Skocz do zawartości

!!!minimalny okres pobytu po przybyciu do USA-zielona karta


Finest

Rekomendowane odpowiedzi

mam mały problem , wyjeżdzam do usa ok 20 maja na zielona karte.a zona beedzie w 3-4 mies. ciązy i chce urodzic w polsce(grrrrrrrr bo ja mam inne zdanie) i tu pojawia się pytanie czy moze pojechac np. na miesiąc do usa i potem wrocic do polski, czy nie straci wowczas green card, jaka opcja bedzie najlepsza ?? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedziec - ja caly czas bylem przekonany, ze minimalny czas pierwszego pobytu to pol roku. tymczasem ostatnio kumpel zalatwial sobie green card (ma ojca w usa) i musial tylko tam sie zjawic i zalatwic pare spraw papierkowych.

pewne jest to, ze jezeli dziecko urodzi sie w usa to bedzie ono moglo byc obywatelem stanow zjednoczonych (ale dopiero po ukonczeniu podajze 18 lat !!!).

porod w usa kosztuje o wiele wiecej niz w Polsce (i nie mowie tu o 500$) - nie wiem czy social to obejmuje (chyba tak, ale wtedy twoja luba bedzie rodzic w dosc "malo komfortowych" warunkach).

wydaje mi sie, ze powinienes przekonac zone do porodu w usa - kiedy ona bedzie rodzic bedziecie juz od pol roku w usa - to wystarczajacy okres aby odlozyc troche pieniedzy na ten porod.

p.s

mam nadzieje ze znasz choc troche angielski i masz jakis konkretny zawod - inaczej pierwsze 2-3 lata beda dla was bardzo trudne.

pozdrawiam i zycze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma minimalnego czasu pobytu w USA po przylocie - kiedy dostaniesz pieczatke do paszportu na granicy, mozesz wracac do Polski nawe na drugi dzien. ( jesli chodzi o kolege to zostal pare dni ay prawdopodobnie postarac sie o social security ). Wazne jest natomiast ile czasu przebywasz poza USA.

Dziecko nie czeka na obywatelstwo 18 lat - dostaje je od razu w chwili urodzenia.

Wbrew temu co sie mowi to porody w USA w 90% pokrywa stan ( wg nich jest to uznawane jako pomoc dla przyszlego obywatela USA - czyli twojego dziecka ). Na logike popatrzcie nawet ilu jest tu Meksykow, ktorzy maja po kilkoro dzieci a zarabiaja przeciez grosze. Jak by ich bylo stac na szpital?

W USA nie ma 'gorszych' warunkow rodzenia:) Szpitale sa bardzo przyjemne, a znieczulenie daja praktycznie kazdej kobiecie ( tu trzeba zaznaczyc, ze czesto wlasnie do zalaty jest anestezjolog - inne rachunki kryje szpital ). Dziecko od razu po urodzeniu dostaje ubezpieczenie od stanu ( tzw. Kid Care badz jakkolwiek to nazywaja - w kazdym stanie moze byc roznie ).

Najlepiej po przylocie do USA pojsc do szpitala i zapytac konkretnie za co musielibyscie placic i jakie to sa kwoty - pamietajcie, ze szpital szpitalowi nierowny: w jednym moga dac wam taka odpowiedz, w innym inna.

Poczytaj sobie o tym na www.prawoimigracyjneUSA.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi, naprawdę jestem wam niezmiernie wdzięczny, ale i tak wszystko będzie zalezeć od .........nas(czyt. mojej lubej), a poza tym dla mnie jej zdrowie jest najważniejsze i jak ma się stresować tam to lepsze bedzie polskie "rozwiązanie"). A co z dzieckiem jak się urodzi w Polsce? Na dzień obecny jeszcze nie wiem. A jak w Stanach , to jak się nie mylę obowiązuje prawo ziemi. Czy bedzie nam ciezko? Pewnie tak, jak to na poczatku, wybieramy sie do Maine, a konkretniej na Monehegan Island (praca w hotelu, nie bedziemy placic za zarcie, ani lokum...zobaczymy). A propos wykształcenia (mgr ekonomii wydział "foreign trade" -a jakie to ma znaczenie na początku i tak trzeba swoje pozapi.... fizycznie), jeszcze raz dziekuje za wszystkie podpowiedzi, jakbyscie mieli inne ciekawe wiadomości na ten temat to byłbym wdzieczny za niusa. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie z zona tzw GC ale co bedzie z dzieckiem jesli sie urodzi w Polsce wiec trzeba bedzie pewnie cos zalatwiac dluzszy czas

oto odpowiedź(dzieki Karina za ten adres www):

29. Mam green card. Urodzilam w Polsce dziecko. Dziecko ma 3 lata. Zaraz po urodzeniu dziecka (tak mi doradzono) wrocilam do Stanow i w polskiej agencji wypelnilam petycje I-130, przeslalam ja do USCIS i czekam. Czekam juz dosc dlugo i jak zdazylam sie zorientowac jeszcze musze poczekac co najmniej 2 lata. Co moge zrobic aby dziecko bylo juz tu ze mna?

Prosze Pania, otoz ktos w agencji, nie znajacy sie na przepisach, kazal wypelnic Pani forme I-130 i czekac - czas oczekiwania w kolejce bedzie wiec bardzo dlugi. Blad polegal na tym, ze wg przepisu 211.1(:lol:(1) przepisow wykonawczych USCIS dzieci stalych rezydenow, urodzone poza granica USA podczas wizyty matki za granica, automatycznie otrzymuja green card, pod warunkiem, ze matka dziecka nie utracila green card , wraca po raz pierwszy po urodzeniu dziecka do Stanow a dziecko przylatuje wraz z matka. Wjazd do Stanow musi nastapic w ciagu pierwszych 2 lat zycia dziecka. Wtedy czeka sie na wize imigracyjna dla dziecka nie wiecej niz kilka miesiecy. Teraz moze Pani zlozyc wniosek do USCIS o parol humanitarny i tym sposobem dziecko mogloby czekac na swoja kolejke wizowa w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie drogi Finest :lol:

Zgadza sie tylko wez pod uwage cos jeszcze: dziecko otrzyma Green Card ( najpierw bedzie to tzw. list przewozowy a Green Card dopiero w USA ), ale na to sie CZEKA... Mam na mysli fakt, ze niczym ambasada wystawi ci dokumenty to niestety minie klika miesiecy ( to przynajmniej wiem z doswiadczenia roznych osob ).

Tak wiec macie wyjcie z sytuacji, ale musicie sie liczyc z tym, ze bedziecie ( badz raczej zona bedzie ) czekac w Polsce z dzieckiem na wyjazd przez jakis czas.

I cos jeszcze, moze to nie jest istotne dla kazdego, ale ... Jesli np. dziecko wleci do USA to nie bedzie mialo ubezpieczenia medycznego ( legalnym dzieciom nalezy sie ubezpieczenie od stanu - czesto jest darmowe badz kosztuje grosze ). Jesli dziecko urodzi sie w USA to od razu - jako obywatel - to ubezpieczenie automatycznie mu przyznaja i pokrywaja wszystkie rachunki itp.

Natomiast jesli przyjedziesz z dzieckiem to minie jakis czas niczym dziecko to ubezpieczenie dostanie ( wiem, ze np. w NJ czekaja ludzie i 3-4 miesiace.. ). Nie wiem czy ci sie to przyda ( admin powiedzialby zapewne, ze to niezgodne z tematem :lol: ) ale podaje tak dla zastanowienia sie i dla przemyslenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...