Skocz do zawartości

Kilka Pytan Dot. Gc


sector

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to moj pierwszy post, bardzo prosze o pomoc.

Nie mogłem dac innego tytulu mojego wątku, bowiem pytanie te dotyczą różnych kwestii:)

1. pytanie - Ile ŚREDNIO trwa okres czasu od momentu wpłacenia opłat i dopełnienia wymaganych formalności w USA ( to zadanie dla mojej rodziny w Stanach) do interview z konsulem?

Potrzebne mi to do tego, abym "wycelował" z tym 6-miesiecznym okresem w wakacje

2. Dlaczego w wakacje? Poniewaz jestem studentem i tylko w wakacje moge jezdzic do USA. W związku z tym mam dodatkowe pytania:

a) czy jako student mogę ubiegać się o Biały Paszport i jakie procentowo mam mniej więcej na to szanse?

;) czy przebywając w USA tylko raz do roku na 2-3 miesiace na wakacjach mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie po 5 latach obywatelstwa?

c) PODATKI. to jeden z wymogów utrzymania GC, tylko jakim cudem ja mam płacić podatki jako biedny student przybywajacy tam tylko na wakacjach? Wiem ze to ich nie obchodzi, ale moze powiecie jak wygada sytuacja z tymi podatkami? czy sprawdzaja to dokladnie?

To najbardziej palace mnie pytania, bardzo proszę o wszelkie wskazówki.

Z góry dziekuje i pozdrawiam, Michał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sector a chociaz zapoznales sie z forum i tematami tutaj czy tez nie,jesli to polecam np ten temat o GC :

http://www.usa.info.pl/board/Sponsorowanie...ada-t15995.html

teraz co do paszportu bialego to piszesz w papierach jak sie starasz po co Ci on jest i czekasz na odciski palcow a potem mozesz taki paszport odebrac juz z Polski w Konsulacie USA w Warszawie lub tez Krakowie .I sa tacy studencji ze takie cos robia i dostaja takie paszporty

co do obywatelstwa to liczy sie to czy cos masz w USA,podatki,egzamin zdany z historii i jezyka oraz okres przebywania i teraz jak znasz j.angielski to masz to ladnie napisane tutaj :

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...000b92ca60aRCRD

teraz urzad przyglada sie takim osobom co sobie tak lataja z GC i mysla ze tak dostana obywatelstwo,poczytaj posty Gucio i sam zobaczysz jak czasami moze byc

bo takie latanie jak napisales to mozesz utrzymac GC a nie obywatelstwo USA i z tym utrzymaniem GC tez bywa roznie i jak zle popadniesz to urzednik na lotnisku skieruje Cie do sadu a wtedy roznie moze byc a podatki moga pokazac sedziemu ze jednak masz plany co do zycia w USA i nie radze myslec nad tym czy Oni sprawdzaja to dokladnie..

co do podatkow to jest taka strona jak IRS:

http://www.irs.gov/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak byly 5 lat w USA to jak mogly utrzymac GC?

Ty mieszasz kogos kto tam jest przez 5 lat i nigdzie nie wyjezdzal z taka osoba jak Ty co ma GC jak wize turystyczna a wtedy moze byc ciezko z utrzymaniem GC

moze i sa takie osoby ale sa tacy co jezdza po pojaku,po narkotykach i nie ktorym sie udaje ale czy Tobie sie uda>to juz inna sprawa i moze byc tak ze jakos sobie polatasz do USA a juz na obywatelstwie powiedza Ci zegnaj z GC i wszystko robisz od tzw nowa

ps podstawa zycia w USA jest choc troche znajomosc jezyka angielskiego w innym przypadku nawet jak bedziesz miec GC to bedziesz nie zle kantowany przez osoby za brak znajomosci jezyka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche jezyka znam, ale nie na tyle aby biegle poruszac sie w np. w kwestiach podatkowych.

Pytam czy jest mozliwe takie utrzymanie GC bedac w USA tylko na wakacjach, bo przeciez jest wiele osob ktore niekoniecznie od razu jada tam na stale ( np, studenci) , a nie wierze ze wszystkim odbieraja GC za to ze wizytuja Stany tylko raz w roku na 3 miesiace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pytanie - Ile ŚREDNIO trwa okres czasu od momentu wpłacenia opłat i dopełnienia wymaganych formalności w USA ( to zadanie dla mojej rodziny w Stanach) do interview z konsulem?

Potrzebne mi to do tego, abym "wycelował" z tym 6-miesiecznym okresem w wakacje

Od kilku miesiecy do kilkunasu lat, zaleznie od kategorii w jakiej jestes sponsorowany.

"Celowanie" w 6 miesieczny okres jest niewykonalne.

a) czy jako student mogę ubiegać się o Biały Paszport i jakie procentowo mam mniej więcej na to szanse?

Tak, szanse bardzo duze. Fakt, ze studiujesz w Polsce jest bardzo pomocny.

:) czy przebywając w USA tylko raz do roku na 2-3 miesiace na wakacjach mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie po 5 latach obywatelstwa?

Nie. Masz za to spore szanse na utrate zielonej karty z powodu porzucenia rezydentury.

c) PODATKI. to jeden z wymogów utrzymania GC, tylko jakim cudem ja mam płacić podatki jako biedny student przybywajacy tam tylko na wakacjach? Wiem ze to ich nie obchodzi, ale moze powiecie jak wygada sytuacja z tymi podatkami? czy sprawdzaja to dokladnie?

Zielona karta sama w sobie nie naklada na jej posiadacza koniecznosci placenia jakichkolwiek podatkow.

Obowiazek placenia podatkow dotyczy generalnie wszystkich posiadajacych dochody w USA. Nie istnieje natomiast obowiazek pracy wiec - nie pracujesz, nie zarabiasz, nie masz dochodu i nie placisz podatkow.

Natomiast w przypadku pracy w USA odradzalbym zatajenie tego faktu przed IRS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona karta sama w sobie nie naklada na jej posiadacza koniecznosci placenia jakichkolwiek podatkow.

Obowiazek placenia podatkow dotyczy generalnie wszystkich posiadajacych dochody

w USA. Nie istnieje natomiast obowiazek pracy wiec - nie pracujesz, nie zarabiasz

, nie masz dochodu i nie placisz podatkow.

Jako posiadacz zielonej karty masz obowiazek rozliczenia sie z podatkow od dochodow (na calym swiecie) przed urzedem podatkowym USA. Czy bedziesz placil podatki jest uwarunkowane wysokoscia dochodow, jak tez czy rozliczyles sie z nich w innym kraju itd itp.

Publikacja IRS wyjasnia wiecej

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p4588.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz zielonej karty masz obowiazek rozliczenia sie z podatkow od dochodow (na calym swiecie) przed urzedem podatkowym USA. Czy bedziesz placil podatki jest uwarunkowane wysokoscia dochodow, jak tez czy rozliczyles sie z nich w innym kraju itd itp.

Publikacja IRS wyjasnia wiecej

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p4588.pdf

A jezeli nie pracowalem ani w USA ani w PL to nie musze sie rozliczac tak? I czy przy pracy w USA np. na czarno na budowie moge od tego odprowadzac podatek czy to niebezpieczne?

(sector @ 1.08.2010, 15:32) *

1. pytanie - Ile ŚREDNIO trwa okres czasu od momentu wpłacenia opłat

i dopełnienia wymaganych formalności w USA ( to zadanie dla mojej rodziny w Stanach) do interview z konsulem?

Potrzebne mi to do tego, abym "wycelował" z tym 6-miesiecznym okresem w wakacje

Od kilku miesiecy do kilkunasu lat, zaleznie od kategorii w jakiej jestes sponsorowany.

"Celowanie" w 6 miesieczny okres jest niewykonalne.

Tak, aleja juz 10 lat czekalem i zostaly nam ostatnie formalnosci, ten okres chyba nie trwa kilka lat?

A, i we wrzesniu 2011 koncze 21 lat, liczy sie data zlozenia dokumentow ( kiedy bylem niepelnoletni) czy data przylotu do USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sector z tym 21 lat bywa roznie

ale liczy sie w dniu rozmowy z Konsulem,bo mozesz za pare dni po rozmowie miec te 21 lat i wleciec na teren USA

musisz poczytac na tym forum posty Kariny ,ona pisala kiedys kiedy sie ten wiek zatrzymuje i mozesz miec na rozmowie skonczone 21 lat i wize otrzymac,tutaj dobry adwokat Ci powie jak sie maja sprawy z tym.

co sie tyczy pracy na czarno to po co Ci na czarno robic jak masz numer SSN i GC

a nawet jak pracujesz na czarno a IRS by sie o tym dowiedzial to masz nie za wesolo,wiesz jak wpadl ganster najwiekszy w USA?za podatki ...tak wiec pracujesz na czarno a i tak rozliczasz sie zarobkow,ilu to nielegalnych tak robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

powolicie, ze nie bede otwierac nowego tematu i podpytam w tym (a jesli odpowiedz gdzies juz jest na forum - to wykasuje swoj post :rolleyes:

po interview w Warszawie i przyznaniu green card (sponsorowanie rodzinne dla doroslego dziecka obywatela USA) mam pieczatke w paszporcie, ze musze wjechac do USA do grudnia 2010. Moje pytanie:

co robic na lotnisku w USA :P :

- w samolocie mam wypelnic oba druki (bialy i zielony formularz?)

- na lotnisku do ktorej kolejki podejsc? (obywatel/rezydentow czy reszta?)

- oddaje urzednikowi przy okienku: koperte, ktora otrzymalam w ambasadzie

- na pewno (bo juz o tym wspominaliscie) nalezy podac adres na ktory maja wyslac green card

...i to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...