Skocz do zawartości

Formalności Po Ślubie Z Obywatelem Usa


akma

Rekomendowane odpowiedzi

Pakiet AoS dla ludzi, którzy wzięli ślub na wizie turystycznej:

http://www.usa.info.pl/board/index.php?s=&...ost&p=79569

Nie sugerujcie się informacjami odnośnie wypełniania formularzy w postach przed 13.01.09, bo niektóre z nich są błędne (wtedy sama szukałam pomocy). Bierzcie też pod uwagę, że przepisy czasem się zmieniają i mogą wymagać dodatkowych formularzy czy dokumentów.

******

Wiem, że było już trochę wątków na ten temat, ale nie znalazłam wszystkich odpowiedzi, więc proszę o pomoc wszystkich, którzy już przez to przechodzili.

Na początek moja sytuacja: 2 lata temu przyleciałam do Stanów na wizie K1 (to była moja pierwsza wizyta w USA), wizy nie wykorzystaliśmy zgodnie z przeznaczeniem, czyli nie wzięliśmy ślubu, a ja przed upływem 3 m-cy wróciłam do Polski. Później mój chłopak (ten sam) przyjeżdżał kilkakrotnie do Polski. Na początku tego roku dostałam wizę turystyczną na 10 lat (planowałam odwiedzić swojego chłopaka - czyli niedoszłego męża - i jego rodzinę i znajomych, tak też powiedziałam w ambasadzie i nie robili mi żadnych problemów). Przyleciałam tu w połowie sierpnia, miałam zostać do połowy września, ale mój ukochany ponownie mi się oświadczył i pod koniec września wzięliśmy ślub. Ślub był spontaniczny, przed wyjazdem niczego nie planowaliśmy, a parą jesteśmy już 7 lat, co tutejszy USCIS też chyba wie, bo pewnie nasze dokumenty z K1 jeszcze tam gdzieś leżą. Mam nadzieję, że nie oskarżą nas zatem o małżeństwo dla papierów? :P

Mieszkamy w Kalifornii, ale ślub braliśmy w Las Vegas. Czytałam gdzieś, że śluby zawarte w Vegas trzeba rejestrować w swoim stanie, bo nie są one uznawane... ale zadzwoniliśmy do tutejszego 'courthouse', wyjaśniliśmy, że jedno z małżonków nie jest obywatelem USA i musi przejść procedurę Adjustment of Status, na co powiedzieli nam, że ślubu z Vegas, nawet w naszym przypadku, nie trzeba ponownie rejestrować. Mam nadzieję, że to prawda, bo naczytałam się już wiele sprzecznych informacji.

Wiem, że muszę przygotować następujące dokumenty:

I-130

I-131

I-485

I-693

I-765

I-864

G-325a (osobno dla mnie i męża)

- ksero 3 stron z paszportu - strona z danymi, z wizą i z I-94

- ksero mojego aktu urodzenia+tłumaczenie (czy mogę zrobić sama?)

- ksero aktu urodzenia męża

- ksero aktu zaw. związku małżeńskiego

- 2 zdjęcia (kolorowe, 2x2 cale)

Czy te wszystkie ksera mają być potwierdzone notarialnie?

Teraz robię tylko badania i szczepienia u lekarza USCIS, a na odciski dostanę wezwanie później?

Czy coś pominęłam? :rolleyes:

Jeszcze pytanie odnośnie I-131 (Advance Parole). Mam problemy z wypełnieniem tego formularza. Są tam pytania dotyczące celu wyjazdu, długości pobytu (trzeba podać datę wyjazdu i powrotu do USA). Jak mam na to odpowiedzieć, skoro na razie nie planuję wyjazdu, a formularz składam tylko na wszelki wypadek, gdyby coś się stało i musiałabym nagle skorzystać w advance parole?

Będę wdzięczna za Waszą pomoc! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 752
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ja wlasnie przechodze przez to wszytko teraz. Jestem juz po odciskach i zdjeciach. Pozatym to nawet jesli bys przesiedziala wize i tak by sie nic nie stalo. Dostaniesz papiery bez problemu chyba, ze bylas karana albo twoj maz za np. narkotyki to powazne przestepstwo i moglaby sie sprawa przedluzyc dlugo. Wszystkie papierki dobrze zrobilas i kopie tez. A tak musi byc pieczatka notariusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beatka233 mylisz sie o przesiedzniu wizy ,Ona miala wize k-1 i zlamanie tej wizy skutkuje tym ze po 1 nie dostala by wizy turystycznej jakby zostala dluzej niz 90 dni a po 2 jakby zostala nielegalnie to by nie miala mozliwosci legalizacji pobytu w USA ..I tak wlasnie dziala ta wiza ze w 90 dni musisz wziasc wize,jesli nie wezmiesz slubu w tych 90 dniach to wtedy musisz wyjechac aby zachowac czyste konto...

Wiele juz bylo takich przypadkow ze ktos nie bral slubu w tych 90 dniach,wyjechal a potem dostal wize turystyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie przechodze przez to wszytko teraz. Jestem juz po odciskach i zdjeciach. Pozatym to nawet jesli bys przesiedziala wize i tak by sie nic nie stalo. Dostaniesz papiery bez problemu chyba, ze bylas karana albo twoj maz za np. narkotyki to powazne przestepstwo i moglaby sie sprawa przedluzyc dlugo. Wszystkie papierki dobrze zrobilas i kopie tez. A tak musi byc pieczatka notariusza.

Zadne dokumenty nie musza byc potwierdzone przez notariusza. Slubu nie rejestruje sie w swoim stanie.

Nie dostaniesz jak to piszesz "papierow" bez problemu - wzielas slub bardzo szybko zaraz po wjezdzie na wizie turystycznej, ktora sluzy do czegos innego. Mozesz miec problemy, co nie znaczy, ze przez cala procedure nie przejdziesz, ale mozesz miec pytania, moze byc drugie interview. Urzad imigracyjny nie ma obowiazku szukac Twoich dokumentow z wizy K-1, co wiecej terazniejsza sprawa jest inna niz poprzednia (Bogu dzieki maz ten sam :P ). Z advance parole radze byc ostrozna zwlaszcza po ostatnich doniesieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje tłumaczenie aktu urodzenia też nie musi być potwierdzone przez notariusza?

Dzięki za odpowiedź, Karina, próbowałam się z Tobą skontaktować telefonicznie, ale poczta głosowa jest zapełniona.

Ślub wzięliśmy półtora miesiąca po moim przylocie, miałam tu zostać na miesiąc (w paszporcie mam pieczątkę na pół roku), ale czy to rzeczywiście tak szybko? Gdzieś tu czytałam, że są i tacy, co biorą ślub na wizie turystycznej w pierwszym tygodniu pobytu...

Dokumentów z K-1 na pewno nie będą szukali, bo po co. Ale w jednym z formularzy mąż musi napisać, że kiedyś już składał podanie o K-1 na mnie i że było zatwierdzone, więc pewnie gdzieś tam już jesteśmy w ich systemie komputerowym. Przy wjeździe na K-1 dostałam też numer A (mam wpisany w paszporcie), ale rozumiem, że ten numer stracił już ważność, więc nie wpisuję go w formularze, które teraz wypełniamy?

Tak na marginesie, przy ostatnim przekraczaniu granicy, urzędnik imigracyjny wstukał moje dane do komputera i poprosił mnie o moje dokumenty K-1. Powiedziałam, że to już nieaktualna sprawa sprzed dwóch lat, czym był bardzo zdziwiony, ale po moich wyjaśnieniach zaktualizował informacje i przeprosił za bałagan. Problemów żadnych nie było, pośmialiśmy się nawet, bo powiedziałam, że dla Polaka bałagan w urzędach to żadna nowość, po czym omawialiśmy aktualne wydarzenia na Olimpiadzie...

Już sama nie wiem, czy składać Advance Parole. Chodzi o tego zastrzelonego imigranta? Będą teraz jakieś obostrzenia?

Myślałam, że mogłoby się przydać, gdyby moja sprawa przeciągała się w nieskończoność, a ja musiałabym nagle wyjechać.

Czy w te rubryki, gdzie trzeba podać dokładne daty wyjazdu i powrotu do USA, trzeba po prostu wpisać NA?

Czytałam tu gdzieś, że jeśli formularz I-765 (Employment Authorization) składa się razem z całym pakietem o Adjustment of Status, to wtedy za I-765 już się nie płaci ($ 340). Czy to prawda? Płacę tylko za I-130, I-131 i I-485, czyli w sumie $ 1670, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje tłumaczenie aktu urodzenia też nie musi być potwierdzone przez notariusza?

Nie musza byc przez nikogo potwierdzane.

Dzięki za odpowiedź, Karina, próbowałam się z tobą skontaktować telefonicznie, ale poczta głosowa jest zapełniona.

Pisalam kiedys o tym co sie dzieje u mnie z telefonami...

Ślub wzięliśmy półtora miesiąca po moim przylocie, miałam tu zostać na miesiąc (w paszporcie mam pieczątkę na pół roku), ale czy to rzeczywiście tak szybko? Gdzieś tu czytałam, że są i tacy, co biorą ślub na wizie turystycznej w pierwszym tygodniu pobytu...

Sa tacy. Tyle, ze teraz naprawde wiele sie zmienilo i sa tu nawet na forum osoby, ktore braly szybko slub i mialy wiecej niz jedno interview. Kazda sprawa jest inna, ale faktem jest, ze ostatnio zaczeli sie bardzo interesowac jesli ktos wzial slub w ciagu 90 dni po wlocie.

Dokumentów z K-1 na pewno nie będą szukali, bo po co.

Ale w jednym z formularzy mąż musi napisać, że kiedyś już składał podanie o K-1 na mnie i że było zatwierdzone, więc pewnie gdzieś tam już jesteśmy w ich systemie komputerowym.

Na 100% jestescie.

Przy wjeździe na K-1 dostałam też numer A (mam wpisany w paszporcie), ale rozumiem, że ten numer stracił już ważność, więc nie wpisuję go w formularze, które teraz wypełniamy?

Tak na marginesie, przy ostatnim przekraczaniu granicy, urzędnik imigracyjny wstukał moje dane do komputera i poprosił mnie o moje dokumenty K-1. powiedziałam, że to już nieaktualna sprawa sprzed dwóch lat, czym był bardzo zdziwiony, ale po moich wyjaśnieniach zaktualizował informacje i przeprosił za bałagan.

Nie bylo to obowiazkiem urzednika zeby wiedziec, ze wrocilas do swojego kraju a nie wyszlas za maz na wizie K-1, dlatego nie bylo update w komputerze i on wprowadzil, ze masz teraz inna wize.

problemów żadnych nie było, pośmialiśmy się nawet, bo powiedziałam, że dla polaka bałagan w urzędach to żadna nowość, po czym omawialiśmy aktualne wydarzenia na olimpiadzie...

Już sama nie wiem, czy składać Advance Parole. Chodzi o tego zastrzelonego imigranta? Będą teraz jakieś obostrzenia?

Nie, nie chodzi o zadnych zastrzelonych imigrantow. Chodzi o niewpuszczanie ludzi do USA.

Myślałam, że mogłoby się przydać, gdyby moja sprawa przeciągała się w nieskończoność, a ja musiałabym nagle wyjechać.

Tu masz racje - w takim przypadku moglby sie przydac.

Czy w te rubryki, gdzie trzeba podać dokładne daty wyjazdu i powrotu do USA, trzeba po prostu wpisać NA?

Nie rozumiem. Jak nie wpiszesz dat to po co ci dokument na podrozowanie?

Czytałam tu gdzieś, że jeśli formularz I-765 (Employment Authorization) składa się razem z całym pakietem o Adjustment of Status, to wtedy za I-765 już się nie płaci ($ 340). czy to prawda? płacę tylko za I-130, I-131 i I-485, czyli w sumie $ 1670, tak?

Nie. Za I-131 sie nie placi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to za I-131 się nie płaci? Na stronie USCIS jest napisane o opłacie $ 305

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...00045f3d6a1RCRD

Chodziło Ci o I-765, że nie płaci się za to przy składaniu kompletu dokumentów?

Czyli na jaką kwotę mam wypisać czek? Mam już zupełny mętlik w głowie.

Advance Parole chciałabym mieć na wszelki wypadek gdyby coś się stało (choroba, śmierć w rodzinie), więc skąd mogę znać daty wylotu i wlotu do USA? Przypuśćmy, że do maja 2009 nie będę jeszcze miała tymczasowej GC, a w maju ktoś w rodzinie mi ciężko zachoruje, to co wtedy? Dopiero wtedy mam się starać o Advance Parole i czekać w USA 3 m-ce na odpowiedź? To raczej nielogiczne... Dlatego pytam, co mam wpisać w te rubryki, skoro nie planuję wyjazdu dla swojego widzimisię, chcę tylko mieć możliwość wyjazdu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...