Skocz do zawartości

I-131 Advance Parole


FUGAZI

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie planujesz podróży poza granice USA przed zmianą statusu, to oczywiście AP nie jest ci potrzebne. Weź natomiast pod uwagę, że warto mieć ten dokument na wszelki wypadek, gdy np. pojawi się nagła konieczność wylotu do kraju w związku z czyjąś chorobą lub śmiercią, albo gdy proces otrzymania GC utknie gdzieś, np. na name check (co może trwać nawet dwa lata!). Sądzę, że większość osób w tej chwili jednak składa formę I-131, najczęściej wraz z całym pakietem wysyłanym do USCIS. Okres oczekiwania wynosi około trzech miesięcy i osobiście przyznam, że dla mnie były to trudne trzy miesiące. Nie miałam AP na czas kiedy mojemu bratu urodziło się w Polsce pierwsze dziecko, każdego też dnia bałam się, że któreś z moich dziadków zachoruje, a ja nie będę miała możliwości wylotu do kraju. Uważam, że dla świętego spokoju warto mieć AP, bo przecież nikt z góry nie powie ile czasu zajmie uzyskanie GC, a różne sytuacje (jak wyżej wspominana choroba członka rodziny) zawsze mogą się zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko tyle, ze jezeli w miedzyczasie byles troche nielegalnie w Stanach zanim zlozyles dokumenty, lepiej zebys sie nie ruszal z Stanow zanim nie dostaniesz Zielonej Karty. Wiem, ze napisales, ze sie nei wybierasz, ale lepiej przestrzec B) Ja ciagle sie zarzekalam, ze do Polski nie pojade na polskim paszporcie...no ale nie wiem czy tyle wytrzymam ;) Jednak troche teskno za starymi katami :) A i Krakow z checia znowu bym zobaczyla :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, o to mi wlasnie chodzilo, nie rozumialem czy I-131 nalezy do obowiazkowego zestawu dokumentow. Wypelnilismy to na wszelki wypadek, planujemy w przyszlym roku podroz poslubna a z tego co widze po odpowiedziach na forum czas oczekiwania na GC lubi sie wydluzac :/

W US nigdy nie bylem nielegalnie, wiec rozumiem ze z AP, moge podrozowac bez problemow? I nie tylko do Polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przesiedziałeś pobytu, ani nie podjąłeś nielegalnej pracy, jak najbardziej możesz podróżować z AP. Z wylotem w celach wyłącznie turystycznych radzę się jednak wstrzymać, bo jak zapewne zauważyłeś wypełniając formularz, AP wystawia się w celu podróżowania z "ważnych powodów", a nie dla kaprysu. Ja leciałam do Polski zobaczyć rodzinę po roku nieobecności w kraju, ale już podróż poślubną na AP prawnik stanowczo mi odradził. AP powinno się w zasadzie używać wyłącznie w przypadku "wyższej konieczności" i warto się przygotować na granicy USA do wyjaśnienia tych ważnych powodów naszej podróży (aczkolwiek mnie o to nie pytano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przesiedziałeś pobytu, ani nie podjąłeś nielegalnej pracy, jak najbardziej możesz podróżować z AP. Z wylotem w celach wyłącznie turystycznych radzę się jednak wstrzymać (...)

Dzieki, to dosc wazna informacja.

Pobytu nigdy nie przesiedzialem, zawsze legalnie przedluzalem lub zmienialem status, natomiast dosc czesto podejmowalem (i nadal podejmuje) nieautoryzowana prace, najczesciej rownolegle z ta na ktora autoryzacje posiadalem. Piszac 'nieautoryzowana' mam na mysli prace ktora podejmowalem oficjalnie, odprowadzalem podatki etc. Czy to tez moze miec wplyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...