Skocz do zawartości

Nowa Forumowiczka, Wiza H1b, Pytania :)


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, jakiś czas temu zainteresowałam się wizą H1B i mam do was mnóstwo pytań w tej sprawie.

Trochę o mnie: studiowałam architekturę, pracuję w zawodzie w polsce. Chciałabym podjąć pracę również w tym zawodzie w usa (tx).

zauważyłam że piszecie o adwokatach więc od razu pytam: czy każdy musi mieć adwokata? Jakie jest jego zadanie?

Kiedy powinnam zacząć szukać pracodawcy/sponsora ? Wybieram się do stanów w styczniu, czy to bedzie dobra pora? czy może wczesniej/później?

Dziękuję za odpowiedzi. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hello :P tak, wyjeżdżam na wizie turystycznej.

Tak, myślę poważnie i nie, nie mam jeszcze(!) sponsora, dlatego pytałam kiedy najlepiej zacząć się o to starać.

Forum przeczytałam prawie całe :rolleyes: i odniosłam wrażenie że adwokata potrzebowały osoby, które mają zawód wymagający "podciągnięcia" pod regułkę: "architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, law, accounting, business specialities, theology, and the arts, and requiring the attainment of a bachelor’s degree or its equivalent as a minimum"

a jak myślicie, jakie szanse dostania h1b ma osoba z moim wykształceniem itp?

Narazie mam wrażenie że tysiac razy trudniej bedzie mi znaleźć sponsora niż dostać wizę :lol: Mam zamiar szukać sama, na miejscu, osobiście - myślicie, że to dobry pomysł?

Pytanie do tych którzy mieli/mają tę wizę: jak znaleźliście swoich sponsorów? max321 to wiem że oddelegowany został z polski B) (pozdrawiam) a reszta?

strony internetowe? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ok, mam kolejne pytania.

Karina pisze że można starać się o eb1, eb2 lub eb3. Z tego co widzę kwalifikuję się na eb2. Jednak co jeśli nie znajdę sponsora na czas (przed kwietniem 2009)? Czy mogę wtedy tak jak Karina pisała, zacząć sponsorowanie na wizie studenckiej? ("3. EB-3 tez jest wyjsciem dla Ciebie. Mozesz przyjechac, zmienic status na studencki a w tym czasie zaczac sponsorowanie.")

Jeśli faktycznie nie znajdę sponsora (btw wyjezdzam do teksasu) to jakie mam opcje lagalnej pracy?

p.s. SSN mam od 2005 z W&T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do Eb2 jak i do H1b potrzebujesz adwokata, bo proces jest skomplikowany i trzeba miec naprawde doswiadczenie w tym zeby komus dobrze przygotowac dokumenty. To jest tona dokumentow, to nie na zasadzie, ze jak wypelnisz jeden druk to na 100% masz green card badz H1B. Nawet bardzo dobrzy adwokaci maja odmowy wiz, bo decyzja urzednika jest zawsze subiektywna. To, ze ktos mi mowi, ze kwalifikuje sie na Eb2 to tylko czyjes slowa. A od slow do tego zeby stwierdzic czy naprawde ktos sie kwalifikuje na Eb2 badz nawet H1B droga bardzo daleka.

Forum przeczytałam prawie całe smile.gif i odniosłam wrażenie że adwokata potrzebowały osoby, które mają zawód wymagający "podciągnięcia" pod regułkę: "architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, law, accounting, business specialities, theology, and the arts, and requiring the attainment of a bachelor?s degree or its equivalent as a minimum"

Dziecko kochane - odnioslas dobre wrazenie, tyle tylko, ze tylko te zawody podchodza pod wize. Idac metoda dedukcji - jesli Twoj zawod nie jest w tej grupie to rzeczywiscie nie potrzebujesz adwokata, bo nie kwalifikujesz sie na wize.

a jak myślicie, jakie szanse dostania h1b ma osoba z moim wykształceniem itp?

Zadne. Nie spelniasz wymogow ani na Eb2 ani H1B z tego co widze. Chyba, ze jest cos o czym nie wiemy, ale raczej wiemy to co nam potrzebne.

PS. Po to jestesmy my adwokaci zeby kogos wyprowadzic z bledu jesli mysli, ze wszystko jest latwe i kazdy na wszystko sie kwalifikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to żadne? wymogi na h1b to :

"The regulations define a “specialty occupation” as requiring theoretical and practical application of a body of highly specialized knowledge in a field of human endeavor including, but not limited to, architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, law, accounting, business specialities, theology, and the arts, and requiring the attainment of a bachelor’s degree or its equivalent as a minimum."

mam tytuł mgr inż architekt. Więc jakim sposobem nie spełniam wymogów? :)

pracuję w zawodzie (=experience)

Adwokata oczywiście że sobie wezmę, to że pytam czym on się będzie zajmował wcale nie znaczy, że go nie chcę. Gdybym miała odpowiedz może mogłabym mu pomóc przygotowując co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to żadne? wymogi na h1b to :

"The regulations define a ?specialty occupation? as requiring theoretical and practical application of a body of highly specialized knowledge in a field of human endeavor including, but not limited to, architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, law, accounting, business specialities, theology, and the arts, and requiring the attainment of a bachelor?s degree or its equivalent as a minimum."

mam tytuł mgr inż architekt. Więc jakim sposobem nie spełniam wymogów? :)

Ciesze sie, ze masz dobry humor :) Niestety wymogow nie spelniasz :) Sam fakt, ze masz w Polsce wyksztalcenie nie znaczy, ze mozesz dostac H1B albo/i EB2. Czy myslisz, ze np. prawnicy z Polski moga sie ubiegac o H1B badz EB-2? Niestety nie. Podobnie z architektami. Powod jest prosty - nie masz licencji na USA a tym samym nie kwalifikujesz sie do H1B. Oprocz regulki trzeba jeszcze przeczytac wykladnie, a ta mowi wyraznie, ze musisz miec licencje. Pol biedy gdybys jeszcze trafila w urzedzie na kogos, kto wyda Ci H1B na rok tak abys mogla zdac license stanowy a potem przedluzac wize, ale znajac urzednikow i majac na swoim koncie tysiace spraw typu H1B - na cuda bym nie liczyla choc bylo w tej sprawie wydane memo chociaz dla architektow wymogiem nie jest posiadanie immigrant visa badz H1B aby stawac do egzaminu wiec wiza na jeden rok nie przejdzie. Inna rzecz, ze egzamin dla architektow sklada sie bodajze z 9 czesci, a srednia osob, ktore zdaja taki egzamin to okolo 75%. Jesli nie zdasz jednej division - nastepny egzamin za 6 miesiecy (mowie tu o NCARB). Patrzac na wymogi do przystapienia do egzaminu by miec licencje architekta mozna dostac goraczki....

Na dzien dzisiejszy wymogow nie spelniasz.

I tu ciekawostka: niektore "Firmy", ktore obiecuja zlote gory - znalezienie pracodawcow itd (oczywiscie za slona oplata...), maja na swoich stronach informacje typu:

H1B Visa Eligibility Requirements Overview:

You must have ONE of the following:

1) A bachelor's degree or higher degree (or foreign equivalent) in the specialty field, OR

2) At least 12 years progressive work experience in their specialty field, OR

3) A license to practice in the chosen occupation (if such a license is required to practice), OR

4) A mix of further education (e.g Diploma) and work experience to total 12 years.

Jest to totalna BZDURA. Czytajac powyzszy tekst dochodzisz do wniosku, ze jak masz wyksztalcenie to nie musisz miec licencji, bo pisza wyraznie "OR" czyli "ALBO" wyksztalcenie wyzsze ALBO licencja do wykonywania zawodu. No coz - gdyby napisali prawde, ze licencja jest wymagana dla zawodow, ktore musza miec licencje, to by tyle ludzi nie dalo sie nabrac, prawda? :) I teraz ludzie, ktorzy sa po farmacji, prawie, architekci sa "pouczani" przez takie firmy (bo to nie sa prawnicy), ze skoro masz wyksztalcenie wyzsze to nie ma sprawy - H1B sie nalezy, co jest kompletna glupota.

Tu przepis prawny oraz memo - prosze zauwazyc, ze NIGDZIE nie pisze, ze jesli ktos ma wyksztalcenie wyzsze to nie wymaga sie licencji do H1B, a wrecz jest zaznaczone, ze "USCIS regulations at 8 CFR 214.2(h)(4)(v) provide that if an occupation requires a state or local license to fully perform the duties of the occupation, the alien must have the license prior to the approval of the petition" - mozliwe jest dostanie tzw. warunkowego approval jesli np. wymogiem stanu jest posiadanie zezwolenia na prace aby podejsc do takowego egzaminu, a reszte wymogow aplikant spelnia itd. ale nie jest mozliwe wydanie H1B tylko dlatego, ze ktos sie nie wyrobil z egzaminem badz go nie zdal itd. - wszystko macie w memo:

http://www.uscis.gov/files/pressrelease/AF...p31_21Mar08.pdf

REASUMUJAC: Twoj zawod wymaga licencji, Ty jej nie masz, wymogow nie spelniasz, szanse na wize sa zerowe.

PS. Gdybys byla biologiem, matematykiem, chemikiem, informatykiem - wtedy nie potrzebowalabys licencji i sprawa bylaby prostsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...