Skocz do zawartości

Mlodzi W Chicago


Rekomendowane odpowiedzi

hej wszystkim. Ja obecnie jestem w chicago i bardzo mi sie tu podoba. Chcialam sie zapytac jak myslicie ile lat powinnam miec zeby tu zostac i moc sie w miare sama utrzymac( przy mieszkaniu z siostra-wszystko na pol) i samochod kupiliby mi rodzice, nie mam presji ze musze zostac ale chcialabym to zrobic jak najszybciej. Gdzie szukac pracy wrazie czegos? z tym ze narazie mam tylko 15 lat. :| Mam taki ambitny plan zeby pisac kiedys dla chicago sun times :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cavscout Ona przyleciala na wizie na pobyt staly tak wiec ma GC juz :)

cinema isc do pracy mozesz jesli masz juz SSN ale czy zarobisz na swoje utrzymanie to inna sprawa bo gdzie szkola ??

co do samochodu to musisz zobaczyc od jakiego wieku mozesz miec prawko w stanie Illinois

Jesli masz szukac juz pracy to szukaj jako opiekunka, w fast food,jako pomoc w lekcjach itd .Tych ogloszen o prace szukaj w lokalnej gazecie,ogloszeniach na necie ...tych mozliwosc jest troche jak widzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w mieście gdzie jest wielu studentów, którzy sami zarabiają na siebie (i oprócz tego sie uczą) i radzą sobie, wprawdzie bez kokosów ale na imprezki, wynajęcie mieszkania (najczęściej w kilka osó:D, miejską komunikację i względnie zdrowe odżywianie się starcza. Ale to są osoby trochę starsze. 15-latki nikt nie zatrudni na pełen etat. Nie ma też szans na normalną pracę, w fast-foodach w Chicago i okolicach jeszcze nie zdarzyło mi sie zobaczyć pracującego dzieciaka (fakt że mało w takich przybytkach bywam). Co najwyżej pilnują małych dzieci i kosza trawniki - a za to dostaje się grosze. Ten temat był już zresztą poruszany parę miesięcy temu, jeśli mnie pamięć nie myli przez tę sama osobę.

To że rodzice kupią samochód to jeszcze nic nie znaczy. Auto trzeba ubezpieczyć, a dla małolaty stawki będą b. wysokie. Do tego dochodzą ceny benzyny. Komunikacja miejska w Chicago jest b. sprawna i szczerze ją wszystkim polecam, ale puścić 15-latkę w podróż przez niektóre części miasta osobiście bym się bała. Wszystko zależy od tego gdzie sie mieszka i pracuje. Dzieci pilnuje się raczej wieczorem (w dzień dziewczyna będzie chodziła do szkoły). Podróż wieczorem przez np. Austin czy Englewood czy to może być horror, ja nawet w dzień sie tam nie zapuszczam, a mam trochę więcej niż naście lat. Trzeba dobrze znać miasto żeby sobie po nim podróżować. Czasem parę ulic od dobrej dzielnicy zaczyna sie prawdziwe piekło. Nie piszę tego po to by straszyć kogokolwiek, sama nie jestem panikarą i nie lubię przesady, ale zdrowy rozsądek trzeba zachować. Chicago to specyficzne miasto, a wiele polskich imigrantów zna tylko okolicę w której mieszka i ew. downtown.

Plan IMO nie jest nierealny, ale zakładając że to jednak rodzice wezmą na siebie gros utrzymania dziewczyny, dopóki przynajmniej nie skończy 17-18 lat. Wówczas może iść do normalnej pracy. I tak pewnie wiele nie zarobi, ale na skromne utrzymanie (zakładając że będzie mieszkała z siostrą) powinno wystarczyć. Trzeba wiele samozaparcia. Z góry zaznaczam, że podziwiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za rady, ja wiem ze teraz jestem za mloda i nie moglabym zostac tylko chcialam wiedziec w jakich latach mniej wiecej moglabym isc do pracy zeby sobie samemu dac rade bez pomocy rodzicow. W stanie ilinois aby zrobic prawo jazdy trzeba miec 15 lat po zaliczeniu klasy dostaje sie tzw.permit z ktorym nalezy jezdzic przez 9 miesiecy (wyjezdzic 50h) ale tylko z osoba posiadajaca juz wlasne prawojazdy, po tym okresie mozna ubiegac sie o przystapienie do egzaminu, permit jest wazny 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...