Jump to content

Prawo Jazdy - Temat Zawsze Na Topie


Recommended Posts

Art z nowojorskiego "Nowego Dziennika" na temat prawa jazdy dla osób bez statusu - może komuś się przyda

Już tylko nieliczne stany nie wymagają udowodnienia legalnego pobytu i okazania numeru Social Security przy wydawaniu prawa jazdy. Polacy z metropolii starają się to wykorzystać.

Karol C. z Queensu mieszka w USA nielegalnie od 6 lat. Od dawna zastanawiał się nad tym, czy pojechać do innego stanu, by wyrobić sobie prawo jazdy. "Ale zawsze trochę się bałem. Słyszało się o różnych oszustach i wpadkach, więc póki co - jeżdżę na polskim prawie jazdy i międzynarodowym wyrobionym w agencji na Greenpoincie. Do tej pory jeszcze mnie policja nie zatrzymała, ale za każdym razem, kiedy wsiadam do samochodu, myślę, że to może być moja ostatnia przejażdżka".

W przeszłości Polacy mieszkający w Nowym Jorku, którzy nie byli w stanie wyrobić sobie tutaj praw jazdy, decydowali się na wyjazdy po ten dokument do takich stanów, jak Michigan i Illinois. Musieli tylko zdobyć jakiś "miejscowy adres". Coraz więcej stanów zaostrza jednak przepisy odnośnie wydawania tego dokumentu i obecnie tylko nieliczne wydają go bez konieczności udowodnienia legalnego pobytu i okazania numeru Social Security (patrz ramka). Mimo to w polonijnych gazetach wciąż pojawiają się oferty załatwienia "legalnych" praw jazdy osobom, które tych dwóch warunków nie spełniają. Jedna z nich proponuje wyjazd do stanu Waszyngton. Cała grupa leci z "opiekunem" do Seattle, gdzie w urzędzie motoryzacyjnym trzeba zdać egzamin teoretyczny, a następnie praktyczny. Wszystko trwa dwa dni. Organizator zajmuje się załatwieniem "lokalnego adresu" dla danej osoby. Wszystko kosztuje 2000 dolarów plus koszty podróży i noclegu.

Selena Davis, rzeczniczka Departamentu ds. Licencji stanu Waszyngton, potwierdza, że w stanie tym "osoby ubiegające się o prawo jazdy nie muszą mieć ważnego statusu imigracyjnego". Jeśli chodzi o numer Social Security, ci, którzy go mają, powinni go przedstawić. "Natomiast osoby, które numeru nie mają, mogą przyjść do naszego biura i wypełnić dokument zwany Social Security Number Declaration, w którym przysięgają, że nie mają numeru Social Security, i wtedy wydajemy im prawo jazdy" - zapewnia Davis.

Trudno powiedzieć, jak długo taka sytuacja utrzyma się w stanie Waszyngton. Niedawno podobne zasady zostały na przykład zniesione w sąsiednim Oregonie. Selena Davis ostrzega też, że podawanie nieprawdziwych adresów jest przedmiotem śledztw prowadzonych przez waszyngtońskie DMV i policję.

Problematyczne może też okazać się używanie prawa jazdy z innego stanu do jeżdżenia po metropolii nowojorskiej. "Jeżeli dana osoba jest rezydentem stanu Nowy Jork, to w ciągu 30 dni powinna wyrobić sobie nowojorskie prawo jazdy, jeśli dokument ten został wydany w innym stanie - mówi Ken Brown, rzecznik nowojorskiego DMV. - Przy zamianie nie trzeba zdawać ani testu pisemnego, ani praktycznego, ale trzeba mieć ważny numer Social Security i uzbierać wymagane 6 punków identyfikacyjnych. Trzeba też mieć ważny status imigracyjny".

Podejrzenia policji może też wzbudzić sytuacja, kiedy kierowca ma prawo jazdy z jednego stanu, a samochód zarejestrowany jest gdzieś indziej. "Policja nowojorska oczywiście uznaje prawa jazdy z innych stanów - mówi sierżant Kern Swoboda, rzecznik nowojorskiej policji stanowej. - Ale jeśli dana osoba ma prawo jazdy z Waszyngtonu, a samochód zarejestrowany w Nowym Jorku, to może to, choć nie musi, wzbudzić podejrzenia funkcjonariusza. Każdy policjant ma swobodę w podejmowaniu decyzji odnośnie tego, kiedy zacznie zadawać dodatkowe pytania i czy zechce przeprowadzić dodatkową kontrolę. Policjant może też wystawić mandat za to, że dany kierowca nie zamienił prawa jazdy w ciągu 30 dni".

Swoboda przypomina również, że jeśli policjant zorientuje się, iż ma do czynienia z osobą, która jest w USA nielegalnie, sam brak statusu nie jest wystarczającym powodem do dokonania aresztowania. Funkcjonariusz może to zrobić tylko wtedy, kiedy dana osoba podejrzewana jest o popełnienie jakiegoś innego przestępstwa. Ma jednak prawo poinformować agentów imigracyjnych ICE.

Warto też pamiętać, że to, czy poszczególne stany utrzymają liberalną politykę wydawania praw jazdy, zależy m.in. od tego, czy zdecydują się one na dostosowanie swoich praw do zasad narzuconych przez Real ID Act, który ma zacząć obowiązywać w 2011 roku. Zgodnie z zasadami tej ustawy stany musiałyby wydawać prawa jazdy z wieloma zabezpieczeniami, dzięki czemu mogłyby one służyć jako federalny dokument tożsamości. "Obecnie co najmniej kilkanaście stanów nie chce przyjąć Real ID, ponieważ wprowadzenie jego zasad jest zbyt kosztowne, zabiera stanom możliwość samodzielnego decydowania, w jaki sposób mają wydawać prawa jazdy i ostatecznie nie ma to nic wspólnego z terroryzmem" - mówi Joan Friedland, dyrektor ds. polityki imigracyjnej z National Immigration Law Center.

EWA KERN-JĘDRYCHOWSKA

ewa_kern@nowydziennik.com

Stany, które przy wydawaniu prawa jazdy przyjmują numer podatnika ITIN jako alternatywę dla numeru Social Security:

Illinois, Kentucky, Nowy Meksyk, Wirginia Zachodnia, Utah (w tym stanie osoby, które nie mają ważnego numeru Social Security, otrzymują tzw. Driving Privilege Card)

Link to comment
Share on other sites

Przy obecnym nastroju do nielegalnych, prawie policyjnym umozliwiajacym sprawdzenie czy kierowca jest legalnie czy nie

prawo jazdy z innego stanu lub privilege driving card to prawdziwa woda na mlyn moze sie okazac ze te $2,000 to beda najglupiej wydane pieniadze

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...