Skocz do zawartości

Nostryfikacja Czy Ewaluacja


munio21

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wciaz jestem w slepej uliczce, nie znam tutaj ludzi , ktorzy mogliby mi pomoc, doradzic i to jest ten bol....Chodzi o to,ze w Polsce skonczylem studium i studia licencjackie w zakresie fizjoterapii, przyjechalem do NY i ups, totalnie dostalem zawrotu glowy, ucze sie angielskiego ciagle...ale co dalej, czy w mojej sytuacji jest lepiej nostryfikowac dyplom (czyli siedziec w domu zakuwac wszystko od poczatku w j.angielskim o ile straczy mi samozaparcia) czy ewaluowac, przetrasferowac kredyty do jakiejs uczelni w NY i kontunuowac edukacje na jakims uniwerytecie, bo nie chcialbym cofnac sie do poziomu associate. Jesli sa ludzie na tym forum , ktorzy maja doswiadczenia z tym prosze o porady, wskazowki, z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Licencjat jest pierwszy stopień dyplomowy w PL. W USA sa 2 Stopnie na Uniwersytecie (Associates(Tak jak by twoj licenciat 2-3 lata) I Bacholers(Bakalrz 4-5lat) ). Później mas Grad School(Po Dyplomowe), Masters albo PHD, nie musisz miec Masters zeby miec PHD. PHD I Masters sa dwa inne wydzialy.

Niestety nie ma Nostrifikaci w USA I jak przerzucisz kredyt to cie dadzą na drugim lub 3cim roku I chyba tak by dla ciebie bylo lepiej po prostu powtórzyć to co miałes w Polsce. Po zakonczeniu w USA mozes odrazu isc na egzamin o licensie do pracy w Physical Therapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Azrael, za podpowiedz, to duzo ulatwia. B piszesz,ze nie ma nostryfikacji wiec wychodzi na to,ze co nie ktorzy wprowadzali mnie wblad, ale nawet jesli by byla to podejrzewam ,ze nie starczyloby mi samozaparcia by siedziec w domu i zakuwac wszystko samemu, po kilka godzin dziennie, gdzyz material jest mega obszerny.

Teraz z kolei zaczynam powaznie sie zastanawiac nad zmiana kierunku,na jakis inny medyczny co jest moze bardziej ciekawszy niz moj. Wiec rowniez szukam podpowiedzi w internecie jakie jest zapotrzebowanie tutaj na rynku.

Dzieki za podpowiedz, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zrobic Physical therapy w stanach musisz zrobic masters albo doktorat. Teraz wszystkie prawie uczelnie maja programy dokoranckie. Niestety nie ma juz bachelor in PT.Mozna tez zrobic Physical therapist assistant PTA ale to jest associate . Pracujac jako PTA zarabiasz duzo mniej jak PT ale tez jest ok. Wyslij dyplom i transkrypt do WES niech ci to zewaluuja a potem do state w jakim chcesz pracowac to moze ci pozwola usiasc do egzaminu na PTA. Jezeli ci pozwola i zdasz to bedziesz PTA. Natomiast jezeli bedziesz chcial zrobic PT no to moze ci uznaja dyplom ale kaza zrobic prereqs wszystkie zeby moc sie starac o przyjecie na studia PT. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy stan ma inaczej ale w Nowym Jorku jescze mozes isc na Egzamin po 4 letnim dyplomie(ale musi byc 4lata) ale tak naprawde to teraz moda jest 4 lata Bacholers I 5 rok na Doktorat. Po prostu w przyszlosci(2020) ma byc tylko doktorat w physical therapy.

Jesli ciekawi kogos:

http://www.franklinpierce.edu/academics/gr...cal_therapy.htm

I z Strony NY:

Physical Therapist Program Located Outside the United States that is not APTA Accredited, you must have:

Completed a program satisfactory to the Department of not less than four years of postsecondary study which includes the professional study of physical therapy that is equivalent to a certificate program in physical therapy registered by the Department and which culminates in a degree or diploma accepted as preparation in physical therapy by the civil authorities of the country in which the studies were completed.

http://www.op.nysed.gov/prof/pt/ptlic.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kazdy stan ma inaczej ale w Nowym Jorku jescze mozes isc na Egzamin po 4 letnim dyplomie(ale musi byc 4lata) ale tak naprawde to teraz moda jest 4 lata Bacholers I 5 rok na Doktorat. Po prostu w przyszlosci(2020) ma byc tylko doktorat w physical therapy."

Mozesz usiasc do egzaminu na licencje PT min. w NY jezeli zrobiles bachelor w przeszlosci i byly to 4 lata nauki. Musi to byc minimum 120 semester credits.Wiec nawet jezeli zrobiles to w krotszym czasie to byc moze oni ci to uznaja. Przeslij dyplom do WES a potem do stanu gdzie chcesz pracowac to sie dowiesz co i jak. U kazdego jest inaczej.

Na chwile obecna w USA nie ma juz Bachelors in Physical Therapy . Jest albo Masters albo doctors. Universytety oferuja bachelor in biology albo bioscience or biotechnology or sth else nazywajac to Pre- Physical therapy program przygotowujacy do Physical Therapy. Nie daje ci to zadnych uprawnien do tego zeby usiasc do egzaminu na PT. Po 4 latach tego pre-physical therapy programu musisz zrobic albo 2,5 na masters albo 3 na doctors- full time. I to nie jest zadna moda tylko tak sie zmienil ich system nauczania dotyczacy tego kierunku. Uwierz mi jestem bardzo na bierzaco w tym temacie.:) Zeby zaczac studia MPT albo DPT niekoniecznie musisz zrobic pre-physical therapy mozesz miec bachelora z kazdego innego kierunku niezwiazanego z biologia czy medycyna ale musisz zrobic wszystkie klasy ktore sa wymagane do tego zeby zaczac PT. Jakies 35 semester credits:) Potem zdac GRE i zaliczyc kilkadziesiat godzin w PT klinice udokumentowac ze sie cos takiego odbylo a potem zlozyc wszytkie dokumenty na uniwersytet na ktorym zamierzamy studiowac i liczyc na szczescie ze nas przyjma!!:)

Jeszcze kilka lat temu byl bachelor in PT, ale poniewaz zarowno po BS in PT czy MS in PT trzeba bylo zdawac egzamin na ta sama licencje to wiekszosc robila tylko bachelor. Ktos wpadl w zwiazku z tym na pomysl zeby zrobic Masters zeby nie bylo tak latwo i zeby nie rosla konkurencja dla tych ktorzy juz sa Pt. Potem natomiast ktos inny doszedl do wniosku ze warto wyeliminowac posrednikow czyli MD. Nie do konca wyeliminowac ale zeby nie bawic sie w papierkowa robote i czekac az MD wysle ci pacjenta to postanowil zrobic stopien doktora z fizykoterapii. W ten sposob moga lapac pacjentow bez lekarzy. Nie w kazdym wypadku ale w wielu.

Sa jeszcze ludzie ktorzy maja baczelor in PT. Dla nich sa tzw studia pomostowe in PT ale tez trwaja one prawie 2 lata.

Poza tym jak juz pisalem w poprzednim poscie jest jeszcze opcja PTA. Wybor nalezy do Ciebie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja mam 5,5 roku nauki w Polsce na wydziale fizjoterapia, ale niestey nie mam tytulu magistra tylko ostatnia szkola jak zrobilem to licencjat ale moze zalicza mi te lata jako Bachelor i bede mogl kontynuowac nauke w kierunku master or DPT...ale kolejny problem pojawil sie , bo juz zaczalem kontaktowac sie ze swoimi szkolami w Polsce to moje studium odmowilo mi pomocy, moze dlatego ze nigdy przed tem nie robili transkryptow ale jeszcze znam nauczyciela, w ktorym mam ndzieje ,ze mi w tym pomoze. Bo o tyle ile sie dowiedzialem zeagencje , ktore zajmuja sie ewaluacja musze miec dane do kontaktu osob w szkolnictwie , ktorzy taki transkrypt ocen wydadza, za ja nie moge w tym posredniczyc.No i dlatego byc moze zaczely sie schody...jakos dam rade mam nadzieje , nie trace ducha :)) pozdrawiam i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...