl juz dosc dawno w zycie (bo piszesz, ze nie wiesz czy wszedl w zycie). Tylke tylko, ze Ty tego systemu nie rozumiesz i mieszasz tu wszystko. Sam DOL (czyli Departament Pracy) to jest pierwszy etap i nawet jesli go przejdziesz, to i tak na dzien dzisiejszy nic ci z tego, bo nie mozesz zlozyc dokumentow do Urzedu Imigracyjnego. Teraz dokumenty do Urzedu Imigracyjnego skladaja osoby z priority date Maj 2001. Poniewaz ilos wiz jest ograniczona wiec nie jest tak jak Ty piszesz, ze od razu po DOL mozesz starac sie o Green Card - nie mozesz. Musisz czekac az twoja priority date pokaze sie w Visa Bulletin. A tam jest opoznienie prawie 5 lat. Co mnie interesuje 'plynny ruch' jak dalej nie mozna skladac dokumentow o Green Card! Nie mozna bo nie ma twojej priority date.  

Jasniej juz nie umiem wytlumaczyc, moze max321, moze Chomik cos Ci wytlumaczy, bo ja juz jasniej nie umiem.

chomik:

nie wiem jak h2b ale przy h1b pracodawca podpisuje dokument ze w rozsadnych kosztach pokryje twoj bilet do kraju jesli nie dostaniesz wizy jest to w liscie do ins, nie wiem jak podczas zwolnienia w moich dokumentach tego nie bylo

Aha... czyli mam rozumiec, ze jak NIE dostaniesz wizy to pracodawca pokrywa twoj bilet 'w rozsadnych kosztach'? Czlowieku - nikt nikomu nie pokrywa biletu jesli ktos nie dostanie wizy. Prawo mowi jednoznacznie: jesli ktos jest na wizie H1B, H1B-Chile, H-1B-Singapor wtedy jesli pracownik jest terminowany przez pracodawce to tenze pracodawca ma obowiazek pokryc transport do kraju ojczystego. Nigdzie, zapewniam cie, nigdzie, nie ma slowa, ze jak ktos wizy nie dostanie to pracodawca pokrywa transport - to sie nawet logiki nie trzyma.  

The employer is responsible for return transportation costs for an employee terminated prior to the end of the approved period of employment.

jelsi w ktorejs z moich teorii sie myle prosze o korekte, zwracam sie rowniez z goraco prosba o "nie podniecanie sie" n aym watku :))

wiesz, jako prawnika to chyba mnie pierwsza wyprowadzaja z rownowagi  glupoty pisane wlasnie tutaj - uwazam to forum za najlepsze i robie wszystko aby wiadomosci podawane tutaj byly prawdziwe. Ja nie "wymieniam tu pogladow" - poglady moge miec na to czy podoba mi sie w USA czy nie, albo gdzie mieszkac w USA itp. Ja udzielam komus fachowej porady bo po to ktos tu przyszedl - aby ja uzyskac (jesli taki jest oczywiscie topic). Zapewniam Cie, ze nikt tu nie przychodzi aby czytac moje poglady (chociaz moze czasem pisze takowe) - kazdy chce sie czegos dowiedziec. Czegos co jest prawdziwe. Kazdego interesuje tu KONKRETNA odpowiedz na postawione pytanie, jesli chce zas uslyszec poglady - wtedy pisze wyraznie: jakie sa wasze poglady na te czy inna sprawe.

chetnie dowiem sie czegos nowego - my tu nie walczymy, my tu wymieniamy poglady :lol:

poglady to chyba nie w tym temacie... jakos trudno mi sobie wyobrazic swoj poglad na to czy jest 65 czy 80 tysiecy wiz (skoro odpowiedz jest jasna), albo moj poglad na temat tego czy ponsorowanie trwa kilka miesiecy (wg ciebie) czy kilka lat (wg mnie) - skoro wystarczy sprawdzic na odpowiednim web site.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) " ja swoja wyslalem 1 kwietnia w sobote i chodzi plotka ze jedynie te z 1 kwietnia maja szanse reszta utknie w kolejce... "

powyzej cytuje co napisalem... jedyne co wyraznie napisalem to fakt ze chodzi plotka (opinia wsrod adwokatow imigracyjnych) ze ludzie ktorzy wysla 1 kwietnia beda pierwsi i dla nich starczy miejsca, ci ktorzy wysla 3 kwietnia czyli poniedz moga juz nie zalapac sie na kolejke ze wzgledu na limit i duze zainteresowanie - - ja nie napisalem ze "TYLKO podania z 1 kwietnia".. chyba ci sie cos pomylilo - ta notka z USCIS dotyczy informacji jakoby limit juz zostal wykorzystany itp ... jak to si ema do tego co ja napisalem?

proste myslenie: zalozmy ze jest 400tys osob starajacych sie o h1b, 100tys wysyla 1 kwietnia, 300tys 3 kwietnia reszta pozniej, kto ma najwieksze szanse zakolejkowania sie i zmieszczenia w limit?? chyba przyznasz racje ze ci co wyslali 1 kwietnia - wstaw sobie odpowiednie liczby adekwatne do tego roku i staje sie jasne co chcialem powiedziec

2) artykul 245(k) i 180 dni

kolega pisze o wizie h1b a to nie jest imigracyjna... jaki to ma zwiazek - co do samej istoty nielegalnego pobytu do 180 dni faktycznie nie wiedzialem o tym fakcie, milo sie dowiedziec, zakolejkowalem do czytania

3) nie wglebialem sie w szczegoly wdrazania nowego systemu o wizy imigracyjne, dlatego ze porzucilem ten pomysl na rzecz h1b, zanim system zostal wprowadzony w zeszlym roku - moja wina, pozostaje wam zyczyc aby nowy system zaczal dzialac bez starych kolejek jak najszybciej i jak najszybciej przeszedl na zakladany kilku miesieczny czas oczekiwania

4) kolejny cyctat: "..nie wiem jak podczas zwolnienia w moich dokumentach tego nie bylo .."

czy dla ciebie slowo NIE WIEM oznacza ze jestem tego pewny albo ze tak twierdze?? moje przeslanie bylo jasne: nie wiem jak prz zwolnieniach...

zadalem soie trud i zerknalem do dokumentacji i teraz cytuje co znajduje sie w moim liscie od pracodawcy do USCIS:

"We also confirm that in the event that Mr. xxx is dismissed before his period of authorized employment is complete, we will be responsible for the reasonable cost of his return to Poland."

Dla pocieszenia mialas racje zerknalem w list i okazalo sie ze zle doczytalem. To fragment support letter napisany przez prawnika.

Podsumowujac, bardzo sie ciesze ze ktos dzieli sie fachowa wiedza na tym forum i to bez oplat!! Ja staram sie odpowiadac zgodnie z moim doswiadczeniem (osobiste przejscia) i wiedza (artykuly prawnikow imigrac, strony rzadowe) nie mam doswiadczen praktycznych z wszytskimi procedurami i wizami, zaledwie z tymi ktore osobiscie przeszedlem - stad moja niewiedza dot nowego systemu EB i kolejek ktore sa wytworem starego systemu...

powiem tylko ze konkretnych wypowiedzi prawnika ( nie wiem jakim prawnikiem jestes? nie pochwalilas sie) podpartych artyk. jest malo. jestem otwarty na krytyke i nie przypominam sobie zeby przez moje wypowiedzi przemawiala chec zaimponowania czy osmieszenia kogos, powiedzialbym raczej ze pisze zeby pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...