Skocz do zawartości

slub, ale co potem?


ezza

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, staralam sie znalesc na forum odpowiedzi, ale niestety nie znalazlam, albo mi gdzies umknelo, przyjechalam tu na wizie J-1, wyszlam za maz za obywatela usa, bylismy juz na rozmowie w sprawie zielonej karty, ale poniewaz jestem w ciazy i nie moglam miec zrobionego jednego badania(szczepionki czy czegos innego- nie orientuje sie dokladnie czego) dostalam 12 tygodni, aby zrobic to badanie(czy cokolwiek to jest), wyslac wyniki do biura i czekac na odpowiedz(na rozmowie urzednik(bardzo uprzejmy) powiedzial cos w stylu, zebym sie niczym nie martwila i ze mam tylko doslac im te wyniki).Moje pytanie dotyczy tego, w jaki sposob i od czego mam zaczac zmiane dokumentow na nowe nazwisko-poniewaz, jak sie doczytalam na forum, GC dostane na stare nazwisko-bo wszystko wypelnialam na podstawie mojego panienskiego paszportu i teraz gdybym chciala zmienic paszport nie bedzie to sie zgadzalo z tym co bede miala(mam nadzieje) na GC.Jak do tej pory nikt nie chcial mojego ID, mimo, ze mamy razem konto bankowe i u lekarzy jestem juz pod nowym nazwiskiem.Moze to troche zakrecone, ale na prawde nie wiem od czego zaczac, dlatego jesli ktos moglby mi poradzic, bede bardzo wdzieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1.5 roku temu wyszlam za maz za obywatela amerykanskiego, nie spieszylismy sie z skladaniem dokumentow na GC poniewaz ktos podpowiedzial ze najlepiej po uplywie 3 miesiecy od daty slubu, tak tez uczynilismy

badaniaq szczepienia przeprowadzilismy bardzo szybko i pierwsza (to nie byla rozmowa lecz spotkanie - odciski palcow i slozenie podpisu) rozmowa byla po 3 nastepnych miesiacach.

Pozniej czas oczekiwania

Zaznaczam ze zmienilam nazwisko

Mamy prawnika

Jak to kobieta chciala jak najszybciej wymienic paszport.

Lecz zostalam zastopowana przez prawnika

Paszport moge zmienic dopiero po otrzymaniu GC

Po nastepnych 4 miesiacach zostalismy wezwani na rozmowe do urzedu emigracyjnego.

Na dokumencie bylo bialo na czarnym napisane - moje nazwisko(nie z aktu malzenskiego - lecz przed slubem) i ze powinnam miec pasport na to nazwisko.

Rozmowa przeszla bezbolesnie.

Teraqz jestem w stanie oczekiwania

Moja odpowiedz - nie spiesz sie ze zmiana nazwiska.

W gabinetach lekarskich, prawie jazdy i wszedzie gdzie sie pojawiam posluguje sie nazwiskiem ze slubu - nikt mnie nigdzie nie prosi o paszport.

Paszport beedzie ci tylko potrzebny do wyjazdu za granice - na to jeszcze masz czas.

Pospiech jest zlym doradca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vaanilla!!dziekuje bardzo,bardzo za odpowiedz, jutro mam wizyte u learza w zwiazku z tym brakujacym badaniem(musze sie pochwalic, ze juz urodzilam zdrowego, slicznego chlopczyka:) )i bedziemy czekac.Jak widac te rozmowy wcale nie sa takie straszne, albo mamy szczescie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vaanilla!!dziekuje bardzo,bardzo za odpowiedz, jutro mam wizyte u learza w zwiazku z tym brakujacym badaniem(musze sie pochwalic, ze juz urodzilam zdrowego, slicznego chlopczyka:) )i bedziemy czekac.Jak widac te rozmowy wcale nie sa takie straszne, albo mamy szczescie:)

wysłałam ci priva mam parę pytań

dzięki

pozdrawiam

gratulacje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paszportu: nie ma w zadnych dokumentach/pismach wymoglu przyniesienia paszportu na stare nazwisko. Jest wymog przyniesienia wszystkich paszportow jakie sie posiada. Jesli ktos chcial zmieniac paszport zaraz po slubie - ma do tego prawo i jest to jak najbardziej prawidlowe pod wzgledem prawnym. Przynosi wtedy 2 paszporty. Najwazniejsza jest wiza czyli I-94.

Do zmiany paszportu nie jest w zadnym wypadku wymagana GC. Wymagany jest Marriage Certificate oraz wpis w USC w Polsce. Nie ma nigdzie powiedziane, ze ktos moze zmienic paszport po dostaniu GC, bo to sie nawet logiki nie trzyma. Znam setki osob, ktorym robilam dokumenty, mialy paszport na nowe nazwisko (najczesciej tymczasowy) i jak kazda osoba przeszly przez interview bez zadnych dodatkowych pytan czy watpliwosci.

Czy dokumenty przyjda na nazwisko sprzed slubu (nawet jesli kts zmienil nazwisko, ale zdarza sie, ze w dokumentach USCIS wpisze stare nazwisko) czy juz na nowe - paszport 'stary' jest wazny dla urzednika nawet jesli masz nowy z nowym nazwiskiem.

W dokumencie pisalo bowiem dokladnie tak: "All travel documents used to enter the United States, including passports, Advance Parole documents (I-512) and I-94s (Arrival/Departure Document)" - tak wiec nie ma tu slowa, ze nie wolno miec nowego paszportu z nowym nazwiskiem - trzeba miec paszport uzyty do przekroczenia granicy USA co nie znaczy, ze nie wolno juz miec ze soba nowego paszportu.

Podobnie jest z przeswiadczeniem, ze czeka sie po slubie 3 miesiace na skladanie dokumentow do USCIS - bardzo chcialabym aby ten ktos kto rozpowiada takie bzdury wskazal mi konkretny przepis prawny mowiacy o tym. Oszczedze mu pracy i powiem krotko: nie ma czegos takiego. Mozesz skladac dokumenty nawet w dniu slubu jesli tylko dysponujesz marriage certificate. Czy dokumenty zlozysz w dniu slubu, czy zlozysz rok po slubie to niczym sie nie rozni. Jesli ktos robil badania przed slubem na stare nazwisko i zmienil nazwisko po slubie - zaden oficer imigracyjny tego nie kwestionuje jesli badania sa nadal wazne.

Aha, KB wyslalam Ci prywatna wiadomosc kilka dni temu i nie wiem czy doszla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...