Skocz do zawartości

clo, VAT czy co tam sie placi...


nestliq

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

uprzejmie prosze o informacje odnosnie cla (czy VATu?) zwiazanego z przewozem roznego rodzaju elektroniki, ktora pochodzi ze stanow a trafia do naszej ojczyzny.

zakladajac ze kupuje laptopa o wartosci $1000, teoretycznie powinienem zaplacic clo, VAT, czy co innego?

w teorii pewnie tego nikt nie placi, bo z tego co mi sie wydaje mozna miec jednego laptopa na wlasny uzytek, PRAWDA?

chociaz z drugiej strony slyszalem historie, gdzie dochodzili po numerach seryjnych co do kraju pochodzenia? no wiec jesli jakas dobra dusza udzieli konkrtnej porady (prawnej;) to bede zobowiazany. no i standardowe pewnie pytanie: bagaz podreczny, czy glowny?

sprawa sie komplikuje gdyz chicalbym jeszcze kupic w stansach monitor lcd i zastanawiam sie jak to przywiezc? wydaje mi sie ze powinienem wpisac to do deklaracji celnej, bo ciezko to "schowac", no i w zwiazku z tym zastanawiam sie jakie wielkosi beda moje wydatki zwiazane z transportem do poliski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin forum:

Na FORUM USA.INFO.PL  

....

Ponadto prosimy o przestrzeganie następujacych zasad:

 

1. Zanim dodasz nowy wątek przeszukaj FORUM i sprawdź, czy ktoś wcześniej nie zaczął już takiego tematu. Jeżeli tak jest, dopisz swoją wiadomość w istniejącym wątku.  

...

sorki, ale temat opłat był poruszamy 'tysiąc' razy

Co do przewozu monitora to może ten wątek pomoże

http://www.usa.info.pl/board/index.php?sho...971e73de3b92d35

ale są też inne, patrz powyższa uwaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej przepraszam... nie szukalem odnosnie monitorow lcd.

jednak jesli chodzi o laptopa, to jest taka ilosc sprzecznych informacji ze zglupialem.

W TEORII, jezeli przywoze jedna sztuke, musze placic 22% VAT, a clo jest 0%? czy nie place ani VATu ani cla, bo w mysl jakis tam przepisow kazdy moze przewozic przedmioty z listy:

"- rzeczy osobistych (ubrania, kosmetyki, buty)

- telefon komórkowy (2 sztuki)

- aparat fotograficzny (1 sztuka)

- komputer osobisty laptop (1 sztuka)

- kamera (1 sztuka)

- walkman, discman lub inne urzadzenie grajace, jak iPod (po 1 sztuce) "

W PRAKTYCE (zakladajaz ze trzeba placic jakies cla, podatki, parapodatki...) jezeli mam miedzyladowanie w monachium (lece do poznania) i pouzywam go sobie troche w usa, to nikt na to nie zwroci uwagi? SI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nestliq jesli bedzie widac ze byl uzywany i w bagazu podrecznym nie bedziesz miec gwarancji to nic nie powinno byc .Lepiej wez go do bagazu podrecznego :wink:

ten temat jest zywy od ponad 2 lat,zblizaja sie wakacje i koncowka wakacji i zawsze pada pytanie o laptop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej przepraszam... nie szukalem odnosnie monitorow lcd.

jednak jesli chodzi o laptopa, to jest taka ilosc sprzecznych informacji ze zglupialem.

W TEORII, jezeli przywoze jedna sztuke, musze placic 22% VAT, a clo jest 0%? czy nie place ani VATu ani cla, bo w mysl jakis tam przepisow kazdy moze przewozic przedmioty z listy:

"- rzeczy osobistych (ubrania, kosmetyki, buty)  

- telefon komórkowy (2 sztuki)  

- aparat fotograficzny (1 sztuka)  

- komputer osobisty laptop (1 sztuka)  

- kamera (1 sztuka)  

- walkman, discman lub inne urzadzenie grajace, jak iPod (po 1 sztuce) "

W PRAKTYCE (zakladajaz ze trzeba placic jakies cla, podatki, parapodatki...) jezeli mam miedzyladowanie w monachium (lece do poznania) i pouzywam go sobie troche w usa, to nikt na to nie zwroci uwagi? SI?

zgodnie z przepisami trzeba zapłacić VAT, natomiast w praktyce wygląda to tak, że generalnie ludzie nie zgłaszają, a celnicy się nie przyczepiają, bo udowodnienie, że jest nowy, a nie używany wymaga wysiłku i czasu, natomiast jak się już przyczepią to będzie się ciężko wytłumaczyć, pisali tu już ludzie o takich przypadkach. Koniecznie weź lapka do podręcznego, to co dzieje się z bagażem nadawanym nie mieści się w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej przepraszam... nie szukalem odnosnie monitorow lcd.

jednak jesli chodzi o laptopa, to jest taka ilosc sprzecznych informacji ze zglupialem.

W TEORII, jezeli przywoze jedna sztuke, musze placic 22% VAT, a clo jest 0%? czy nie place ani VATu ani cla, bo w mysl jakis tam przepisow kazdy moze przewozic przedmioty z listy:

"- rzeczy osobistych (ubrania, kosmetyki, buty)  

- telefon komórkowy (2 sztuki)  

- aparat fotograficzny (1 sztuka)  

- komputer osobisty laptop (1 sztuka)  

- kamera (1 sztuka)  

- walkman, discman lub inne urzadzenie grajace, jak iPod (po 1 sztuce) "

W PRAKTYCE (zakladajaz ze trzeba placic jakies cla, podatki, parapodatki...) jezeli mam miedzyladowanie w monachium (lece do poznania) i pouzywam go sobie troche w usa, to nikt na to nie zwroci uwagi? SI?

Jest na stronie MSZ, SG czy celnikow, ze w/w przedmioty sa bez cla i VATu, tylko teraz nie chce mi sie jej szukac. Ale mam taka liste wydrukowana na wypadek niekompetencji urzedasow z Okecia. Juz nie raz miny mieli na widok tego wydruku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubakj--> jesteś tego pewien? sam kiedyś zostałem ochrzaniony na forum za stwierdzenie, że "nic się nie płaci jeśli na własny użytek" choć zawsze myślałem, że tak jest

próbowałem się dokopać do jakichś informacji na wymienionych przez Ciebie stronach ale bez rezultatu, może mógłbyś wrzucić np skan tego pisma?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...