Skocz do zawartości

Rozliczenie Podatkowe W Polsce


olafasola

Rekomendowane odpowiedzi

juz o tym pisalem w innym watku, umowa miedzy usa i polska nie wyklucza dodatkowego placenia w pl...

osiaganie jakichkolwiek dochodow w pl zobowiazuje do rozliczenia sie z US...

najlepiej robic na czarno, wtedy ma sie swiety spokoj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz o tym pisalem w innym watku, umowa miedzy usa i polska nie wyklucza dodatkowego placenia w pl...

osiaganie jakichkolwiek dochodow w pl zobowiazuje do rozliczenia sie z US...

Może wyjaśnię to bardziej "obrazkowo"...

Jeśli masz GC/obywatelstwo amerykańskie i polskie, i mieszkasz i pracujesz w USA, to rozliczasz się tylko w USA. Jeśli mieszkasz i pracujesz w Polsce, to rozliczasz się tylko w Polsce.

ALE jeśli mieszkasz i pracujesz w USA, a w Polsce masz np. mieszkanie które komuś wynajmujesz, to za wynajem mieszkania musisz rozliczyć się w Polsce, bo to Twój dochód w Polsce.

akma nie wiem czy wiesz ale osoby bezdomne maja dowody osobiste bez adresu ..Sam znalem taka osobe ktora miala taki wlasnie dowod

Ja znam osobę, która po 20 latach pobytu w USA (legalnego) chciała wrócić do Polski na stałe, ale nie chcieli jej wyrobić dowodu, bo nie miała miejsca zameldowania, a zameldować nigdzie jej nie chcieli, bo nie miała dowodu.

Dobrowolne wymeldowanie się to najgłupszy pomysł o jakim słyszałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten temat i zaczynam sie troche martwic. Wyjechalam z Polski jak skonczylam 18 lat, nigdy zadnych podatkow nie placilam. W USA bylam najpierw na wizie J, teraz jestem na F, czyli tutaj podatkow tez nie place. Niemniej jednak w Polsce pobieram rente rodzinna po ojcu ktory zmarl pare lat temu. Czyli mam sie z tego rozliczyc? Moga mnie scigac za nie rozliczenie sie za te pare lat wstecz? Jak w ogole teraz z tego wybrnac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mesio007 ZUS za Ciebie sklada takie rozliczenie do urzedu skarbowego i jakbys miala jakies ulgi to bys mogla dostac zwrot podatku :) po zlozeniu PIT-u :)

akma a tutaj masz ladnie wyjasnione co jest z dowodem osobistym i brak zameldowania:

http://e-prawnik.pl/dowod-osobisty/dowod-o...ministracyjne-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly6, przeczytałam, ładnie to pan prawnik wyjaśnił, ale niestety w Polsce rzadko teoria sprawdza się w praktyce. Lepiej uniknąć takiej sytuacji i nie wymeldowywać się niż później biegać po urzędach i załamywać ręce.

mesio007, nie wiem jak jest teraz z rozliczaniem się z renty, warto spytać radcę podatkowego. Ja dostawałam rentę rodzinną 6 lat temu, mieszkałam wtedy w UK, a za rentę musiałam złożyć PIT w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubakj, masz stare informacje, znikąd nie trzeba się wymeldowywać i nie składa się żadnego formularza do skarbówki (pytałam o to dwóch radców podatkowych w Polsce). A podatki płaci się tam, gdzie jest nasze centrum interesów życiowych (Polska i USA mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Ola, przeczytaj post gala w tym wątku:

http://www.usa.info.pl/board/index.php?sho...c=12006&hl=

I broń Boże nie wymeldowuj się z Polski, bo jak będziesz chciała za 20 lat wrócić, to nie zameldują Cię nigdzie bez aktualnego dowodu osobistego, a dowodu nie wydadzą bez zameldowania, i będziesz miała błędne koło.

Nie mam zadnych informacji starych, tylko ty namawiasz do "przestepstwa". Bo jak nie mieszkasz pod danym adresem, to musisz sie wymeldowac. A potem jak skarbowka powie, ze mieszkalo sie w Polsce, bo masz meldunek to co zrobisz, powiesz, ze nie chcialo sie wymeldowac??

Meldunek odchodzi do lamusa i tylko takie osoby jak ty sie tym przejmuja. Ja od lat nie mam meldunku i jakos zyje....

UK i Polska tez mieli umowe o unikaniu opodatkowania, ale jaka :DDD I musieli polacy placic w UK i w Polsce. Tyle, ze juz te umowe z UK Polska zmienila, a z USA NIE !! Dlatego sa problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dowodu osobistego to jesli ktos jest niepewny lub tez cos nie gra zawsze mozna zadzwonic do MSWiA,poprosic kierownika o wyjasnienie tej sprawy i zazwyczaj potem odpowiedz jest inna,,wiele razy juz mialem tak w zyciu ze 1 osoby mowily tak a potem juz mowily inaczej ..Warto o tym pamietac w przyszlosci :)

A co do meldunku to wiele jest takich osob co maja meldunek staly w Polsce a od dawna mieszkaja po za granicami Polski .

akma i miesio jakie dostajecie(dostawalyscie) druki z ZUS ,,druk PIT-11 A czy tez druk PIT-40A(co roku kazdy dostaje takie cos z ZUS ,za 1 miesiac zaczna to wysylac )..akma jak to bylo 6 lat temu to moglo tak byc jak piszesz bo pewnie dostawalas sam druk PIT-11A a wtedy trzeba bylo sie rozliczac samemu.

Bo jesli sam PIT-11A to trzeba sie rozliczac ,a jesli PIT-40A to juz ZUS za Was to zrobil ..No chyba ze macie jakies odliczenia;dochody dodatkowe to wtedy skladacie rozliczenie podatkowe w US..

Mozna o tym sie dowiedziec w ZUS ,urzedzie podatkowym lub tez w Krajowej Informacji Podatkowej.

ps co do doradcow to zawsze mozna sie z takim spotkac i porozmawiac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Sly6. Do tej pory jakos w ogole nie przyszlo mi do glowy, ze moge musiec placic jakies podatki w Polsce, swietne jest to forum! Nie mam pojecia jakiego PIT-a mi przysylaja, mama odbiera cala poczte i jak dotad nic o tym nie wspominala, zaraz ja wypytam co i jak. Tak czy tak serdecznie dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...