Skocz do zawartości

J1 - Waiver of the Two-year Foreign Residence Requirement


Rekomendowane odpowiedzi

hey,

niespalna rok temu przyjechalem do USA na praktyke podyplomowa - Internship. oficjalnym sponsorem i patronem mego wyjazdu jest CIEE (http://www.ciee-trainee.net). wszelkie formalnosci zalatwialem przez ich polskiego partnera - Almatur. wyjazd motywowany byl odbyciem praktyki zawodowej zgodnej ze zdobytym wyksztalceniem. zakwalifikowalem sie na maksymalny mozliwy przy tego typu wyjazdach program - 18 mies. naturalnie przebywam tu na wizie J1.

moj pracodawca zaoferowal mi niedawno sponsoring na zielona karte. zaczalem wiec rozgladac sie, w jaki sposob mozna cos takiego zalatwic i w tym momencie zaczelo sie pieklo. otoz w paszporcie mam wbita adnotacje:

bearer is subject to section 212 (E)

two year rule does apply

pocztkowo nie wiedzialem o co wlasciwie chodzi, ale jak sie okazuje podstawowym warunkiem ukonczenia programu jest powrot do kaju rodzinnego na okres dwoch lat. o ile nie jestem w bledzie, nie jest dopuszczalny (przynajmniej oficjalnie) wyjazd do innego kraju na tenze okres. z tego, co sie do tej pory dowiedzialem, zmiana statusu wizy na jakakolwiek inna rowniez nie wchodzi w gre, gdyz uzyskanie nowej wizy np. typu H lub B jest mozliwe dopiero po wygasnieciu poprzedniej (w tym przypadku J1). natomiast wygasniecie mojej wizy nastapi dopiero po dwoch latach od momentu powrotu do kraju.

ta dwuletnia restrykcja zostala mi narzucona na podstawie "The Exchange Visitor Skills List".

z informacji jakie uzyskalem na stronie US Department of State wynika, iz mozna anulowac taze dwuletnia regule poprzez zlozenie w ww. USDS aplikacji bazujacej na jednym z czterech kryteriow:

a) przesladowania religijne, polityczne itp. w kraju pochodzenia;

:P praca dla jednej z agencji rzadowych (lista ich jest dostepna na stronie departamentu), z zaznaczeniem, iz wymagane jest podpisanie przynajmniej 3-letniego kontraktu z taze placowka - znakomita furtka dla osob z wyksztalceniem medycznym;

c) malzenstwo z obywatelem/ka, lub potomstwo z obywatelem/ka - aczkolwiek ponoc b. trudno jest udowodnic, iz powrot na teren US i wspolne zycie z ta osoba jest koniecznoscia (tak przynajmniej powiedzial mi prawnik);

d) "NO OBJECTIONS" statement - oswiadczenie uzyskane od wlasnego rzadu;

sa to informacje, ktore udalo mi sie do tej pory zdobyc. bylbym b. wdzieczny za udzilenie odp. na kilka nurtujacych mnie pytan, a takze za ewentualne wskazowki.

1. czy odwolanie sie do departamentu stanu, to jedyny sposob na przedluzenie pobytu na terenie US?

2. doszly mnie ostatnio sluchy, iz moglbym zmienic status swojej wizy bazujac na szkole jezykowej - bodajrze na wize F. jest to mozliwe? co wowczas z ta dwuletnia restrykcja?

3. czy moglby ktos udzielic mi informacji lub wskazowek odnosnie zlozenia aplikacji do USDS bazujac na "NO OBJECTIONS" statement?

4. czy w przypadku brania udzialu w losowaniu na zielona karte, ta dwuletnia restrykcja moze byc jakims problemem?

z gory dziekuje za wasze opinie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hey,

zajelo mi to troche czasu, ale udalo mi sie w koncu skontaktowac z moim sponsorem - CIEE (probowalem sie do nich dodzwonic, wysylalem wiadomosci, faksy, ...) i dowiedzialem sie od nich, iz moj wyjazd nie byl wspierany finansowo przez rzad polski, ani USA. z tego co wiem od prawnika (zasiegnalem fachowej konsultacji) jest to b. wazna wiadomosc, gdyz w przypadku wsparcia finansowego ktoregos z krajow powodzenie waiwer'a jest znikome. otrzymalem nawet list od CIEE, ktory to poswiadcza i dolaczylem go do aplikacji, ktora wyslalem w zeszlym tyg. do DS. krotko mowiac, pierwszy krok mam juz za soba. teraz musze poczekac na odp. i numer sprawy - z informacji zamieszczonych na stronie DS wynika, iz nie powinno to zajac wiecej niz 6 tyg., pocieszajace - nieprawdaz :D

kolejnym krokiem bedzie uzyskanie "no objections" statement ze strony polskiego rzadu, ktory to ambasada polska musi przeslac bezposrednio do DS. w tej kwestii zadzwonilem do ambasady polskiej w waszyngtonie, gdzie badzo uprzejmie poinformowano mnie, iz uzyskanie "no objections" nie stanowi wiekszego problemu. liste wymagan jakie stawia polska ambasada zamieszczam ponizej - mozna ja znalezc na stronie ambasady:

==============================================

Obowiązuje nastepująca procedura staran o zmiane statusu wizowego:

Nale?y wystąpia do Departamentu Stanu - konieczne jest pismo aplikacyjne i wype3niona ankieta oraz czek na $230

Departament Stanu otwiera sprawe, nadaje jej numer (waiver review file number), a nastepnie informuje zainteresowanego jaki jest ten numer i jakich dokumentów bedzie jeszcze wymagaa (wśród nich mo?e bya ?ądanie "No Objection" statement rządu polskiego,

Zainteresowany wystepuje do Ambasady Polskiej (Counselor Anna Niewiadomska), Embassy of the Republic of Poland, 2640-16th Street, NW, Washington DC, 20009), podając numer sprawy w DS (waiver review file number)

Wszystkie informacje o wymaganiach Departamentu Stanu i formularz ankiety mo?na znale1a pod adresem internetowym www.travel.state.gov

--------------------------------------------------------------------------------

Aplikacja do ambasady polskiej o "No Objection" statement powinna zawieraa:

Podanie z prośbą o wystawienie noty i przekazanie jej do Departamentu Stanu. Pod podaniem nale?y umieścia dane personalne:

imie (imiona) i nazwisko,

aktualny adres,

data urodzenia,

miejsce urodzenia,

waiver review number.

W takiej kolejności i w takiej formie dane te muszą bya umieszczone (wymóg Departamentu Stanu) w "No Objection" statement. Podanie bez tak przedstawionych informacji nie bedzie rozpatrzone.

Oświadczenie o braku zobowiązan alimentacyjnych w Polsce z podpisem poświadczonym przez notariusza (notary public).

Informacja lub oświadczenie o stosunku pracy w Polsce (urlop bezp3atny, rozwiązana umowa o prace lub tp.) z podpisem poświadczonym przez notariusza (notary public).

Kopia strony paszportu z danymi personalnymi,

Kopia aktualnej wizy

Money order wystawiony na Polish Embassy na sume $80, (prosimy o wyra1ne wpisywanie imienia i nazwiska)

Kopia listu sponsora - pracodawcy amerykanskiego ( nie jest wymagane)

--------------------------------------------------------------------------------

Prosze nie przysy3aa ?adnych innych dokumentów. Jeśli aplikant za3ączy kopie dokumentów, które chcia3by za pośrednictwem ambasady wys3aa do DS, musi to wyra1nie zaznaczya w podaniu, a dokumenty przygotowaa zgodnie z wymaganiami DS (nie zszywaa i ka?dy dokument oznaczya waiver review number).

W razie wątpliwości prosze dzwonia lub e-mailowaa.

Prosze o podanie numeru telefonu kontaktowego oraz, jeśli jest taka mo?liwośa adresu email.

Embassy of the Republic of Poland

2640-16th Street, NW Washington DC 20009

phone: (202) 234 3800 ext. 2113

fax: (202) 328 6271

e-mail:culture@ioip.com

Anna Niewiadomska

First Counselor

============================================

czyli to poniekad formalnosc. poza tym pani Anna poinformowala mnie, iz z reguly "no objections" jest wysylane w przeciagu 2 tyg. od momentu otrzymania powyzszej dokumentacji.

postaram sie w miare na bierzaco informowac o postepach, bo widze, ze zainteresowanie tematem jest duze.

aha, na koniec drobna rada - sugeruje zasiegnac fachowej pomocy przy wypelnianiu dokumentow - to wcale nie jest proste. mozna b. duzo przeoczyc. a pamietac nalezy, iz odwolac sie od decyzji nie mozna i glopio by bylo, gdyby jakis murzyn odrzucil aplikacje, bo dokumnty byly zle wypelnione, czy tez nie mogl sie czegos w nich doszukac. fakt, iz ubiegac sie o waiwer np. na podstawie "no objections" statement mozna jedynie raz i w przypadku odmowy nie ma mozliwosci wnoszenia jakiejkolwiek apelacji o ponowne rozpatrzenie sprawy, to jednak istnieje mozliwosc ubiegania sie o waiwer po raz kolejny bazujac na jednej z trzech pozostalych katagorii, czyli np. malzenstwo ;)

ok, na dzis to tyle.

pozdrawiam

...SSDD....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wojtku,

Przede wszystkim dziekuje za tak istotne wiadomosci, przecierasz szlak waiverow i innych Sekcji... :wink:

Bede czekal na dalsze opisy calej procedury i ogloszenie pelnego sukcesu, a mam jeszcze kilka pytan, na ktore moze dzis jeszcze za wczesnie odpowiadac, ale niecierpliwy jestem z natury:

Napisales, ze pracodawca chce Cie sponsorowac na Zielona Karte... Czy wiesz cos wiecej o tym? Jak wyglada procedura (poza tym, ze musisz sie pozbyc tego wpisu na wizie...) krok po kroku? Czy zostaniesz w Stanach i na jakich zasadach? Wiesz juz cos na ten temat?

Gdy bedziesz mial chwilke czasu, to prosze Cie o odpowiedzi...

Pozdrawiam i zycze wciaz powodzenia :!:

DAWID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

hey,

z dniem 9 grudnia DOS wystosowal "waiver recommendation based on NO OBJECTION application", ktore to przeslal do lokalnej placowki immigration w Calliforni'i. ok. tyg. pozniej otrzymalem pisemna kopie tegoz pisma, a kilka dni pozniej zawiadomienie z immigration, iz otrzymali oni wszystkie dokumenty wymagane do rozpatrzenia mojej sprawy. po okresie ok. 2 tyg. (25 grudnia b.r.) otrzymalem zawiadomienie (poki co w formie elektronicznej) z immigration, iz moja prosba, o waiver zostala rozpatrzona pozytywnie. obecnie czekam na pisemna wersje decyzji podjetej przez immigration. po jej otrzymaniu (max. 2 tyg.) bede mogl podjac dalsze kroki odnosnie przedluzenia mego pobytu na terenie USA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey,

z dniem 9 grudnia DOS wystosowal "waiver recommendation based on NO OBJECTION application", ktore to przeslal do lokalnej placowki immigration w Calliforni'i. ok. tyg. pozniej otrzymalem pisemna kopie tegoz pisma, a kilka dni pozniej zawiadomienie z immigration, iz otrzymali oni wszystkie dokumenty wymagane do rozpatrzenia mojej sprawy. po okresie ok. 2 tyg. (25 grudnia b.r.) otrzymalem zawiadomienie (poki co w formie elektronicznej) z immigration, iz moja prosba, o waiver zostala rozpatrzona pozytywnie. obecnie czekam na pisemna wersje decyzji podjetej przez immigration. po jej otrzymaniu (max. 2 tyg.) bede mogl podjac dalsze kroki odnosnie przedluzenia mego pobytu na terenie USA...

Kapitalna wiadomosc! Najszczersze gratulacje... :(

Mysle, ze to pomoze wielu osobom... Jakie teraz plany? Sponsorowanie na Zielona Karte? H1B? Pisz dalej, Wojtku, prosimy, o ile znajdziesz troche czasu!

Pozdrawiam,

DAWID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !

( Co do wygrania w loterii wizowej - tak musialbys miec waiver, bo sekcja 212(e) mowi, ze nie wolno ci otrzymac/starac sie o otrzymanie permanent residence przez 2 lata - a Green Card, ktora wygralbys w loterii, to wlasnie permanent residence ).

Pamietaj teraz ze chcacy starac sie o Green Card ( poniewaz nie podlegasz pod 245(i) ) nie wolno ci byc w Stanach ani 1 dnia nielegalnie az do otrzymania 'Zielonej Karty".

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy później...

Czesc Auroborus,

dziekuje za potrzebne informacje i gratuluje pomyslnego zakonczenia sprawy:)

Ja jestem w podobnej sytuacji, w moim paszporcie rowniez tkwi notatka odnosnie 2 rule restriction. Jednak ja po skonczonych praktykach, zdecydowalam sie wrocic do kraju i przeczekac te dwa lata. Jednak, gdy bylam w Stanach, zakochalam sie i w chwili obecnej probujemy wraz z moim amerykanskim narzeczonym aplikowac o wize K1. Moja restrykcja konczy sie juz w tym roku, jednak tu pojawia sie problem,gdyz w czasie tych dwoch lat, przez pol roku pracowalam w UK. Czy sadzisz ze ten okres bedzie mi sie wliczal do tej restrykcji? Oczywiscie pytalam o to przeroznych ludzi i wszyscy maja inne zdanie na ten temat. Nie chcialabym juz czekac i zastanawialam sie nad mozliwoscia Waivera. Czy sadzisz, ze w moim przypadku to dobry pomysl, czy juz poprostu przeczekac??

Pozdrawiam,

Kinjur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...