Skocz do zawartości

sponsorowania przez pracodawce - zmiana pracownika


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytan dotyczacych sponsorowania przez pracodawce, na ktore nie znalazlem odpowiedzi na forum.

Jest taka sytuacja.

- Pewna osoba, rozpoczela proces sponsorowania w styczniu 2002 na stanowisko analityk komputerowy.

- W ostatnim losowaniu GC jakie odbylo sie w Polsce udalo sie jej wylosowac zielona karte.

- Firma, w ktorej mial pracowac otrzymala juz 'certyfikat' (nie wiem czy wlasciwie to nazywam) na przyjecie osoby na takowe stanowisko (po tych wszytskich ogloszeniach w prasie itp.).

Pytania:

1. Czy jezeli moje wyksztalcenie i doswiadczenie zawodowe pokrywa sie z wymaganiami jakie musiala spelnic osoba na takowe stanowisko moge "wejsc na jej miejsce"?

Oczywiscie za zgoda tej osoby i firmy, ktora sponsorowanie przeprowadzala. Ja sam jestem w usa od 2 lata, ciagle legalnie, aktualnie na F2.

Dalsze pytania maja sens tylko jesli na powyzsze uzyskam odpowiedz: tak.

2. Czy w tym momencie moge jez skladac podanie o pozwolenie na prace? Z kolejki wynika, ze dla stycznia 2002 podanie lezaloby na samej gorze i w ciagu kilku miesiecy moglbym uzyskac pozwolenie na prase i SSN

3. Od takiego momentu sprawy (po departamencie pracy) ile zostaje jeszcze czekania na GC (chociaz w przyblizeniu)?

czekam na chocby czesciowe odpowiedzi, zalezy mi zwlaszcza na opinii osob, ktore robily juz GC ze sponsorowania pracowniczego.

Moze nawet karina znajdzie dla mnie chwile :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytan dotyczacych sponsorowania przez pracodawce, na ktore nie znalazlem odpowiedzi na forum.

Jest taka sytuacja.  

- Pewna osoba, rozpoczela proces sponsorowania w styczniu 2002 na stanowisko analityk komputerowy.

- W ostatnim losowaniu GC jakie odbylo sie w Polsce udalo sie jej wylosowac zielona karte.

CZY TA OSOBA JUZ MA GREEN CARD? CZY BYLA WCZESNIEJ W USA NIELEGALNIE?  

- Firma, w ktorej mial pracowac otrzymala juz 'certyfikat' (nie wiem czy wlasciwie to nazywam) na przyjecie osoby na takowe stanowisko (po tych wszytskich ogloszeniach w prasie itp.).

CZY ZNASZ TE FIRME CZY TO JEST TYLKO PROPOZYCJA "NIE DO ODRZUCENIA"?  PYTAM, BO SA TERAZ TYSIACE LUDZI, KTORYM ADWOKACI OFERUJA WEJSCIE NA CZYJES MIEJSCE W KOLEJCE PO GREEN CARD, A KONCZY SIE TO BARDZO NIEMILO... W 99% TAKIE OFERTY TO OSZUSTWA... JESLI JEDNAK ZNASZ TE FIRME I ZNASZ CZLOWIEKA, KTORY BYL SPONSOROWANY W TEN SPOSOB - TO OK. JESLI NATOMIAST PROPONUJE CI TO NIEJAKA FIRMA Z NYC KTOREJ WLASCICIELKA JEST PANI AVA N. BADZ ADWOKAT JED P. BADZ ZAWIESZONY ADWOKAT EARL D. - TO LEPIEJ NIC NIE ROB.  

JESLI BEDZIECIE CHCIELI TO WKLEJE WAM LIST, KTORY PISALISMY DO ATTORNEY GENERAL W SPRAWIE JEDNEGO Z OSZUSTW POPENIONYCH PRZEZ TYCH LUDZI. POCZYTACIE SOBIE JAK TO WYGLADA.  

Pytania:

1. Czy jezeli moje wyksztalcenie i doswiadczenie zawodowe pokrywa sie z wymaganiami jakie musiala spelnic osoba na takowe stanowisko moge "wejsc na jej miejsce"?

TO SIE NAZYWA 'SPONSOROWANIE NA MARTWE DUSZE' - JESZCZE TEORETYCZNIE JEST TO MOZLIWE, PRAKTYCZNIE - JUZ URZAD IMIGRACYJNY W OSTATNIM ETAPIE CZYLI PRZY PRZESLUCHANIU, ODRZUCA WIELE TAKICH PRZYPADKOW. JEST PROPOZYCJA PENDING ABY COS TAKIEGO WYKLUCZYC.

Oczywiscie za zgoda tej osoby i firmy, ktora sponsorowanie przeprowadzala. Ja sam jestem w usa od 2 lata, ciagle legalnie, aktualnie na F2.

ZGODA TEJ OSOBY NIGDZIE NIE JEST POTRZEBNA, BO TA OSOBA NIE MA NIC DO TEGO. I TU JUZ BYM SIE ZASTANOWILA KTO CI COS TAKIEGO POWIEDZIAL, BO WLASNIE AVA N. DAJE LUDZIOM RZEKOME 'ZGODY' OD OSOB SPONSOROWANYCH NA WEJSCIE NA ICH MIEJSCE. TAKA ZGODA NIE JEST WYMAGANA. ZGODA PRACOAWCY TEZ NIE, BO TO IDZIE PETYCJE JUZ NA CIEBIE I TYLKO SIE TO ZAZNACZA, ALE NIE JEST TO JAKAS OFICJALNA ZGODA.

Dalsze pytania maja sens tylko jesli na powyzsze uzyskam odpowiedz: tak.

2. Czy w tym momencie moge jez skladac podanie o pozwolenie na prace? Z kolejki wynika, ze dla stycznia 2002 podanie lezaloby na samej gorze i w ciagu kilku miesiecy moglbym uzyskac pozwolenie na prase i SSN

NIE WIEM JAKA MASZ PD. MOZLIWE JEST CONCUR. FILLING I-140/I-485. JESLI WYPELNISZ I-485 TO MOZESZ I I-765 O POZWOLENIE NA PRACE. BEZ I-485 NIE MOZESZ WYPELNIC SAMEGO DOKUMENTU O POZWOLENIE NA PRACE. ABY ZAS WYPELNIC I-485 MUSISZ MIEC JUZ I-140 PENDING BADZ ROBIC CONCURRENT FILLING.

3. Od takiego momentu sprawy (po departamencie pracy) ile zostaje jeszcze czekania na GC (chociaz w przyblizeniu)?

ROZNIE. SREDNIO OKOLO 2 LAT.

czekam na chocby czesciowe odpowiedzi, zalezy mi zwlaszcza na opinii osob, ktore robily juz GC ze sponsorowania pracowniczego.  

Moze nawet karina znajdzie dla mnie chwile :)

ZNALAZLAM CHWILE, ODPOWIEDZI MASZ POWYZEJ. RACHUNEK WYSLE NA TWOJ ADRES DOMOWY :lol:  

JESZCZE RAZ POWTARZAM: TO, ZE JESTES NA F-2 NIE ZNACZY, ZE NA 100% DOSTANIESZ GREEN CARD. TRZEBA SPRAWDZIC WSZYSTKO ZANIM PODEJMIESZ JAKIEKOLWIEK KROKI. DUZYM ZNAKIEM ZAPYTANIA JEST CZY JEST JUZ I-140 PENDING CZY JEST APPROVED CZY W OGOLE JESZCZE TEGO NIE ZLOZYLI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za tak szybka i obszerna odpowiedz.

Postaram sie sprawdzic wszystko o czym piszesz.

Osobe prawnika znam, zalatwial mi i kilku znajomym pare spraw, nie sadze by chcial mnie oszukac (ale tutaj nigdy nic nie jest pewne).

Jeszcze dwa konkretne pytania:

- czy to jest legalne, czy nie?

- nie bede owijal w bawelne - czy jest to warte $13k?

Cena za prowadzeie sprawy od teraz do GC (o ile tak sie to skonczy). Wiem, ze sama spraw nie jest tyle warta, cena jest za skrocenie czasu (to, ze handel czyms takim jest nielegalny to wiem, pytam, czy skorzystanie z miejsca w kolejce jest legalne).

I jeszcze raz dzieki wielkie :lol:

ps. Podaj chociaz adres biura, kosz kwiatow jestem Ci winien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za tak szybka i obszerna odpowiedz.  

Postaram sie sprawdzic wszystko o czym piszesz.

Osobe prawnika znam, zalatwial mi i kilku znajomym pare spraw, nie sadze by chcial mnie oszukac (ale tutaj nigdy nic nie jest pewne).  

Jeszcze dwa konkretne pytania:  

- czy to jest legalne, czy nie?

HANDLOWANIE PRZEZ PRAWNIKA MIEJSCAMI PRACY JEST NIELEGALNE. WIELE OSOB SIE JUZ NA TYM PRZEJECHALO I TO DOSC SLONO. KILKU PRWNIKOW MA JUZ COFNIETE LICENCJE ZA TO. WIESZ CO, POSZUKAM CI SPRAWY Z NEWARKU KIEDY TO W STYCZNIU ZAMKNELI OSOBE, KTORA PODPISYWALA DOKUMENTY NIBY NA WIZY PRACOWNICZE I SPONSOROWANIA, W TO BYLI ZAMIESZANI TEZ PRAWNICY I AGENCJE W TYM POSREDNICZACE. NIEKTORZY, KTORZY DOSTALI GREEN CARD PRZEZ SPONSOROWANIE, MAJA JA COFNIETA.  

PROBLEM JEST NIE W SAMYM DOSTANIU GREEN CARD TYLKO W UTRZYMANIU JEJ. PONIEWAZ PRACODAWCA CIE SPONSORUJE TO TY MUSISZ POTEM U NIEGO PRACOWAC. JESLI NIE BEDZIESZ PRACOWAL TO JEST TO IMMIGRATION SCAM. WTEDY MOGA CI ZIELONA KARTE REVOKE (COFNAC). PRZY PODCHODZENIU DO OBYWATELSTWA TO JUZ JEST NORMA, ZE TO SPRAWDZAJA.  

- nie bede owijal w bawelne - czy jest to warte $13k?  

DECYZJA NALEZY DO CIEBIE.

Cena za prowadzeie sprawy od teraz do GC (o ile tak sie to skonczy).  

TERAZ JUZ NIE MA PRAKTYCZNIE NIC DO POPROWADZENIA OPROCZ WYPELNIENIA KILKU DOKUMENTOW - DOKLADNIE 3. TO CI WYJDZIE JAKIS $1,000 ZA STRONE PRACY PRAWNIKA :lol:) CZAS JAKI ZAJMUJE MI WYPELNIENIE TYCH 3 DOKUMENTOW: 20-30 MINUT.  

Wiem, ze sama spraw nie jest tyle warta, cena jest za skrocenie czasu (to, ze handel czyms takim jest nielegalny to wiem, pytam, czy skorzystanie z miejsca w kolejce jest legalne).

TO JEST CENA ZA RYZYKO, BO JAKBYS MIAL PEWNOSC, ZE DOSTANIESZ TE GREEN CARD TO BYM NIC NIE MOWILA. MASZ WIZE F-2 - SPRAWDZA CIE BARDZO DOKLADNIE I NIE DAJ BOZE COS ZNAJDA I MASZ POSPRZATANE.  

CO INNEGO KIEDY ROBIE SPRAWE NP. DLA DUZEJ FIRMY GDZIE MAJA 50 INFORMATYKOW I KTOS KTO BYL NA H1B WCHODZI NA CZYJES MIEJSCE - WTEDY MASZ 99,999% ZE SPRAWA BEDZIE POZYTYWNA. ALE W INNYCH PRZYPADKACH TO SAM WIESZ, ZE ROZNIE BYWA.  

I jeszcze raz dzieki wielkie :)

NIE MA SPRAWY. CIESZE SIE, ZE NAJPIERW PYTASZ A POTEM DECYDUJESZ SIE CO ROBIC, A NIE JAK WIEKSOSC OSOB - NAJPIERW ZA COS ZAPLACI A POTEM MYSLI JAK UNIKNAC DEPORTACJI.

ps. Podaj chociaz adres biura, kosz kwiatow jestem Ci winien :)

JESZCZE KILKA RAZY CI ODPOWIEM I WTEDY KOSZ BEDZIE WIEKSZY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz i skoro moge ten kosz kwiatow jeszcze troche powiekszyc :lol: to:

Bylem u goscia, wypytalem sie o szczegoly. Dobrym znakiem jest, ze cudow mi nie obiecuje. Rzeczywiscie nie potrzebuje zadnej zgody osoby, ktora to wczesniej robila (poprzedniego aplikanta). Firma tez wydaje sie dosc pewna. Jedyne co mi nie pasuje to czas, w jakim wedlug prawnika powinnismy sie wyrobic. Wedlug niego to okolo roku - co wydaje mi sie przesadzonym optymizmem.

Troche nie rozumiem o co chodzi z tym I-140. Pytalas, czy juz zostalo wypelnione i jaki ma status. Otoz nie zostalo jeszcze nawet wyslane, ale przeciez o ile dobrze rozumiem sens tego formularza to wypelniany jest on juz pod KONKRETNA OSOBE. Wiec jak mogloby mi przyspieszyc sprawe wyslanie I-140 z danymi innej niz ja osoby?

Czyli zostalyby etapy, optymistycznie:

1. Wyslanie i czekanie na zatwierdzenie I-140

2. Potem wyslanie I-485 i I-765. Moge je wyslac dopiero po otrzymaniu decyzji o zaaprobowaniu I-140?

3. Otrzymanie pozwolenia o prace i czekanie na wezwanie na interview

4. Interview

Czyli calosc od roku do dwoch. Tak?

Odnosnie zmiany pracy. Kiedy moglbym ja zmienic bez duzego ryzyka?

I ostatnie pytanie (a kosz rosnie :bukiet: ). Jaki wlasciwie jest moj status po otrzymaniu pozwolenia na prace, a przed interview? Na co ten ststus pozwala i czy w razie odmowy GC automatycznie zostaje mi odebrane pozwolenie na prace?

Jeszcze nie podjalem decyzji, ale czuje, ze chyba jednak zaryzykuje. Nie usmiecha mi sie 6-8 lat czekania w normalnym trybie. A jak nie wyjdzie? No coz, na usa swiat sie nie konczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz i skoro moge ten kosz kwiatow jeszcze troche powiekszyc :) to:

Bylem u goscia, wypytalem sie o szczegoly. Dobrym znakiem jest, ze cudow mi nie obiecuje. Rzeczywiscie nie potrzebuje zadnej zgody osoby, ktora to wczesniej robila (poprzedniego aplikanta). Firma tez wydaje sie dosc pewna. Jedyne co mi nie pasuje to czas, w jakim wedlug prawnika powinnismy sie wyrobic. Wedlug niego to okolo roku - co wydaje mi sie przesadzonym optymizmem.

JA BYM SIE RACZEJ, A NAWET NA PEWNO, NIE PODPISALA POD TYM STWIERDZENIEM.

Troche nie rozumiem o co chodzi z tym I-140. Pytalas, czy juz zostalo wypelnione i jaki ma status. Otoz nie zostalo jeszcze nawet wyslane, ale przeciez o ile dobrze rozumiem sens tego formularza to wypelniany jest on juz pod KONKRETNA OSOBE. Wiec jak mogloby mi przyspieszyc sprawe wyslanie I-140 z danymi innej niz ja osoby?

TO NIC NIE PRZYSPIESZA, ALE JESLI JEST WYSLANE TO SWIADCZY O TYM, ZE RZECZYWISCIE KTOS KOGOS CHCIAL SPONSOROWAC. JESLI NIE JEST - WIELE SPONOSROWAN JEST ROBIONYCH NA TZW. 'SLUPY' CZYLI OD RAZU BYLO WIADOME, ZE TAK NAPRAWDE PETYCJE POJDZIE FOR SALE... WIDZISZ, NIE MASZ ZADNEJ PEWNOSCI, ZE TYLKO TOBIE KTOS CHCE SPRZEDAC TO MIEJSCE W KOLEJCE. NIE MOWIE, ZE ADWOKAT JEST NIEUCZCIWY, ALE MOWIE ABY SPRAWDZIC WSZYSTKO, SAM WIESZ JAK TU JEST I ZE SLOWO 'UCZCIWOSC' ME TU WIELE ZNACZEN.

JESLI I-140 BYLO JUZ WYEPLNIONE NA KOWALSKIEGO TO NIC NIE SZKODZI WYPELNIC NOWE I-140 NA NOWAKA, ALE PRZYNAJMNIEJ WIESZ, ZE SPRAWA JUZ NA KOGOS SZLA.  

Czyli zostalyby etapy, optymistycznie:

1. Wyslanie i czekanie na zatwierdzenie I-140

2. Potem wyslanie I-485 i I-765. Moge je wyslac dopiero po otrzymaniu decyzji o zaaprobowaniu I-140?

3. Otrzymanie pozwolenia o prace i czekanie na wezwanie na interview

4. Interview

Czyli calosc od roku do dwoch. Tak?

NIE WIEM CZY TAK, BO NIE ZNAM TWOJEJ PRIORITY DATE. JESLI JEST JUZ CURRENT - TO WYPELNIASZ I-140/I-485/I-765 RAZEM. ALE MUSIALABYM ZNAC SZCZEGOLY SPRAWY ABY DOKLADNIE CI POWIEDZIEC WSZYSTKO.  

JESLI NIE MA JESZCZE TWOJEJ PD W VISA BULLETIN, TO MOZESZ WYPLENIC I-140, A I-485 ORAZ I-765 POZNIEJ.  

Odnosnie zmiany pracy. Kiedy moglbym ja zmienic bez duzego ryzyka?

BEZ RYZYKA PO ROKU CZASU.  

I ostatnie pytanie (a kosz rosnie  :bukiet:  )

MAM NADZIEJE :lol:).

Jaki wlasciwie jest moj status po otrzymaniu pozwolenia na prace, a przed interview?

PERMANENT RESIDENT CASE PENDING. BADZ BARDZIEJ FACHOWO 'I-485 PENDING'. WTEDY NIE MASZ ZADNEJ WIZY, BO W MOMENCIE PRZYJECIA I-485 WIZA JEST KASOWANA. JESLI NIE BYLES NIELEGALNIE A CHCESZ WYELCIEC DO POLSKI TO MOZESZ UBIEGAC SIE O ADVANCE PAROLE.  

Na co ten ststus pozwala i czy w razie odmowy GC automatycznie zostaje mi odebrane pozwolenie na prace?

TAK. POZWOLENIE NA PRACE ZOSTAJE ODEBRANE, A JESLI DOJDA, ZE BYLO COS NIE TAK (CZYLI NP. SPRZEDAZ MIEJSCA PRACY. PETYCJA WYSTAWIONA TYLKO PO TO BY KTOS UZYSKAL GREEN CARD A NIE PRACOAL W DANYM MIEJSCU PRACY ITD.) WTEDY SPRAWA JEST KIEROWANA DO IMMIGRATION JUDGE I DOSTAJESZ WEZWANIE DO SADU W CELU REMOVAL.  

STATUS MIEDZY ZLOZENIEM I-148 A INTERVIEW POZWALA CI MIEC POZWOLENIE NA PRACE, ODNAWIAC JE DO MOMENTU ZAKONCZENIA PROCESU O GREEN CARD, LATAC POZA USA JESLI MASZ ADVANCE PAROLE (TU UWAGA: TRZEBA SPRAWDZIC CZY NAPRAWDE NIE MA RYZYKA LATANIA POZA USA); NIE MUSISZ UTRZYMYWAC ZADNEJ WIZY ITD.  

Jeszcze nie podjalem decyzji, ale czuje, ze chyba jednak zaryzykuje. Nie usmiecha mi sie 6-8 lat czekania w normalnym trybie.

4 LATA W NORMALNYM TRYBIE NA POZWOLENIE NA PRACE - TERAZ JUZ PRZYSPIESZA, BO PO 2001 ROKU WPLYWALO MALO PETYCJI OD OSOB MAJACYCH CIAGLE LEGALNY STATUS.

A jak nie wyjdzie? No coz, na usa swiat sie nie konczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...