Skocz do zawartości

Pe3noletnośa..


wisnia

Rekomendowane odpowiedzi

Hello :(

Mam takie pytanko.. Za nied3ugo bede leciec do USa , nie jestem jeszcze pe3noletnia (brakuje mi roku) :) oczywiscie na polskie prawo..

S3ysza3am , ze w USA pe3noletnośc jest od 21 roku zycia.. Czy tak jest w ka?dym stanie ? Czy ka?dy stan ma inaczej.. ? Mnie interesuje NJ.

Prosze o wyjaśnienie.. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello  :(

Mam takie pytanko.. Za nied3ugo bede leciec do USa , nie jestem jeszcze pe3noletnia (brakuje mi roku) :) oczywiscie na polskie prawo..

S3ysza3am , ze w USA pe3noletnośc jest od 21 roku zycia.. Czy tak jest w ka?dym stanie ? Czy ka?dy stan ma inaczej.. ? Mnie interesuje NJ.  

Prosze o wyjaśnienie..   :P

Jakie kwestie Cie interesuja?

Na razie podaje dwa najwazniejsze prawa:

1. "Customers must be 18 years or older to purchase tobacco products." (1ród3o: http://www.wecard.org/Pages/newjerse.html )

2. "The minimum age for possession or consumption of alcoholic beverages in New Jersey is 21." (1ród3o: http://studentaffairs.shu.edu/handbook/pp_...p_druglaws.html )

Jesli chodzi o alkohol, to minimalny wiek 21 lat jest obowiazkowy w calym kraju na mocy The National Minimum Drinking Age Act z 17 lipca 1984 r. :smt030

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W3aśnie chodzi3o mi o te dwie kwestie .. Dzieki , teraz mam jako taki obraz :( A co z prawem jazdy ? S3ysza3am , ?e jest od 16 roku  ?

Zasadniczo trzeba byc rezydentem NJ i miec co najmniej 17 lat, aby moc ubiegac sie o prawo jazdy - http://www.state.nj.us/mvc/cit_permits/d_p..._basicauto.html

Jesli ktos ma 16 lat, moze otrzymac GDL Special Learner Permit, czyli masz racje: 16 lat to minimum.

W wypadku zagranicznych kierowcow, nalezy poslugiwac sie prawem jazdy wlasnego kraju oraz miedzynarodowym... Dokladne informacje tutaj: http://www.state.nj.us/mvc/cit_licenses/d_...ic_foreign.html :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko jedna wazna sprawa - w NJ policja jest bardzo strict jesli chodzi o obcokrajowcow ( kierowcow ). Wszystko jest OK do momentu az cie zatrzymaja - mimo, ze bedziesz mial prawo jazdy swojego kraju i miedzynarodowe to w 99% i tak policja bierze samochod na parking policyjny, a ty musisz isc do sadu. A w sadzie tak naprawde wszystko zalezy od sadziego - dlaczego ? Bo policjantowi trudno jest stwierdzic czy to prawo jazdy, ktore ty masz jest tak naprawde prawdziwe ( i na pytanie twoje : dlaczego ? odpowiedz : bo Polacy za bardzo 'kombinowali ' w NJ i teraz np. sytuacja jest taka, ze dla policjantow od razu Polak to podejrzany.. a watpliwosci niech wyjasnia sad ).

Druga wazna sprawa - mimo, ze masz prawo jazdy polskie i miedzynarodowe i (wize jeszcze wazna ) i teoretycznie mozesz jezdzic w USA , to pamietaj, ze problem zaczyna sie kiedy masz np. wypadek. I nie daj Boze z Twojej iny. Za to bedzie odpowiadal wlasciciel samochodu ( bo pozwolil ci samochod prowadzic ) i ty. Dlaczego? Bo ty nie jestes dopisany do ubezpieczenia, a tu wszystko rozgrywa sie o ubezpieczenia : chcacy LEGALNIE jezdzic danym samochodem powinienes byc dopisany jako dodatkowy kierowca do polisy ubezpieczeniowej - a zadne ubezpieczenie cie nie dopisze jesli nie masz amerykanskiego prawa jazdy - i tu masz wyjasnienie dlaczego policjant moze zatrzymac samochod - ty nie jestes osoba upowazniona do prowadzenia samochodu, bo ty nie jestes na ubezpieczeniu. A w razie wypadku ubezpieczenie ( gdzie samochod jest ubezpieczony ) NIE wyplaci ani centa za leczenie, za szpital, za samochod - bo ty nie jestes na polisie. Tak wiec Ty i wlasciciel samochodu bedziecie pokrywac wszystko sami. A na pewno wiesz, ze w USA nawet lekka stluczka i kazdy kazdego skarzy. Wtedy nie wygrasz chocby nie byla to stlucza z twojej winy.

W USA chcacy kierowac samochodem musisz miec i prawo jazdy i byc na ubezpieczeniu - wtedy jestes 'kryty' gdyby sie cokolwiek stalo.

Jesli np. ubezpieczenie samochodu kosztuje $ 1,000/ rok, to juz jesli oprocz ciebie bedzie jeszcze kierowca tego samochodu twoja zona - to bedzie np. $1,200/rok itp. Najwyzsza stawka jest wtedy kiedy prawo jazdy otrzymuja nieletni ( i automatycznie sa dopisywani do polisy rodzicow - wtedy moze byc wzrost stawki nawet o 50% ) badz kiedy osoby te same chca miec osobna polise - wtedy jest to stawka naprawde bardzo wysoka. Wyzsze ( duzo wyzsze ) ubezpieczenie placa tez osoby majace prawo jazdy przez czas krotszy niz 3 lata w USA.

Ubezpieczenia sa drozsze i tansze - i nie kazde ubezpieczenie bierze kazdego 'z otwartymi rekami '. Bardzo duzo zalezy od tego ile masz tzw. punktow ( czyli wykroczen drogowych ). Im wiecej punktow - tym trudniej znalezc ubezpieczenie i tym wyzsza stawka. Masz punkty wiec teoretycznie jestes niebezpiecznym kierowca - tak wiec teoretycznie stwarzasz zagrozenie dla ruchu co moze zakonczyc sie wypadkiem a ubezieczenie bedzie musialo pokryc koszty - wiec zabezpieczaja sie wysokimi stawkami do momentu az bedziesz mial czysty rekord ( czyli po pierwsze : anuluja ci punkty ( na to czeka sie latami ), a po drugie bedziesz mial min. 3 lata doswiadczenia w prowadzeniu samochodu ).

Generalnie uwazaj jak bedziesz jezdzil, bo naprawde nie warto ryzykowac i narazac siebie i - co wazne - kogos kto ci samochod pozyczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...